Vtedy a dnes: Sexmisia (1984)

Autor: Adriana Markovičová | 11.12.2011 o 19:00 | (upravené 22.4.2012 o 20:48) Karma článku: 12,37 | Prečítané:  36296x

Ak by som mala označiť film, ktorý urobil pre prienik kapitalizmu na socialistické obrazovky najväčší kus práce, tak by to bola poľská Sexmisia. Nečudujte sa, milí moji (teraz sa privrávam najmä našej mládeži), veď dovtedy boli zábery nahatých ženských pŕs na obrazovke skutočne raritou. Ani neviem, k čomu by som to prirovnala. Bol to rovnaký šok, aký by ste zažili, keby na Markízajojke začali dávať v sobotu večer dvojhodinový dokument o podiele Jozefa Miloslava Hurbana na vzniku časopisu Slovenské pohľady. Pamätám si ten okamih, akoby to bolo dnes. Sedím si v kresle vyrobenom podľa plánu šiestej päťročnice a hľadím na televízor značky Rubín 401. Na druhom programe práve dávajú fascinujúci armádny magazín Azimut, keď tu, ani neviem prečo, vstanem a prepnem na prvý program. Tam, Sodoma-Gomora (pardón, vtedy sa vlastne vravelo Dukla-Slavín)! Akýsi herec stojí vo výťahu s holou babou a je zrejmé, že trpí neslobodou. Ústa sa mu skrúcajú od utrpenia, ale škaredá lúza totality mu nedovolí okúsiť mäkkosť poprsia... taký to bol film!

Možno vám, milé deti, rodičia často hovoria, že za ich mladých čias, veru, nebolo na obrazovkách toľko vulgarizmov. Poviem vám pravdu - lebo pravda a láska musia zvíťaziť nad lžou a nenávisťou, viete?
Len si pozrite tento film z roku 1984. Ide mi scénu, v ktorej sú dvaja hlavní hrdinovia odetí v ťažkých skafandroch a túžia sa dostať na čestvý vzduch.
Chcieť by sa chceli, ale nepoznajú heslo.
Kontrolná otázka: Aké je to heslo?
(Opýtajte sa svojich rodičov. Alebo si počkajte na odpoveď v závere článku.)

Poľský film Sexmisia bol proste hitom, na ktorý sa nezabúda. Nie nadarmo ho naši severní susedia vyhlásili za najlepšiu komédiu 20. storočia a dostal k tomu aj sošku - Zlatú kačicu.
V skratke si pripomeňme dej (ak ho poznáte, dajte si zatiaľ pivo alebo odvezte nejaké drevo do lesa):
Dvaja dobrovoľníci - Max a Albert - sa v roku 1991 podrobia experimentu veľmi divného vedca a ľahnú si do čudnej bielej rakvy, aby sa nechali na tri roky zamraziť ako kurence.

sexmisia5.jpg

Lenže to ešte netušia, že kým sladko hibernujú, ostatní chlapci rozpútajú malú jadrovú katastrofu, a tak ich z mrazáku vyberú až o 53 rokov neskôr.
Prebudenie je priveľmi kruté.
O pol storočia neskôr už totiž žiadne vajce nie je také, ako predtým. Tie slepačie sa nerozbíjajú, ale odšróbovávajú, a tie mužské jednoducho neexistujú vôbec.
Svet ovládli ženy.
A ten svet treba hľadať pekne hlboko v zemi.
Teraz to skrátim... chlapci sa spočiatku potešia očakávajúc bezuzdné radovánky, avšak keď zistia, že to aj bez nich celkom funguje a ľudstvo sa rozmnožuje partenogenézou (celkom neviem, čo to je, ale asi to nebude taká zábava ako sex), túžia z takého sveta ujsť. Vďaka heslu (už ste sa pýtali rodičov?) sa im to podarí, a nielen to.
Posledný záber filmu dokazuje, že pipíky predsa len nevyhynú...

Záverečné titulky

Poďme sa pozrieť na zúbky hercom, ktorí sa pričinili o úspech snímky. Začneme dvoma hlavnými mužskými predstaviteľmi, Maxom a Albertom.

Boží trest za fajčenie

Max
, plným menom Maximilan Paradys je pekný kvietok. Žiadna sukňa (okrem manželky, ktorú opúšťa veľmi rád) si nemôže byť pred ním istá, ignoruje i zákaz fajčenia. Na oba delikty doplatí o polstoročie neskôr, lebo však božie mlyny melú pomaly, ale isto.

jerzy.jpg
Chlípneho Maxa stvárnil vtedy 37-ročný Jerzy Stuhr, ktorý má v súčasnosti  v Poľsku status veľmi váženého a oceňovaného herca a režiséra.
Desať rokov po Sexmisii sa z neho stal profesor umenia, neskôr fungoval ako rektor Krakowskej akadémie múzických umení.
Keď ide do spoločnosti, môže si na oblek napichnúť slušnú zbierku medajlí a štátnych vyznamenaní.
Veľmi rád podporuje hospicovú starostlivosť, okrem toho píše knižky a je štyridsať rokov ženatý. Obe jeho deti sa dali na umeleckú dráhu.
Je to jednoducho presný opak Maxa.
Podľa posledných správ z poľskej tlače je akosi vážne chorý, takže budeme tomuto 64-ročnému pánovi držať palce a želať mu skoré uzdravenie.

olgierd.jpgAlbert Starsky je protipólom Maxa, ale na to sme si už vo filmovom umení zvykli. Nakoniec, asi by sa nám nepáčilo, keby bol Laurel rovnako štíhly ako Hardy, a Lasica rovnako vtipný ako Satinský.
Albert je ten z dvojice, ktorý je vážnejší, štíhlejší a múdrejší.
V závere však tento 38-ročný muž prekvapí diváka práve svojím postojom k riešeniu istého intímneho problému (myslím tým scénu, v ktorej zaúča neskúsenú amazonku Emmu do tajov telesných cvičení za účelom prirodzeného pohlavného rozmnožovania).

Úlohu Alberta získal herec Olgierd Lukaszewicz (65), ktorého možno vo filmoch zazrieť buď ako jemne rozorvaného a pomerne neurotického milovníka alebo hrá zákerného záporáka najlepšie esesáckeho charakteru.
Oboje vie stvárniť dokonale, veď osem rokov hrával dokonca na nemeckej umeleckej scéne, za čo dostal i akýsi metál (na metále si asi potrpia  obaja spomínaní herci, lebo polovicu vygúgleného textu o nich tvorili práve ceny, kríže a rady za zásluhy).
Malou pikoškou je, že Olgierd pochádza z jednovaječných dvojčiat a práve jeho brat Jerzy stál pri Sexmisii za kamerou. Dúfam, že sa bratsky nedelili aj o Olgierdovu manželku, dcéru a dvoch vnukov.
Veľkou pikoškou je, že tento herec bol v mladosti aktívnym... nudistom.
No, veď každý z nás má nejaký koníček, že?

Stryjkownaml.jpgLamia Reno je rozkošná, ale veľmi vzdelaná blondínečka, ktorá sa večne napcháva akýmisi tabletkami, čo menia sexuálny pud na túžbu po kariére.
Behá po prírode v mimoriadne priliehavých bielych elasťákoch a vyzerá v tom ohromne sexi.
Je vedkyňou, a tak veľmi pozorne skúma oboch prebudených samcov, aby si na nich overila hypotézu, že práve muž je chýbajúcim článkom v evolúcii medzi ženou a opicou.
Samozrejme, že nič nezistí, lebo Max sa ju neustále snaží bozkom zviesť na zlé chodníčky.
V závere filmu sa však Lamii predsa len otvoria oči a zdúchne s oboma hrdinami do celkom neznámeho sveta (vidíte to posolstvo?).
Vzápätí sa oddá nepoznaným slastiam života po Maxovom boku.

Skôr, ako si pomyslíte, že sa Boženka Stryjkówna dostala k úlohe Lamie cez režisérovu posteľ, tak vám poviem, že máte pravdu. V tom čase bola totiž jeho manželkou.
Mala tesne pred tridsiatkou a človek by povedal, že jej kariéra začne naberať obrátky, lenže chyba lávky.
Režisér Juliusz Machulski ju musel niečím strašne naštvať, lebo sa s ním rozviedla  a so slovami "Ja tu nikomu dekoráciu robiť nebudem!" odišla zo sveta filmu a radšej začala hrávať náročné umelecké kusy v divadle.
Spomínaný režisér má odvtedy už tretiu manželku a ona sa podľa všetkého už viac nevydala.
Teraz má 57 rokov a venuje sa výchove mládeže a réžii. A viete čo? Začala mi byť sympatická...

Boguslava.jpg
Štvrtou do partie je Emma Dax, ktorá je členkou pátracej skupiny (teda niečo ako major Zeman alebo komisár Rex).
Pátra po utečencoch tak usilovne, že sa spod zeme dostane na povrch a odpadne. Snaživý Albert jej podá umelé dýchanie a následne prekvapí diváka už raz spomínaným  postojom k riešeniu istého intímneho problému.

Nakrátko ostrihanú Emmu hrala Boženkina rovesníčka Boguslawa Pawelec, ktorá sa po Sexmisii už tiež dlho vo fime neukázala.
Je vydatá a dnes má 57 rokov. Vyzerá dobre, že?
Viac už o nej vševedúci internet neprezradil.

WieslawMichnikowski.jpgNeviem, či tým nevyzradím pointu filmu, ale v závere sa v Sexmisii predsa len vyskytuje ešte jeden muž.
Je to Jej Excelencia.
Hral ju (ho) vtedy 62-ročný Wieslaw Michnikowski. Dnes má 89 a podľa všetkého je to veľký komik a zároveň i skromný človek, ktorého majú Poliaci vo veľkej obľube.
U nás ho možno niekto kedysi zazrel v slávnom seriáli Štyria tankisti a pes, aj keď o tom pochybujem, lebo ja si z neho pamätám len toho psa Šarika.
V Sexmisii mal Wieslaw len zopár krátkych scén, avšak jeho rola je taká dôležitá, že vysvetľuje pointu celého filmu.
Nuž tak je to.
Môžete hrať celých päťdesiat rokov neviem ako presvedčivo Shakespeara či Dostojevského, aj tak si všetci zapamätajú len to, že ste sa raz prezliekli do ženských šiat...

Hneď v úvode som spomínala, že Sexmisia bola takou prvou lastovičkou, ktorá predznamenala neskorší úpadok rozvinutej socialistickej spoločnosti. V Poľsku vystrkovala rožky Solidarita a hercom sa podarilo vpašovať do filmu pár narážok, ktoré ju symbolizovali.
Napríklad Max - v okamihu, keď sa ukladá do sarkofágu, ukáže na rozlúčku fanúšikom dva vztýčené prsty v tvare písmena V.
(Ale kuš!... Nie, nie sú to ukazovák a malíček.)
Čo však cenzúrou neprešlo, je vystrihnutá scéna, v ktorej utečenci vylezú na povrch zeme a nevedia, ktorým smerom sa pobrať. Vtedy jeden z nich vyhlási: "Ideme na východ. Tam musí byť nejaká civilizácia." (to akože vo vtedajšom ZSSR, si myslím, hoci západ by bol asi lepší).

sexmsia8.jpg

V každom prípade sa film preslávil nielen v Poľsku, ale i vo všetkých spriatelených krajinách. Jedine Sovietskemu zväzu sa nepáčil ten názov, preto Sexmisiu premenoval na Nové Amazonky.
Niektorí povinne pracujúci diváci však mali toľko voľného času, že si všimli aj takéto detaily:

  • príbeh začína 9. augusta - presne vtedy mala narodeniny režisérova vtedajšia manželka a zároveň predstaviteľka Lamie
  • Maxa a Alberta prebudili z hibernácie 8. marca, čo je Medzinárodný deň žien,
  • podľa matematických výpočtov zdrhli hlavní hrdinovia na povrch 18. marca; o deň neskôr vložili spermie s mužskými chromozómami do skúmaviek, takže chlapček, ktorý sa narodil v záverečnej scéne, mal narodeniny 24. decembra - v rovnaký deň ako Ježiško,
  • Max nájde v podzemí v čižmách staré noviny - nadpisy v nich sú v poľštine, ostatný text je písaný francúzskym jazykom.

Mne osobne sa veľmi páčila scéna, v ktorej majú funkcionárky Ženskej ligy rozhodnúť, či oboch mužov preoperujú na ženy alebo ich použijú ako darcov orgánov. Jedna z nich tvrdí, že muži sú odjakživa pekná pliaga, veď už Kain vymyslel zločin a vyskúšal ho na svojej sestre Ábele. A potom nasleduje môj obľúbený dialóg:

Albert: Nezdá sa vám, že trochu preháňate? Veď všetci otcovia pokroku, humanizmu a vedy boli predsa muži.
Prvá žena: Áno? A ktorí?
Albert: Napríklad Kopernik.
Druhá žena: To je lož. Kopernik bola žena!
Albert: Čože? No tak Einstein.
Tretia žena: Einstein - bola tiež žena!
Max (už dobre vytočený): A madam Curie-Sklodowská vari tiež, čo?
Albert k Maxovi: To nebol práve najlepší príklad.

sexmisia4.jpg

PS1:
Aj na mňa mal film výchovný účinok. Prvý raz som ho videla ako svieža puberťáčka a vďaka nemu som pochopila význam slova dekadencia. Ľudská pamäť je veľmi čudná - niekedy si do nej uložíte úplné somariny.

PS2:
Zdá sa vám, milí čitatelia, že dej filmu je predsa len pekné sci-fi, a že sa nemáme čoho báť?
Ja len tak nezáväzne prehodím, že pred pár rokmi urobila skupina  japonských vedcov (väčšinou mužov) zaujímavý experiment. Metódou prenosu jadier sa týmto bádateľom podarilo naklonovať myši, ktorých genetický materiál pochádzal len z dvoch matiek.
Žiadny ocko, žiaden myšiak, nič.
Malé myšie dievčatká, ktoré z tohto aktu vznikli, potom žili v priemere dokonca dlhšie ako ich bežne splodené kolegyne.
No neviem, či by sa práve na takéto pokusy mali udeľovať granty.

PS3:
A ešte odpoveď na otázku z úvodu článku.
Heslo v originálnom znení znie: Kurwa mać!
Chcete k nemu aj preklad?

Nabudúce: Show Billa Cosbyho

 

 

Zdroje a fotografie:
http://forum.foreignmoviesddl.org/viewtopic.php?f=18&t=11489&view=previous
http://film.interia.pl/wiadomosci/film/news/seksmisja-25-lat-pozniej,1381011,38
http://koktajl.fakt.pl/Jerzy-Stuhr-w-Cannes,artykuly,131025,1.html
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/109418.html
http://www.listal.com/viewimage/1955098
http://www.kino-teatr.ru/kino/acter/w/euro/176856/bio/
http://film.wp.pl/id,28965,name,Wieslaw-Michnikowski,osoba_biografia.html?ticaid=1d727
http://film.onet.pl/fotoreportaze/aktorzy-jednej-roli,4847357,10319422,fotoreportaz-maly.html
http://kuraev.ru/index.php?option=com_smf&Itemid=63&topic=519675.0
http://zloteprzeboje.tuba.pl/zloteprzeboje/1,107241,8029323,Seksmisja_w_nowej_cyfrowej_wersji.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti

Peter Juhás má zakázané hovoriť.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.


Už ste čítali?