Rozchodológia I.: Čo na to vaše telo?

Autor: Adriana Markovičová | 10.3.2008 o 8:20 | Karma článku: 12,48 | Prečítané:  8632x

Už ste sa spamätali zo šoku, došli vám všetky súvislosti a vtedy to začne. Tie pocity, ktoré vás ovládnu, sú naozaj akoby vytrhnuté z nepodareného scenára filmu Rosamundy Pilcherovej. Sú maximálne a odchytia si vás kompletne. Konečne pochopíte, na čo myslel autor včerajšej telenovely, keď vložil Fernandovi do úst vetu "Esmeralda, čo si mi to spravila, nemôžem lapiť dych, zalieva ma studený pot a zovrelo mi hrdlo". Takže ako reaguje na situáciu vaša telesná schránka?

Predovšetkým si musíte uvedomiť, že je takmer nemožné, aby ste počas rozchodu nemali nijaké telesné problémy (ak sa tak náhodou deje, skúste si zmerať tep, prefackajte sa a dajte si umelé dýchanie). Telo je totiž veľmi úzko prepojené s vaším psychickým rozpoložením. Ľudovo povedané, keď trpí duša, trpí i telo. Každý opustený však cíti niečo iné a inak - závisí to od mnohých vecí. Ak ste muž, teda silnejšie pohlavie, máte šancu zosypať sa skôr. Ak ste predtým prekonali závažné ochorenie alebo máte za sebou už pár rozchodov, paradoxne vám to až tak fyzicky neublíži (však to poznáte - čo vás nezabije, to vás posilní). Optimisti sú natom takisto lepšie ako hundroši a čiernovidci.

Takže, ktorá pliaga vás môže postihnúť krátko po veľkom tresku? Začnem tým, čo postihlo mňa:

Tlak v hrudi - nie nadarmo sa vraví, že vás bolí srdce. Vždy som si myslela, že je to metafora, ale NIE JE. Ono to srdce naozaj fyzicky bolí, chce vyskočiť z hrudného koša, akoby to bol horúci zemiak. Na začiatku bolí takmer nepretržite, ale tá bolesť časom bude slabnúť. Vďaka bežným životným úkonom, ktoré musíte vykonávať (ísť na záchod, umyť sa, nezmeškať autobus, odovzdať výkaz, vybrať deti zo škôlky, uvariť čaj, vyzuť si topánky), sa stane, že na chvíľočku na tú sviňu (teraz myslím bolesť, nie partnera) zabudnete. Ona sa síce vráti, ale bude slabšia.

Viete, na čom prišla? Tá bolesť sa dá dokonca vychutnávať - vtedy sa vždy zastavím a nahlas si poviem túto vetu: "Sakra, stalo sa ti čosi hrozné, musí to bolieť, si predsa normálny človek a nie kameň. Teraz to bolí, presne tu, mierne naľavo, ale musí to tak byť, musí sa to vybolieť." Potom sa zhlboka nadýchnem, takmer na doraz a potom pomalinky vydýchnem. Predstavujem si pri tom, že so vzduchom odchádza aj ten tlak. Smejete sa? Prvýkrát som si pripadala ako blbec, také divadlo predsa nemôže pomôcť. Hneď na to som si pripadala ako blbec znovu, lebo to naozaj fungovalo. Riziká tohto postupu sú veľmi malé, od začudovaného pohľadu zelenovlasého pankáča, ktorý stojí oproti vám v autobuse, až po možnosť, že zmoknete, keď to na vás príde uprostred lejaku (čo je vlastne strááášne romantické, aspoň vo filme).

Nechutenstvo - drvivá väčšina mojich rovnako postihnutých známych vraví, že v tomto období za krátky čas schudla. Ja tento fakt považujem za dôkaz zákona rovnováhy v prírode - všetko zlé je na niečo dobré. Viem, lekár by asi nebol nadšený takouto diétou, ani ja ju neodporúčam tesne pred letnou dovolenkou, pretože potom sa nebudete mať komu ukazovať v plavkách. Nič netušiaci priatelia vás zrazu obsypávajú komplimentmi, mňa dokonca začali podozrievať aj z toho, že som si našla milenca. V každom prípade je to jedna z mála vecí, pre ktorú nemusíte urobiť nič, pretože do seba nedostanete ani sústo. Až nepríjemná situácia (počas veľmi dôležitej písomky, na ktorej som robila dozor, mi začalo hlasno škvŕkať v žalúdku) ma donútila zjesť aspoň biely jogurt a to mi doteraz ostalo ako pozitívny výsledok opustenia. Lenže...

... neplatí to univerzálne. Naopak, nikdy neviete, či náhodou nebudete reagovať opačne. Čokoládka, oriešky, zákusok, rezník voňavý a chrumkavý, to sú predsa také dobroty, ktoré si musíte dopriať, keď vám už tak ublížili....a ja vravím, že nech. Na chudnutie bude čas potom, keď sa znovu zaľúbite, však?

Vypadávanie vlasov - pravdupovediac, z toho veľkú radosť asi mať nebudete. Šanca, že toho pravého stretnete práve v ambulancii kožného lekára síce existuje, ale povedzme si pravdu, nie je bohvieako veľká. Nie je to vec, ktorá by vám pridávala na sebavedomí, ale v tej chvíli vám je to zväčša aj jedno. Po odoznení stresu sa zvyčajne všetko vráti do prijateľného normálu. Dovtedy môžete zmeniť štýl a tváriť sa, že šatka uviazaná na piráta je ohromne IN. A kto má dosť peňazí, môže obehnúť lekárne a mazať si hlavu všetkými masťami.

Poruchy spánku - celú noc mátožíte, mihajú sa vám v hlave rôzne myšlienky a žiale, pobehujete po byte a dívate sa na rozžiarený mesiac, keby ste mohli, tak by ste naňho vyli....poznáte to? Nad ránom zaspíte od únavy aspoň na pár minút, ale nie je to uľavujúci spánok. Otvoríte oči a horko-ťažko sa vymotáte z postele...pri kúpeľni vás postretne ďalší problém, kde sú sakra tie dvere...vidíte v zrkadle nevyspatú napuchnutú ohavu, ktorá má to isté meno ako vy a dúfate, že stále ešte spíte. Vypijete päť - šesť šálok kávy, srdce už začne protestovať, ale vy máte jediný cieľ - dostať sa opäť do postele. Nuž, na to je jediná odpoveď, naozaj ju vyhľadajte. Spánok pôsobí na telo blahodarne, hoci sa vám zdá, že to nepôjde. Vaše telo si poradí, keď to bude potrebovať. Môžete mu pomôcť a hoci nie som vyznávačkou tabletiek, raz za čas sa nič nestane. Mne sa osvedčili prírodné preparáty - pohár teplého mlieka, medovkový čaj, mäta, ľubovník, valeriána alebo prípravok na upokojenie, ktorý dostať v lekárni aj bez predpisu, volá sa Persen.

Čo robiť s neodbytnými myšlienkami? Zapisujte si ich. Nemyslite si, že denníky si píšu len zamilovaní puberťáci. Dôležité je napísať všetko na papier, hoci bez ladu a skladu, treba to dostať von. Uvidíte, že na druhý deň už nebudú také horúce, ako sa zdali...

Osobitnú kapitolu by som chcela venovať naozaj účinnému upokojovaču ľudskej duše - HUDBE. Správna relaxačná hudba dokáže zázraky. Počúvajte len to, čo vám robí dobre - hoci aj metal alebo dychovku. Ak si chcete poplakať (je to mimoriadne účinné sedatívum, naozaj), pustite si pokojne Ach lásko, voníš deštěm alebo elánovskú Láska moja....výber je pestrý a vyčerpáte sa tak, že zaspíte raz-dva.

Keďže mám dosť širokú databázu opustených priateľov (o tom ešte budem hovoriť v budúcich pokračovaniach), viem aj o ďalších telesných reakciách v čase rozchodu. Sú to bolesti hlavy  (a vôbec čohokoľvek, čo sa nachádza v učebniciach anatómie človeka), strata záujmu o sex (vlastne ani niet veľmi s kým a okrem toho, nemáte záujem o nič), zápcha alebo naopak hnačka (môžete si vybrať, čo je príjemnejšie), kolísanie krvného tlaku (vysokotlakoví stúpajú a nízkotlakoví klesajú), znížená imunita a náchylnosť na nachladnutie, alergie (a nielen na partnera), nadmerné potenie striedajúce sa so studenými končatinami, nevysvetliteľná nervozita (jedno vysvetlenie je vlastne zrejmé), a tak ďalej...

No, nie je to bohviečo, však? Čo teraz? Ak máte deti, nemáte veľmi na výber, chcú jesť a vy si nemôžete dovoliť ponúknuť im namiesto kakaa slzy. V práci sa s vami nikto nemazná a vy ani nechcete, aby sa o vás vedelo. Vykašlite sa v tejto chvíli na svet a dočasne znížte nároky na seba. DOČASNE. Uvidíte, ten svet sa nezrúti. Očakávajte sami od seba len minimálne výkony, robte len to, na čo máte chuť. Čo na tom, že ste jedli na večeru chlieb s maslom, a nie kompletné menu? Vysávajte len vtedy, ak máte chuť a pomáha vám monotónna práca. Pohyb je veľmi účinný na príznaky depresie, vyhýbajte sa však nadmernej záťaži (hoci poznám expertku, inak vynikajúcu babu, ktorá vtedy vymaľovala celý byt a presťahovala všetok nábytok, lebo to jej telo a duša potrebovali). Robte len toľko, aby ste prežili a pritom neupadli do pasivity.

Nemám rada zákazy, ale to, čo vám určite nepomôže, je alkohol, nikotín a silné sedatíva. Krátkodobo áno, lenže.....časom sa môže stať, že nebudete bojovať s rozchodom, ale so závislosťou a na to ja expert nie som. A vlastne nikdy som sa netúžila stať ani odborníkom na rozchody...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.


Už ste čítali?