Vtedy a dnes: Doktorka Quinnová (1993 - 1998)

Autor: Adriana Markovičová | 4.12.2011 o 19:00 | (upravené 4.5.2012 o 11:21) Karma článku: 11,22 | Prečítané:  24065x

Až doteraz som si žila s pocitom, že Doktorka Quinnová je pekne starý seriál. Keby sa ma na to niekto opýtal (aj keď neviem, prečo by to robil), zaradila by som ho niekam do čias Dallasu. Prvá vec, ktorá ma teda pri získavaní informácií o 150-dielnom seriáli americkej produkcie prekvapila, boli roky výroby - posledná epizóda skončila len pred 13 rokmi. Aj som to chcela vzdať, lebo čo už sa len môže udiať s človekom za takú krátku dobu, herci a herečky isto nestihli ani veľmi zostarnúť. Potom som objavila aktuálnu fotografiu Sullyho, ktorého kedysi žrali všetky devy pod zákonom, a bolo to. Vopred vás teda varujem, že ženy zo seriálu vyrástli do krásy (takmer som použila nepatričný výraz "zostarli") a muži... a veď je to jedno, chlap nemá byť krajší od opice, to by príroda zbytočne mrhala svojim potenciálom, ako vravieval môj nebohý svokor.

Obsah asi poznáte. Čerstvo vyštudovaná nevydatá doktorka Michaela Quinnová prichádza do mestečka Colorado Springs (len či vedela, že v skutočnosti nie je v Colorade, ale kdesi na juhu Kalifornie).
Prichádza tam liečiť ľudí.
Na tom by nebolo nič zvláštne, veď čo iné by taká lekárka mala robiť, ak nie liečiť.  
Lenže ona prichádza na divoký západ v časoch, v ktorých je úlohou ženy starať sa manželove fusakle, a nie chodiť do nejakej blbej školy, ešte k tomu doktorskej.
Aj tí, ktorí seriál nikdy nevideli, lebo práve sledovali jednoduchú Máriu alebo budovali mladú Slovenskú republiku, iste tušia, že dej sa týkal rovnoprávnosti oboch pohlaví, všetkých farieb pleti, ba v jednej časti dokonca i rôznej sexuálnej orientácie.
No dobre, bolo to hlavne o láske.
Bez lásky by to bol len slabý odvar. To by ste potom radšej kukali na priamy prenos z parlamentu ako na toto.

Jane_SeymourDoktorku Quinnovú hrala vtedy 42-ročná anglická herečka Jane Seymour. Nádherná to žena... (hoc nemusím takú tú prvoplánovú krásu, ale ja zas nie som chlap, aby som to vedela posúdiť).
Najmä vďaka nej ako herečke v hlavnej úlohe získal seriál Zlatý glóbus a Emmy, okrem toho kopec nominácií kade-tade.
I anglická kráľovná podľahla v roku 1999 jej čaru - udelila Janke Rad britského impéria. Myslím si však, že keby o šesť rokov neskôr videla milú lady Jane v priamom prenose prijímať americké občianstvo, asi by sa na ňu nebola až tak usmievala.
Nuž teda, ona sa vám vlastne ani nevolá Jane. Narodila sa ako Joyce Penelope Wilhelmina Frankenberg, keď jej v sedemnástich padla do oka tretia manželka Henricha VIII (to je tá, čo mala šťastie, že ju mužíček nedal popraviť a radšej umrela hneď po pôrode - to som sa však trochu zabehla do iného osudu).
Vráťme sa k našej peknej herečke.
Zmena mena jej urobila dobre, lebo ako Wilhelmina by sa asi ťažko stala v 22 rokoch Bondovým dievčaťom (Žiť a nechať zomrieť). Režiséri ju odvtedy obsadzovali do filmu i televízie pravidelne. Raz darmo, pekná a šikovná žena sa presadí raz-dva.
Za film Na východ od raja dostala svoj prvý Glóbus, medzitým sa stihla párkrát vydať a rozviesť.
Prvé dve manželstvá boli bezdetné, z ďalších dvoch má dva razy po dve deti. Podľa všetkého je s ostatným mužom spokojná, a keďže tento rok oslávila šesťdesiatku (fakt, čestné pionierske), do štatistiky budú pribúdať už len asi vnúčatá.
Patrilo by sa mať štyri, čo poviete?
Čo by som ešte... viete, že má jedno oko hnedé a druhé zelené?
A že raz skoro umrela na alergickú reakciu? Našťastie to dopadlo dobre, lebo Jane nie je známa len ako doktorka Májk, ale aj ako žena podporujúca charitatívne organizácie zamerané na deti a zdravotne handikepovaných. Bodajby aj nie, bývala dobrou kamoškou bývalého Supermana Christophera Reeveho, ktorý prežil zvyšok života na vozíčku. Jedno zo svojich štyroch detí dokonca pomenovala po ňom (ostáva len dúfať, že to bol syn, a nie dcéra, kto tú poctu vyfasoval).
Jane Seymour hráva doteraz. Okrem toho píše detské knižky a radí iným ženám, ako byť šťastnými. Asi šťastná bude, lebo dnes má v očiach (plastickým chirurgom) vpísanú spokojnosť.
Ku cti jej slúži, že sa tým netají.

joe_landoNo, a teraz Sully.
Vlastne Byron Sully.
Keď tak na to pozerám, doktorka ho celý čas volala priezviskom. Tento spôsob oslovenia zvyčajne používajú dlho vydaté ženy, najmä keď v robote vykladajú kolegyniam, že starý Horák (Novák, Kováč, Dzurinda, atď.) celú noc strašne chrápal.
Keby som sa ja zaľúbila do takéto muža, volala by som ho nežnejšie (Bajronko, čo keby si konečne poumýval okná na vigvame, už tu zazerala i Veľká zdutá veverica, isto nás teraz bude ohovárať celá rezervácia).
No dobre, Sully bol v tom čase fešáčisko ako... no proste mal dlhé husté vlasy a trojdňové strnisko. Dievčatá padali na kolená vždy, keď prišiel v tom svojom koženom mundúre so strapcami a kukol na dochtorku tými modrými očami... nečudo, že aj v súkromí sa obaja herci chvíľu na seba kukali akosi intímnejšie.

No, a všetky tieto dievčatá určite vedia, že oči v skutočnosti patria mužovi s menom Joe Lando. Ak ste si pomysleli, že puberťáčkam sa páči kadejaká zberba, a že tento muž nie je o nič krajší ako Habera, nuž práve vám musím povedať, že ho americký časopis People Magazine v roku 1993 zaradil medzi 50 najkrajších ľudí sveta.
Bodaj by aj nie. Má v sebe mix talianskeho Giacoma, ruského Voloďu a poľského Jaczeka, takže gény sa mu premiešali statočne. 
Ako som už bola spomínala, neodolala mu ani Jane Seymour, ale desaťročný vekový rozdiel urobil svoje (o tom vie niečo i Demi Moore), takže to ukončili.

Joe sa v mladosti chvíľu živil ako kuchár v reštike (odvtedy často tvrdí, že by si nejakú tiež rád otvoril). Keď ho obsadili do Star Treku IV, hodil varešku do sporáka a neskôr sa pustil i do natáčania Quinnovej.
Ku koncu sa však Landovi prestalo páčiť, kam smeruje charakter jeho postavy, teda začal strečkovať. Scenáristi ho za to hodili do rieky a čakali, či sa zachráni alebo čo.
To však nemali robiť. Zúfalé diváčky vykopali vojnovú sekeru a rozpútali zúrivú kampaň za jeho návrat s názvom "Save our Sully". Joa to tak dojalo, že utrel slzu z oka a dal si nakoniec povedať.
Je ale fakt, že lepšiu rolu ako frajera dr. Quinnovej už nedostal. Občas ho vidno v seriáloch ako JAG alebo Higher Ground (aj to neviem, či to vôbec išlo v našej telke), častejšie hráva v akčných filmoch.
Za čo si však skutočne zaslúži uznanlivé potľapkanie po pleci, je jeho súkromný život.
Predstavte si, s tou istou manželkou (!) má štyri deti a dvoch labradorov (tie psy si, samozrejme, len kúpili). Na svojej vlastnej webovej stránke oznamuje fanúšikom ako rastú, čo papali, ako vyzerala ich narodeninová oslava... a vôbec - vyzerá ako celkom spokojný tato.
Nechcem strašiť, ale kríza stredného veku sa blíži a päťdesiatnikom sa zvyknú zapaľovať lýtka. No povedzte, nedali by ste si povedať od takéhoto chutného medvedíka?

Teraz prídu na rad decká.
Chad_AllenMládež účinkujúca v starom seriáli je pre čitateľa vždy extra lahôdkou, lebo po pár rokoch vyrastú zo škaredých zubatých dievčatiek sexi kočky a chlápätká sa premenia na mužné hrude, čo je pre čitateľky (a niektorých čitateľov) tiež pekné "počítaníčko".
Detí je v seriáli dosť, veď sotva prišla milá doktorka do mestečka, už jej umretá kamoška nechala na krku tri hladné krky. A aby jej to nebolo ľúto, porodila si ešte štvrté. Za tento zvrat v deji si však mohla herečka sama - čakala vtedy dvojčatá.
Ideme na to podľa veku:

Najstarší zdedený "syn" Matthew bol už od prvej epizódy adeptom na veľkého fešáka.
Hral ho vtedy 19-ročný Chad Allen, ktorý mal v tom čase za sebou už detské úlohy v seriáloch Chicago Hope či Our House.
Bol vychovaný v prísne katolíckom duchu, napriek tomu sa v pomerne mladom veku dokázal vyrovnať so svojou homosexualitou. Prekvapko?
Dodnes sa angažuje v LGBT hnutí a má už pár rokov stáleho partnera.
Ozaj, hrabem sa v životopisoch rôznych hercov už pár dní, a prišla som na jednu srandovnú vec. Takmer každý z nich hral aspoň jednej epizóde niektorého zo Star Trekov.
erika_floresA veru ani Chad Allen nezostal výnimkou z pravidla.
Asi to bola kedysi povinná vstupenka do šoubiznisu.
Tento herec dnes často obieha rôzne kastingy, lebo jeho filmo- a seriálografia je skutočne bohatá. Nejde síce o bohvieako slávne kúsky, ale pravidelná práca ešte nikdy nikomu neuškodila.
Chad je skrátka sympoš.

Matthewova mladšia sestra Colleen je veľmi rozkošná a nesmelá dievčinka behajúca po divokom západe v po krk zapnutej blúzke a dlhočiznej sukni - vzor cnostnej mladej dámy z 19. storočia.
Možno si pamätáte, že po dvoch sériách sa Colleen trochu zmenila - stmavli jej vlasy a aj tvár bola zrazu akási inakšia...
Jednoducho si v seriáli vymenili herečku a dúfali, že si to nik nevšimne.
Ja som si teda všimla, aby ste vedeli, a musím vám, milí tvorcovia, povedať, že takéto ťahy nemám rada.
Jessica_BowmanAko isto tušíte, šlo o prachy.
Tatko mladej Eriky Flores vyhlásil, že dievča musí chodiť do školy (a že teda chce dvakrát toľký honorár - a basta).
Miesto toho, aby ju scenáristi zabili alebo hodili do rieky, ako to mali v obľube, angažovali tmavovlasú Jessicu Bowman, ktorá si zrejme na školu až tak nepotrpela.

Z oboch dievčat sa stali herečky aj po skončení seriálu, zvyčajne hosťujú v rôznych seriáloch (Erika aj v Star Treku).
Sú z nich veľmi pekné tridsiatničky, no ich súkromný život vyzerá ako pekná nuda (hlavne ja som nič pikantné nezistila).

Shawn_Toovey


Najmladší brat súrodencov Cooperovcov mal meno Brian.
V úvode seriálu to bolo také chrumkavé desaťročné chlapča, no za šesť rokov z neho vyrástol pekný puberťák.
Jeho predstaviteľ Shawn Toovey si asi užil s postavou malého Briana svoje, lebo po skončení seriálu ukončil sľubnú kariéru herca a začal študovať niečo normálne, teda žurnalistiku.
Odvtedy sa venuje hlavne ochrane detí pred zneužívaním v rôznych charitatívnych spolkoch. Ktovie, prečo...
Dnes má 28 rokov, oženil sa a s manželkou má dcéru (no vidíš, Shawn, keby si ostal v šoubiznise, mohol si mať žien aj detí oveľa viac).

Ako som už spomínala, doktorka Quinnová porodila v piatej sérii seriálu dievčatko, ktorého otcom bol Sully. Keďže v Spojených štátoch existuje akýsi zákon o detskej práci, producent musel angažovať na úlohu malej Katie Sully jednovaječné trojčatá.
Pche, kam sa hrabú Američania, nám do Paneláku pokojne postačí len jedno decko na každú rolu, aké tam týranie a práca...
Úlohy sa zhostili tri sestry s priezviskom Calabrese a kto chce, nech si ich nájde na nete, lebo sa mi tu nezmestia.

Samozrejme, že v Doktorke Quinnovej hralo veľa iných hercov. Niektorí boli pekne zlí (dlhovlasý Hank) a niektorí zase pekne škaredí (Horace).
Všetci však za tých pár rokov nadobudli pár vrások, niekoľko nových úloh alebo detí. Pozrite sa, ako vyzerali kedysi, a čo sa im v tvári zračí dnes:

Orson_Bean

Majiteľ miestneho obchodu Loren Bray je vdovec, ktorý prišiel o dcéru pri pôrode dieťaťa, ktoré čakala so Sullym.
Je nad slnko jasné, že nemá dôvod milovať tohto dlhovlasého prišelca, a nemá rád ani Indiánov.
Akoby to však vyzeralo, keby doktorka Quinnová neodhalila jeho dobré srdce, že? Ona predsa odhaľuje srdcia veľmi rada.
Lorena hral Orson Bean, ktorý má podľa mňa aj vo svojich čerstvých 83 rokoch nádherné vrásky.
Herca ste mohli zazrieť aj v Zúfalých manželkách, s ktorými má iste svoje skúsenosti (je tretí raz ženatý).

Jim_Knobeloch
Tuto napravo je nepríjemný Jake Slicker, ktorý oholí kohokoľvek, kto sa mu dostane pod ruku. Pred príchodom študovanej doktorky bol felčiarom on a veľmi dlho nevedel prekusnúť, že by ho mala tromfnúť nejaká ženská, ktorá vie dokonca aj čítať (taká trúfalosť).
Dnes 61-ročný herec sa volá Jim Knobloch, a keby nehral takého hnusného záporáka, asi by ho ženy žrali. Alebo práve preto? Nuž, milý môj, nauč sa aspoň čítať... teda tvoja postava (v skutočnosti má Jim za sebou dve univerzity a za ženu si vzal autorku seriálu Betty Sullivan - dnes sú však rozvedení).

William_Shockley
Ďalší zlý muž v Colorado Springs sa volá Hank Lawson. Má v práci bordel (nie, nie je to politik) a nemá rád tých istých Indiánov ako Jake a Loren. Má však rád svoju babičku.
Už v tom máte magľajz?
Vari neviete, že nič na tomto svete nie je čiernobiele?
Postava Hanka je postavená tak, že to medzi ním a doktorkou občas tak nejako zaiskrí... alebo si to len myslím? V každom prípade je i jeho predstaviteľ William Shockley na prvý pohľad tvrďas.
Dievčatá! Má 48 rokov a je stále slobodný (takých máme, my ženy, rady... ale nie ako manželov, lebo ten určite vysávať nebude, že?).
Pre zadaných mám zase informáciu, že hral vo filme Robocop.

LarrySellers

A teraz poďme na nejakého Indiána, opäť veľmi sympatického, lebo však Indiáni boli už od čias Winnetoua krásavci ako vyšití. Ako inak, Tancujúci oblak je veľmi dobrý Sullyho kamoš, s ktorým často fajčí fajku mieru a vymieňa si krvné doštičky. Doktorka ho navštevuje vždy, keď potrebuje nejakú dobrú medicínku z byliniek. Je to vlastne taký predchodca uja lekárnika, u ktorého sa máte poradiť o nežiadúcich účinkoch a spôsoboch dávkovania. Všetko, čo ponúka, je, samozrejme, bio.
Tu je umelec, ktorý ho hral - Larry Sellers (aj vám sa zdá, že Indiáni vôbec nestarnú?). Má 62 rokov a živí sa ako pedagóg - vyučuje predmet indiánska kultúra. Skúste si ho predstaviť s okuliarmi na nose... a vlastne nemusíte, stačí prejsť kurzorom po fotografii.
(Myslíte, že dáva ťažké písomky?)

Frank_CollisonNa rade je nemotorný poštový úradník Horace Bing, ktorý podľa výzoru určite musel hrať i v Star Treku.
A aká je šanca, že tam skutočný Frank Collison naozaj aj hral? No tipnite si... však je to mimozemšťan ako z príručky.
Tento 61-ročný atypický umelec sa vyskytuje na obrazovkách a plátne už od útleho detstva, keďže obaja jeho rodičia sa okolo filmu pohybovali.
Všimnite si ho niekedy, keď budete sledovať Monka alebo V siedmom nebi.
Frank je ženatý a má tri deti.
PS: Čerstvá pikoška - práve včera som ho videla na Disney Channel - hral tam v jednom mládežníckom seriáli likvidátora potkanov. Koniec pikošky.

Geoffrey_Lower

Reverend Tim Johnson je v seriáli za dobrého.
Z bývalého gamblera sa stáva morálny vzor, ktorého za to všetko osud potrestá, lebo oslepne - a predstavte si, že ani samotná doktorka nevie, čo s tým.
V skutočnosti ho hral Geoffrey Lower, človek pomerne známy zo seriálov JAG, NCIS, Priatelia či Beverly Hills 90210.
Herec má v súčasnosti 48 rokov, je ženatý a má dve deti (hádam ho za toto osud nepotrestá).

No, a na záver tu máme Michaelinu najlepšiu kamošku Dorothy Jenningsovú - nebojácnu novinárku, ktorá ostrým perom pranieruje tých, čo si to zaslúžia.
Dorothy bola kedysi týraná svojím manželom, ale postavila sa mu zoči - voči (až priveľmi, takže to neprežil). Okrem toho v jednej z epizód prichádza o prsník kvôli rakovine.
Je starou láskou Lorena Braya, ale viete, ako to s chlapmi občas chodí (nedajbože sa dostať k činu).
Barbara_BabcockKeď sa to tak vezme, Dorothy by bola ideálnou obeťou Vila Rozborila v tej jeho relácii, keďže by v jednej jedinej časti obsiahla všetky rany osudu, ktoré môžu ženu postihnúť. On by jej na oplátku splnil nejaké pekné želanie... napríklad balík novinového papiera do najbližšieho čísla baltimorských novín.

Túto postavu má na svedomí jedna z 50 najkrajších ľudí roka 1994, herečka známa z mnohých kvalitných filmov americkej produkcie Barbara Babcock.
Barbara hosťovala v takmer každom známom seriáli, nevynímajúc Star Trek. Je to veľká cestovateľka, detstvo strávila v Japonsku, študovala v USA a žije v Írsku. Bola vydatá len raz a po rozvode si povedala, že stačilo.

Myslím, že i ja mám dosť.
Tých postáv je v seriáli priveľa a kto chce, môže sa v nich hrabať na fanúšikovskej stránke k seriálu, ktorá je v češtine a je pravidelne aktualizovaná.

Nabudúce: Sexmisia

 

 


Fotografie a zdroje informácií:

http://www.drquinn.estranky.cz/
http://www.crazyabouttv.com/drquinn.html
http://tvlistings.zap2it.com/tv/dr-quinn-medicine-woman/photo-gallery/EP00054869/1
http://www.showbizspy.com/article/226292/jane-seymour-likes-being-old-actress-jane-seymour-credits-wrinkles-for-keeping-her-in-work.html
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1018636752-doktorka-quinnova-ii/293381401850032-cirkus/
http://boxofficeboredom.com/2010/09/29/where-are-they-wednesdays-joe-lando/
http://people.zap2it.com/p/joe-lando/32243
http://arts-america.blogspot.com/2009/02/chad-allens-on-other-hand-death.html
http://www.tvrage.com/person/id-27749/Erika+Flores
http://www.allstarpics.net/pic-gallery/erika-flores-pics.htm
http://tvseries.blog.cz/galerie/herecky/americke/obrazek/71346864
http://www.cinemarx.ro/persoane/poze/Shawn-Toovey-147121,43384.html
http://www.zimbio.com/pictures/MqIQUfkVUZH/Actors+Fund+15th+Annual+Tony+Awards+Party/Osb3qhA7PL4
https://fe.bolindadigital.com/wldcs_bol_fo/b2i/performerPage.html?fromPage=mainPage&b2bSite=1096&performer=206471
http://www.rottentomatoes.com/celebrity/william_shockley/
http://www.allstarpics.net/0048247/016769850/william-shockley-pic.html
http://trialx.com/celebrities/2011/07/28/larry-sellers-photos/
http://frankcollison.com/
http://dr-quinn.hypnoweb.net/acteurs-secondaires/geoffrey-lower.19.304/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?