Vtedy a dnes: Frasier (1993 - 2004)

Autor: Adriana Markovičová | 8.1.2012 o 15:00 | (upravené 15.3.2012 o 20:44) Karma článku: 11,97 | Prečítané:  33281x

Frasier je situačná komédia o dvoch bratoch Žeriavovcoch - Frasierovi a Nilesovi, ktorí sa starajú o svojho chorého otca Martina Žeriava. V príbehu sa vyskytuje ešte otcova fyzioterapeutka Vavrína Mesiacová a Frasierova kolegyňa Ružena Dojlová. To som tomu dala, že? Teraz ma polovica čitateľov obviní z prznenia angličtiny a druhá zase z výsmechu jazyka slovenského. A keďže polovice sú len dve, nebudem sa pliesť do remesla prekladateľom a začnem pekne odznova.

V článku o Cosbyho show som neprezieravo podotkla, že spin-off produkty (teda odnož pôvodného seriálu, v ktorej vystupuje jedna z populárnych postáv vo vlastnom príbehu), nebývajú veľmi vydarené a už tobôž nie úspešné.
Teraz musím svoj omyl napraviť.

Bolo to dávno.
V osemdesiatych rokoch, za siedmimi horami i za siedmimi dolinami, tam niekde okolo USA, existoval seriál nazvaný Cheers (Na zdravie), o ktorom sme nemali ani tušenia - a väčšina z nás o ňom nemá tušenia ani dnes. Podľa názvu sa dá tušiť, že sa v ňom veľa popíjalo, nuž, a jeden z tých popíjajúcich sa volal doktor Frasier Crane.
A sme tam, kde som chcela byť - jeho postava sa stala takou úspešnou, že ju nominovali na Emmy a odtiaľ bol už len skok k novému sitcomu.
Autori sa veľmi nebabrali s názvom a pomenovali ho podľa hlavnej postavy.
Frasier
Oveľa viac sa natrápili s umiestnením deja.
Najprv ho chceli zasadiť do nejakej rozhlasovej stanice v coloradskom Denveri, kde by Frasier vysielal z rádia svoju psychoporadňu a okolo toho by sa točili rôzne vtipné situácie.
Lenže, čo čert nechcel, akurát vtedy Colorado schválilo nešťastný protihomosexuálny (a neskôr podľa súdu i protiústavný) zákon, čo sa veru tvorcom vôbec nepáčilo. Jedným z dôvodov možno bolo i to, že sa to priamo dotýkalo až troch zúčastnených hercov.
Rozhodli sa preto pre Seattle, a hoci sa priamo v ňom v skutočnosti natáčala len jedna jediná epizóda (zvyšok zvládli v L.A.), názov mesta vyslovujú herci naozaj často.
Čo sa týka obsahu, v tom čase riešil jeden z autorov problém so svojím chorým otcom, pre ktorého hľadal opatrovateľku. Nie náhodou túto dejovú linku použili i v novom sitcome a našli pre Frasiera vhodne raneného otca - bývalého policajta, ktorého postrelili pri akcii. Frasier síce v pôvodnom seriáli Cheers tvrdil, že tatko bol vedec a umrel, ale pohotoví autori scenára mu vložili do úst vetu, za ktorú by sa nehanbilo ani trojročné dieťa - vraj ho vtedy strašne naštval. Ale fuj!
Nebolo by lepšie, keby sa mu tá smrť len snívala, ako sa to stalo Bobbymu Ewingovi v Dallase?
A vlastne nebolo...

Potom už len stačilo vymyslieť zvučku s pesničkou, ktorá má dostatočne čudný názov (v preklade Miešaný šalát a praženica), v každej sérii ju zafarbiť inou farbou (modrá-ružová-zelená-fialová-bledožltá-hnedá-žltá-neónovozelená-oranžová-biela-zlatá a v poslednej časti dúhová).
A bolo to.
Ako vždy, keď vybavím všetky tie reči okolo vzniku diela, prichádza na rad zoznam zúčastnených postáv:

Grammer"Tu je doktor Frasier Crane, počúvam Vás."
Krstné meno dostal na počesť laboratórnej myši, ktorú jeho matka používala na experimenty. Zhodou okolností odišla do myšacieho neba práve vo chvíli, keď sa narodil budúci psychiater.
O pár rokov neskôr sa tento odborník na dušu rozvádza a odchádza z Bostonu naspäť do rodného mesta, kde sa pokúša zžiť s otcom, jeho psom a vypelichaným kreslom.
Voľný čas trávi so svojim distingvovaným bratom v kaviarni Café Nervosa alebo vo vínnom klube, kde urputne bojuje o post predsedu.
So ženami má večný problém, aspoň podľa vety:
"Môj najerotickejší zážitok za polrok bol, keď mi zužovali nohavice."

Allen Kelsey Grammer hral túto postavu nepretržite 20 rokov, ak počítame aj pôvodný seriál, čo je aj na americké pomery pekne dlhá doba.
Mladý KelseySvoje meno síce nedostal po žiadnom hlodavcovi, ale narodil sa do rodiny, ktorá akoby priťahovala smolu.
Otec, spevák a majiteľ baru, opustil rodinu dva roky po jeho Kelseyho narodení a odvtedy sa nestretávali. Napriek tomu ho celkom vzalo, ked sa v trinástich dozvedel, že otca zavraždili.
O sedem rokov neskôr musel zase čeliť správe o únose, znásilnení a vražde sestry, a o ďalších 5 rokov sa pri potápaní utopili jeho dvaja nevlastní bratia.
Ani sa nečudujem, že samotný Kelsey bojuje celý život s alkoholom (vraj s ním začal v deviatich rokoch), drogami a rôznymi aférami, na ktorých si bulvár rád zgustne (napríklad šoférovanie v opitosti, zbytočné súdne spory, či protialkoholická liečba, počas ktorej musel Frasiera v deji nahrádzať brat Niles).
A podobne ako Frasier, ani Kelsey Grammer si nevie nájsť tú pravú partnerku, a to hľadá skutočne dôkladne.
Prvé manželstvo s tanečnou inštruktorkou mu prinieslo dcéru (aj tá je dnes herečkou).
Ďalšiu, už nemanželskú dcéru, splodil s visážistkou. Jeho druhou ženou sa však nestala ona, ale striptérka (rozvod po roku).
Opäť sa zasnúbil - s modelkou a herečkou, ale pred oltár (vlastne oltár to asi nebol) ho doviedla zase iná - modelka z Playboya. Už-už to vyzeralo, že našiel manželské šťastie, najmä keď mu prostredníctvom náhradnej matky porodila dve deti (dôvody boli zdravotné). Dlhoročný vzťah však, rovnako ako predošlé, stroskotal, a ako to už u hviezd býva, rozvod sa prepieral kade-tade.
Star Trek a BossPodľa posledných správ 56-ročný Kelsey Grammer opäť žiari, jeho štvrtou manželkou sa stala letuška, ktorá je takmer o polovicu rokov mladšia.
Spomeniem ešte jedno dieťa, ale v tom už Kelsey prsty skutočne nemá -  októbri sa stal starým otcom.

Čo sa týka hereckej kariéry, v minulosti sme ho mohli zazrieť v Star Treku (ak si spomínate, je to cvičný seriál pre začínajúce hviezdy), jeho hlas je obľúbený i v reklame, napríklad v tejto dabuje vlka.
Známi herci sa často sťažujú, že si ich diváci identifikujú len s jednou postavou, a preto si po skončení takej dlhej "služby" ťažko hľadajú svoje miesto.
Výnimkou nie je ani pán Grammer (pozn.autorky: ten prekladač je fakt vtipný, vytrvalo ho prekladá ako gramatiku). Po niekoľkých pomerne neúspešných pokusoch v sitkomoch sa opäť vrátil na obrazovku vo svojej prvej, tentoraz dramatickej úlohe. V seriáli Boss hrá chorého starostu Chicaga a podľa všetkého to neskončí len jednou sériou.
Asi to nie je zlý nápad ujsť z vychodených cestičiek, lebo predminulý rok absolvoval svoju premiéru na Brodway v muzikáli a jeho výkon bol hneď nominovaný na akúsi cenu.

David Hyde PierceAj doktor Niles Crane zdedil meno po jednej z laboratórnych myší a to môže byť ešte rád, že vôbec existuje, lebo pôvodne mal byť Frasier jedináčik. Lenže to by potom zase nemohli medzi sebou súperiť, že?
Našťastie, mladší Crane nie je pomstychtivý, lebo svoje dieťa pomenuje celkom obyčajne David (v titulkoch píšu, že na počesť jedného z producentov seriálu, ktorý zomrel na palube lietadla 11. septembra 2001).
Niles je však skutočne neskutočný snob.
Na začiatku je ženatý so zazobanou a rozmaznanou Marisou (až doteraz by som bola prisahala, že to bola Melissa, ale internet ma presvedčil, že to tak nie je), a hoci ju, podobne ako pani Colombovú, nikto nikdy nevidel, vyzerá to tak, že sa k sebe dokonale hodia.
Keď však Niles zbadá rozkošnú Daphne, ktorá je krv a mlieko, začne mať čudné tiky spočívajúce v ovoniavaní dotyčnej tatkovej opatrovateľky a následným krvácaním z nosa.
Bohužiaľ, skončí to zle. Niles sa rozvedie a vezme si Daphne za ženu... čím medzi nimi vyprchá všetko to komické čaro, ktoré diváci milovali.
A nezachráni to ani jeho vážna choroba, ktorú musia v závere seriálu prekonať.
Presne ako v živote.
Niles Crane je (hneď po Eddiem) moja najobľúbenejšia postava, najmä keď vraví:
"Môj učiteľ Taekwonda vraví, že ešte rok a budem nebezpečný."

Zlatý, nie?

David ako študentDavid Hyde Pierce sa do seriálu dostal náhodou. Producent ho videl v nejakej ukážke a vyzeral vraj ako dokonalá kópia Kelseyho Grammera v mladších rokoch. Má síce subtílnejšiu postavu, ale podoba tam veru je, a David je svojmu o štyri roky mladšiemu "bratovi" dôstojným parťákom.
Sám tvrdí, že nie je milovník opery, ba ani vína, skôr by si rozumel so svojím seriálovým otcom pred telkou a pri plechovke piva.
David vyštudoval klavír na univerzite v Yale, popritom si privyrábal ako predavač či strážnik, takže snob tiež veľmi nebude. Neskôr uprednostnil herectvo, mohli sme ho vidieť v rôznych drobných úlohách (Little Man Tate, Bezsenné noci v Seattle, Kráľ rybár, Adams family II, atď.).
Po Frasierovi sa vrátil na divadelné dosky, veľmi rád dabuje animované rozprávky.
V súčasnej dobe má 52 rokov a žije v partnerskom zväzku so svojím priateľom - spisovateľom a producentom (vzali sa v roku 2008 tesne pred tým, ako takéto sobáše Kalifornia zakázala).
Stará sa o dvoch írskych teriérov, angažuje sa v boji proti AIDS a Alzheimerovej chorobe.

John MahoneyMartin Crane, mierne uhundraný bývalý policajt a otec oboch psychiatrov, je ľahko rozpoznateľný podľa kockovanej košele a krívajúcej chôdze.
Vlastným telom chráni jediný dizajnérsky kúsok v synovej obývačke, v čom mu pomáha rovnako vkusne dizajnovaný pes.
Do vínneho klubu by ho nikto nedostal, zato ho určite stretnete u McGintiho, či Duka.

Sympatického otca hral nemenej sympatický John Mahoney, a keďže bol len o 15 rokov starší ako jeho seriálový syn, musel sa milý Kelsey Grammer poriadne oholiť, aby to nebolo také nápadné.
John sa narodil vo Veľkej Británii v čase druhej svetovej vojny ako siedme z ôsmich detí. Neskôr sa odsťahoval do Spojených štátov, začal tam študovať, potom vstúpil do armády.
Chvíľu vyučoval angličtinu na univerzite, či robil novinárčinu v lekárskom odbornom časopise.
A hoci v detstve hrával amatérske divadlo, až kríza stredného veku ho nakopla na to, aby začal navštevovať kurzy herectva.
Je to typický herec malých úloh (Barton Fink, Pod vplyvom splnu, Americký prezident), ba ani sláva získaná vďaka seriálu mu do hlavy nestúpla. Po Frasierovi vyhlásil, že má peňazí dosť a vrátil sa k divadelnému herectvu.
So svojimi seriálovými synmi sa stretol ešte raz - za mikrofónom pri dabingu Simpsonovcov, kde opäť tvorili rodinu.
O súkromí Johna Mahoneyho nie je nikde ani zmienka, jediný odkaz hovorí o krátkom manželstve. Nebudem teda do toho rýpať ani ja.

Jane LeevesDaphne Moonová, mala byť pôvodne hispánska fyzioterapeutka, našťastie sa autori nedali zatiahnuť do ošúchanej šablóny a urobili z nej Angličanku.
Dievča vyrastajúce medzi piatimi bratmi sa určite nestratí ani v koči, ani na voze, a práve to z nej robí veľmi žiadúcu ženskú (hlavne pre Nilesa, ale to sme už rozoberali).

Rovnako žiadúca je i samotná herečka, tiež Angličanka, Elizabeth Jane Leeves. Nečudo, už od mlada skackala buď na baletných špičkách alebo pri aerobiku, hodnú chvíľu pracovala aj ako modelka.
Herecký debut absolvovala v známej Show Bennyho Hilla (dôkaz máme tuto), vyskytla sa tiež u Monthyho Pythona.
Po presťahovaní do USA dostala drobnú úlohu v seriáli Murphy Brownová, no keď ju angažovali do Frasiera, stala sa najlepšie platenou britskou herečkou v Holywoode.
21-ročná Jane Leeves
V roku 1996 sa vydala a veru sa nemusela. Až o päť rokov neskôr, uprostred ôsmej sezóny, otehotnela a porodila dcéru.
Do deja to zakomponovali ako náhle zvýšenie hmotnosti v dôsledku pažravosti, potom ju poslali na liečenie, vďaka čomu schudla, teda vlastne porodila. Krstnou mamou dcérky sa stala kolegyňa "Roz" Peri Gilpin, s ktorou sú nielen dobré kamošky, ale i spoločníčky vo vlastnej produkčnej spoločnosti.
Keď otehotnela druhýkrát, už sa s tým nebabrali, lebo i Daphne a Nilesovi sa podarilo to isté.
Po Frasierovi sa o Jane hovorilo ešte v súvislosti s remakom známej anglickej sci-fi Červený trpaslík - predstavovala ženskú verziu počítača Hollyho, ale pre neúspech pilota sa ďalšie časti už nerobili. Chvalabohu.
Päťdesiatročnej Jane Leeves sa darí aj dnes, hrá jednu z hlavných úloh v sitkome Hot in Cleveland (u nás zatiaľ uvádzaný nie je).

Mierne cynická a večne hľadajúca rozhlasová producentka Roz Doyle tvorí s Frasierom podarenú dvojicu:
Frasier: "Roz, Roz, dnes sa nemôžem venovať problémom iných ľudí..."
Roz: "To je dobrá správa pre Marka na linke 3, ktorého žena má v kolíske tekvicu."

Peri GilpinRoz si pravidelne zapisuje do svojho "blacklistu" všetkých svojich milencov, rýpe do Nilesových manierov a stojí na nohami na zemi podobne ako starý pán, ktorého oslovuje nežne Marty.
Nakoniec sa jej podarí stať sa matkou, hoci slobodnou.
O túto úlohu bojovali dve herečky - Lisa Kudrow (neskôr známa ako "Fíbí" z Priateľov) a Peri Gilpin.
Už-už vyhrávala Lisa (bola vraj zábavnejšia pri čítacích skúškach), keď ju však postavili pred kameru, nebola taká energická, ako si to predstavovali tvorcovia.
A vlastne to tak asi malo byť, na Lisu predsa čakala Phoebe.

Peri Gilpin (vlastným menom Peri Kay Oldham) je veľkou kamarátkou a rovesníčkou Jane Leeves.
Sú jedna druhej kmotrou, spolu podnikajú a určite kujú aj iné pikle.
Neviem síce prečo, ale Peri ako jediná nebola za svoju postavu vo Frasierovi nominovaná na Emmy.
Ocenili ju však inými umeleckými cenami za účinkovanie v iných seriáloch, stihla sa vydať za umeleckého maliara a mať s ním dvojčatá - podobne ako u Kelseyho Grammera prostredníctvom náhradnej matky.
Angažuje sa v boji proti rakovine a v päťdesiatke vyzerá stále rovnako dobre ako kedysi.

EddieSuverénne najväčšou hviezdou seriálu je Eddie.
Tento Jack Russell teriér dokáže dlhé hodiny zvádzať rovnocenný boj s Frasierom a priznajme si, zväčša vďaka pevnému charakteru a pohľadu lovca vyhráva (opäť dôkaz v tejto ukážke).
V jeho úlohe sa počas jedenástich rokov vystriedali dva psy - otec Moose a syn Enzo the Dog.

Moose uzrel svetlo tohto sveta v Štedrý deň roka 1990 a bolo to najväčšie šteňa z vrhu. Už vtedy prejavoval rebelské sklony - ruval sa, hrýzol, štekal a utekal ako pravý zločinec. Počas psieho konkurzu si ho vybrali práve pre jeho upretý pohľad, ktorý dokázal udržal zoči-voči kamere.
Bol i nesmierne prefíkaný. Pod zámienkou psej neposlušnosti dosiahol, že rekvizitári museli natierať jeho seriálového pána pečeňovou paštétou, a iba tak bol ochotný tancovať tak, ako pískali.
Asi to nebudú klebety, že práve on dostal od fanúšikov najviac emailov zo všetkých účinkujúcich hercov a životný partner Davida Hydea Piercea o ňom napísal dokonca aj životopisnú knihu Môj život v koži psa (originálny názov znie My life as a dog).
Posledných šesť rokov pred smrťou strávil na dôchodku u svojho trénera, a keď v 15-tich rokoch zhasla svieca jeho života, nekrológy uvádzali nasledovné:
"Mal charizmu a bol slobodný duchom."

Jeho syn Enzo the Dog (1996-2010) kráčal v tatkových stopách dôstojne. Debut si odskákal priamo vo Frasierovi ako jedno z Eddieho šteniat, až kým po ôsmich rokoch neprevzal hereckú štafetu od starnúceho otca. Pamätníci vravia, že bol skutočným profesionálom - skákal ako nik iný predtým, a obávam sa, že ani potom.
Zomrel v kruhu rodiny na rakovinu. Mal krásnych 15 rokov.
Jeho priamy potomok doteraz žije u Peri Gilpin.

Dan ButlerDáme si ešte dve vedľajšie postavy, ktoré sú pomerne výrazné a zaslúžia si pozornosť.

Bob 'Bulldog' Briscoe
je večne skackajúci športový redaktor rozhlasovej stanice KACL (kej-ej-sí-el), ktorý rád balí Frasierove ženy a vôbec akékoľvek ženy, vrátane Roz.
Božie mlyny ho za to zomelú a v polovici seriálu ho zdegradujú na skladníka.

Dan Butler hráva skôr malé úlohy, u nás sme ho mohli zazrieť na pár záberov u Monka, v Mlčaní jahniat, Ally McBeallovej, či Aktoch X.
Má dnes 57 rokov a v realite za ženami určite nebehá.
Je verný svojmu partnerovi, ktorý je režisérom a učiteľom herectva.


Gil Chesterton
je druhý výrazný Frasierov kolega.
Jeho úlohou je behať po reštauráciách, napchávať sa jedlom, a potom skritizovať reštauráciu i jedlo. Svoje chuťové poháriky má pre istotu poistené.
Edward HibbertVyzerá ako pravý opak adrenalínového Buldoga - pôsobí zženštilo, a snaží sa presvedčiť seba i redakciu rádia, že je ženatý.
Postava sa volá podľa bývalého učiteľa jedného z producentov, ktorý mu takto chcel vzdať poctu. No, neviem, či práve poctu...

Edward Hibbert (56), je v skutočnosti takisto gay.
Má za sebou anglickú výchovu, v Anglicku vyštudoval Kráľovskú akadémiu dramatických umení, a keď sa odsťahoval za more, uplatnil sa i na Broadway.
Keď som sa hrabala v jeho životopise, príjemne ma prekvapil fakt, že práve pán Hibbert je literárnym agentom môjho obľúbenca Chucka Palahniuka a dostal na filmové plátno jeho Klub bitkárov.

V sitcome sa objavilo i mnoho hosťujúcich celebrít - napríklad nočný moderátor Jay Leno, večne-doma-sám Macaulay Culkin, nemecká krasokorčuliarka Katarina "Carmen" Witt, herec kubánskeho pôvodu Andy Garcia, a tiež takmer všetci herci z pôvodného sitkomu Cheers. Výnimkou je len Kirstey Alley (Pozri, kto to hovorí) - tá ako zarytá scientologička neschvaľuje existenciu psychiatrov, a preto takýto "nechutný" seriál svojou popularitou podporovať nechcela.

Na záver tu mám malý bonus - paródiu na Star Trek s hercami z Frasiera, bohužiaľ len v pôvodnom znení, môžete si ale zapnúť titulky v angličtine a ruštine.
Komu sa nechce prekladať, môže si všimnúť aspoň hlas "Roz" - že je takmer autentický ako slovenský dabingový hlas Szidi Tobias?


Viete o Frasierovi niečo, čo ja neviem? Dajte. Hnevať sa nebudem.

Nabudúce: Pomáda

 

Zdroje a fotografie:
http://www.frasier.ic.cz/
http://www.imdb.com/title/tt0106004/
http://en.wikipedia.org/wiki/Kelsey_Grammer
http://www.hollywoodreporter.com/news/we-tv-acquires-frasier-roseanne-174956
http://www.listal.com/viewimage/2752526
http://enjoytherandom.com/tag/kelsey-grammer/
http://www.people.com/people/archive/article/0,,20110754,00.html
http://live.iencyclopedia.org/2010/06/david-hyde-pierce-psychiatrist-dr-niles.html
http://evanwaters.blogspot.com/2009_09_01_archive.html
http://newshopper.sulekha.com/john-mahoney_photo_1441175.htm
http://www.exposay.com/jane-leeves-jane-leeves-file-photos/p/47413/4/
http://www.superiorpics.com/jane_leeves/
http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1348507/Jane-Leeves-delivers-birthday-surprises-star-Betty-White-turns-89.html
http://www.zimbio.com/photos/Peri+Gilpin/Alliance+Women+Media+2010+Gracies+Awards/Rea70tpRFX3
http://people.zap2it.com/p/dan-butler/83965
http://www.oasisjournals.com/Issues/9811/cover.html
http://edition.cnn.com/2011/10/17/showbiz/kelsey-grammer-ex-wife-camille-wanted-to-marry-frasier/index.html
http://timeisforthebirds.blogspot.com/2009/02/jack-russell-terriers.html
http://omg.yahoo.com/photos/golden-globe-nominees-before-they-were-stars-1326153015-slideshow/1-photo-1326151407.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti

Peter Juhás má zakázané hovoriť.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.


Už ste čítali?