reklama

Starí páni a Starci

V meste, v ktorom som kedysi dosť dlho žila, som na zastávke autobusu pri domove dôchodcov pravidelne stretávala Starého pána. Vždy ma pozdravil slovami „ručičky bozkávam, mladá pani a vysvetlil mi, že práve ide do pekárne po čerstvý chlieb. Keď som mu spomenula, že sa sťahujem, prekvapil ma vetou: Ale vy, perla tohto mesta?... verte mi, že takéto niečo mi žiaden muž ešte nepovedal.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (54)

Starý pán bol sám. S manželkou nemali deti, bral si ju pomerne neskoro a bola od neho staršia. Keď ochorela, staral sa o ňu dovtedy, kým sa nepobrala na druhý svet. On sa rozhodol pre penzión, aby mu bolo veselšie medzi ľuďmi. Často sa mi ponosoval, že sa nemá s kým porozprávať, pretože jeho spolubývajúci nepoznajú nič iné, len sťažnosti a choroby. Preto sa často prihováral ľuďom v dopravných prostriedkoch, v obchode či na ulici. Niektorí reagovali úsmevom, iní sa ofučali, s niektorými sa celkom skamarátil, tak ako so mnou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Starca som tiež stretávala pred penziónom. Bývalý riaditeľ akéhosi socialistického podniku a rovesník Starého pána. Nič mu nebolo dobré. Sestričky z penziónu boli zakaždým strašne pomalé. Jedlo studené. Program v telke hrozný. Počasie úplne nanič. Vraj s ním jeho žena už dávno nežila, niektorí vraveli, že utiekla. Deti za ním prišli možno dvakrát do roka. Svoj dom predal, aby sa nikto o neho nepobil, keď umrie. Starec z penziónu nikam nechodil. Bol ochotný vyliezť akurát na lavičku pred domom, ale zväčša bolo príliš chladno alebo odporne horúco.

Obrázok blogu

Zdá sa mi byť nespravodlivé, že niektorí ľudia starnú rýchlo a iní pomaly. Každý z nás má nadelenú rovnakú rýchlosť 3600 sekúnd za hodinu a predsa... obaja títo páni boli od seba duchom vzdialení o celú generáciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vraj za to môže testosterón. Kým je muž mladý, testosterón spôsobuje, že sa mení na lovca, dobyvateľa, samca, živiteľa rodiny, riaditeľa, záchrancu, staviteľa a tvorcu. Loví, dobýja, oplodňuje, zarába, velí, ochraňuje, stavia a tvorí. Má cieľ, má nepriateľa v iných mužoch, súperí a bojuje o svoje miesto. Keď to všetko stratí kvôli veku, obracia svoju energiu na ľudí okolo seba tak dlho, až sa stane neznesiteľný. Stále to však nevysvetľuje, prečo niektorí muži takýmto vývojom prejdú a iní nie.

Možno je to tým, ako žili naši muži kedysi. Nemusíme ani hľadať v knihách dejepisu, stačí nahliadnuť do neďalekej minulosti. Klasický model rodiny fungoval tak, že žena robila „svoje" práce a muž živil rodinu. Hlava rodiny zväčša ani nevedela, ako deti rástli a často sa stávalo, že v dospelosti získali k otcovi len vzťah povinnej úcty. Chlap jednoducho prinášal domov peniaze a vôbec si neuvedomoval, že sa stal od manželky istým spôsobom závislý. Určite poznáte mužov, ktorí si po smrti manželky nevedeli ani uvariť čaj a netušili, že košele sa nežehlia v skrini sami od seba (ja si vždy spomeniem na scénu z Pelíškov, v ktorej bezzubý Jiří Kodet zrazu "znežnie" vo chvíli, keď sa dcéry pýta na chýbajúcu protézu). Ak je to tak, vyzerá to s mužmi nádejne. Dnes sa neženú do manželstva ihneď od maminej polievky, žijú pár rokov sami, kým sa oženia. A vidieť otca, ktorý prebaľuje dieťa, nie je žiadna rarita. Možno vďaka tomu v starobe nebudú používať svoju partnerku ako objekt svojej nevôle, lebo ho neopatrila tak, ako bol zvyknutý po celý život, ale ju vezmú za ruku a pôjdu spolu na cestu okolo sveta či na piknik.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Aj tak si však myslím, že to nie je všetko. Starí páni sú totiž osobnosti. Svoje postavenie nezískali umelo, celý život sa vzdelávali, zaujímali sa o svet. Dosiahli istú úroveň a meno, avšak skromnosť ostala. Uvedomujú si, že nevedia všetko a že je stále čo hľadať. Ten môj „kamarát" z autobusovej zastávky pravidelne navštevuje knižnicu s odbornou literatúrou. Je absolventom už tretej univerzity tretieho veku. Spieva v spevokole pre seniorov. Je v ňom jediný muž, vraj sa iný odvážlivec už nenašiel. Teraz sa rozhodol chodiť na kurz počítačov (minule mi horlivo vysvetľoval, že ovládanie internetu je predsa súčasťou všeobecného rozhľadu).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Starci svoje postavenie stratili a zrazu sa cítia akýsi neúplní. Častejšie však nikdy nedosiahli to, po čom túžili. Na vine sú samozrejme tí druhí, všetci sú proti nim. Slovo „keby" používajú ako barličku na ospravedlnenie všetkého, čo kedy chceli mať. Vždy to vzdali skôr, ako prišiel úspech. Najbližších ľudí trápia svojimi komplexami a nevedomky ich tým odháňajú. Cudzích ľudí nenávidia, závidia im peniaze, život, deti. Frlanie a hundranie je ich spôsob komunikácie. Poznám dokonca Starca, ktorý má ledva po štyridsiatke. Je starý už strašne dávno...

So starobou sa podľa psychológov vedia skôr vysporiadať ženy. Niečo na tom asi bude. Ženy sa zvyčajne v staršom veku tešia z vnúčat, venujú sa svojím záľubám a veľmi často si hľadajú prácu na pár hodín, aby nemuseli sedieť doma. Zakladajú kluby seniorov, častejšie ich stretnete na zájazdoch, v divadlách a knižniciach. Možno je to tým, že počas celého života nepovažovali pracovnú kariéru za to najpodstatnejšie na svete, ale ani sa neupli na rodinu ako na jediný zmysel života. Muži v rovnakom veku zväčša akoby strácajú chuť žiť. Slovo zväčša však znamená, že je stále dosť aj tých, ktorí „žijú" ďalej. Našťastie, pretože počuť od Starého pána, že som perla mesta, je naozaj krásne.

Venované všetkým Starým pánom, ktorí nestihli byť Starcami...

Adriana Markovičová

Adriana Markovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Iné moje texty môžete nájsť:* na tejto N-kovej stránke* na tejto Gorilej stránke* Sieťovkové recenzie Zoznam autorových rubrík:  RozchodológiaZápisky zblúdeného motovidlaVtedy a dnesČo mi napadloČo ma štveFotografieSpôsob ako prežiťMoje malé potešeniaNeverte ničomuZverejnené v tlačenom Sme

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu