Vtedy a dnes: Show Billa Cosbyho (1984 - 1992)

Autor: Adriana Markovičová | 18.12.2011 o 19:00 | (upravené 22.2.2012 o 10:44) Karma článku: 11,76 | Prečítané:  30887x

Dnes sa pozrieme na zúbky najväčšiemu televíznemu oteckovi všetkých čias. Niežeby iní ockovia neboli lepší, dokonca si myslím, že je oveľa viac kvalitnejších darcov chromozómu XY, to len istý americký časopis nemá nič iné na robote, len zostavovať rebríčky, a to ešte bez československých tatov, s ktorými nás baví svet.  Nuž teda, tento víťaz menom Cliff Huxtable má čiernu pleť,  päť detí a diplom gynekológa na stene.  To, že sa nejaký komediálny seriál zaoberá príbehmi slušnej černošskej rodiny, bolo v osemdesiatych rokoch samo o sebe výnimočné. Dovtedy sa na obrazovkách producírovali bohaté a hlavne biele naftárske detičky s veľkými kovbojskými klobúkmi na hlúpych hlavičkách, a ak sa predsa len dostal do záberu aj nejaký afroameričan, tak zvyčajne len ako zdrogovaný člen nechutne zákerného gangu z Bronxu. Tu to bolo zrazu celkom inak.

Hlavný hrdina je pomerne bohatý a vzdelaný odborník na ženské orgány, ktorý chodí v strašných štrikovaných svetroch. Má svojský tanečný štýl a rád ho predvádza v úvode každej epizódy. Jeho manželka Clair, kupodivu, nesedí doma v strakatom turbane na hlave, ako by sa v takej početnej rodine očakávalo, ale chodí v tesnom kostýmčeku do práce a rieši tam zložité právnické kľučky.
Celé je to vlastne náhoda. Bill Cosby bol televíznou spoločnosťou oslovený do seriálu najmä preto, že už niekoľkokrát skúšal robiť svoju vlastnú šou, takže bol v humoristických končinách pomerne známy. Pôvodný zámer bol urobiť z Cliffa šoféra limuzíny (klasické klišé), Clair postaviť za sporák a dej zasadiť do prostredia, v ktorom je každá koruna vzácna. A dolár tiež.
Aj detí malo byť menej - dve dcéry a dvaja synovia. Bill Cosby však musel byť od začiatku tvrdá hlavička, lebo presvedčil producentov na zmeny a seriál nakoniec vyzerá tak, ako vyzerá. Ako veľký fanúšik jazzu a hudby vôbec, sa podieľal nielen na obsahu, ale i na úvodnej zvučke, ktorú pre každú z ôsmich sérií upravili do iného štýlu. Aj Hollywood mu liezol na nervy, tak si vydupkal, že natáčať sa bude v New Yorku. A vôbec, kto to kedy videl, aby sa nejaký seriál volal podľa skutočného mena hlavnej postavy (je to to isté, ako keby Nemocnicu na okraji mesta premenovali na Ortopédiu Ladislava Chudíka). 

Ono to totiž bolo takto - celej akcii nikto nedával mnoho šancí na úspech. Konkurenčná stanica vysielala úspešnú sériu Magnum s fúzatým démonom Tomom Seleckom a vyzeralo to, že ho nejaký kučeravý čierny muž sotva porazí.
Lenže ubehol rok a Billova show bola hneď po prvej sezóne ohodnotená cenou Emmy, nevraviac o excelentnej sledovanosti. Ako prejav škodoradosti si Cosby v jednej z ďalších epizód nasadil na hlavu golfovú čapicu s nápisom Magnum.
Ako vieme, božie mlyny melú isto, lebo o pár rokov mu to isté spravili žltohlaví Simpsonovci. Po prvé - porazili Cosbyho v sledovanosti, po druhé - použili milého gynekológa ako vzor pre postavu Dr. Hibberta. Bill je však vtipný človek a tak si v inom dieli navliekol na hlavu masku Barta Simpsona.
Fakt, ako malé deti...

Poďme sa pozrieť na jednotlivých členov rodiny Huxtableovcov (inak Talianom sa to meno ťažko vyslovuje, radšej ich premenovali na Robinsonovcov).

Bill Cosby

Heathcliff Huxtable je mierne samoľúby doktor na prahu päťdesiatky, ktorý miluje svoju ženu a deti. Aj preto sa vždy poteší, keď vypadnú z hniezda.
Oni sa mu za to odplácajú tým, že odmietajú jeho obľúbenú Hillmanku (ide o fiktívnu vysokú školu pre afroamerických študentov) a nosia mu domov kamarátov, frajerov a rôzne cudzie deti na prevýchovu.

Jeho skutočné meno znie William Henry Cosby Jr. a dlho to vyzeralo tak, že z neho vyrastie vojak alebo učiteľ telesnej výchovy. Asi by mu však v armáde (resp. školstve) ťažko tolerovali šaškovanie, ktoré predvádzal na každom kroku, vybodol sa teda na jedno i na druhé - a šiel miešať gin s tonicom do baru.
Viete, ako to v takom bare chodí? Na pultíkoch ležia zdeptaní opustení biznismeni či burzové maklérky s pohárom whisky a barman sa ich snaží rozveseliť. Možno vtedy si Bill všimol, že jeho zákazníci plynulo prechádzajú z plaču do hurónskeho rehotu, a že to spôsobuje práve on sám svojimi rečami. 
Začal sa objavovať v rôznych estrádach, až v roku 1965 skončil v dobrodružnom filme nazvanom I spy a získal zaň Emmy. Nič zvláštne, poviete si - keby nebol prvým černochom v histórii vôbec, čo také niečo dostal.
Predstava miesta za katedrou mu však nedala pokoj. Najskôr to skúsil v roku 1969 vo vlastnej televíznej Show Billa Cosbyho I., v ktorej hral učiteľa. Potom sa zapísal na univerzitu a ako 39-ročný získal doktorát.
Doktorom je teda ozajstným, hoci miesto liečby tela preferuje napĺňanie mozgu vedomosťami. Ostalo mu to dodnes, pretože sa angažuje v rôznych vzdelávacích projektoch podporujúcich najmä černošské obyvateľstvo.

Vráťme sa k jeho súkromiu, hoci mnoho z toho už diváci poznajú zo seriálu, ktorý často kopíroval skutočné Billove trampoty.
Jeho manželka Camille je rovnako pekná ako tá televízna, a má navyše i dobrý pôvod - internet tvrdí, že je príbuznou Toma Hanksa a priamym potomkom matky Abrahama Lincolna. Celkom tejto formulácii nerozumiem, lebo hádam je potomkom i samotného bývalého prezidenta USA, ale možno v tom bude nejaká logická prešmyčka (mne sa veru nad tým rozmýšľať nechce). 
Camilla sa s Billom zoznámila veľmi romanticky.
Kamaráti ju poslali do kina s človekom, ktorého nikdy nevidela - klasické rande naslepo. Museli však láskou oslepnúť obaja, lebo sú spolu už 47 rokov a nemyslím, žeby si Bill práve teraz na staré kolená začal hľadať nejakú dvadsiatku (pre otrlých skeptikov mám tiež dôvod - Camilla robí Billovi okrem večerí i manažérku a finančnú poradkyňu). 
Tak teda práve tejto rozkošnej dvojici sa narodili štyri dievčatá a jeden syn - Erika, Erinn, Ennis, Ensa a Evin. Vraj sa menami začínajúcimi na rovnaké písmeno pomenúvajú i značkové psy, ale Bill to vysvetľuje tým, že E znamená excellence. 

Nič nie je večné, a aj Cosbyovci, bohužiaľ, zažili to najhoršie, čo sa môže rodičovi stať.
Smrť jediného syna Ennisa (bol zavraždený neznámym páchateľom, keď sa mu pokazilo auto) ich však ešte viac zomkla a hneď na jeho počesť zriadili nadáciu podporujúcu vzdelávacie programy. Napríklad toť minule Bill rozpredával svoje slávne svetre a výťažok použil práve na toto. 
Ja neviem, len mi napadá, že takto možno vyzerá láska... a pozrite sa do Billových očí na tej novšej fotke. Vidíte ju tam?
Cosbyovci

Stále to nie je všetko. Bill Cosby je činorodý človek, ktorý naspieval 21 albumov, a nemyslite si, že sú to také tie výpredajové kúsky, ktoré dostať v Tescu za euro. Získal za ne 5 cien Grammy, okrem toho napísal bestseller o otcovstve (Fatherhood), uviedli ho do siene slávy a na staré kolená sa z neho stal vegetarián.
Bude mať 75 rokov a tvrdí, že senility sa netreba báť - lebo keď to príde, nebudete o tom vedieť.
Phylicia Rashad

Máme tu ďalšiu Billovu ženu - seriálovú Clair Hanks Huxtableovú (stredné meno zdedila na počesť pani Cosbyovej). Jej úlohou je striehnuť na manžela a konfiškovať mu nezdravú stravu.
Phylicia Rashad, ktorá ju stvárnila, vstúpila do seriálu ako 36-ročná a hneď v tretej sezóne otehotnela (to je strašné s týmito herečkami - rodia si, kedy sa im zachce). Niekedy si všimnite, že ju v tejto sérii ukazujú zvyčajne od pol pása hore. 
Phylicia sa síce narodila v Texase, avšak keď jej akčná matka videla, aký rasizmus a segregácia vládne v prudérnej Amerike (boli ešte len päťdesiate roky), zbalila decká a presťahovala famíliu do Mexika.
Mamička však nebola len akčná žena - písala poéziu a asi ju písala dobre, keď za to dostala Pulitzera (nie chlapa, ale jeho cenu).

Jej krásna dcéra má za sebou zase iné úlovky.
Prvý manžel bol zubár.
Prvé dieťa bol syn.
Druhý manžel spieval v skupine Village People.
Tretí manžel Ahmad Rashad, bývalý hráč amerického futbalu a neskôr športový komentátor, požiadal Phyliciu verejne o ruku počas prestávky akéhosi zápasu, a keďže vcelku promptne súhlasila (stihla to začiatku druhého polčasu), stala sa jeho treťou manželkou v poradí. 
Ešte v tom máte prehľad? Ja som neskončila. 
Manželmi boli 16 rokov, narodila sa im spoločná dcéra (to je tá, ktorú musela herečka schovávať pod stolom).
Po rozvode sa už Phylicia nevydala.
Ahmad rozum nedostal a oženil sa i štvrtý raz.

Dnes vyzerá Phylicia Rashad na svojich 63 rokov výborne (novšia fotografia je záber z divadelného predstavenia, ale aj v sivých vlasoch je kočka na pohľadanie). Angažuje sa v charite, občas hrá vo filme a učí na univerzite.

Malcolm Jamal WarnerTheodor Huxtable - v seriáli mal 14 až 22 rokov - sa v mnohom podobá na Cosbyho skutočného syna Ennisa.
Otec do neho vkladá najväčšie nádeje, chce mať z neho študovaného pokračovateľa rodu, lenže on miesto toho myslí len na zábavu, baby a kamošov.
Pamätáte si, napríklad, na jeho spolužiaka Švába? Vyrazili ho zo seriálu, lebo si nechcel dať ostrihať vlasy.
V škole to Theovi veľmi nejde, avšak príčina je mimo neho - trpí dyslexiou.
Našťastie otcov výchovný vplyv (stále do syna hučí, aby bol zodpovednejší) spôsobí, že ako Ennis, tak i Theo sa nakoniec na univerzitu dostanú.
Nuž, osud je zvláštny. Skutočný Billov syn nielenže dokončil univerzitu, no chystal sa i na doktorandské štúdium, keď musel kvôli pokazenému autu v jeden deň zastaviť na ceste...

Predstaviteľovi Thea Malcolm-Jamal Warnerovi (netuším, či sa skloňujú všetky tie mená) sa darilo lepšie. Dnes má 41 rokov, občas nakrúca a je z neho džezový spevák.
Minule som ho videla odovzdávať cenu na akejsi hudobnej stanici a verte mi, pohľad má stále rovnako sympaticky (viac uvidíte tuto a povedzme si pravdu, je to pekný "pohľad).

Keshia_Knight_Pulliamml.jpg
Rudy Huxtableová, malý ockov miláčik, mala byť pôvodne syn.
Podľa kuloárnych rečí sa však na konkurz dostavili samí nevhodní adepti, a tak sa tvorcovia odhodlali pozvať aj nejaké malé bacuľaté dievčatká.
Takto našli štvorročnú Keshiu Knigh Pulliam, v podstate starú harcovníčku účinkujúcu už v Sezame Street (nie, nehrala tie chlpaté potvory). Svoju úlohu hrala tak prirodzene, že ju ako najmladšiu herečku v histórii nominovali na Emmy.
Seriál ukončila ako 13-ročná adolescentka, zahrala si v niekoľkých detských filmoch, následne prerušila bohémsky herecký život štúdiom sociológie.
Asi urobila dobre, dokázala sa totiž vymaniť z imidžu detskej hviezdy bez trvalých následkov, takže dnes, v tridsiatich dvoch rokoch, je z nej celkom normálna herečka. Neviem, či ide o kvalitný seriál, ale vraj je hviezdou v The House of Payne.

Lisa BonetZato jej seriálová sestra Denisa, to vám je pekný kvietoček nielen na obrazovke, ale i v realite. Dievčina začala liezť na nervy ockovi i režisérom v šestnástich rokoch a vydržalo jej to celých šesť sezón.
Oficiálne ju vyslali na Hillman College, odkiaľ však ušla do Afriky. Bežní turisti si z čierneho kontinentu nosia vzácne ebenové sošky, Denisa si dovliekla manžela - poručíka námorníctva a nevlastnú dcéru Olíviu, ktorú zanechala na výchovu svojim nadšeným rodičom.

Skutočnosť je však oveľa pikantnejšia. Herečka Lisa Bonet sa totiž tiež málinko nevedela zmestiť do kože. To viete, ako jedenásťročné škvŕňa sa každý deň vidíte v reklame, a potom si myslíte, že všetci vam budú zobať z ruky.
Nuž, nezobali. Keď ju Cosby zbadal v istom filme veľmi sporo odetú, okamžite odexpedoval mladú nevďačnicu zo svojej show.

Pozrite sa Billovi ešte raz do očí.
Vyzerá ako diabol?
Nevyzerá.
Dal Lise ešte jednu šancu a obsadil ju do seriálu Iný svet, v ktorom hrá opäť Denisu v prostredí vysokej školy. Takéto dielka sa nazývajú "odkotúľané" (spin-off) a my sme mohli niečo podobné vidieť aj u nás, keď Joey z Priateľov pokračoval vo vlastnom seriáli.
Je jasné, že odvodené odnože nebývajú v televízii až tak úspešné ako originál. Ani tu tomu nebolo inak.
Lisa sa v tom čase dala dokopy s vtedy neznámym hudobníkom (akýsi Lenny Kravec, či Kravitz, no proste tak nejako) a gýčovým spôsom si ho vzala za muža priamo v Las Vegas. Obaja partneri mali černošsko-židovské korene, a to stačilo na to, aby sa ich búrlivé manželstvo skončilo napriek spoločnej dcére.
Lenny rumádzgal tak úpenlivo, že o tom urobil pár pesničiek... a stal sa slávnym. No dobre, skončilo by to rovnako aj bez tohto osudového stretnutia, ale v pútavom životopise to vyzerá lepšie tak, ako vravím ja.

Lisa Bonet sa dnes nevolá Lisa Bonet, ale Lilakoi Moon, vydala sa za inštruktora jógy, s ktorým má ďalšie dve deti a tvrdí, že s Lennym ostali kamaráti. Vyskytuje sa skôr v béčkových snímkach a na svojich 44 rokov nevyzerá.
Povedala by som, že má rokov viac.

Raven-Symoné
Na chvíľu sa pristavíme ešte u spomínanej Olivie, vyvydatej Denisinej dcére, ktorá zakotví svoju štvorročnú prdélku na Heathcliffových kolenách.
V podstate má celkom šťastie, lebo ocko sa fláka kade-tade po oceánoch, vlastná matka sa na ňu vybodla a nevlastná tiež nie je bohvieaké terno.
Napriek tomu sa z nej stalo spôsobné dieťa, ktoré si Huxtableovci veľmi obľúbia.
Oliviu hrala Raven-Symoné Pearman. Táto herečôčka sa narodila sotva rok po uvedení Show Billa Cosbyho do televízie a má v sebe nielen afroamerické, ale i indiánske korene.
Ako staršiu ste ju možno zazreli vo filme Dr. Doolittle, ja som si ju všimla, keď som vyháňala svoje decká spred telky, hrala v mládeníckom sci-fi Zenon - dievča 21. storočia.
Súčasný bulvár sa touto 26-ročnou fešandou zaoberá najmä v súvislosti s telesnou hmotnosťou, vraj nejako mimoriadne schudla.
No, ešteže nie som herečka.


Tempestt BledsoeVlasatá Vanessa Huxtableová (v seriáli má 11 až 19 rokov) je od začiatku extrémne múdra a starostlivá sestra, ktorej strčia malú Rudy na starosť vždy, keď je možné - typický súrodenec zo stredu štartového poľa.
Ako výborná študentka odíde na univerzitu o rok skôr, z čoho majú pyšní rodičia veľkú radosť. Oveľa menej sa tešia, keď im odtiaľ privedie svoju veľkú lásku - tridsaťročného šéfa údržby.

Tempestt Bledsoe (38), ktorá hrala Vanessu, asi tiež nebola blbá, keď vyštudovala financie, a dnes má dokonca vlastnú televíznu show.
Občas ju vidno hosťovať v nejakom seriáli a musím skonštatovať, že dospelosť jej pristane viac ako puberta.

Sabrina LeBeauf

Ešte tu máme prvorodenú Sondru Tibideaux, za slobodna Huxtable.
Ako som spomínala, pôvodne neexistovala - pridali ju až v 6. epizóde. Jej postava mala byť dôkazom dobrej výchovy Cliffa a Clair Huxtableovcov, pretože práve vďaka tomu si Sondra ctí svojich rodičov, je zodpovedná a študuje na Princentone (škola je na rozdiel od Hillmanky skutočná a skutočne drahá).
Celkom nechápem, prečo tieto pedagogické kvality nemohli ukázať tých zvyšných štyroch deťoch, ale dobre, je to Cosbyho seriál, nie môj.
Sabrina sa v priebehu deja vydá za mierne nemotorného Elvina a porodí mu dvojčatá Winnie a Nelsona (skoro som dodala Mandelovcov).

Keď vyberali herečku pre túto v podstate nudnú úlohu, rozhodovali sa medzi Whitney Houston a Sabrinou LeBeauf.
Opäť zasiahli chápadlá osudu - prvá kandidátka nemala divadelné skúsenosti, a tak sa musela predierať šoubiznisom prostredníctvom spevu a zdrogovaného manžela.
Sabrina LeBeauf mala jedinú nevýhodu, a to vek.
V 26 rokoch bola síce od svojej seriálovej matky mladšia len o desať rokov, avšak štúdium herectva na prominentnej Yale zavážilo viac.
No vidíte, typická Amerika... oni berú pri výberovom konaní do úvahy také prkotiny ako odbornosť a skúsenosti, pche.
To by sa u nás stať nemohlo.
Geoffrey OwensAj v súčasnosti ju najskôr nájdete hrať nejakého Shakespeara, okrem toho sa venuje interiérovému dizajnérstvu (t.j. ukladá vázičky na vhodné poličky).
Má 53 rokov, absolvovala jeden sobáš a rovnaký počet rozvodov. Tá žena má z pekla šťastie, stále vyzerá rovnako dobre ako kedysi.
A aby som nezabudla. Hrala v Star Treku.

Viete čo? Spomeniem aj Sondrinho manžela Elvina. Vždy mi bol sympatický, ani neviem prečo. Za normálnych okolností nemám rada konzervatívnych mužov, ktorí považujú manželku za dekoráciu ku kuchynskej linke, ale tá neustála snaha zapáčiť sa svokrovcom... asi mi ho bolo trochu ľúto.
Hral ho dnes už päťdesiatročný Geoffrey Owens, vraj je z neho učiteľ herectva.

Na záver si dáme záver záverečnej epizódy záverečnej série Show Billa Cosbyho. Nachystajte si kapesníčky (otrlým stačí i bavlnený rukáv, lebo syntetika až tak dobre nesaje) a dajte si extra dávku srdcervúcej nostalgie.
Tri!
Dva!
Jedna!
Teraz!

 

PS: Kým si ostatní poplačú, my si pozrieme pár úvodných zvučiek z rôznych sezón -  táto a táto a táto, a ešte táto.

Nabudúce: Mrázik (už budú Vianoce!).

 


Ako vždy, informácie o seriáli sú dokonale neoverené, ale ja vám na rozdiel od bulváru poviem priamo.
A ešte jedno - viem, kto je Lenny Kravitz :o)

Zdroje a fotografie:
http://www.imdb.com/title/tt0086687/
http://thejjb.com/topic/670139#.TtFO_laa93M
http://people.zap2it.com/p/sabrina-le-beauf/957
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Cosby_Show
http://www.ticketstogo.com/blog/?m=200803
http://www.starsjournal.com/553/bill-cosbys-sweaters-for-charity.html
http://madamenoire.com/70828/things-we-miss-the-cosby-show-fashion/500full-2/
http://sandrarose.com/2011/04/celebs-out-about-cosby-show-reunion/
http://www.tvland.com/shows/bill-cosby-show/bios/tempestt-bledsoe
http://the-cosby-show.download-tvshows.com/
http://cosbyshowcaps.tumblr.com/post/12389258191
http://www.tvguide.com/tvshows/everybody-hates-chris/photos/192250/59867
http://images.suite101.com/2753122_com_billandcam.jpg
http://www.zimbio.com/Camille+Cosby

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti

Peter Juhás má zakázané hovoriť.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.


Už ste čítali?