Tam, kde sa rodia rozprávky

Autor: Adriana Markovičová | 25.9.2008 o 21:14 | Karma článku: 8,95 | Prečítané:  2633x

Kráľ Miroslav sa na tomto zámku rozhodol, že si pôjde po pyšnú Krasomilu a požiada ju o ruku. V jeho záhradách pobiehala aj drzá princezná Eufrozína, ktorá mala z pekla šťastie, že ju drak Bucifal nezožral (ten drak už také šťastie nemal). A práve tu začína aj Jakubiskova Báthoryčka svoj príbeh. To sú len tri filmy, ktorých režiséri sa nechali očariť atmosférou Telče. Mesto, ktoré aj UNESCO považuje za svetové kultúrne dedičstvo, sa nachádza niekoľko kilometrov od Jihlavy a pravidelne obsadzuje popredné miesta v ankete o najrozprávkovejšie mesto v Českej republike.

Urobte si so mnou malú prehliadku po miestach, ktoré očaria úplne každého. Možno sa na budúci rok rozhodnete vymeniť týždeň pri mori za dva týždne v Telči. Pri prehliadke sa môžete všetkých exponátov pokojne dotýkať, akurát si potom utrite monitor od mastných fľakov. Poďme na to...

Tu vítal kráľ Miroslav poslov zo susednej krajiny, ktorí mu priniesli obraz
krásnej Krasomily, spoznáte to podľa reliéfu na múre...
zamok7_res.jpg

Záber na na zámockú záhradu je pre filmárov facinujúci, nechýba takmer v žiadnom z filmov. Zväčša tu režiséri nechajú pobehovať šantiace sa malé princezničky.zamok5_res.jpg

Tu stála hranica s nešťastnými upálenými slúžkami vo filme Báthory.namestieBath.jpg

Časti zámku v Telči sú naozaj rozprávkovo krásne a pomerne zachovalé. Z uličiek dýcha história a máte pocit, že spoza rohu každú chvíľu vybehne skupina bubeníkov zvolávajúcich poddaných na zámok :o)  
namestie5_res.jpg

Fotografi to tu majú jednoduché, kade sa pozrú, všade nájdu pekný záber.
zamokI2.jpg

zamokI5.jpg

 namestieI3.jpg

Na zámku sa počas prvých dvoch augustových týždňov konajú Prázdniny v Telči. Je to festival folku, divadla a rôznych alternatívnych žánrov. Koncerty sa konajú priamo na nádvorí zámku, ale i na námestí. V tomto roku sa hviezdou festivalu stala oscarová dvojica Markéta Irglová a Glen Hansard (lístky boli vypredané už v júni), bratia Ebenovci či Zuzana Homolová. Hviezd je však oveľa viac, najmä na nebi, ktoré vidno, keď si ľahnete na karimatku a započúvate do hudby...
Ebeni_res.jpg
...a ešte jeden pekný reliéf... Adam a Eva... v stredoveku sa komusi zdal tento výjav priveľmi provokujúci a tak ho zakrývali plátnom, zblízka možno zazrieť úchytky, na ktoré sa vešalo.

Toto je... nehovorte, že nepoznáte jedného z najvtipnejších a najskromnejších hviezd televízneho neba v strednej Európe. Koncert naživo bol... tuším nemám slov :)
eben1_res.jpg

Malé hviezdičky začínajú žiariť priamo na námestí... a obávam sa, že niekedy je tam lepšia atmosféra ako u starých harcovníkov folkového neba.
koncert5_res.jpg

koncertI.jpg

Typický vzhľad námestia sa stal vzorom pre rôzne upomienkové predmety, fasády domov sú veselé a zvádzajú na kávičku do miestnych kaviarničiek a cukrární (dostať tu klasickú dvojfarbenú točenú zmrzlinu, na ktorú spomínajú najmä socialistické deti ako ja).
zveze3_res.jpg

domy_res.jpg

domI4.jpg

domI.jpg

namestieI0.jpg 

Kde som len tohto pána videla? Neviete o tom niečo, pani Müllerová?
svejkI.jpg

A teraz niečo pre dámy... tvrdí chlapci, čo majú radi kone pod zadkom... (páni musia trošku hľadať, ale tiež ten pohľad stojí za reč).
drsnaci1_res.jpg

Keď kovboj musí, tak musí... točená je točená... no a potom sa stretneme pod parou (opäť inotaj)...
drsnaci2_res.jpg

Všade okolo sú rybníky, kde sa dá člnkovať - romantika, čo zvádza na bozky...
rybnik1.jpg

rybnik2.jpg

Tak čo? Stretneme sa o rok začiatkom augusta v reštaurácii U Zachariáše z Hradce? Majú tam celkom fajn pivko... :o)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?