reklama

Vtedy a dnes: Star Trek (1966 - 1969)

Hrabem sa už nejaký ten mesiac v životoch rôznych hercov, a tak je nad Sírius jasné, že som si tú zákonitosť musela všimnúť. Skrátka - kto nehral v Star Treku, akoby ani nebol. Alias, všetci sa raz zídeme v tom istom Star Treku. Všetky cesty vedú do Star Treku. Kto inému Star Trek kope... sorry, toto už asi nie. Ten fenomén má však celkom logické vysvetlenie, ide totiž o ságu s mimoriadne vysokou spotrebou mimozemšťanov všelijakých farieb, veľkostí a tvarov. A tak som si jedno ráno povedala, že by nebolo zlé zaspomínať si práve naň. Mimochodom, ako ste na tom s pamäťou? Že výborne? Tak to si asi budete pamätať na moje vyhlásenie, že ak raz začnem písať o Star Treku, tak to bude znamenať koniec článkov Vtedy a dnes.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (85)

Odložte sedatíva naspäť do škatuľky, také akútne to zase nebude.
Našťastie, tento vesmírny projekt má až päť relatívne samostatných sérií a ja naozaj nemám odvahu urobiť z nich iba jeden chabý článok (pravoverní trekisti by mi to nikdy neodpustili). A vôbec, koľko slávnych umelcov pravidelne vyhlasuje, že to bude ich posledné turné?
No - a skončili vari?

Tipujem, že mnohí máte v Star Treku zmätok. Ani sa vám nečudujem. Producenti, scenáristi, režiséri, kameramani, ba i herci s klapkami pred nosom - jednoducho celá tá filmárska banda sa v ňom premávala hore-dole storočiami, akoby to bolo korzo. Najprv nakrúcali v 23. storočí, no to im bolo primoderné. Potom sa im zacnelo za dvadsiatym druhým, aby si vzápätí spomenuli, že v tej budúcnosti im nebolo až tak zle, preto si to strihli o dvesto rokov dopredu. A keď si ktosi zmyslel, že ani filmík by nebol od veci, tak z toho začal mať úbohý divák jelení guláš (náročky nespomínam iné dimenzie a paralelné deje, len by vás vydesili).
I ja mám v živej pamäti zúfalstvo, ktoré mnou lomcovalo pri pokuse zorientovať sa v startrekovských plavidlách, komandéroch a obdobiach. To bol dôvod, prečo som minulý týždeň obetovala nedeľné ráno a namiesto rezňa s fučkou som ponúkla rodine prehľadnú excelovskú tabuľku, ktorá ma spoľahlivo dostane do správnych medzí časopriestoru. Tu je:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Jemináčku! Až teraz som si uvedomila, že sa na tú chuderku (myslím tým tabuľku) práve vrhli extrémni startrekovskí fanatici a už začínajú pátrať po omyloch a nepresnostiach. Každý uslintaný bajorský škôlkar predsa vie, že to nebola len jedna a tá istá Enterprise, že išlo o rôzne typy, a že toto, hento a vlastne aj tamto vôbec nie je v súlade so zakladacou listinou Spojenej federácie planét. Preventívne si preto sypem na hlavu popol, vášeň a ďalšie sajrajty. Nabudúce sa polepším.
Sľubujem.
Čestné klingonské.

Bolo to zhruba pred päťdesiatimi rokmi, v čase, keď do vesmíru lietal naozaj kadekto. Mali to za sebou nielen Lajka s Belkou a Strelkou, ale aj Gagarin s Tereškovovou. Akoby toho bordelu nad našimi hlavami nebolo dosť, i prezident Kennedy sa rozhodol, že je čas poslať niekoho na Mesiac. Niekto ho však predbehol.
Istý fantasta menom Gene Roddenberry zašiel skutočne priďaleko - až do iných galaxií. Ak by ste si mysleli, že len stačí naštartovať raketku v garáži a ideme, tak to nie. Musíte byť rýchlejší ako svetlo, ale keď trochu poohýbate priestor pred sebou, tak ste tam cobydup. S takýmto jednoduchým plánom sa náš milý mistr Roddenberry nepobral na Mys Canaveral, ale do televíznych štúdií.
Som dáma, preto nepoužijem výraz, do ktorého ho všetci poslali. Teda skoro všetci. NBC to predsa len skúsila a vyrobila pilotnú časť. Čo vám poviem, trapas jak delo. Možno to bolo nevhodným obsadením postáv alebo čo, divákom to jednoducho nesadlo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pôvodné obsadenie Star Treku s kapitánom Christopherom Pikeom.
Pôvodné obsadenie Star Treku s kapitánom Christopherom Pikeom. (zdroj: 4.bp.blogspot.com)

Niekto iný by sa na to vybodol, no tu sa stal opak. O rok neskôr to skúsili znovu a vyrobili ešte jeden pilotný diel, v ktorom vymenili celú pôvodnú hereckú zostavu s výnimkou "Spocka" Leonarda Nimoya. Dosadili k nemu nového kapitána Kirka a ten sa ujal, takže vesmírna loď USS Enterprise mohla začať svoju päťročnú misiu, ktorá trvala tri sezóny.
Zapíname WARP pohon.
Pripútajte sa (vlastne netreba, je predsa 23. storočie).
Letíme.

Obrázok blogu

Star Trek bol vo svojej dobe revolučný. Vesmírne lode v ňom boli plné rovnoprávnych mimozemšťanov z rôznych kútov univerza, bez ohľadu na to, či boli zelení alebo fialoví. A teraz si porovnajme realitu - hádajte, kedy sa dostal do vesmíru prvý ozajstný Afroameričan? Až o dve desaťročia neskôr - v roku 1983 (bol to Guion Bluford).
A ešte niečo. V čase, keď bolo černošské hnutie v plnom prúde a Martin Luther King začal snívať svoj sen, urobili scenáristi neskutočnú vec - dali dokopy dvoch ľudí rôznej farby pleti. Belocha a černošku. Viete si predstaviť to zdesenie v tvárach zástancov tradičného jednofarebného vzťahu, keď sa na obrazovke "museli" dívať na to, ako sa tí dvaja pochábli pobozkali? No dobre, nechajme ich, nech sa ešte chvíľu postískajú a dajme si naše obľúbené porovnanie starých a nových fotografií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: trekcore.com)

Kapitán James Tiberius Kirk sa dostáva na post šéfa lode Hviezdnej Flotily USS Enterprise ako najmladší veliteľ tých čias. Vláči svoju posádku na miesta, na ktoré sa doteraz nikdy nikto nevydal, takže to nebude žiadny sraľo, ale pekne odvážny chlap. Dá sa na neho spoľahnúť, vďaka čomu ho vezme na milosť aj inak chladný Vulkánec Spock.
Ak však ide o milostné vzťahy, je náš fešný kapitán tak trošku do vetra. Vždy, keď si má vybrať medzi ženou a enterprajsom, vyhrá mašina. Sám Roddenberry k tomu v scenári kedysi uviedol takúto poznámku:
"Niežeby Kirk ženám nedôveroval. Skôr sa bojí, aby ho city nedonútili urobiť zlé rozhodnutie, keď pôjde o život."
Pekná výhovorka, chlapci, len ju šírte ďalej.
Kariéra Jamesa Kirka nevedie vždy len nahor. Občas ho zdegradujú, lebo nie vždy uposlúchne autority, ale vždy ich nakoniec presvedčí o svojej pravde.
Čo sa týka jeho smrti, v Star Treku nie je nič isté. Niekedy skrátka treba ožiť, najmä ak je čas kohosi zachrániť. A vôbec, kde je napísané, že Kirk nežije v nejakom alternatívnom vesmíre, ha?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Povedzme si tiež niečo o hereckom obsadení postavy tohto milého komandéra z vesmírnej lode USS Enterprise.
V pôvodnom seriáli a tiež v priľahlých siedmich celovečerných filmoch hral Jamesa Tiberia Kirka vtedy 35-ročný herec William Shatner (jemu sa dnes budem venovať).
V zatiaľ posledných dvoch filmoch (2009, 2013) nahradil Shatnera oveľa mladší Chris Pine, lebo však päťdesiat rokov neoklameš ani najkvalitnejším maskovaním. Pine má už síce dávno po tridsiatke, no pre potreby tohto článku je stále primladý. To nám však nezabráni, aby sme si na ňom aspoň nepopásli oči, že dievčence?

Stačilo, vraciame sa k tomu prvému. Kanaďan stredoeurópskeho pôvodu William Shatner bol spolu s dvoma sestrami odmalička vychovávaný v prísnej židovskej viere. Možno preto vyštudoval ekonómiu a obchod, a nie herectvo. Keď nastúpil ako asistent do divadla, úplne mu počarilo, tak sa pustil do hrania. Našiel si manželku a prišla aj prvá filmová skúsenosť v Bratoch Karamazovovcoch. Odvtedy vytvoril nesmierne množstvo postáv vo filmoch, seriáloch a dokumentoch, pustil sa miestami i do réžie. 

William Shatner 2014
William Shatner 2014 (zdroj: autor Eva Rinaldi)

Star Trek mu priniesol niekoľko dobrých i zlých vecí. Vďaka nemu získal nielen popularitu, ale aj celoživotného priateľa "Spocka" Nimoya. Majú mnoho spoločného, napríklad tinnitus. Nie je to nič, čo by ste chceli aj vy - od jedného obzvlášť výbušného nakrúcania im obom píska v uchu.
Ako sa to často stáva, William Shatner mal ako "večný kapitán Kirk" problém získať akúkoľvek inú poriadnu úlohu. Navyše ho po trinásťročnom manželstve opustila žena, ktorá si ponechala nielen tri spoločné dcéry, ale aj slušnú kôpku majetku. Bill vtedy údajne býval po kamiónoch a bral každý štek. Potom sa druhýkrát oženil (tentoraz s kolegyňou herečkou), takže sa konečne poriadne ubytoval. A keď si po desiatich rokoch fanúšikovia vyžiadali prvý film inšpirovaný Star Trekom, bol opäť na koni. Účinkoval v siedmich z nich, piaty s názvom Posledná hranica dokonca sám režíroval (asi nie veľmi dobre, keďže zaň dostal Zlatú malinu - a naozaj ide o najhorší z 12 doteraz vyrobených filmov).
To už skúšal pracovať aj na iných projektoch. Objavil sa ako policajný seržant v seriáli TJ Hooker, robil muziku a písal knihy o Star Treku, či úplne nové sci-fi s názvom TekWar.
Po 23 rokoch ukončil druhé bezdetné manželstvo rozvodom, aby si vzápätí vzal za ženu ďalšiu herečku. Jeho rodinné šťastie netrvalo dlho - po dvoch rokoch ovdovel, jeho manželka sa utopila. Smútil dva roky, potom sa po štvrtýkrát oženil.
A teraz už len pozitívne správy. Obaja sú v manželskom zväzku doteraz, a aj tú nešťastnú Zlatú malinu mohol pokojne zahodiť za hlavu, veď získal Emmy a Zlatý Glóbus za seriál Bostonské zločiny. Videli sme ho hrať v oboch filmoch o Miss špeciálny agent, navyše dostal dve chodníkové hviezdy slávy - v Hollywoode i v rodnej Kanade.
O tom, že to je správny chlap, svedčí aj jeho angažovanie sa v charitatívnych projektoch. Či už v ich mene behá alebo organizuje konské benefičné show, výsledkom je podpora detí či chudobných.
V súčasnosti má William Shatner 83 rokov.

Tu sa narodí James Tiberius Kirk
Tu sa narodí James Tiberius Kirk (zdroj: Wikipédia)
Obrázok blogu
(zdroj: spacemancentral.com)

Po mamke Pozemšťan, po tatkovi Vulkánec. Vedecký dôstojník a zároveň Kirkova pravá ruka Spock (jeho druhé meno nie je vysloviteľné) je typický šikmým obočím, špicatými ušami a extra čiernou vyleštenou ofinkou.
Podobne ako mnohí iní miešanci musí aj Spock riešiť istý vnútorný konflikt. Byť citlivý a empatický, ako to kážu ľudské gény? Alebo sa zriecť emócií a nechať vládnuť rozum a logiku ako vraví otcova vôľa?
Nuž, občas zvíťazí to a občas ono. Aj na pomery priemerného Vulkánca sú jeho schopnosti mimoriadne. Dokáže splynúť s vašou mysľou a keby chcel, vyhral by každý šachový turnaj či matematickú olympiádu. V logike ho totiž nikto neprekoná.
Vo voľnom čase hráva na vulkánskej harfe, alebo sa snaží na niekoho preniesť svoju katru. To robí zvyčajne vtedy, ak mu ide o život, aby potom mohol obživnúť. Internetové jazyky tvrdia, že sa dokonca pokúšal oženiť. Nuž ale, kadečo sa stáva.
V každom prípade tu mám odporúčanie pre tých, ktorí by raz chceli spracovať kompletnú Spockovu biografiu: dajte na mňa a vyzbrojte sa niekoľkým excelovskými tabuľkami, ideálne troj až štvorrozmernými.

Obrázok blogu
(zdroj: 3g28wn33sno63ljjq514qr87.wpengine.netdna-cdn.com)

Aj v tomto prípade si ukážeme oboch hereckých predstaviteľov. Vo filme Star Trek z roku 2009 sa dokonca objavili spolu - už starší (vtedy 78-ročný) Leonard Nimoy a jeho mladšia verzia z inej dimenzie (vtedy 32-ročný) Zachary John Quinto. Porovnávací obrázok však zobrazuje oboch Spockov vo svojej najlepšej forme.
(Romulánske vrabce toť minule čvirikali, že pán Shatner sa tak trochu hneval na režiséra Abramsa. Vraj aj on pásol aspoň po malej maličičkej roličke vo vynovenom Star Treku - a nič. My ale klebetám nejakých vtákov neveríme, hoc´ by aj boli pravdivé.)
 

Leonard Nimoy
Leonard Nimoy  (zdroj: autor Jason LaVeris)

Leonard Simon Nimoy mal podobné korene ako jeho kamoš Shatner. Pochádzal zo židovskej rodiny (hovoril plynule hebrejsky a jazykom jidiš), akurát jeho predkovia prišli do amerického Bostonu až odkiaľsi z Ruska.
Sotva Leo dovŕšil osem rokov, začal hereckú kariéru vystupovaním v miestnom divadle. Keďže jeho tatko nebol žiadny magnát, ale obyčajný holič, brigádoval, aby si zaplatil štúdium drámy. Po niekoľkých malých úlohách prišiel slávny Spock, a že vedel ako na neho, ušlo sa mu aj zopár (neúspešných) nominácií na Emmy. Vraj to bol dokonca sám Nimoy, ktorý vymyslel ono legendárne stisnutie pleca, ktorým Vulkánec pacifikoval nepriateľa.
Inak to bol skutočne všestranný talent. Našli by ste ho nielen pred kamerou (seriál Marco Polo či Krajné medze), ale hlavne na režisérskej stoličke (u nás je najznámejšia komédia Traja muži a nemluvňa). Básnik, fotograf, autor niekoľkých hudobných nahrávok. Napísal si svoju vlastnú biografiu s názvom Nie som Spock. (Ja teda neviem, zlatý môj, ale kto to potom hral miesto teba v seriáli a ďalších ôsmich filmoch, ha? Len sa nerob - si a hotovo.)
Čo sa týka súkromného života, Nimoy za svojím kamošom Shatnerom mierne zaostával. Jeho prvé manželstvo s herečkou trvalo 33 rokov a mal z neho syna, dcéru a päť vnúčat. Inštitút manželstva sa mu však zjavne zapáčil, lebo sotva uschol atrament na rozvodových papieroch, už sa bral sľubovať večnú lásku inej herečke, ktorá ho urobila aj otčimom (aby bola väčšia sranda, i jej prvý muž hral v dvoch Star Trekoch). Boli však spolu štvrť storočia, takže to u nich doma zjavne fungovalo.
Leonard Simon Nimoy zomrel krátko pred dovŕšením 84 rokov.
Mimochodom, viete, aký účes si často žiadali zákazníci istého bostonského holičstva v šesťdesiatych rokoch? Chceli to na Spocka.

Obrázok blogu

Prebehnime friško ostatných členov posádky.

Doktor Leonard Horatio McCoy je na vesmírnej lodi Enterprise hlavným lekárskym dôstojníkom. Raz darmo, ani v budúcnosti nebudeme žiť večne a budú nás kváriť kadejaké choroby.
Zatiaľčo ostatní kolegovia zvyknú poslúchať šéfstvo na slovo, on sa nebojí odporovať ani samotnému veliteľovi, ak ho núti robiť niečo, čo nie je v jeho kompetencii. Jeho najobľúbenejšia fráza preto začína výrazom:
"Som doktor, a nie... (dosaďte si tam čokoľvek)".
Viete však, ako to chodí. Co se škádlivá, to se rádo má. Keď ide do tuhého, kapitán Kirk na neho nedá dopustiť.
A neskôr je to práve on, na koho mŕtvy Spock dočasne prenesie svoje vedomosti a skúsenosti.

Obrázok blogu

Jackson DeForest Kelley mal 44 rokov, keď mu Gene Roddenberry v pilotnej časti ponúkol úlohu dôstojníka Spocka. Nie nepomýlila som sa. Kelley totiž úlohu Vulkánca odmietol, a až neskôr si vybral postavu vesmírneho zdravotníka.
Herec vyrastal na vidieku v kostole, v ktorom bol jeho otec baptistickým kňazom. Túžil sa stať ozajstným lekárom, no osud rozhodol inak. Sťaby sedemnásťročný chalanisko sa vybral na návštevu k strýkovi do Kalifornie, a iste si viete živo predstaviť, ako ho tá slnečná krajina očarila. Odslúžil si vojnu, a rozhodol ostať pri strýkovi, že teda bude radšej hercom. Zbožný tatko vám nebol dva razy nadšený, starostlivá mama ho, samozrejme, podporila.
Na začiatok sa zamestnal v divadle ako uvádzač. Potom sa uchytil vo westerne - hrával zloduchov či iných zbabelcov, čo bol skvelý predpoklad pre neskoršiu úlohu vesmírneho lekára s nevymáčanými ústami (čo sa človek narobí, kým dá tie všadeprítomné čechizmy do poriadku). Na DeForestovom konte sa tak skvie nielen seriál, ale aj šesť startrekovských filmov. Bolo by to takto dopadlo, keby predsa len vzal Spocka? Možno sa to v nejakom paralelnom vesmíre dozvieme...
Tento herec inak nežil nejakým extra búrlivým osobným životom. Bol ženatý len raz, a to doživotne. Jeho pozemskú púť ukončila po 79 rokoch života a 54 rokoch manželstva rakovinová hnusoba.
DeForestov popol leží rozsypaný kdesi na dne Tichého oceánu.

A máme tu spomínaný škandál. Len sa pozrite na tých bezbožníkov!

Revolučný prvý bozk
Revolučný prvý bozk (zdroj: Star Trek)

Kdeže, v 21. storočí už týmto fakt nikoho nenaštvete. Iba ak by ste boli z módnej polície, veď ten smiešny model vavrínového venca bol naposledy IN niekedy v staroveku. My však máme na muške skôr onú dámu. Je to komunikačná dôstojníčka Nyota Uhura z národa Bantu. Nie je náhodou, že slovo "uhuru" označuje v svahilčine slobodu. Keď jej herecká predstaviteľka chcela po prvej sezóne zo seriálu odísť (vraj jej začali chodiť nenávistné rasisticky motivované listy), zastavil ju sám veľký Martin Luther King i dohovoril jej takto: "Pokračujte v tom, čo robíte. Ste našou inšpiráciou."

Obrázok blogu

Nyota Uhura sa zvyčajne vyskytuje v okolí kormidla či veliteľského mostíka, kde kontroluje kadejaké blikajúce svetielka, prípadne na ne ukazuje prštekom. Do tých čias hrali černošské ženy zvyčajne slúžky, gazdiné alebo dojky. A tu ju beťár Roddenberry nepostaví k sporáku a metle, ale k zložitým navigačným prístrojom. Paráda.
Ak má Nyota pár minút voľného času, rada si zaspieva, najmä, ak ju hudobne sprevádza Spockova vulkánska lýra (v dvoch najnovších filmoch to práve medzi nimi dvoma iskrí ako na padnutom elektrickom vedení).
Komunikačnou dôstojníčkou nie len tak pre nič, za nič. Komunikuje ako najatá v niekoľkých mimozemských rečiach, takže ak by ste chceli čosi preložiť, povedzme, do klingónštiny, dajte jej vedieť, rada vám pomôže.

Obrázok blogu
(zdroj: sunpeople78im.com)

Grace Dell Nichols prezývaná Nichelle vstúpila do seriálu vo veku 34 rokov. To už mala za sebou mnoho rokov speváckej kariéry s kapelou (údajne to vytiahne cez päť oktáv). Do šoubiznisu vstúpila skoro - v šestnástich rokoch. Krátko nato sa napochytre vydala za tanečníka staršieho o pätnásť rokov. Bol to pochábeľ, do štyroch mesiacov sa rozišli, no Nichelle dostala na pamiatku niekoľkokilovú pamiatku. Narodil sa jej syn, z ktorého je dnes takisto herec.
O niekoľko rokov to skúsila so sobášom znova. Tentoraz si vzala skladateľa, ale po štyroch rokoch bola opäť uhuru, teda slobodná.
Oveľa dlhší vzťah mala s NASA. Vesmírna agentúra ju zamestnala ako "regrútku" - mala hľadať posádky pre raketoplány. Práve Nichelle Nichols stojí za spomínaným prvým černošským astronautom, a neskôr aj astronautkou tmavej farby pleti.
Dnes je už na dôchodku, ale občas si odskočí do rôznych seriálov, kde hráva drobné úlohy.
Nechce sa mi to veriť, ale táto sympatická dáma oslavovala svoje narodeniny už 81-krát. Pred rokmi dostala celkom milý darček, jej menom pomenovali čerstvo objavený asteroid č. 68410.

A ako to bolo s tým bozkom? Produkcia mala pôvodne v pláne nakrútiť inkriminovanú scénu viackrát - s bozkom, aj bez, nech si v telke vyberú, čo odvysielajú. Obaja herci však zámerne "pokazili" každý jeden záber tým, že bozk dokonali. Keď sa to tak vezme, boli to skutoční revolucionári. Reakcie na seba nedali dlho čakať. Televíziu zaplavili vrecia plné diváckych listov a čuduj sa svete, 99% z nich bolo ladených pozitívne. S tým ľudstvom to nebude až také zlé, ako sa zdá.

Gene Roddenberry nezabudol pri písaní ani na Ďaleký východ. Práve z Ázie pochádza japonsko-filipínsky kormidelník Hikaru Sulu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
(zdroj: img4.wikia.nocookie.net)

Hral ho vtedy 29-ročný Američan japonského pôvodu George Takei. Dnes má už sedemdesiat sedem, avšak čulý je až-až. Živo s vami diskutuje na Facebooku, kde získava hordy lajkov vďaka vtipným komentárom. Ľud ho proste miluje. Vo svojom živote sa okrem herectva venuje aj politike. Angažuje sa v oblasti ľudských práv, najmä ak sa týka homosexuálnej menšiny, ktorej je príslušníkom. Svoju životnú lásku si vzal za muža pred šiestimi rokmi, ako jeden z prvých po uzákonení tejto možnosti v americkej Kalifornii.

Obrázok blogu

Jemne tvrdohlavý hlavný strojný inžinier Montgomery "Scotty" Scott pochádza z Terchovej.
Neveríte? Robíte dobre. S takýmto menom musí byť Scotty jedine Škót.
Po palube však našťastie nepobehuje v kockovanom kilte, ale v slušivej kombinéze farebne odlíšenej podľa povolania, ktoré daný člen posádky vykonáva. Velitelia, navigátori a piloti sú okrovo-žltí, modrá je dobrá lekárom a vedcom, červenú zase nosia technici, a tiež špecialisti na bezpečnosť a komunikáciu.
Ako opísať charakter Montgomeryho Scotta? Je to taký ten McGyver budúcnosti, ktorý pomocou dentálnej nite a žuvačky opraví čokoľvek od rozbitej stoličky až po WARP pohon. No nemilujte ho.

Obrázok blogu

So šarmom Františka Dibarboru si na jeho postave zgustol svojrázny 46-ročný Kanaďan James Montgomery Doohan. V startrekovských kruhoch sa dodnes hovorí, že drvivú väčšinu povahy Scotta tvoril sám James Doohan.
Ako najmladší zo štyroch detí zubára, lekárnika, veterinára a vynálezcu to nemal detstve vôbec ľahké. Okrem toho, že tatko zvládal toľko povolaní naraz, veľmi rád si vypil, čo v rodine nikdy nerobí dobrotu. Malý však James po ňom zdedil nadanie na vedu a ktovie, či by pri nej aj neskončil, keby neprišla 2. svetová vojna. Narukoval ku delostrelcom a pri vážnom zranení prišiel o prostredný prst na ruke. Škoda, že sa tým pred kamerou veľmi nechválil, jeho vulkánsky pozdrav by bol iste veľmi štýlový.
Po vojne sa prejavila Doohanova komediantská povaha a vedecká kariéra išla ta tam. Práve vďaka svojmu talentu napodobniť hocijaký prízvuk na konkurze všetkých prítomných očaril. A nielen to, dokázal si vymýšľať úplne nové jazyky. Jeho pričinením prišli Klingóni k prvým slovám vlastnej reči, ktorú neskôr lingvista Marc Okrand doplnil o kompletnú slovnú zásobu a gramatiku.
Publikum Doohana skutočne milovalo. Mnohí slávni inžinieri tvrdili, že to bol on, kto ich inšpiroval k voľbe povolania. A čo vraveli ženy? Možno stačí uviesť, že bol tri razy ženatý. Z prvého vzťahu vzišli štyri deti, druhý bol bezdetný. V 54 rokoch ho oslovila istá sedemnásťročná fanynka a on si ju o rok na to zobral za ženu. Splodili spolu tri deti, to posledné si darovali k jeho osemdesiatke.
Keď o päť rokov neskôr zomrel, mal za sebou nielen veselý a naplnený život, ale aj stretnutie s Alzheimerom a Parkinsonom. Do skutočného vesmíru sa dostal až po smrti, keď tam jeho popol vyniesol raketoplán. Akoby to napísal sám scenárista, po rôznych peripetiách sa to podarilo až na tretí pokus.

Navigátora s mjákim rúskim udaréňjem si pamätá hádam každý. Práporčík Pavel Andrejevič Čechov bol k posádke pripísaný najmä preto, aby Sovieti nefrfľali, že sa s nimi v budúcnosti neráta. Producenti zase dúfali, že takýto bezbranne vyzerajúci mladík priláka pred obrazovky aj dievčenské publikum.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Úlohu obsadili skutočným "mládenčekom". Dostal ju 30-ročný herec s (takmer) typickým ruským menom Walter Marvin Koenig. Dosť bolo srandy - jeho židovskí rodičia skutočne emigrovali z bývalého Sovietskeho zväzu, on sám sa narodil už na americkej pôde. Vyštudoval herectvo a dodnes sa venuje hlavne divadlu. Okrem Star Treku ho bolo vidieť v zápornej úlohe aj v inom vesmírne ladenom sci-fi Babylon 5.
Jeho prvý krátky manželský pokus bol omylom, druhé manželstvo s herečkou trvá dodnes. Obe deti, syn i dcéra, nasledovali povolanie svojich rodičov (bohužiaľ, jeho syn spáchal pred pár rokmi samovraždu).
Walter Koenig je aj vo veku 78 rokov stále profesionálne aktívny.

Teraz si pripomeňme úvodnú zvučku k pôvodným častiam seriálu Star Trek:

Poznámka (pre istotu):
Celkom chápem, že ak patríte ku tvrdému jadru trekistov, ste asi sklamaní. Článku chýba to i ono, chcelo by to spomenúť viac detailov o nakrúcaní, či vynálezy, ktoré prišli (alebo prídu) na svet práve vďaka Star Treku. Séria Vtedy a dnes sa však skôr zaujíma o to, ako sa od čias nakrúcania zmenili herci, čo ich postretlo a kam sa podeli. Všetko ostatné už oveľa lepšie spracovali iní na fanstránkach celého sveta (niektoré nájdete kúsok nižšie).
Jednu poznámku si však neodpustím. To, že popol zosnulého herca Jamesa "Scottyho" Doohana vyniesla raketa na obežnú dráhu Zeme, už viete. Nebol však prvým nebožtíkom, ktorý bol "pochovaný" vo vesmíre. Debutantom - ak sa to tak dá nazvať - sa stal človek, ktorého prezývali Veľkým vtákom galaxie. Približne šesť rokov krúžila okolo Zeme malá kapsulka veľkosti rúžu, ktorá obsahovala sedem gramov popola duchovného otca Star Treku. Zopakujme si jeho meno - volal sa Gene Roddenberry.

Tak. Ani som sa nenazdala a prvý z piatich článkov o fenoméne Star Trek hlási THE END. Približne o sto rokov si povieme pár slov o hercoch a postavách Novej generácie.
Na záver si rozcvičte prostredník a prstenník, pozdravíme sa. Aj vy, milostivá, čo si tam pred notebookom ticho hundrete, že čo je to akože za blbosť. Odkiaľ to viem? Obyčajná telepatia.

Prehľad všetkých doteraz vydaných článkov série Vtedy a dnes

Zdroje a fotografie:
http://www.startrek.com/
http://www.star.trek.sk/
http://www.startrek.cz/
http://www.trekcore.com/
http://en.memory-alpha.org/
http://en.wikipedia.org/
http://www.wired.com/images_blogs/underwire/2013/05/Star-Trek1.jpg
http://images2.fanpop.com/image/photos/10900000/Star-Trek-HQ-chris-pine-10917903-1921-2560.jpg
http://spacemancentral.com/wp-content/uploads/2011/07/spock-leornard-nimoy-star-trek-tos.jpg
http://3g28wn33sno63ljjq514qr87.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2013/05/spockvspock-feature.jpg
http://img1.wikia.nocookie.net/__cb20130516054208/moviepedia/de/images/0/0d/DeForest_Kelly.jpg
http://sunpeople78im.com/images1/nichelle-nichols-2.jpg
http://www.aceshowbiz.com/images/wennpic/george-takei-opening-night-bare-01.jpg
http://th01.deviantart.net/fs70/PRE/f/2013/291/5/1/trek_110_by_dave_daring-d6qwg08.jpg
http://www.rugorreal.com/img/user/koenig1.jpg
http://aprillinewriting.files.wordpress.com/2012/04/koenig-head-shot.jpg

Adriana Markovičová

Adriana Markovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Iné moje texty môžete nájsť:* na tejto N-kovej stránke* na tejto Gorilej stránke* Sieťovkové recenzie Zoznam autorových rubrík:  RozchodológiaZápisky zblúdeného motovidlaVtedy a dnesČo mi napadloČo ma štveFotografieSpôsob ako prežiťMoje malé potešeniaNeverte ničomuZverejnené v tlačenom Sme

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu