Tri filmové antidepresíva do dažďa

Autor: Adriana Markovičová | 15.9.2008 o 21:03 | Karma článku: 9,51 | Prečítané:  3149x

Nedávno som kdesi čítala, že umenie je to, čo si máš chuť zavesiť na stenu. Autor síce hovoril o obrazoch, ale platí to i o filme. Tieto filmy si mám chuť pustiť vždy, keď je vonku sychravo a predpoveď hlási to isté na ďalší týždeň. Mám ich rada, ani neviem prečo... vlastne viem. Občas sa na tie postavy podobám. Hlavní hrdinovia nie sú ani krásni, ani prudko múdri. Sú outsideri, zlyhávajú v bežných ľudských veciach... v práci, v rodine, v láske. Strašne by chceli, ale nevedia ako. Sú smiešni a preto sú milovaniahodní. V každom z tých filmov je však podstatný humor, rada ho hľadám práve tam, kde sa zdá, že nie je. Ak sa už teda chcete vyvaľovať v posteli a ládovať sa antidepresívami z lekárne, skúste najprv tieto prírodné preparáty.

Toni ColleteToni Collete

Prvý liek - na depresiu z toho, že sa mi nedarí

DO NAHA (v origináli The Full Monty) je z roku 1997 - V.Británia/USA

Šesť mužov v najlepšom veku. Jeden... ľahkovážny frajer, skrachovaný manžel a milujúci otec. Druhý... zakomplexovaný muž s veľkým bruchom a dobrým srdcom. Tretí... príliš ryšavý homosexuál unavený životom. Štvrtý... starší distingvovaný pán, ktorý nevie pokoriť svoju hrdosť. Piaty, šiesty... každý z nich prišiel o prácu, my ženy, veľmi dobre vieme, čo to s normálnym mužom urobí. To, čo vyzerá ako recesia, je nakoniec ich víťazstvom, hoci iba na jeden večer. Chlapci nacvičia striptíz, aby zarobili... takto napísaná veta vyzerá veľmi prvoplánovo, ale film je naozaj skvelý. 

Obľúbená scéna 1: Tí, ktorí tipovali tú úplne poslednú, keď hrdinovia filmu vyzlečú svoje uniformy... sú na omyle. Najradšej mám iný okamih. V čase, keď chlapci nacvičujú svoju tanečnú kreáciu, "vypožičajú" si kazetu Flashdance, aby zachytili všetky tanečné grífy. No a  pôvodná profesia jedného z nich sa nezaprie, čo už, keď má blbý plyn...

Obľúbená scéna 2: Prvá skúška striptízového vystúpenia nedopadne práve najlepšie. Ani som netušila, že ide o veľmi rizikové povolanie.

Druhý liek - na depresiu z toho, ako vyzerám

MURIEL SA VYDÁVA (v origináli Muriel´s Wedding) je z roku 1994 - Francúzsko/Austrália

Hlavnú úlohu zakomplexovanej dievčiny hrá Toni Collete (Šiesty zmysel, Malá Miss Sunshine, Vášeň v srdci, Ako na vec). Toni som prvýkrát videla hrať práve v tejto snímke a potom som dostala šok, keď sa tá istá herečka objavila po boku Brucea Willisa v Šiestom zmysle. Tá žena je naozaj zvláštne krásna a v čase natáčania mala 22 rokov. Pozrite si ukážky... vidíte v tejto pritučnej bacuľke krásu? Herečka kvôli tejto postave mimoriadne pribrala a v zápätí zase schudla. V roku 1996 bola za túto úlohu nominovaná na Zlatý glóbus. Nevyhrala, ale je zrejmé, že je to dobrá herečka. A dej? Bolo raz jedno mladé tučné zakomplexované a neschopné dievča, ktoré nechcelo veľa - vydať sa, aby ukázalo svojim "kamoškám", že medzi ne patrí... otec skorumpovaný despota, ktorému ide len o kariéru a milenku, matka unavená chudera bez iskry v očiach, súrodenci lemry, čo prežívajú deň za dňom bez cieľa... keď si to tak vezmete, nič radostné. Jej život sa zmení, keď utečie od rodiny s ukradnutými peniazmi a stretne svoju starú priateľku. Opäť to vyzerá ako pekné klišé... ale koľkí takí behajú po svete? No a samozrejme skvelá hudba od skupiny ABBA, ktorú dievčina zbožňuje... viac fakt nepotrebujem, keď mi je smutno. Svadba bude, ale to nie je ten dôvod, prečo ide o happyend.

Moja obľúbená scéna: Práve výraz tváre "starej" Muriel počas svadobného obradu ma vždy rozohreje.

Ťažko by som našla niekedy odvahu natiahnuť na seba podobný úbor, hoci dnešné mladé obézne krásky sú odvážnejšie (o tom by som ako stredoškolský učiteľ mohla hovoriť). Tanečná scéna ma poteší najmä vtedy, keď zistím, že svoje obľúbené nohavice už na seba zase neviem navliecť. No a čo môže byť lepšie ako dobrá priateľka na život a na smrť, s ktorou môžete odísť na kraj sveta, hoci i na vozíčku?

Tretí liek - na depresiu z toho, že nie sme dokonalí

MALÁ MISS SUNSHINE (v origináli Little Miss Sunshine) 2006 - USA

Nuž opäť moja obľúbená Toni Collette a k tomu ešte extra dávka ďalších skvelých hercov. Najmä malá hlavná hrdinka Abigail Breslin raz vyrastie na veľkú hviezdu (ak ju nezvalcuje sláva, samozrejme). Tvorcovia pri jeho natáčaní asi netušili, aký ohlas bude film mať, avšak po predvedení na nezávislom filmovom festivale Sundance jeho cena stúpla do výšok. Získal Oscara za najlepší scenár a vedľajšiu mužskú úlohu a ja by som pokojne pridala aj svoju súkromnú cenu za hudbu. O čom to je?
Na začiatku to vyzerá opäť beznádejne - unavená mama, na ktorú sa všetci spoliehajú, jej depresívny brat po neúspešnom samovražednom pokuse, vulgárny dedo a divný vnuk, k tomu nadšený americký otecko... skoro ľutujete malú bruškatú Olive, ktorá je na zožratie a chce byť miss... dokonale nedokonalá. No a k tomu ešte rodinná dodávka - haraburda, ktorá sa do rodiny celkom hodí.
Však všetci čakáte happyend, v ktorom dievča porazí všetky namaľované sedemročné sokyne a ukáže svetu, že Amerika je miesto splnených snov? Vôbec nie, podstatná je totiž cesta... a pocit, že moja rodina je môj prístav.

Moja obľúbená scéna: Dokonalá paródia na dospelácku súťaž miss - nikto však netuší, že choreografiu malej Olive má na svedomí čerstvo zosnulý starý otec, ktorý nikdy nebol klasickým deduškom v papučiach...


No a na záver lahôdka, ktorá je vhodná aj pre maloletých:

Vitamín pre deti, ktoré nemajú depresiu, ale vonku stále leje

S TEBOU MNĚ BAVÍ SVĚT (v origináli rovnako) 1982 - Československo

K tomu niet čo dodať. Všetci to poznáme, všetci to milujeme. Ja len dodám, že moje prvé stretnutie s trojicou sebavedomých otcov bolo v Plzni, kde kedysi existovalo kino, ktoré celý deň dookola hralo ten istý film. Kúpili ste si lístok a bolo úplne jedno, v akom čase ste sadli do hľadiska. V ten dávny deň som slávnu komédiu videla dva a pol krát. Matýsek se posral...

Moja obľúbená scéna 1: Já bych si ty rosiňoly nebral....

Moja obľúbená scéna 2: A koho jsem si vzala, s tím se taky rozvedu....

Ospravedlňte, prosím, nízku kvalitu ukážok, robila som, čo sa dalo a viac sa nedalo :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?