reklama

Vtedy a dnes: Daktari (1966 - 1969)

Tento článok som dva razy takmer zmazala. Aby ste rozumeli, nebol to ten prípad, keď si zabudnete niečo uložiť a zrazu zistíte, že plody vašej polročnej práce odišli do večných lovíšť len preto, že vypadla elektrina. Len sa mi vôbec nedarilo. Zvyčajne postupujem tak, že si vyhliadnem seriál, vyhľadám mená hlavných postáv a potom gúglim fotografie. Ešte nedávno som si pochvaľovala, že najlepšie sa hľadajú americké produkcie, lebo tam sa o všetkých všetko vie, herci sa stretávajú pri každom trochu okrúhlom výročí uvedenia ich seriálu na svet a natáčajú o tom ďalšie dokumenty. Dokonca som sa hrdopyšne oháňala vyhláseniami typu, že si oveľa viac cením životopisné texty o hercoch strednej Európy, ktoré sú originálne tým, že o nich každú chvíľu nepíše bulvárna tlač. A teraz tá moja bohorovnosť vyfučala ako balónik... dve najdôležitejšie postavy amerického seriálu Daktari mi spôsobili hlavybôľ. Po niekoľkých hodinách hľadania a dvoch kritických večeroch, keď som mala sto chutí vymazať aj tých pár viet, ktoré som zosmolila, som bola stále na začiatku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)
Obrázok blogu

Potom som si spomenula na jednu z mojich obľúbených toltéckych múdrostí, ktorá káže robiť všetko tak, ako najlepšie vieš, a keď to lepšie nejde, tak to nejde... a hotovo. Predkladám vám teda nedokonalý traktát o detskom seriáli, v ktorom hrá hlavnú úlohu fiktívna veterinárna stanica na východe Afriky, škúliaci lev a neposlušná opica.

Obrázok blogu



Obrázok blogu


Obrázok blogu


Obrázok blogu



Daktari je výraz, ktorým svahilský národ pomenúva toho, kto lieči.
Práve ním sa inšpirovala veterinárka Susanne Hartová, keď hľadala názov pre svoj román z prostredia africkej rezervácie. Podľa knihy bol najskôr vyrobený film Clarence, the Cross-Eyed Lion (môj neprofesionálny preklad by znel ako "Klerens, lev, ktorému idú oči krížom"), na neho, už pod názvom Daktari, nadviazalo ďalších 89 kratších seriálových epizód.
Dej je prispôsobený psychike mierne náročného diváka (nechcela som rovno povedať, že dieťaťa), zvyčajne je postavený na tom, že večne unavený kráľ zvierat hľadí na svet dvojmo a opica si robí čo chce, a keď niečo vyvedie, všetci sa na tom rehocú ako najatí.
Dospelí zvyčajne postávajú na priedomí drevenej "ambulancie" a študujú správanie africkej zveri. Občas to síce tvorcom "nevyšlo" a zasadili do príbehu indického slona či bengálskeho tigra, ale čo sa budeme zaoberať detailami, keď tie úbohé mestské deťúrence aj tak nerozoznajú sliepku od kohúta. Nakoniec, aj interiéry a niektoré exteriéry mali do Afriky pekne ďaleko, natáčali ich v Kalifornii, ale koho vo veku 3 až 12 rokov toto zaujíma, že?
Dôležité je, že títo ujovia a teta sú dobrí, a tamtí škaredí zase zlí. Dobrodružný spád inak pomerne nudného deja totiž zabezpečuje občasný výpad zákerných pytliakov, ktorí si brúsia zúbky na chutného nosorožca, ale na to je tam predsa šimpanz, aby urobil poriadky zo zloduchmi.
Ak však bolo cieľom seriálu vyvolať v mládeži vedomie, že zvieratá treba chrániť v ich prirodzenom prostredí a nestrieľať do nich kvôli novému kabátu na zimu, tak svoju úlohu splnil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Thompson
Thompson 


Doktor Marsh Tracy je veterinár, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako khaki verzia Jamesa Bonda, ale miesto nablýskaného fára používa na presun po divočine čiernobiely pásikavý Land Rover (to aby splynul v dave so zebrami).
Z útleho detstva si na jeho postavu spomínam takto - buď pichá v ambulancii niektorému nešťastníkovi čosi na uspatie, alebo stojí na už spomínanom priedomí.
Ako som spomínala, bol to detský seriál a na hlbšie psychologické ponory do jeho vnútorných myšlienok nebol priestor. To dnes by sa scenárista zaiste o nejaké ponorenie minimálne pokúsil.
Mňa by, napríklad, zaujímalo, prečo sa onoho fešáčiska v najlepšom veku (mal vtedy 41 rokov) nevešali žiadne potencionálne manželky...

Marshall Thompson bol priam predurčený stať sa doktorom alebo umelcom. Mal po rodičoch každý z týchto génov, otec bol zubár a matka spievala v divadle, a on to v seriáli nakoniec celkom pekne skombinoval.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Thompson 18 ročný
Thompson 18 ročný 


Hrával už na strednej, takže konzervatórium bola ľahká voľba. Okrem toho fotografoval, jazdil na koni a hral na gitaru, všetko záľuby, ktoré síce nevytvárajú žiadne hmotné statky, ale šíria okolo seba pohodu a krásu.
Marshallovi boli zvieratá súdené, okrem najslávnejšej úlohy dr. Tracyho sa podieľal i na réžii niekoľkých dielov Flippera, delfína rovnako slávneho ako je Judy a Clarence.
Marshalla Thompsona sme u nás potom videli už len sporadicky, napr. v seriáloch To je vražda, napísala alebo V uliciach San Francisca. Poslednú úlohu si zahral vo filme McBain v roku 1991, o rok neskôr zomrel vo veku 66 rokov na zlyhanie srdca.
Takto prozaicky ukončil 43-ročné manželstvo s jedinou partnerkou, s ktorou mal dcéru.
Doktorova seriálová dcéra Paula Tracy miluje tatka i jeho povolanie, preto kráča v otcových stopách postávaním na terase a chytaním protivnej opice, ktorá má zase niečo za lubom.
Práve jej predstaviteľka mi spôsobila bezsenné noci tým, že som nemohla vypátrať jej súčasnú podobu tak, aby som mala istotu, že je to ona. Cheryl Millerových je totiž na tomto svete požehnane a niektoré z nich sú ešte aj herečky. Najviac ma však hnevala istá basketbalistka s totožným menom, ktorá je dostatočne slávna, aby vyskakovala z každej vygúglenej stránky. A to som si ešte asi dva dni myslela, že ide o chlapa, z jej podobizní to vôbec nebolo zrejmé (stará zlatá slovanská koncovka -ová, tu aspoň vieš, kto je poriadny chlap, a kto nie).
Už-už som sa tešila, že som jej na stope, zdalo sa mi, že žena na tomto videu by mohla byť ona, ale podľa tvaru pier to asi ta pravá Cheryl nebude.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Miller
Miller 


Vráťme sa k herečke Cheryl Lynn Millerovej a k tomu málu, čo som o nej vypátrala.
Je to jedno z piatich detí architekta a účtovníčky (to, že som zistila práve takúto nepodstatnú vec, svedčí o tom, že pôvod sa považoval za podstatný nielen v socialistických krajinách, ale i vo vyspelej kapitalisticke cudzine).
Cheryl debutovala ako ročné bábätko ležiace v kolíske vo filme Casanova Brown a možno práve táto herecká skúsenosť spôsobila, že sa prihlásila na konzervatórium. Na obrazovke stvárnila niekoľko miniúloh, napríklad v seriáli Perry Mason, či Flipper , kde si ju konečne všimli poriadne, čím sa jej otvorila cesta k Paule Tracyovej.
Jej blonďavý, v tvári mierne bucľatý vzhľad, bol v šesťdesiatych rokov mimoriadne IN, takže zabodovala nielen ako predstaviteľka rôznych naiviek, ale aj ako modelka.
Potom prišiel mimoriadne úspešný rok 1966. Začala účinkovať v Daktari, vybrali ju do exkluzívnej dvanástky hollywoodskych hviezdičiek (volalo sa to Hollywood Deb Star Ball 1966) a pre 23-ročnú krásku bol svet jedno úchvatné miesto.
Viete, ako to chodí v šoubizse, raz si hore a potom po tebe neštekne ani pes.
Vzhľad a´la Marilyn Monroe vyšiel z módy a nakrúcanie seriálu sa skončilo. Opakujúce sa motívy prestali baviť už aj deti a herečka sa už nedokázala na obrazovke výraznejšie presadiť. Skúšala to ešte so spevom a v inom seriáli, ktorý však čoskoro zrušili.
Vyzerá to, že som toho zistila dosť, lenže moja stopa sa končí v roku 1971. Vtedy sa po trojročnom manželstve rozviedla s maklérom (vraj sa spoznali na schôdzke naslepo) a potom môžem už len tipovať a hádať. Viem však určite, že basketbalistka sa z nej nestala. Filmová databáza pozná ešte inú herečku s rovnakým menom, je však o generáciu mladšia. Práve preto vám nemôžem s istotou ponúknuť jej čerstvý životopis, ba ani fotografie určite stále krásnej 69-ročnej dámy, ale iba jednu z jej podobizní z modelkovského obdobia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Mike Matula je jedným zo zamestnancov študijného strediska divokej zveriny v stredisku Wameru (fiktívna oblasť spadajúca pod britské impérium) a do Afriky sa výzorom hodí najviac. To by ale nesmel s ostatnými postávať na slávnom priedomí s rozkošnou secesnou šálkou na kávu v ruke, už mu chýba len dvihnúť malíček. Toľkoto moja malá výčitka na adresu reálneho zobrazenia správania sa černošského obyvateľstva v prostredí africkej prírody.

Hari Rhodes vyrastal v chudobnej rodine, kde to s jeho životnou perspektívou nevyzeralo bohvieako dobre.
Paradoxne, pomohol mu malý podfuk - sfalšoval matkin podpis, aby ho v pätnástich rokoch prijali do amerického námorníctva. Vyslúžil si hodnosť seržanta, nakoniec, nie každý má "gule" na to, aby robil priamo počas boja prieskum na nepriateľskom kórejskom území.
Príliš mladý veterán sa po návrate rozhodol robiť niečo nežnejšie, avšak vo filmovej brandži vládli v päťdesiatych rokoch škaredé rasové predsudky, tak mu to chvíľu trvalo, kým sa presadil.
A vidíte, aj túto skúsenosť využil - najprv ventiloval svoju zlosť napísaním dvoch šuflíkových románov s rasovou tematikou, aby tretí s názvom Málo vyvolených vydal aj na papieri formou knihy.
Okrem seriálu Daktari, kde hral ako 34-ročný, hral aj v iných projektoch, napr. vo filme Dobytie planéty opíc, Kóma, alebo v seriáloch Charlieho anjeli, Dynasty, Magnum, V uliciach San Francisca.
Dnes už nie je medzi nami, zomrel pred dvoma desaťročiami vo veku 59 rokov.

Summers
Summers 

Ďalším ctižiadostivým zoológom v skupine je pohľadný Američan Jack Dane.
Táto postava zastupuje v obsadení kategóriu mladý krásny beloch, ale v seriáli pre deti je to aj tak jedno, žiadnemu zvádzaniu opačným pohlavím tu nedôjde, to by sa nám sociálny úrad pekne pozrel na zúbky.
Herca Yaleho Summersa musím pochváliť. Ako jediný zanechal na nete akú-takú dávku informácií o sebe a svojej kariére, takže som si konečne mohla oddýchnuť.
Práve pred dvoma mesiacmi sa o ňom začalo písať akosi častejšie, ale nebola to jeho vina. Stalo sa len to, že vo veku 78 po dlhej chorobe ukončil svoju pozemskú púť a pobral sa postaviť pred nebeskú bránu. Pozrime sa na to, čím sa tam môže pochváliť.
Ako jedináčik a veľmi nadaný študent mal pred sebou celkom slušnú kariéru v biznise, on sa však ako pravý Američan odovzdal armáde, kde to dotiahol až na poručíka.
Potom ho to začalo ťahať k filmu. Pár drobných seriálových úloh ho posunulo k trvalejšiemu kontraktu, na jednu sezónu sa "upichol" do nekonečného seriálového hitu General Hospital.
Vzápätí prišlo Daktari, a to sa už do tohto 33-ročného zvieracieho výskumníka iste zaľúbilo niekoľko diváčok (vrátane jednej malej žiačky s copami bývajúcej na Slovensku).
On sa však díval do očí len jedinej menom Suzie, s ktorou mal dve deti, a neskôr i dve vnúčatá.
Až do konca sedemdesiatych rokov to bola s herectvom opäť bieda, ale to sa už v ňom už prebúdzal sociálny rozmer, pretože spoluzaložil herecké odbory fungujúce dodnes pod skratkou SAG (Screen Actors Guild). Yale v nich robil pokladníka, mal v merku sociálne a zdravotné poistenie členov, či prípravu každoročného udeľovania odborových hereckých cien. V tejto organizácii sa angažoval do poslednej chvíle, až kým ho neskolila tá pľúcna pliaga.

Obrázok blogu

Lev Clarence, ktorého posmešne nazývajú škuľavým, bol v niektorom z predchádzajúcich životov určite baránkom, taká to bola pokojná šelma. Mal síce isté zrakové problémy, ale ku cti mu slúži, že dvojmo videl práve kvôli nim, a nie v dôsledku alkoholu, ako sa to stáva ľudským tvorom.
Keďže sa v civilnom živote veľmi bál hluku nákladných áut, filmári museli v niektorých scénach využiť služby dubléra, ba nebojím sa rovno povedať, že kaskadéra. Inak si vychutnával typický život hereckej star, zahrňujúci okrem bohatej stravy i make-up profesionálnej maskérky, ktorá zakrývala drobné kozmetické nedostatky na jeho "pleti".

Obrázok blogu


Š impanzica Judy je zviera úplne iného kalibru.
Drzo rozkošná inteligentná opica ovláda znakovú reč a popri neškodných pestvách len tak mimochodom likviduje pytliakov.
Jej trénerom a cvičiteľom bol konzultant seriálu Ralph Helfer, inak takto majiteľ zvieracieho centra v Kalifornii, kde sa nakrúcali aj niektoré scény.
Čo sa týka ďalšej šimpanzej filmografie, Judy vystupovala ešte v dvoch iných seriáloch, ktoré sa u nás nevysielali. 
O jej súkromnom živote sa toho veľa nevie, ale údajne patrila medzi niekoľko málo opíc, ktoré radi používali ľudské WC a toaletný papier.
Vlastne veľa, veľa toaletného papiera...

Čo ešte povedať o tomto veľdiele?
Ide o seriál z kategórie "nostalgické spomienky na útlu mladosť" , keď v telke fungoval jeden, resp. dva programy, takže sme všetci hľadeli na to isté, a preto si to tak dobre pamätáme. Až tak dobre, že keď si to isté pozrieme s odstupom niekoľkých desaťročí, s hrôzou zistíme, že to vlastne bola strašná nuda. Napriek tomu na to nedáme dopustiť, že? Ak sa predsa len niekomu z mojej a staršej generácie nerozsvietilo v pamäti žiadne svetielko, možno bude fungovať aspoň úvodná zvučka (bohužiaľ, dosť nízkej kvality):
A ešte jedna maličkosť. Vždy, keď počujem mená Klérens a Džudy , vybaví sa mi Ivan Mládek so svojím Banjo Bandom, ktorý takto kedysi dávno prezýval dvoch členov svojej sprievodnej skupiny. Nedalo mi a vyrobila som malú fotomontáž, ktorá je dôkazom jeho bystrej mysle a pozorovacích schopností. Nech sa páči, tu je nebohý Ivo "Klérens" Pešák a stále bohý Gejza "Džudy" Gerendáš.
Návod na použitie: Prejdite po zábere myšou, prosím.

Obrázok blogu



Nabudúce: Sedem statočných (v prázdninovom režime až o dva týždne)

Zdroje a fotografie : http://celebslists.com/23399-marshall-thompson@imagemarshall-thompson-01.jpg.html
http://www.marshall-thompson.com/photogallery/family.htm#
http://www.dvdtalk.com/modsquad/2011/12/daktari_peanuts_and_doctor_blo.html
http://www.toutlecine.com/images/film/0023/00238915-daktari-clarence-le-lion-qui-louche.html http://en.wikipedia.org/wiki/Daktari
http://warmingglow.uproxx.com/2011/01/the-10-worst-shows-to-be-top-20-hits/daktari
http://moviedvd.info/movie-dvd-news/daktari-the-complete-first-season/
http://www.glamourgirlsofthesilverscreen.com/showpic.php?id=542
http://moviedvd.info/movie-dvd-news/daktari-the-complete-first-season/
http://www.moviestore.com/Photos/T106560_C81315.html
http:// mymediawelt.weltrecords.com
http://www.aveleyman.com/ActorCredit.aspx?ActorID=14567/
http://www.sagaftra.org/news/sag-aftra-remembers-yale-summers
http://obitpatrol.blogspot.sk/2012/05/yale-summers.html
http://www.ivanmladek.cz/Fotogalerie.html
http://www.zimbio.com/photos/Yale+Summers
http://veja.abril.com.br/blog/temporadas/files/2011/01/DKS1-Elenco.jpg
http://www.ivanmladek.cz/
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bruce_Bennett_Judy_Daktari_1968.JPG
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Judy_the_chimp_1969.JPG

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Adriana Markovičová

Adriana Markovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Iné moje texty môžete nájsť:* na tejto N-kovej stránke* na tejto Gorilej stránke* Sieťovkové recenzie Zoznam autorových rubrík:  RozchodológiaZápisky zblúdeného motovidlaVtedy a dnesČo mi napadloČo ma štveFotografieSpôsob ako prežiťMoje malé potešeniaNeverte ničomuZverejnené v tlačenom Sme

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu