Vtedy a dnes: Twin Peaks (1990 - 1991)

Autor: Adriana Markovičová | 26.2.2012 o 15:00 | (upravené 15.3.2012 o 20:45) Karma článku: 12,38 | Prečítané:  9264x

"Agente Kúpše, dáte si tšešňový koláč a šálek hošké kávy?" Povedali by ste, že táto veta je zo seriálu, ktorý vyvoláva zimomriavky? Že ide o kúsok, na ktorý vyčkávate každý boží týždeň až do neskorých večerných hodín, aby ste nakoniec skončili s hlavou zaborenou do vankúša, lebo nikdy neviete, kedy sa zjaví Bob? A že sa uprostred toho desu začnete zrazu nemiestne rehotať na akejsi scéne z policajnej stanice? Tak presne takéto je mestečko Twin Peaks. Neviete, či sa pozeráte na horor, sitkom, psychotriller, detektívku alebo kovbojku - málokomu sa totiž podarí do jedného 30-dielneho seriálu vtesnať toľko žánrov naraz. Taký je už raz David Lynch. Čudný, fascinujúci, nepochopiteľný a návykový.

Napríklad hneď úvodné titulky.
Určite tú hudbu poznáte, a keby ste sa k tomu nedívali na zábery brúsenia ozubeného maxikolieska a dymiace sa komíny továrne ako z čias budovania socializmu, tak by ste povedali, že prichádza zamilovaný príbeh z romantického vidieka.
Až kým nevylovia modrú mŕtvolu Laury Palmerovej.
Ale viete čo? Dajme si najprv tú zvučku, je skutočne malebná...

Začína to poeticky.
Mierne výstredný a záhadne smutný tridsiatnik práve šoféruje svoje auto a pomedzi zákruty vraví do malého aparátu akejsi Diane, že vchádza do mestečka Twin Peaks asi osem kilometrov od kanadskej hranice a nevie sa vynadívať na stromy, ktoré vidí naokolo. V podstate sa kochá podobne, ako to robieval doktor zo strediskovej "vesničky", akurát sa na rozdiel od neho chystá vyriešiť vraždu mladej študentky.
Kto (alebo čo) je tá Diana sa nikdy nedozvieme, ale zato sa celých tých 30 dielov budeme dívať na to, ako herci v rôznych intervaloch do seba ládujú kilá šišiek a hektolitre kávy.

Twin Peaks

Áno, vtedy dávno som to dopozerala do konca. Musela som.
Bolo to podobné, ako keď vlci vyjú na mesiac - neviete prečo, ale vyjete.
Aby som nebola rozvláčna, zhrniem toto pozorovanie do malého, ale o to starostlivejšie vypracovaného zoznamu postrehov, ku ktorým som dospela, a ktoré majú varovať tých, čo to ešte nevideli a chceli by.

Milý, Twin Peaksom nepoškvrnený divák,
pri sledovaní mysteriózneho seriálu písaného dvojicou David Lynch - Mark Frost, a režírovaného trinástimi režisérmi, očakávaj, že:

 • sa v polovici deja stratíš,
 • na konci nebudeš vedieť, či je už koniec,
 • agent Cooper bude občas visieť dolu hlavou,
 • sa zrazu objavia akési vigvamy a ty nebudeš vedieť prečo,
 • zomrie okolo dvadsať postáv,
 • sa zaľúbiš do Audrey (ak si muž) alebo Coopera (ak si žena),
 • budeš hľadať skryté významy aj za nápisom WC,
 • sa nedozvieš, prečo vrah pchá tým mŕtvolám pod nechty písmená,
 • budeš vidieť mrmlajúceho trpaslíka a vysokú obludu,
 • červené závesy neznamenajú vždy erotický salón,
 • Hankovi sa budú meniť bodky na domine,
 • ženy buď behajú po dome s polenom v ruke alebo majú čiernu pásku cez oko
 • sovy nie sú tým, čím sa zdajú byť,
 • niektorí ľudia jednoducho nemajú ruku a basta,
 • si rovnako nenormálny ako tí, čo seriálu udelili tri Zlaté Glóbusy,
 • si jedenkrát povieš: "úvod bol skvelý, musím si pozrieť aj druhú časť"
  a 29-krát "nerozumiem, prečo som sa na to zase pozeral do polnoci!"
 • budeš nakoniec celkom rád, že v tom nehrá všetkých 51 201 obyvateľov mesta.

Twin Peaks

Keby autori čítali môj zoznam, určite by im nenapadlo dotočiť k seriálu celovečerný film Twin Peaks: Fire Walk With Me, ktorý zachytáva posledných sedem dní zavraždenej krásky. Bol to prepadák a podľa mňa bol jednoznačným dôvodom nedostatok agenta Coopera v deji. Tak, ale som im dala...
Ja tú chybu neurobím a dám si ho ako prvý chod.

Kyle MacLachlanAgent FBI Dale Cooper.
... pardón, trocha som sa zadívala...
Tak teda, tento muž miluje stromy, čerešňové koláče a špeciálne popruhy na nohy. Tie si navliekla vždy, keď zbadá vhodnú tyč, z ktorej by mohol visieť.
Nevyriešiteľné prípady rieši v posteli. Nie, nevolá si tam na výsluch svedkyne, iba si zdriemne. V takom sne sa vždy nájde niekto, kto mu prezradí meno vraha.

Kyle Mac Lachlan je prvý zo zoznamu hercov, ktorí majú u Davida Lyncha očko. On vám je tento režisér raz taký, keď si niekoho obľúbi, strčí ho do každého svojho filmu hlava-nehlava.
A tak sa stalo, že keď 31-ročný Kyle dostal úlohu predvídavého agenta C., mal už za sebou pár jeho filmov - Dunu a Modrý zamat.

Najstarší z troch synov burzového makléra škótskeho pôvodu sa divadlu venuje už od strednej školy. Rád o sebe tvrdí, že v jeho krvi kolujú gény Johanna Sebastiana Bacha, vraj to bol jeho predok.
Neviem, či bol Bach prelietavý vtáčik, ale Kylie sa na nevšímavosť žien rozhodne nemôže sťažovať. Opäť prichádza moja obľúbená pomôcka - zoznam prekonaných vzťahov:Mladý Lachlan
- Laura Dern, s ktorou hral v Modrom zamate,
- Lara Flynn Boyle, s ktorou hral v Twin Peakse,
- Heather Graham, s ktorou hral v Twin Peakse,
- Linda Evangelista, s ktorou nehral nikde (možno preto ho nechala kvôli futbalistovi),
- Desiree Gruber, módna žurnalistka - tú si vzal za ženu, má s ňou syna a dvoch psov.

Úloha agenta Coopera bola, bohužiaľ, zatiaľ najvýraznejšou MacLachlanovou rolou.
Okrem nej sa objavil vo vedľajších postavách vo Flinstonovcoch (ako Fredov nadriadený mal štýlovú predĺženú vestu bez rukávov z mamutej kože), v The Doors (dlhovlasý Ray Manzarek), či Kafkovom Procese.
Určite však nie je pyšný na zlatomalinovú stupiditu Showgirls, kde sa tiež ocitol.
Zo seriálov hodno spomenúť najmä Sex v meste a Zúfalé manželky, ale podľa mňa v nich stratil ten očarujúci sexepíl, ktorý ho preslávil v twinpeaksovej kultovke, a za ktorý dostal aj spomínaný Glóbus.

Sheryl Lee
Zavraždená Laura Palmerová je na prvý pohľad blonďavé neviniatko a Miss maturitného večierka.
Keď ju nájdu dobodanú a zabalenú v igelite, príde sa na to, že sa radšej ako učeniu venovala drogám a prostitúcii. Aký dôvod by na to mohla mať? Hádajte...
Raz, dva, tri, v detstve ju sexuálne zneužívali, to je jasné ako facka.
A aby toho nebolo málo, podvádzala svojho frajera Bobbyho s Jamesom, do ktorého bola zase zaľúbená jej najlepšia kamoška Donna (nie, to nie je Panelák, toto je skutočný život).

Tri roky po dvadsiatke vyzerala Sheryl Lee v mŕtvolnej polohe výborne (odpustíme si reči o mierne modrastom nádychu pokožky, nebudeme predsa detailisti).
Keďže ako nebohá deva nemala na obrazovke dostatok priestoru, napísal jej Lynch dodatočne ďalšiu postavu - sesternicu Madeleine. Laura a Madeleine
Spravil z nej brunetku, nasadil XXL okuliare a bolo to.
Ktovie prečo o pár dielov neskôr aj túto príbuznú poslal do večných lovíšť... no, fakt neviem.

Na stuhnuté postavy má ona jednoducho talent, lebo pôvodne mala hrať aj v Zúfalých manželkách - hádajte koho?
No predsa mŕtvu kamošku hlavných zúfaliek. Nakoniec jej to vyfúkla iná kolegyňa.
Sheryl bola istý čas známa kvôli vzťahu s Davidom Duchovnym, vzala si však fotografa Jesseho Diamonda, čím sa stala nevestou skladateľa Neila Diamonda.
Sheryl vyzerá výborne aj ako 45 ročná živá žena.
Za tých pár rokov si stihla nahonobiť jedno dieťa a je nadšenou aktivistkou - ochraňuje zvieratá a rastlinky, propaguje jógu a princípy biodiverzity.
Stavím sa, že je aj za svetový mier.

Vyššie spomínaná Donna celý seriál v podstate preplače. To viete, patrilo by sa byť nešťastnou.
Prišla o najlepšiu kamošku, zároveň sa však po nej uvoľnilo miesto hlavnej Jamesovej frajerky - to je dosť pádny dôvod na utrápený výraz tváre a svetrík zapnutý až po krk.
Utiahnutá vzorná študentka sa vo voľnom čase stará nielen o matku na vozíčku, ale chodí opatrovať aj postihnuté dieťa k susedom.
Hotová matka Tereza.
Lara Flynn BoyleAj skutočná Lara Flynn Boyle mala podobný osud.
V mladom veku žila po rozvode rodičov len s matkou a sestrou, a keď si chcela kúpiť niečo na seba, musela si privyrábať, rovnako ako Donna, opatrovaním detí.
Okrem toho trpela dyslexiou, a preto bývala v žiackom veku nesmierne plachým stvorením. Neviem, čo spôsobilo, že sa prihlásila na herectvo, ale odvtedy sa s hanblivosťou nekamaráti. Naopak, často býva stredobodom bulvárnych správ. Tu si dá spraviť tetovanie, tam ju obvinia z bulímie, alebo sa nechá spotvoriť nešikovným plastickým chirurgom (našla som na nete kadejaké fotografie, ale neprešli mojou autocenzúrou).
Netrápme viac 41-ročnú herečku ani my, dajme radšej pár úspechov z profesionálnej kariéry.
V dvadsiatke vystrelila na výslnie v Twin Peakse, a to ju potom pasovalo do úloh rôznych osudových krásavíc a žien typu wamp (Men In Black II., Red Rock West, či seriál Wayneov svet). Takmer vyhrala konkurz na Ally McBealovú, nakoniec ju však porazila Calista Flockhart. Epizódnu úložku jej však za unúvanie ponúkli.
Keď sa na to tak pozerám, jej filmová a televízna databáza je pomerne bohatá, nikdy však nešlo o extra oceňované diela.
A nech robím, čo robím, aj tak asi skončím pri pikantných informáciách, keď začnem vymenúvať priateľov a manželov.
O kolegovi Kylieovi sme už vraveli, oveľa známejšie sú však ďalšie mená, ktoré sa objavovali po jej boku - Jack Nicholson, Richard "McGyver" Anderson, Harrison Ford (zhodou okolností teraz tiež patrí Caliste) a šuškalo sa i o Bruceovi Willisovi. Dievča má našťastie dosť rozumu a neberie si každého priateľa za manžela, takže oficiálny papier mala len na dvoch mužov, a s tým druhým, biznismanom, žije už šiesty rok.

Sherilyn FennĎalšia krásna deva sa skrýva v Audrey Hornovej, dcére miestneho veľkopodnikateľa a spolužiačke oboch dievčat. Zvysoka kašle na výchovu, fajčí v priestoroch školy a nosí hriešne krátke kockované sukne. Gombíky na jej svetríkoch idú puknúť, keď si ich navlečie na seba, to jej však nepomôže v prípade agenta Coopera, ktorého by rada chytila na mušku. A tak sa aspoň tvári, že mu pomáha s vyšetrovaním...
Na jej postavu sa však v skutočnosti chytila istá nórska rocková kapela menom Audrey Horn, ktorá sa veľmi s vymýšľaním názvu pre seba nebabrala.

Sherilyn Fenn bola v seriáli vo svojich 25 rokoch prototypom hollywoodskej krásky starých čias - bledá pokožka, hustá hriva vlasov a znamienko krásy povedľa očka.
Pochádza však z divokej talianskej rodinky, kde ju mama - rockerka spolu so súrodencami vláčila po celej Amerike. A viete, kto je jej vlastná teta?
Poznáte meno Suzi Quatro?
Sherilyn debutovala vo filmovom biznise u Lyncha a tiež ako mŕtvola (Divokosť v srdci). Okrem toho si odskočila do Playboya nafotiť pár šteklivých fotiek, čo spolu s Twin Peaksom spôsobilo, že jej odvtedy producenti ponúkali samé rovnaké postavy.
Hrala Marylin Monroe i Elizabeth Taylor v životopisných drámach, a keď toho škatuľkovania mala plné zuby, dala prednosť nezávislým snímkam. Možno ste si ju preto všimli s Johnom Malchovichom (O myšiach a ľuďoch), či ako hlavnú hrdinku divnofilmu Boxing Helena, kde jej odrežú ruky i nohy. Sherilyn hrá skutočne často, u nás v telke som si ju všimla aj u Priateľov, v JAGu a Ženách z rodu Gilmorovcov.
Ešte narýchlo vzťahy... juj! Vraj bola istý čas zasnúbená s Johnym Deppom. Tri roky strávila v manželstve s hudobníkom, mala s ním syna a v súčasnosti má už päť rokov stáleho partnera bez snubného prsteňa.
A ešte drobnosť, časopis People ju v roku 1991 zaradil do svojho zoznamu najkrajších žien sveta.
Dnes má 47 rokov.

Dáme narýchlo aj spomínaných twinpeaksovských mládencov, nech máme deti z krku.Dana Ashbrook

Booby Briggs je Laurin bývalý frajer.
Je síce kapitánom futbalového tímu, ale s loptou na kopačkách ho diváci veľmi neuvidia, to skôr v bare s cigaretou v ruke.
Rád sa zamieša do kadejakých bitiek, niet sa preto čomu diviť, že práve jeho obvinia z vraždy mladej Palmerky.

Vtedy 23-ročný Dana Ashbrook mal po uvedení seriálu našliapnuté na úspešnú umeleckú kariéru, nakoniec, i jeho brat je spisovateľ a sestra herečka. Keď si však vylovíte zoznam jeho úloh, nájdete len epizódne postavy.
Žiadna veľká sláva sa teda nekonala, ale v každom prípade vyzerá štyri roky po štyridsiatke stále k svetu.
Ale veď nemusí byť z každého hneď veľká hviezda, že?

James MarshallDruhým pánom na holenie spomedzi mládeže je James Hurley.
Bobbyho rovesník nosí čiernu koženú bundu a preváža sa hore-dole po lesoch na motorke. Ja by som na Laurinom mieste tiež neváhala a pustila Bobbyho k vode.

Jamesa hral menovec James Marshall (narodený ako James David Greenblatt) a z hľadiska umeleckých úlovkov bol oproti Ashbrookovi úspešnejším lovcom. Možno je to tým mužnejším menom, a možno aj nie.
Jamesa ste si určite všimli ako jedného z drsniakov v Gladiatorovi, alebo v dôstojníckej uniforme v dráme Pár správnych chlapov.
V súkromí sa stále drží jednej manželky Renée Griffin, s ktorou má dvoch synov. Je z neho aj skladateľ a gitarista, okrem toho sa kamaráti s Charliem Sheenom. No dobre, trošku kamarát z mokrej štvrte, ale to nech si rieši jeho žena, nám to môže byť jedno.
Bulvár si ho všimol aj kvôli tomu, že sa pustil do súdu s istou farmaceutickou spoločnosťou a žiadal od nej odškodné za liek, ktorý mu neurobil dobre.

Michael OntkeanA teraz si dáme najnormálnejšieho obyvateľa mesta na kanadskom-americkom pomedzí, sympoša, ako sa patrí a ešte k tomu odetého v slušivej uniforme.
Šerif Harry S. Truman
sa volá rovnako ako jeden z amerických prezidentov, a jeho úlohou je presvedčiť diváka, že naozaj nie sú všetci v obci úplne šibnutí.
O svojich ovečkách vie ako správny šerif všetko, dokonca viac, ako oni sami.
S agentom Cooperom si hneď padnú do oka a chodia všade spolu ako dvojičky. Ten veru raz-dva odhalí, že sa šerifko stretáva s bohatou vdovou Packardovou, ale však môže, keď je vdova, že?

Michael Leonard Ontkean má veru ku Kanade blízko i srdcom, vlastne odtiaľ pochádza.
Dlho to vyzeralo, že z neho bude slávny hokejový hráč, najmä keď mu pár univerzít ponúklo športové štipendium. Vzal to vo Wildcats v New Hampshire, ale vtedy zasiahol osud. Vybral sa s dvoma kamoškami na výlet do Hollywoodu.
Kamošky sa vrátili a on tam ostal.
Tak ono je fakt, že mal po kom zdediť vášeň pre herectvo (mama hrala divadlo), a aj my môžeme byť nakoniec radi, lebo inak by sa v 44 rokoch neukázal so šerifskou hviezdou na obrazovke.
Dnes je z neho 66-ročný mladistvo vyzerajúci pán, ktorý býva s manželkou na Havaji, hrá na bicie a občas si zadžemuje s dobrými hudobníkmi vo vlastnom nahrávacom štúdiu.

Policajný zbor Twin Peaks

Nesmieme však vynechať ani ďalších svojráznych členov šerifovho tímu. Harry Goaz
Na dvoch z nich si pamätám najviac.
Na policajta, ktorý ronil slzy nad vylovenou mŕtvolou Laury Palmerovej a na svojráznu zamestnankyňu policajnej recepcie, ktorej úlohou je zásobovať posádku stanice šiškami, kávou a klebetami.

Jednoduchý, ale zato poctivý šerifov zástupca Andy Brennan a jeho vyvolená, mierne trápna Lucy Morganová chodia okolo seba, až kým to nezaiskrí. No a čo, keď sa poobzeráte po mestečku, v podstate tam aj tak nájdete len agresívnych ožranov alebo bohatých snobov, tak kde by mala bežná žena nájsť vhodného partnera, ak nie na pracovisku, ktoré má chrániť slušných občanov?Kimmy Robertson
Tridsiatnik Harry Goaz bol od Kimmy Robetson mladší o šesť rokov, u hercov je to však jedno.
Na rozdiel od Kimmy, nie je pre Harryho herecké povolanie hlavným zdrojom obživy, hráva len výnimočne. Dnes má 51 rokov.
Kimmy chcela byť odmalička baletkou.
O tomto povolaní je známe, že od istého veku musíte zavesiť baletné črievice na klinec a robiť niečo iné. Ani vtedy však herečka ďaleko od umenia neutiekla, takže ju vidieť i na obrazovke - napríklad vo filme Myšiak Stuart Little, mihla sa v Pohotovosti, aj v Ženatom so záväzkami.
Vysoký hlas ju predurčuje zarábať doláre dabingom kreslených filmov a ona to rada robí.
O tri roky bude šťúpla Kimmy oslavovať šesťdesiatku.

Okrem policajnej stanice chodí agent Cooper na drby aj do miestnej ľudovej jedálne, kde ho radi obslúžia dve sympatické servírky v bledomodrých úboroch.
Každá z nich má, samozrejme, v skrini kostlivca, ktorého chce pred svetom utajiť, avšak kto z nás ho nemá, však?

Mädchen AmickShelley Johnsonová je tá mladšia (herečka mala vtedy dvadsať rokov).
Utiahnutá a plachá servírka skrýva za nežným úsmevom a srnčími očami strach. Doma si totiž chová arogantného manžela/milenca/priateľa (myslím, že to tam nikto presne nespomínal, z akého dôvodu s ním žije v jednej domácnosti).
Typická obeť chudáka, ktorého jediným životným úspechom je, že dostal vodičák na kamión.

Mädchen Amick už podľa mena nie je naturálna Američanka, jej rodičia pochádzajú z Nemecka.
V skutočnosti je presným opakom Shelley Johnsonovej, nechýba jej ani sebavedomie, ani sila a určite by nejakého chudáka z kamiónu raz-dva dala do laty. Začínala v Star Treku (to sme tu už dávno nemali), u nás ste ju mohli na pár minút zahliadnuť v Baywatch alebo Pohotovosti.
Keďže bola a je veľmi atraktívna, neminul ju osud dekorácie v hudobných klipoch známych spevákov (Julio Iglesias, Rick Astley).
S istým hudobným skladateľom má vo svojich 41 rokoch dve deti, a ak všetko pôjde dobre, oslávia spolu desiate výročie sobáša.

Peggy LiptonStaršia zo dvojice sa volá Norma Jenningsová. Na jej vek upozorňujem len preto, že na základe fotky by ste sotva prišli na to, že mala vtedy už 44 rokov.
Jej kostlivcom je muž Hank, ktorý sedí v base za zabitie, a ktorý sa rád hrajká s dominom.

Herečka Peggy Lipton tiež nie je miestna, pochádza z východnej Európy.
Keď sa pozriete na jej štíhlunký pás, iste nebudete prekvapení, že začínala ako modelka.
Možno preto ulovila veľmi bohatého manžela - hudobného magnáta Quincyho Jonesa a vydržala s ním úctyhodných 16 rokov. Pán spevák a producent totiž nebol práve vzorom cností, o čom svedčí aj fakt, že len dve z Quincyho siedmich detí pochádzajú práve z tohto zväzku.
Peggy sa už potom nevydala, mala celkom iné starosti. Pred pár rokmi bojovala s rakovinovým ochorením a s obvinením, že sa na liečbu vozila za štátne peniaze.
V súčasnej dobe má 65 rokov a vyzerá to tak, že zatiaľ vyhráva.

Ako som už spomínala, nielen divák, ale i ja som celkom rada, že v mysterióznom seriáli nehralo celé mesto. Z množstva postáv preto vyberám už len tie, ktorých príbeh za niečo stojí.

Ray WiseLaurin nešťastný otec Leland Palmer (43 rokov) je úspešný právnik, ktorý sa po dcérinej smrti nervovo zrúti a v priebehu jednej noci celkom zošedivie.
Je posadnutý hľadaním toho bastarda, čo mu zabil dieťa a netuší, že je ním jeho bývalý priateľ Bob, ktorý ju kedysi zneužíval. Bobov duch je jeho kamarátom aj neskôr, keď ho donúti spáchať samovraždu. Pravdupovediac, aj citlivejší divák si vtedy vydýchne, lebo sa už na to jeho utrpenie nemohol pozerať.

O 64-ročnom umelcovi Rayovi Wiseovi poviem v skratke len toľko, že je rumunského pôvodu a je silno nábožensky založený. Z toho vyplýva i počet manželiek, s tou jednou zatiaľ ostáva v dobrom i zlom a majú spolu dve deti.
Ten z vás, kto ho videl hrať v Robocopovi alebo Star Treku, má pravdu.

Joan ChenČaká nás už iba posledná trojka - podarená rodinka Packardovcov, v ktorej jeden neznáša druhého.
Josie Packardová (29) tu bola spomínaná už v súvislosti so šerifom. Bohatý majiteľ mlyna si ju kedysi doviezol ako suvenír z Hongkongu a potom si len tak spakruky umrel. Zanechal jej všetok majetok, a to sa, pochopiteľne, nepáči jej švagrinej Catherine.

Na exotickú herečku, režisérku, producentku a scenáristku Joan Chong Chen si pamätlivejší z vás iste spomenú z veľkofilmu Posledný cisár.
Narodila sa v Šanghaji, vyštudovala tam herectvo a tak je jednou z mála amerických umelkýň, ktoré dokážu hrať v anglickom i čínskom jazyku.
Do štátov prišla ako dvadsaťročná, o pár rokov neskôr získala americké občianstvo, avšak aj dnes pracuje na oboch stranách zemegule.
Jej prvé päťročné herecké manželstvo bolo bezdetné, to druhé s kardiochirurgom sa jej vydarilo viac - za dvadsať rokov splodili dve dcéry.
Šarmantná päťdesiatnička dnes žije v San Franciscu, venuje sa charite a bojuje proti týraniu žien a detí.
Radšej si na ňu dávajme pozor, lebo od mladosti výborne strieľa z pušky.Piper Laurie

Vypočítavá a nenávisťou presiaknutá švagriná Catherine Martellová (58) nie je práve prototypom ženy, ktorú by ste chceli mať doma. Svoje o tom vie i jej fúzatý manžel Pete, ku ktorému sa zase správa s dešpektom a pohŕdaním.
Je to jednoducho postava, ktorú môžeme smelo označiť ako záporáčku.

Piper Laurie (pôvodným menom Rosetta Jacobs) však musí byť s jej stvárnením celkom spokojná, lebo práve vďaka nej získala Zlatý Glóbus.
Keď sa narodila židovským prisťahovalcom z východnej Európy, vraj bola celá ryšavá. Našťastie sa vyvinula do krásy nevídanej, lebo keď v osemnástich stretla dvakrát tak starého Ronalda Reagana, neodolal jej a pozval ju na rande.
Mladá Piper
Podľa jej vlastných slov sa však v posteli nepredviedol ako pravý diplomat.
Keď sa sťažovala na príliš "krátky proces", poslal ju za doktorom, vraj bude chyba v nej.
Piper bola vydatá len raz. Celých devätnásť rokov to ťahala s novinárom Joem Morgensternom, budúcim nositeľom Pulitzerovej ceny (tú však dostal až po rozvode).
Mali spolu jednu dcéru.
Čerstvá osemdesiatnička bola vo svojom živote tri razy nominovaná na Oscara (napríklad za film Hustler alebo Carrie), ale jej filmografia je oveľa bohatšia.
V Pohotovosti ťahala za uši Georgea Cloonyho ako jeho matka, ako celebritného hosťa ju vítali u Frasiera, v Matlockovi či Zákone a poriadku.
Keď nepočítame tieto drobné povyrazenia, celkovo má na konte okolo 50 rôznych filmov.

Jack NanceNa záver prichádza najväčší talizman režiséra Davida Lyncha.
V úlohe podceňovaného manžela Peteho Martella, ktorý radšej celé dni chytá ryby a občas vyloví i nejakú mŕtvolu, sa predstavil vtedy 47-ročný sympaťák, chodiaci zvyčajne vo flanelovej košeli, Jack Nance (vlastným menom Marvin John). 
Lynch obsadzoval svojho miláčika kde sa len dalo, ale najviac si ho diváci zapamätali vďaka čudnému účesu vo filme Mazacia hlava. Keď Nance zomrel, venoval mu dokonca i samostatný dokument (práve z neho je ukážka plagátu pod fotografiou).
Jack Nance mal dva manželské pokusy. Prvý vzťah s herečkou ukončil pomerne tradičným spôsobom - rozvodom.
Keď mu však v deväťdesiatom prvom hrali svadobné zvony po druhý raz, isto netušil, že šťastná nevesta sa stihne ešte v tom istom roku obesiť.
Rovnako nepodarene skončila o päť rokov neskôr i jeho životná púť. V opileckej bitke utŕžil zopár škaredých rán, ktoré na prvý pohľad nevyzerali nebezpečne.
Na druhý deň ho skolil hematóm.
V krvi mu namerali vysoké množstvo alkoholu. Mal len 53 rokov.


Dnes to asi neskončilo veľmi vtipne, ale všetci vieme, že není nutno, aby bylo přímo veselo.
Hlavně nesmí býti smutno, natož, aby se brečelo.

Ako vždy na konci každého článku, poprosím fanatikov a obdivovateľov seriálu Twin Peaks, aby ma doplnili alebo opravili, ak treba.
U mňa totiž nie je nikdy nič isté.

Nabudúce: Do naha

 

Zdroje a fotografie:
http://www.spielster.com/2010/04/08/happy-birthday-celebrating-20-years-of-twin-peaks/
http://www.kylemaclachlan.com/
http://www.zimbio.com/photos
http://www.monstersandcritics.com/dvd/reviews/article_1286680.php/DVD_Review_Twin_Peaks_-The_Second_Season
http://greatewhitenorth.blogspot.com/2011/12/twin-peaks-pilot.html
http://ajummaspad.blogspot.com/2011/06/ashbrook-amick-on-white-collar.html
http://inthesewoodsimprov.tumblr.com/
http://www.ign.com/images/dvd/twin-peaks-the-definitive-gold-box-edition-955794
http://www.guardian.co.uk/tv-and-radio/2010/mar/21/twin-peaks-twenty-years-on
http://a2007.blogsorciere.com/index.php/Twin-peaks
http://misstallulahporkchop.blogspot.com/2011/05/characters-who-sartorially-inspire-me.html
http://fashion-beauty-hot.blogspot.com/2012/01/sherilyn-fenn-photo-set.html
http://www.intwinpeaks.com/2008/10/blog-post_15.html
http://www.qpicture.com/artist/james-marshall/image-james-marshall-313519
http://www.thecheapthriller.com/oh-that-guy-deputy-andy/
http://xfinity.comcast.net/slideshow/entertainment-unsolvedmurdermysteries/9/
http://www.listal.com/jack-nance
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Madchen_amick.jpg
http://www.rottentomatoes.com/celebrity/piper_laurie/
http://people.zap2it.com/p/piper-laurie/987
http://welcometotwinpeaks.com/actors/piper-laurie-autobiography-twin-peaks/
http://www.starpulse.com/Actresses/Boyle,_Lara_Flynn/gallery/TBE-009278/
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2061105/Piper-Laurie-claims-Ronald-Reagan-bed.html

AmickAshbrookBoyleFennGoazJoan ChenKyle MacLachlanPiper LaurieLeeLiptonMarshallJack NanceOntkeanRobertsonWise

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti

Peter Juhás má zakázané hovoriť.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.


Už ste čítali?