Vtedy a dnes: Alf (1986 - 1990)

Autor: Adriana Markovičová | 27.11.2011 o 19:00 | (upravené 31.5.2013 o 8:18) Karma článku: 11,85 | Prečítané:  30340x

V septembri tohto roka uplynulo 25 rokov od okamihu, čo v garáži rodiny Tannerovcov pristál chlpatý mimozemšťan Alf a začal naháňať ich mačku. Cynický prišelec s ôsmimi žalúdkami robil peklo na zemi štvorčlennej rodine celých 102 epizód, potom jeho "dočasný"(vieme o tom svoje, že?) pobyt ukončil náhly nedostatok financií. Zdá sa vám to zvláštne u takého úspešného seriálu? Zaujíma vás, ako skončili štyria hlavní predstavitelia Tannerovskej rodiny? Kto bol skutočný Alf a ako sa mu darí dnes? Pripomínam, že opäť ide o dokonale neoverené informácie a máličko zákerné fotografie, na ktorých sa starne pohybom myši...

"We... we have a visitor..."

Takto znela prvá veta prvej epizódy slávneho seriálu. Keď Willie Tanner oznamoval rodine, že prišla návšteva, netušil, že odteraz bude všetko inak.
Max_WrightA netušil to ani Max Wright, americký herec, ktorý mal v tom čase 43 rokov. Presne o štyri roky neskôr, po natočení posledného záberu, si zbalil v šatni svoje veci a zmizol bez slova domov.
Žiadne lúčenie, žiadne slzy, nič. Niet sa čomu čudovať - natáčanie technicky náročného seriálu nebolo nič príjemné. Pomalé, extrémne únavné scény, v ktorých nemal najdôležitejšie dialógy živý študovaný herec, ale neživá vec neurčitej farby, trvali neskutočne dlho.
V interiéroch panovala nesmierna horúčava a blbá nálada.
Dalo by sa povedať, že nervozitu a rozčúlenie nad výčinmi chlpatej obludy nemusela hlava rodiny vôbec predstierať.

Maxova herecká kariéra začala v roku 1974 a nebola nejako extrémne úspešná. Ako-tak výraznú rolu mal napríklad v slávnom filme All that Jazz, inak sa skôr vyskytoval v drobných úlohách (možno si niekto spomenie na manažéra kaviarne Central Perk v prvých dvoch sériách Priateľov).
Najmä jeho manželka a dve deti to s ním nemali ľahké. Ako 52-ročnému mu diagnostikovali lymfóm, ktorý sa lekárom podarilo dostať pod kontrolu, avšak Max sa akoby utrhol z reťaze. Dva razy bol odsúdený za jazdu v opitosti, občas sa u neho našiel kokaín a vrcholom srandy boli fotografie v istom bulvárnom plátku, na ktorých bol podľa všetkého vo vrúcnom "objatí" s istým bezdomovcom.
Dnes má 68 rokov a už o ňom veľa nepočuť (len pripomínam, že novšiu fotografiu objavíte, ak prejdete kurzorom po obrázku).

Anne_SchedeenWilliho manželka Kate Tannerová, je typická 37-ročná žena, ktorá sa snaží do chodu rodiny zaviesť aké-také pravidlá.
Pravidelne presviedča Alfa, aby nechal mačku na pokoji a podľa všetkého sa jej to darí (v súvislosti s mimozemšťanom z Melmaku je to asi to jediné, čo sa jej darí).
Alf ju zakaždým rád navštevuje v sprche (a niet sa mu čo čudovať, je to fakt kočka).
Kate časom porodí Willimu tretie dieťa, syna Erica.
Autor to pôvodne nemal v scenári, ale nič iné mu neostávalo, keďže predstaviteľka zodpovednej matky Anne Schedeen v skutočnosti tiež otehotnela. 
Anne ste u nás mohli vidieť hrať ešte v niekoľkých dieloch Sudkyne Amy, potom ukončila hereckú kariéru.

Dnes má 62 rokov, podniká v oblasti dizajnu, občas vedie kurzy komediálneho herectva alebo sa venuje manželovi a jedinej dcére.
Na novšej fotografii (predpokladám, že pochádza zhruba spred 10 rokov) pôsobí na mňa ako spokojná žena, ktorá našla svoj zmysel života a navonok jej šoubiznis (ba ani pažravý mimozemšťan) nechýba.
Možno je z nej už krásna babička... celkom by som jej to priala.

Andrea_ElsonSedemnásťročná Lynn Tannerová je rozkošná dievčina so strojčekom na zuboch a nádhernými vlasmi.
S Alfom má priateľskejší vzťah ako jej rodičia, možno preto sa na neho nehnevá ani vtedy, keď ju proti jej vôli prihlási do súťaže krásy. Je veľmi plachá, nedôveruje si a netuší, čo na nej chlapci vidia.
Úloha Lynn bola akoby šitá na mieru pre Andreu Elson. Andrea síce hrala už od svojich 11 rokov, avšak málokto vie, že počas druhej série skutočne bojovala s nízkym sebavedomím - trpela bulímiou.

Skončilo to, našťastie, dobre.
Andrea našla medzi členmi štábu svojho budúceho manžela a tri roky po skončení seriálu sa za neho aj vydala.
Úplné vyliečenie z nepríjemnej choroby dosiahla i vďaka tomu, že mu porodila dcéru a pred desiatimi rokmi skončila s televíznou obrazovkou.
Dnes je z nej krásna 42-ročná žena a podľa neoverených informácií pracuje v oblasti módy.

Benji_GregoryLynnin mladší brat, malý Brian Tanner, mal v prvej sezóne 8 rokov a s Alfom tvorili už od začiatku veľmi účinnú likvidačnú úderku.
Malý modrooký herec s typickou čiapkou na hlave Benjamin Gregory Hertzbereg, volaný Benji, si v detstve veľmi vyberať nemohol.
Narodil sa do rodiny, v ktorej boli hercami jeho otec, strýko i sestra, a za jeho agentku sa pasovala dokonca vlastná stará matka.
Malý Benji (chúďa) sa teda od piatich rokov producíroval v reklamách a detských filmoch, a tak sa niet čomu čudovať, keď po dosiahnutí plnoletosti zbalil fidlátka a opustil Akadémiu umenia rovno uprostred štúdia.
Neskôr sa dobrovoľne odovzdal do rúk americkému námorníctvu, a ešte neskôr aj zákonitej manželke.
Má 33 rokov a po hereckej kariére dávno netúži.
Múdro.

A ako sa má Alf? Povedala by som, že ako vždy.
Malý "vychcaný" chlpáč sa vyhrieva na slniečku priazne fanúšikov doteraz, dokonca má niekoľko fanúšikovských stránok, na ktorých mu vyznávajú lásku vyrastené štyridsaťročné deti.
V čase, keď havaroval na Zemi, mal 230 pozemských rokov, šlo teda o pomerne mladého mimozemšťana.
U Tennerovcov strávil štyri ročné obdobia, čo v našich pozemských podmienkach znamená štyri seriálové sezóny.

Alf bol v skutočnosti dvojitý až štvoritý agent.
V úvodnej zvučke ho, napríklad, vidno v celej jeho chlpatej kráse, čo má na svedomí miniherec s výškou takmer 84 centimetrov, Mihaly "Michu" Meszaros (teda Maďar ako repa). Meszaros
Nie je to v šoubiznise žiadny nováčik. V istom kalifornskom meste dokonca po ňom pomenovali najkratšiu ulicu. Ako dieťa bol predurčený do cirkusu, ale o čo menší bol vzrastom, o to húževnatejší bol v živote. Videli ste prvý diel filmu Pozri, kto to hovorí? Ten s Travoltom? Nuž tak Michu v ňom robil kaskadérske kúsky miesto malého Mikeho. Myslím pády zo schodov, a tak.
Podľa kuloárnych informácií môžete dnes tohto 71-ročného malého maďarského herca vidieť so škótskou whisky v jednej ruke a s maxicigarou v ruke druhej. 
Meszarosove služby využívali tvorcovia seriálu pomerne krátko. Oveľa častejšie sa Alf hýbal vďaka trom bábkohercom, kvôli ktorým kulisári vyrobili do drevenej dlážky niekoľko poklopov.

Paul_Fusco
Alfove ústa, reč a jednu labku ovládal samotný autor seriálu - Paul Fusco. Ďalší bábkoherec mával druhou labkou (pardón, rukou) a tretí riadil grimasy tváre a pohyby uší. Neviem si to celkom predstaviť, ale musela to byť celkom sranda. Možno preto trvala výroba jednej 30-minútovej epizódy aj dva dni.A preto boli všetci nervózni a podráždení, keď niečo nevyšlo.Paul Fusco (vtedy 33- ročný štramák) dokonca trval na tom, aby bol spôsob ovládania bábky čo najdlhšie utajený pred svetom.

A ako to bolo s ukončením seriálu?
Alf zistil, že nejakí Melmačania sa predsa len zachránili a vyzeralo to na happy-end. Posledná epizóda štvrtej série končí textom To be continued... lenže napriek sľubu stanice, ktorá seriál produkovala, sa všetko skončilo len tak, z ničoho nič. Vraj neboli peniaze. Pravdepodobne nebola ani vôľa, aj herci toho mali plné zuby.
Až o šesť rokov neskôr sa podarilo natočiť celovečerný film s názvom Projekt Alf s hercom Martinom Sheenom, v ktorom Alfa objavila a zajala armáda za účelom výskumu. Žiaden z hlavných seriálových hercov sa však vo filme už nevyskytol (Fusco, samozrejme, áno).

Alfa však v televízii stále nájdete. Tu je hlavným hosťom známej talkshow, tam si zahrá v reklame s Hulkom Hoganom, občas sa mihne v malej úlohe v inom seriáli.
Odkazy na malého cynického Melmačana nájdete v Simpsonovcoch, The Big Bang Theory, či vo videoklipe rapera Eminema.

Alf je jednoducho nesmrteľný.

Nabudúce: Doktorka Quinnová

 

Poznámka autorky:
Ak viete o Alfovi niečo, čo ja neviem, pokojne ma opravte alebo doplňte. 

Zdroje: www.alftv.com, www.alf.wikia.com (nájdete tam aj najnovší spravodaj vydaný pri príležitosti Alfovho príletu na našu matičku Zemičku)
Fotografie:
http://www.flickr.com/photos/tvtimewarp/298988344/
http://www.berkshirefinearts.com/05-17-2007_harold-pinter-s-no-man-s-land-at-art.htm
http://www.allstarpics.net/0048395/010153138/anne-schedeen-pic.html
http://www.tvsa.co.za/actorprofile.asp?actorid=5650
http://www.popstar.com/Celebrity/Andrea+Elson/Pictures/Photo/16
http://trialx.com/celebrities/2011/06/08/does-benji-gregory-really-suffer-from-manic-depression/
http://www.allstarpics.net/0051231/010153088/benji-gregory-pic.html
http://www.taringa.net/posts/info/8570560/Alf.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.


Už ste čítali?