Vtedy a dnes: Profesionáli (1977 - 1983)

Autor: Adriana Markovičová | 12.2.2012 o 15:00 | (upravené 1.12.2013 o 10:28) Karma článku: 11,91 | Prečítané:  34068x

Je piatok večer. Deň, keď môžem ostať hore. Zajtra sa do školy nejde. Mám dvanásť rokov. Možno trochu viac. Mladšia sestra dávno zaspala. I mama si šla ľahnúť. Je unavená. Ostali sme tu už len traja. Ja, otec a čiernobiely televízor. O chvíľu privítame návštevu. Príde k nám Bodie a Doyle. Idylka.

Ja viem, nebol to práve výchovno-vzdelávací seriál.
Bola to však západná kriminálka, teda niečo, čo sa vo vtedy "bezpečnom" Československu nemohlo naozaj stať.
Všetko bolo akože. Aj Bodie a Doyle to len hrali.
Tá krv nebola pravá, to skôr nejaký riedky kečup.
Hlavný hrdina nikdy nezomiera. Ani tým dvom sa nikdy nič nestalo.
V detstve je dôležité mať istoty.

Strih o pár rokov neskôr.
Už som gymnazistka a v telke to zase opakujú.
Tentoraz ma zaujíma len Doyle. Takéhoto muža by som raz chcela mať.
Má skvelú kockovanú košeľu, vyzerá v nej ohromne dobre, keď preskakuje múriky.
Je čierno-červená. Viem to, máme farebný televízor.
Kúpim si kockovaný flanel a celú noc presedím za šijací strojom, chcem mať na sebe aspoň kúsok z neho.
Už sa teším na večer, keď sa z obývačky zase ozve známa zvučka.

Profesionáli (v origináli The Professionals) boli v osemdesiatych rokoch na československých obrazovkách skutočne veľkým hitom. Dokonca sa o tomto fenoméne zmieňuje i anglická Wikipédia. Nečudo, veľa sme zo západnej produkcie v telke nevideli, a ak k tomu prirátame pomerne exotické tajné oddelenie CI5, diváci boli raz-dva namäkko (tu by sa skôr hodilo povedať na tvrdo).
CI5 bol vlastne výmysel scenáristu. Išlo o skratku slov Criminal Intelligence 5, ktorá mala evokovať skutočnú britskú kontrarozviedku MI5.
Agenti CI5 riešili tie závažné trestné činy, na ktoré oficiálna britská polícia nestačila (podobne, ako to bolo u Sherlocka Holmesa a Scotland Yardu). Z toho musí byť každému jasné, že tieto dva kohúty si na spoločnom kriminálnom smetisku občas skočili do hrebienka.

Vyšetrovanie prebiehalo zakaždým rovnako.
Niekto niekoho zavraždil, okradol, zbil či zneužil, na čo sa chlapci z CI5 strašne naštvali. Sadli do pekného veľkého fára a pustili sa dolu schodami priamo za vytypovaným zločincom. Keď ho dolapili, pritlačili ho pekne ku zvyšku karosérie a chlapíka trošku pomasírovali, až kým nekápl božskou.
Vzniknuté škody a použitie nezákonných metód potom zachraňoval šéf v dlhom plášti, ktorý nezabudol chlapcom pohroziť, že ich okamžite suspenduje (dlho som si myslela, že to bude súvisieť s nejakým medicínskym úkonom), ak sa nepolepšia.
A oni sa nepolepšili.

Seriál mal celkom 57 častí. V osemdesiatych rokoch bolo pre československú televíziu zakúpených len dvadsať jeden, ale aj to stačilo na to, aby sme si seriál zamilovali (i keď sme povinne tvrdili, že na majora Zemana nemá). Bodieho daboval Petr Oliva, Doyla Martin Štěpánek (tesne potom emigroval a nahradil ho Alois Švehlík) a Cowleyho Jiří Adamíra.
Až o štrnásť rokov neskôr boli dokúpené ostatné časti, v dabingu však pokračoval len nevymeniteľný "Bodieho" Oliva. Perličkou je, že práve my sme mohli vidieť jednu z epizód, ktorú kvôli rasistickému podtónu na ostrovoch nevysielali.

Rok pred skončením tisícročia natočili Briti novú verziu Profesionálov bez pôvodných predstaviteľov. Experiment trval len rok a úspech sa neopakoval. Raz darmo, originál je originál (a Doyle je len jeden).
My si teraz tieto originály trochu predstavíme.

Gordon JacksonZačneme šéfom, aby sme si u neho urobili očko.
Major britskej armády a veterán druhej svetovej George Cowley je vysoký štíhly gentleman, ktorý sa nikdy neusmieva (bodaj by nie, asi ho pobolievajú staré jazvy na nohe).
Má však slušnú zbierku priateľov na najvyšších miestach.
Taký priateľ vám je veľmi dobrá vec. Keď si s ním vypijete pohár dobrej škótskej whisky, zabudne i na to, že ste minule takmer pridusili kľúčového svedka.

Gordon Cameron Jackson bol zase veterán s prídavným menom herecký. Najmladšie piate dieťa prišlo na svet v Škótsku a hoci si ho práve pre jeho miestny prízvuk často doberali, nebol to žiadny škrob.
Neviem, či mali vtedy v rozhlase niečo ako detskú rozhlasovú družinu, ale desaťročný Gordon sa práve tam zaľúbil do svojho budúceho povolania. Vydržal pri ňom pol storočia, až kým ho v 67 rokoch náhle neskolila rakovina.
Sám tvrdil, že oveľa lepšie sa cíti v divadle ako na obrazovke, takže keď dal vale Profesionálom, robil už len malé projekty. 
Seriózne pôsobiaci pán mal poriadok i v súkromnom živote - s jedinou manželkou, tiež herečkou, mal dve deti.
Gordon Jackson vystupoval v úlohe majora Cowleyho 54 až 60 ročný, a až do smrti sa veľmi nezmenil, preto sa mi zdalo byť zaujímavejšie vytiahnuť niečo z jeho osobného archívu.
No povedzte, dámy, nebol to štramák ako zo starej školy?

A vlastne štramáci to boli všetci, dámy si môžu vybrať. Tie, ktoré sú skôr na romantiku a dlhotrvajúci vzťah, by isto preferovali Doyla. Bodie síce strieda ženy ako ponožky, avšak je to tvrďas na pravom mieste, takže by si zgustli najmä zberateľky mužného svalstva a ostrých nábojov.

Martin ShawDoyle podľa všetkého nemá ani krstné meno, všetci mu hovoria len takto. V skutočnosti sa volá Raymond (príšerné, že?).
Je to bývalý "poliš".
(Poznámka autorky: Ide o výraz, ktorý používajú prekladatelia detektívnej literatúry v domnení, že sa priblížili slovníku odporného zločinca, zatiaľ čo odporní zločinci majú často akademické vzdelanie a sú s policajtami s jedna ruka).
Kučeravý medvedík sa dobre vyzná v podsvetí, má rád hudbu a zdravú stravu, no keď vzplanie pre spravodlivú vec, idú žarty bokom.
V jednom z príbehov takmer skončí v manželskom chomúte, avšak diváčky sa veru nemusia báť, lebo ako som už spomínala, nič tu nie je ozajstné, ani láska.

Približne 32 rokov pred prvou klapkou Profesionálov sa v Birminghame narodil malý Martin Shaw.
Jeho rodičia boli umeleckej nátury a od troch rokov vláčili malého krpca so sebou na kadejaké amatérske vystúpenia. 
Keď potom z malého Maťka vyrástol väčší Martin, namieril si to rovno do Londýnskej akadémie hudby a dramatického umenia, kde dostal na hranie oficiálny "štempel".
Od tých čias začala jeho dlhá a veľmi úspešná kariéra, ktorá sa dodnes sústredí výlučne na územie Veľkej Británie, hoci nemal núdzu ani o ponuky zo zámoria.
A sebavedomie mu veru nechýbalo - ako dvadsaťpäťročný zasran sa odmietol zúčastniť konkurzu na Jamesa Bonda. Nuž, neviem ako vy, ale ja by som si ho v úlohe nula nula sedmičky vedela celkom dobre predstaviť.
On je vám vôbec divný. Stúpencovi indického učenia Sant Matt by ste asi ťažko urobili chúťky vyprážaným rezňom alebo voňavou praženicou.  So štamperlíkom by vás najskôr poslal do kelu a rozčúlenie nad vašou drzosťou by skrotil nejakou pekne dlhou meditáciou či dýchacou technikou Ohňový dych. Okrem toho je patrónom spolku na záchranu týraných zvierat.
Mladý ShawČo spôsobilo tento životný postoj?
Ako mladý muž holdoval divokým jazdám. Raz sa takto zaplietol do opileckej bitky, po ktorej skončil v nemocnici so zlomeninou lícnych kostí a zubov.
Sama som bola týmto faktom prekvapená, lebo som si to nikdy nevšimla, ale keď sa pozriete na pána Shawa bližšie, uvidíte výsledok plastickej operácie a zvláštne nerovné predné hryzáky.
Myslím, že dobrý zubár by si s tým iste raz-dva poradil, ale Martin to pravdepodobne poňal ako svoju ochrannú známku (a okrem iného prestal aj piť).

Čo sa týka samotných Profesionálov, necítil sa v nich veľmi príjemne. Oveľa radšej by si zaskákal ako Kráľ Lear alebo Hamlet.
V jednej chvíli chcel dokonca seriál opustiť. Mali ste vidieť ten krik, čo sa spustil zo strany verejnej mienky - Martinovi teda neostávalo nič iné, len to ešte chvíľu medzi akčnými kulisami vydržať.
A viete, prečo to medzi Bodiem a Doylom tak dobre iskrilo?
Obaja sa stretli prvý raz v jednej z epizód iného seriálu v roku 1976 a vraj si veľmi do oka nepadli. To napätie medzi nimi sa však zapáčilo tvorcom plánovaného kriminálneho seriálu, a tak si to v ňom herecky rozdali v hlavných úlohách.

Ďalšia kariéra Martina Shawa sa odvíjala pomerne hladko. Je fakt, že miesto Shakespeara častejšie hrával úlohy spravodlivých policajtov, inšpektorov či sudcov (dokonca sa raz objavil i v nám známom  Poirotovi), ale často si odskakoval i do divadla za "vážnejším" umením. Celkom má na konte viac ako sto rolí v televízii i filme.
V súčasnosti je to jedna z najväčších britských hviezd, čo nie je vždy príjemná záležitosť. Takú sympatickú hviezdu totiž rady obťažujú divoké zamilované obdivovateľky, na ktoré funguje len súdny zákaz priblíženia sa k Shawovi.

Ešte tu máme súkromný život, naň sa isto tešíte, že dámy?
Poviem to parafrázou na slová profesora Hrbolka: "Nepotěšil mne, a ani já vás nepotěším."
Martinko nám má už štvrtú manželku.
Nečudo, že nemá rád tlač, keď sa mu v tom stále vŕta.
Prvý raz si vzal herečku a mal s ňou tri deti. Ich gény sa zmiešali a všetky tri sa živia umením podobne ako mama a tata, dokonca sa s nimi pán Shaw občas stretáva na jednom javisku.
Druhú manželku po zdĺhavých ťahaniciach o peniaze nahradil mladou moderátorkou, s ktorou lietal v oblakoch (obaja vlastnili leteckú licenciu). Z tohto obdobia existuje kopa oslavných článkov, v ktorých sa obaja rozplývajú nad tým, ako budú spolu chovať ovečky na lúke plnej kvetov... lenže kvety zvädli a dnes žije Martin s učiteľkou jógy, ktorú stretol v susednej obci.
A viete čo? Ja sa tej učiteľke ani nečudujem.
Napriek 66 rokom vyzerá Martin Shaw stále šarmantne.
Najmä vtedy, keď sa usmeje...

Shaw4.jpg


Ani do Bodieho by ste nepovedali, že sa volá William Andrew Phillip, že?
Je to bývalý námorník, žoldnier a výsadkár, ktorý bojoval v Afrike a nerobí mu problém použiť zbraň či nejaký pekný bojový úder (samozrejme, že len v sebaobrane).
Dokonale oháknutý tvrďas zbalí každú pipku na citáty z anglickej literatúry, a keď jej ešte ukáže svoje bicepsy, o program na večer má postarané. Je fakt, že za niektoré blbé komentáre by ho feministické hnutia najradšej ukameňovali, ale čo narobíte, keď vzápätí zachráni život starenke prechádzajúcej cez cestu.

Lewis Collins bol od Shawa mladší len o rok, ale jeho život sa vyvíjal úplne inou trasou. V mladom veku to vyzeralo, že sa bude živiť hudbou. Jeho otec, príležitostný manažér skupiny The Beatles (áno, čítate dobre) by ho aj bol rád videl medzi chrobáčikmi, lenže Lewis si postavil hlavu a rozhodol sa živiť ako... dámsky kaderník. Našťastie ho muzika v osemnástich rokoch zlákala späť do svojich pazúrov a tak sa vďaka ovládaniu niekoľkých hudobných nástrojov na chvíľu zohrial v popovej kapele The Mojos.

The Mojos

Našli ste ho? Druhý sprava, tretí zľava. To pre istotu.
Po rozpade skupiny predával encyklopédie, či rozvážal nápoje a chipsy, keď v ňom dozrelo rozhodnutie, že to skúsi s herectvom.
Lewis CollinsTesne po tridsiatke dostal úlohu bezohľadného Bodieho, u ktorého niekedy neviete, za ktorý mančaft vlastne hrá, a to sa pre jeho hereckú kariéru stalo osudným. Hral svoju rolu tak dobre, že v žiadnej inej pozícii ho už potom režiséri nechceli vidieť.
Motal sa v kadejakých akčákoch pochybnej kvality a na dobrý film nie a nie natrafiť. Skúšal to aj s Jamesom Bondom, ale vraj pôsobil príliš agresívne, takže mu to vyfúkol Timothy Dalton.
Dokonca urobil skúšky v špeciálnej britskej vojenskej jednotke SAS (zvláštna letecká služba), ibaže ho vylúčili z oddielu kvôli tomu, že si ho príliš všímali médiá.
Vôbec sa mu nečudujem, že v roku 1990 zavesil herectvo na klinec. Krátko nato sa oženil a spolu s manželkou a troma deťmi žil od roku 1995 v Los Angeles, ďaleko od všetkých otravných novinárov - možno preto je problém nájsť hocijakú novšiu fotografiu herca, ktorý kedysi býval hviezdou.
Lewis Collind dnesInternet ho však v roku 2011 po dlhom čase zaevidoval ako jedného z hercov v akomsi historickom britskom filme.
Ktovie, možno nás ešte prekvapí.

Poznámka autorky z 27.11.2013:
No veru prekvapil, viťúz, ale nepríjemne. Agentúry práve oznámili, že po päťročnom boji s rakovinou pán Lewis Collins nastúpil do Cháronovej loďky a bude sa na nás dívať z úplne inej dimenzie.
Česť Tvojej pamiatke, Bodie.

Profesionáli sú pre moju generáciu niečím, na čo sa nezabúda.
Ja viem, dnes sa podobné snímky natáčajú inak, ani toľko áut sa pri tom nezničí ako kedysi, ale aj tak si myslím, že keď nenájdete dobrých hercov, nebude to ono.
Dokonca i členovia kráľovskej rodiny, ktorí bývali veľkými fanúšikmi seriálu, by so mnou súhlasili. Vraj.
Také nespoľahlivé už bývajú moje články, ale ak máte chuť a pravdivejšie informácie, podeľte sa s nami o ne.

Nabudúce: Moskva - Kassiopeia


Zdroje a fotografie:

http://www.fdb.cz/lidi-fotogalerie/19626-gordon-jackson.html
http://www.filmbug.com/db/280164
http://www.whosdatedwho.com/tpx_34738/lewis-collins/
http://www.bbc.co.uk/drama/people/martin_shaw_person_page.shtml
http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1371368/Lewis-Collins-How-The-Professionals-William-Bodie-looking-age.html
http://www.thetvlounge.co.uk/professionals/viewtopic.php?f=20&t=2078
http://www.zetaminor.com/dvd/dvdreviews/strange_report.htm
http://www.sixtiescity.com/Mbeat/mbfilms101.htm
http://www.mirror.co.uk/news/top-stories/2011/09/02/martin-shaw-the-night-i-thought-i-was-dying-on-stage-just-like-tommy-cooper-115875-23389610/

Lewis CollinsGordon JacksonMartin Shaw

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?