reklama

Vtedy a dnes: Mrázik (1964)

Tak čo? Lúpiť? Nelúpiť? Zožrať? Nezožrať? Nie, neľakajte sa! Neprivrávam sa našim papalášom, to je len tá slávna scénka, v ktorej partička zbojníkov rieši zložitý manažérsky problém pomocou SWOT analýzy. Je zima, väčšina obyvateľov Slovenska už stihla vytráviť majonézový šalát, i deti už určite pokazili prvú hračku od Ježiška. Správny čas na pekný príbeh. (Teraz by mala nasledovať veta: "Viete si, napríklad, predstaviť Vianoce bez Mrázika?" Túto vetu nenapíšem. Napíšem niečo iné.)Čo keby ste sa ale vykašľali na telku a prečítali si o skutočných osudoch Marfušky, Ivana či Baby-Jagy? Nie ste zvedaví, či má Nasťa vrásky? Ja teda hej...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (122)
Mrázik
Mrázik 

Ujo Mrázik (český Mrazík, ruský Морозко, nemecký Väterchen Frost, angloamerický Jack Frost či Father Frost) je veľký biely bradatý pán, ktorý behá po lese s ľadovou bakuľou, a podobne, ako mraznička, predlžuje trvanlivosť predmetov organického pôvodu.
Povráva sa o ňom, že je schopný nájsť komukoľvek životného partnera, ale to je blud. Myslím, že oveľa skôr vám partnera zabezpečí nejaká z relácií typu Farmár hľadá ženu, či ľubovoľný zoznamovací web.
V skutočnosti si ujo celý deň len vyspevuje a jediný užitočný úkon, ktorý stojí za reč, je zasnežovanie.
Lenže dnes by ten istý výsledok efektívnejšie zaručilo kvalitné snežné delo. Navyše, niektoré typy sa dajú umiestniť aj do ťažko dostupných oblastí, čo by už Mrázik s ohľadom na svoj vek asi nezvládol.
Jednoducho povedané, firma si ho drží v lese už len zo súcitu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Chvylja
Chvylja 

Kdesi uprostred tých vlasov, fúzov a brady sa nachádza Alexandr Chvylja Bressem (v origináli Александр Хвыля, pôvodne aj Брессем ).
Mrázikom sa nestal náhodou.
V 59-tich rokoch mal za sebou vstup do komunistickej strany a jednu z najdôležitejších úloh sovietskeho divadelného umenia - dlhé roky účinkoval v Kremli ako Dedo Mráz na hlavnej silvestrovskej párty.
Za tento výkon síce nedostal žiaden metál, ale Stalinova cena ho neminula za vynikajúce stvárnenie akéhosi tajomníka národného výboru (mohol by si podať ruku se soudruhem Bavorem z radnice ve Starém Kunštáte).
Nebudeme za to na Alexandra zlí, veď ako bradatý biely ujček bol skutočne dokonalý.
Nesmrteľnosť však na rozdiel od Mrázika nebola jeho silnou stránkou. Zomrel vo veku 71 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Nastenka
Nastenka 

Nastenka (nečítať ako Nástenka, to je niečo iné) je prototypom dievčiny, ktorú si želá každá svokra na svete. Je pracovitá, nikdy neodvráva a nežne klopí očká pred každým nadriadeným.
Väčšine mužov by však po pár dňoch tou príšernou dobrotou začala liezť na nervy alebo by aspoň začali hľadať nejaký gombík ovládajúci Volume, lebo zvučný hlas nie je práve Nastinou prednosťou.
Potencionálny ženích by ale pekne ušetril na kúrení, keďže Nastenka nie je ani trochu zimomravá (v každom prípade by som ju ešte pred sobášom dala preventívne vyšetriť na endokrinológii). Nasťu hrala v Mrázikovi milučká peknučká Nataľja Sedych (Наталья Седых).
Narodila sa tri roky po vojne, a to si priam žiada príbeh chudobného dievčatka, ktoré má vlasy ozdobené ozrutnými maximašľami a nemyslí celé dni na nič iné, len na radostné budovateľské básne o súdruhovi Leninovi.
Možno budete sklamaní. Natálka sa totiž už ako malá "dévačka" objavila v reklame. Neveríte?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Sedych mladšia
Sedych mladšia 

No dobre, nebola to pravá reklama, skôr výchovno-vzdelávací film o tom, že si treba dávať pozor na požiare. Nevie sa síce, či predvádzala škrtnutie zápalky povedľa stohu sena alebo sedela na kolenách statnému súdruhovi požiarnikovi, v každom prípade to nebol najhorší začiatok bohémskej umeleckej kariéry.
To viete, ocko bol plukovník letectva a v takej rodine sa disciplína priam žiada.
Ako každé poriadne sovietske dietko sa teda malá Natálka v štyroch rokoch postavila na ľad, neskôr vymenila korčule za baletné špičky a trávila voľný čas trénovaním padedé. Išlo je to tak dobre, že to doskákala až do baletnej školy Boľšóvo teátra v Moskve (izvinite, ale tých desať rokov ruštiny vo mne zanechalo nejaké čudné zvyky).
Keď jej tiahlo na pätnásty rok, musela vyzerať tak božsky, že ju okamžite poslali na poloostrov Kola, tam ju posadili pod jólku, aby ju tam našiel starý bradatý dedo s blbými otázkami.
Mala sladkých pätnásť a svoj prvý bozk absolvovala práve vo filme s Ivanom. Vraj bola do neho tajne zamilovaná, ale on bol starší o dvanásť rokov a doma ho čakala žena s dcérou, takže z romániku nič nebolo.
Trpela však nielen pre lásku. V akomsi interview som sa dozvedela, že keď mala ťahať Marfušu z rybníka, nedokázala sa ponoriť do špinavej vody plnej pijavíc a scénu museli niekoľkokrát opakovať. No pozrime ju, citlivku! Ja by som skôr ľutovala nešťastnicu Marfu, bola v tej bažine ponorená celá a ešte jej aj odpadol vrkoč.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Sedyk staršia
Sedyk staršia 

Až do dvadsiatky Natálkina milučká tvárička nakrútila päť filmov, potom zbalila filmové švestky a ta šla primabaletiť do toho Boľšóvo teátra hneď vedľa Maji Pliseckej.
Musela to byť pekná potvora, lebo sa v tých časoch stala účastníčkou drsnej scény, v ktorej ju bývalý frajer začal škrtiť, lebo si našla iného - akéhosi skladateľa.
Nuž veru, nechýbalo veľa a svet by prišiel o rozkošnú baletku. Asi jej to však stálo zato, lebo si onoho skladateľa vzala za muža a porodila mu syna.
Manželstvo vydržalo desať rokov a po rozvode sa už viac nevydala.
Čo sa týka záľub pani Natálie Sedych, podľa zlých jazykov jej posteľou prešlo viac ako 50 pánov, ale ktovie, prečo sú tie jazyky zlé, keď ide o celkom príjemné trávenie voľného času.
Jednoducho niekto zbiera známky a niekto zase milencov.
Keď v Moskve skonštatovali, je 39 rokov je ten najlepší čas na baletný dôchodok, vrátila sa na divadelné dosky. Dnes má 63 rokov, žije v Moskve vo veľkom mrakodrape a chodí si do našich končín dvíhať sebavedomie nadšencami ruskej klasickej rozprávky.

Ivan
Ivan 

Čo povedať o Ivanovi ? Nuž, mládenec nemá práve najlepšieho kaderníka (a teraz nehovorím o tej medvedej hlave), napriek tomu sú z neho namäkko nielen miestne kočky, ale i Baba-Jaga, s ktorou sa kde-tu prekára.
Ak práve nevytáča chalúpku na stračej nôžke, tak likviduje recidivistov, či uráža trpaslíkov, začo dostane nový facelifting celkom grátis.
Dnes by sme takých mužov nazývali metrosexuálmi alebo tak nejako.

Eduard Izotov (Эдуард Изотов) bol typ muža, ktorý by za našich čias okupoval titulné stránky Kamaráta alebo Brava - krásny, urastený blonďáčik, z ktorého mal byť pôvodne kameraman. Ešte počas vysokej školy sa oženil so spolužiačkou, krátko na to sa novomanželom narodila dcéra. 
Lenže to viete, keď ste fešák, bola by škoda postaviť sa za kameru.
Stačila chvíľa. Sotva sa 28-ročný Eduard objavil v scéne, v ktorej sa kuká do zrkadla, už sa stal veľkou hviezdou. Pracujúci ľud ho spoznával na ulici, písali o ňom dokonca aj v ďalekej Amerike, jednoducho, kedysi sme takého človeka volali súdruh herec, dnes skráteným názvom celebrita. 

Izotov pred uväznením
Izotov pred uväznením 


Šťastné obdobie sa však Eduardovi skončilo začiatkom 80-tych rokov. Najprv sa mu rozpadlo manželstvo. Ihneď si našiel novú životnú súdružku, no ulakomil sa na mamon a priamo v centre Moskvy sa pokúsil vymeniť pár dolárov za rublíky. Vraj na novú dáčku (rozumej chatku).
Mladí ľudia tomu už asi celkom rozumieť nebudú, veď čo už je takého nebezpečného na tom, že chcem uskutočniť výmenu valút, že? V roku 1983 sa práve toto považovalo za rozvracanie peňažného hospodárstva Zväzu sovietskych socialistických republík, a to si veru musel vinník pekne odskákať.
Chudák Eduard si tesne pred päťdesiatkou odsedel tri roky v base, a na murovanú chatku s krbom mohol pekne zabudnúť.
Ba čo viac, štát mu zobral aj všetko ostatné - auto, peniaze... a dušu.
Z kedysi hrdého a sebavedomého "Ivánušku" sa stal zlomený a chorý Eduard.
Odvtedy to s ním išlo z kopca.
Pár mozgových mŕtvic ho pripravilo o pamäť i o rovnováhu, stal sa z neho psychicky narušený človek. Posledné roky života strávil na psychiatrických klinikách a liečebniach, kde ako 67-ročný zomrel.
Žiadny Mrázik, ktorý by mu poslal sane s konskou trojkou, sa neobjavil.
Smutné...
Dáme si aspoň niečo pozitívne?
Nuž, jeho dcéra po ňom zdedila krásu i talent, je tiež herečkou.

Marfa
Marfa 

Marfa - tak to je iné kafe!
Podľa neoverených informácií bola práve ona inšpiráciou pre vynálezcu luskáčika na orechy (krátka ukážka tu).
Dentisti by si po takej pacientke oblízli všetky prsty. Scéna spiacej krásavice s lízatkom v ústnej dutine vyvoláva v takom zubárovi divoké sny o ošetrení jej chrupu s následným inkasovaním príslušnej sumy peňazí... Práve lúskanie orechov bez trikov a dablérov bola asi tá kvalita, ktorá presvedčila režiséra Sašu Roua, aby do filmu obsadil talentovanú dvadsiatničku menom Inna Čurikova (Инна Чурикова) . 
Inna sa narodila do vzdelanej rodiny akademikov, a miesto toho, aby pokračovala v ich serióznej vedeckej práci, dala sa pofidérne umelecké cestičky.
Predpokladám však, že Inna je silná osobnosť, lebo ani divoký make-up či prežúvanie cibule miesto jablka ju neprinútil opustiť hereckú dráhu, hoci - keď hotovú rozprávku videla po prvý raz na plátne, nemala k tomu ďaleko.

Curikova
Curikova 

Inna je podľa mňa taká ruská Iva Janžurová.
Dokáže zahrať nielen škaredé či hlúpe xantipy, no poradí si aj so silnými charakternými ženami, ktoré bojujú s osudom. Podľa dostupných zdrojov je Čurikova u ruských divákov skutočne obľúbená.
Inna často hráva vo filmoch svojho manžela, s ktorým má syna - medzinárodného právnika.
Ako dobrá herečka je zberateľkou peknej kôpky ocenení, vlastní dokonca i francúzsky Rád umenia a literatúry.

Má 68 rokov, hrá dodnes vo filme i divadle, angažuje sa napríklad i v otázke práv zvierat.
A musím povedať, že je to neskutočne elegantná dáma. Asi som celé detstvo prežila v predsudkoch, lebo ako dospelú ma fascinuje oveľa viac ako pani Sedych.
V očiach Inny Čurikovej som jednoducho našla iskru.

Keď sme pri tých predsudkoch, musím vyvrátiť ešte jeden. Hnevá ma to, fakt.
Ide o slávnu Marfuškinu scénu, v ktorej sedí zababušená pod jedličkou a prežúva akože jablko. Keď príde Mrázik a pýta sa jej, či je jej teplo, dostane odpoveď (citujem):
"A čo ti šije? Hlupák starý! Veď mi ruky i nohy omrzli."

Vás by to nenaštvalo?
Vonku je určite nejakých mínus dvadsať, rekvizitári vám miesto jablka podstrčili cibuľu a akýsi dementný starec sa vás donekonečna pýta na úplné somariny.
Okrem toho, pozrite sa, že Marfa otvára svoju papuľku inak. V skutočnosti vraví:
"Kde bróditsa načálnik sojúzov? U miňá plachíje uslóvja trúda."
Vidíte to? Žiadna krajčírska terminológia, len oprávnené požiadavky pracujúceho ľudu.
Podobný názor mali i americkí diváci, keď vyhlásili toto dielko za najhoršiu rozprávku všetkých čias. Jediný brilantný výkon podľa nich podala práve Inna Čurikova v úlohe skutočnej ženy, ktorá chce zabezpečiť svoju rodinu a nájsť si vhodného otca pre svoje deti.
Správne! Veď si len predstavte, žeby Nastenka žila tu a teraz. Pravdepodobne by skončila ako utrápená matka desiatich detí, jej Ivan by sa zatiaľ pelešil kade-tade v susednej dedine a večer by v krčme prepil celú výplatu (ak by nejakú mal).
Zato Marfa, tá by bola určite minimálne líderkou politickej strany.
A možno by kandidovala aj do parlamentu.
Určite áno.

Deduško
Deduško 


Ďalší pán na holenie je deduško.
Ide o nesmelého chlapíka, ktorý by bol v súčasnosti akiste čestným predsedom občianskeho združenia Muži týraní ženou.
Je charakteristický tým, že radšej odvedie svojho milovaného potomka do lesa a nechá ho v mraze zožrať vlkmi, akoby mal dať vlastnej žene jednu-dve-tri-dvadsať po holej.
Je síce fakt, že v závere filmu prvýkrát v živote prejaví guráž, ale viete - je to len rozprávka, treba dodržať základné princípy víťazstva dobra nad zlom, aj keby sa mala realita pritiahnuť za vlasy.

Pavlenko
Pavlenko 

Nastinho deduška si zahral istý Pavel Pavlenko (Павел Павленко).
O tomto hercovi toho veľa nevie ani internet.
Žiadne rozvody, valutové obchody, ani len zlé parkovanie!
Vygúglite síce zoznam filmov, v ktorých hral zvyčajne vedľajšie roly, no väčšina z nich vám aj tak nič nepovie, tak načo míňať bajty.
Jedni tvrdia, že sa v mnohom podobal na svoju postavu dobráckeho deduška (mal vtedy 62 rokov), iní zase píšu, že zomrel ako 84-ročný v zabudnutí.
Jediné, čo som sa dozvedela, bolo, že sa oženil, avšak jeho manželstvo ostalo bez detí.

Jedna jeho fotografia ma však celkom dojala.
Čo poviete, nebol by z neho celkom dobrý profesor Dumbledor?

Macocha
Macocha 

Nastenkina macocha a Marfuškina matka je pekná semetrika.
Nemá síce nejaký extra vkus, ale zato ovláda rodinu pevnou rukou.
Dcérenke zabezpečuje ženíchov zakaždým, keď sa jej minú cukrové lízatká a počas pytačiek má na starosti make-up oboch dievčat.

Altajskaja
Altajskaja 

Macochu hrala vtedy 45-ročná herečka Vera Altajskaja ( Вера Алтайская).
Povedali by ste, že ako mladá herečka bola obsadzovaná hlavne do úloh pôvabných dievčat?
Neskôr jej boli súdené charakterové či záporné úlohy, až kým neskončila ako odporná macocha, čo núti nevlastnú dcéru štrikovať fusakle.
O rok neskôr ju režisér obsadil aj do ďalšieho svojho úspešného rozprávkového filmu - v Kráľovstve krivých zrkadiel hrala tiež zápornú úlohu, a to ľstivú Asyrk (ak si spomeniete, všetko tam bolo prevrátené, aj mená sa čítali vlastne odzadu). 
A vôbec, v oboch detských filmoch sa vyskytlo mnoho mrázikovských hercov, napríklad aj Alexander Chvylja, či dievčatká-dvojčatá utekajúce pred medvedím Ivanom z lesa.
Čo sa týka Very, zomrela po dlhej chorobe pomerne skoro (59-ročná).
Mala manžela a jednu dcéru.
Jediným trochu zaujímavým faktom z jej životopisu je Medajla za statočnú prácu vo Veľkej vlasteneckej vojne.

Baba-Jaga
Baba-Jaga 

Baba-Jaga je moja obľúbená postava. Je taká zlá, až mi je sympatická. Keď som bola dieťa, strašne som túžila lietať v takom extravagantnom koši ako ona.
Býva v štýlovom obydlí, ktoré sa otáča jednoduchým pokynom, takže keď vám pečie do izby, jednoducho zadáte príkaz "ku mne predkom, k lesu zadkom", ani nemusíte stlačiť enter a ona vás poslúchne.
A to sa súčasní vývojári chvália hlasovým ovládaním elektroniky, akoby to bola nejaká novinka, pche!

Georgij Milljar ( Георгий Милляр) bol skrátka pokroková ježibaba (trošku mám problém s rodovým označením, ale skúsim sa s tým popasovať).
Herec pochádzal z celkom zaujímavého prostredia.
Jeho otec Franz de Millieu už podľa mena nebol rodený ruský "maladéc", ale pravý francúzsky inžinier, ktorý sa zaľúbil do širokej ruskej a hlavne bohatej duše menom Elizavéta.
Malý Georgij sa teda narodil do zlatej perinky, a keby mu francúzsky tatko neumrel hneď o tri roky na to, asi by to bolo šťastné detstvo.
Skrátim to - majetky i tak časom pošli do bezodnej diery komunistickej strany, budúca Baba-Jaga si z mena odškrtol/odškrtla (nehodiace sa škrtnite tiež) buržoázne "de" a začal sa živiť komediantstvom.
Hneď prvá úloha sa mu vydarila - hral miesto chorej kolegyne Popolušku.

Milljar
Milljar 

Neskôr padol do oka režisérovi Alexandrovi Rouovi a stal sa jeho obľúbencom. Ten mu zo sympatie začal prideľovať samé pekné úlohy - bosorákov, smrtky a podobné príšery.
V Mrázikovi sa mu ušla Baba-Jaga, a pre tých, ktorí sa trochu vyznajú v móde, musím povedať, že kostým si navrhol úplne sám. V Kráľovstve krivých zrkadiel si za jeden plat zahral dokonca až tri postavy - ceremoniára, kráľovského nosiča a... kráľovskú vdovu. Asi sú mu tie ženské úlohy večným osudom.
Aby sa však nepovedalo, že len šaškoval, vyskytoval sa i vo vážnych úlohách - teraz príde časť, ktorú zvládnu len skutoční fajnšmekri, ostatní si zatiaľ dôjdite na toaletu alebo také niečo - diváci ho môžu nájsť napríklad i v Bondarčukovej Vojne a mieri.
Pri hľadaní fotografií tohto bosoráckeho herca som skonštatovala, že vyzeral ako starý chlap hádam aj v perinke. Keď si pozriete oba zábery tuto vyššie, jedna je z roku 1940 (mal na nej 37) a druhá z roku 1992 (89-ročný, rok pred smrťou). 
Hádanku iste tušíte - ktorá je ktorá?
No dobre, nechcem vás podceňovať, iste ste to uhádli.

Zbojník
Zbojník 

Dáme si ešte jednu postavu. Čo poviete, povedzme, na nejakého sympatického zbojníka? Alebo viete čo? Nebudeme trocháriť, prevetráme si rovno samotného šéfa. 
Mäsitý hlavný manažér zbojníckej tlupy bol opäť jeden z tých, ktorého nájdeme i v spomínanom Kráľovstve krivých zrkadiel ako Jagapapa prvého.
Volal sa Anatolij Kubackij (Анатолий Кубацкий) a išlo o jedného z najpopulárnejších hercov bývalého Sovietskeho zväzu. Často býval kúzelníkom, kráľom, zlodejom, vodníkom i výstredným starcom, až kým sa nepobral do zaslúženého dôchodku.
Posledné roky svojho 93 rokov trvajúceho života strávil v Domove veteránov filmu, kde obťažoval personál obvineniami z krádeže fotografií svojej manželky a spomínaním na staré zlaté časy.

Kubackij
Kubackij 

V tejto súvislosti si určite všetci spomenieme na scénu, v ktorej Ivan povyhadzoval hlúpym zbojníkom všetky budzogáne kamsi do vesmíru. Niekedy v minulom desaťročí sa u susedov toť v Prahe konala recesistická vedecká konferencia, v ktorej jeden z fyzikov predniesol zaujímavú prednášku. Vypočítal totiž, akou rýchlosťou a po akej dráhe by museli spomenuté budzogáne letieť, aby dopadli na isté miesto pol roka po vyhodení.
Darmo, peniaze z rozpočtu na vedu neboli vyhodené nadarmo. Keďže to však nebol slovenský rozpočet, budeme sa tomu iba potmehúdsky usmievať a túto fámu s radosťou hoaxujeme ďalej (poprosím aspoň na desať emailových adries, hej?)

Vrátim sa ešte k filmu samotnému.
Film získal v 60-tych rokoch na filmovom festivale v Benátkach Grand Prize, neskôr ho premietli aj Spojených štátoch. Ako už vieme, americkí diváci začali frflať, ale my, hrdí Slovania, sme z Mrázika urobili dielo priam zásadného významu.
Sme schopní štrajkovať či vypisovať protestné listy, ak sa Mrázik na sviatky nevysiela, ale pravdupovediac, občas nám už lezie na nervy.
Vypneme teda telku a pustíme si na počítači nejakú pútavú počítačovú hru. Napríklad jednu takú z Čiech - Pohádku o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce.

Nabudúce: Novoročný MA(r)SH


Skoro by som bola zabudla - aj tento text je dokonale neoverený. Máte o hercoch či filme vlastné informácie? Potom budem rada, ak miniete svoje tri diskusné príspevky práve v tejto diskusii.
Hlavne ma však neberte príliš vážne.
Želám Vám pekný zvyšok roka.

Fotografie a zdroje informácií:
http://www.pohadkar.cz/pohadka/mrazik/
http://etvnet.com/encyclopedia/d/person/hvyilya/
http://www.fanpix.net/gallery/natalya-sedykh-pictures.htm
http://likeness.ru/blog/topic/18870/esli_bi_ne_znala_chto_raznie_aktrisi_podumala_bi_chto_eto_postarevshaya_nastenka.php
http://ruskino.ru/art/882
http://m-llekolombina.livejournal.com/133875.html
http://www.voteactors.ru/?page=photogallery&id=306
http://dalgren.livejournal.com/193304.html
http://qiq.ws/16/10/2011/films/441877/morozko_1964_dvdrip_avc_1400mb.html
http://fegin.gorod.tomsk.ru
http://video.ru/persons/person/index/9637/photos/23645
http://belan-olga.livejournal.com/390807.htmlň
http://www.liveinternet.ru/users/tatasoz/post133628246/
http://whttp://www.kinox.ru/index.asp?comm=5&kw=18205
http://www.kinonews.ru/person_1083/georgi-millyar
http://dobrochan.ru/b/res/1130662.xhtml
http://www.play-store.ru/info/t18499.html
http://m-llekolombina.livejournal.com/124518.html
http://www.kino-teatr.ru/kino/movie/sov/3999/annot/
http://sadalskij.livejournal.com/475416.html#cutid1%20%D0%A1%D0%B0%D0%B4%
http://www.churikova.com
http://dalgren.livejournal.com/400067.html

Adriana Markovičová

Adriana Markovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Iné moje texty môžete nájsť:* na tejto N-kovej stránke* na tejto Gorilej stránke* Sieťovkové recenzie Zoznam autorových rubrík:  RozchodológiaZápisky zblúdeného motovidlaVtedy a dnesČo mi napadloČo ma štveFotografieSpôsob ako prežiťMoje malé potešeniaNeverte ničomuZverejnené v tlačenom Sme

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu