Vtedy a dnes: Do naha (1997)

Autor: Adriana Markovičová | 4.3.2012 o 15:00 | (upravené 15.3.2012 o 20:45) Karma článku: 11,65 | Prečítané:  14242x

Internet tvrdí, že ide o jeden z najúspešnejších britských filmov všetkých čias. Oscar za najlepšiu hudbu, plus nominácia za najlepší film, scenár a réžiu. Striptíz, v ktorom ide dolu skutočne všetko. Tržby 257 miliónov dolárov a nejaké drobáky navrch. Keby ste túto tortičku rozdelili na 73 rovnakých kúskov, iba jeden z nich by zaplatil výrobu samotného filmu, zvyšok by bolo vreckové. Na prilepšenie. Ale nie o tom som chcela. Chcela som o sebe.

Existujú veci, ktoré mi spoľahlivo urobia radosť, keď ma zmôže blbá nálada.
Blbá nálada je vám hnusná vec, niekedy ani neviete, prečo prišla a čo chce. Len si vám tak sadne na plecia a dupoce po nich odzemok.
Takú blbú náladu najprv postraším obyčajným prakom (urobím si mätový čaj).
Keď to nepomáha, príde na rad vzduchovka (cédečko s lahodnou hudbou), to zvyčajne zaberie.
Dnes ale nie. To je presne ten pravý čas na ťažké delostrelectvo.
Scénu, v ktorej päť pánov nacvičuje tanečnú choreografiu.
Je to táto (pokojne na to kliknite a vôbec sa nečudujte, ak si na záver mimovoľne začnete pretierať oko, je to len reflex).
Nerobia to len tak zo špásu. Nemajú peniaze alebo prácu, prípadne oboje, a tak sa rozhodnú ukázať, čo majú. Pardón, chcela som povedať na čo majú, lebo v skutočnosti ide o to, že dnešný muž to ani náhodou nemá jednoduché.
Evolúcia mu vzala mamutov, civilizácia zase kyjaky, a ešte k tomu aj tie ženy.... hm, normálne si trvajú na rovnakom plate pre obe pohlavia.
Priemernému pánovi tvorstva sa vlastne ani nemôžeme čudovať, že nevie, ako sa k tomu postaviť.

Scény z filmu

Keď tento film uviedli v Spojených štátoch, zaznamenal ešte väčší úspech ako na domácej britskej pôde (no dobre, majú viac obyvateľov).
Ale predstavte si tú zvláštnu vec, že oni k nemu nenatočili vlastný remake!
Fakt mi to nejde do hlavy... nechali to cakumprásk tak, ako vznikol, komplet aj s hercami, dokonca aj s nudnými pasážami.
Povedzme si pravdu, napriek celkovému dobrému dojmu z filmu, aj tu nájdeme hluché miesta. Najmä na začiatku sa dej rozbieha pomaly, možno by som vynechala aj scénu, v ktorej nezamestnaní chlapi kradnú zo zatvorenej fabriky kus akejsi traverzy.
Aby sme však vyhoveli aj čitateľom, ktorí radi ohŕňajú nad Američanmi nos, mám tu jednu pikošku. Vraj im pri kúpe lístka rozdávali vysvetľujúce letáčiky, aby rozumeli niektorým britským slangovým výrazom (nesmejte sa, je to niečo podobné, ako keď Záhorák sleduje Pásla kone na betóne, tiež by potreboval príručku).
Celú filmovú parádu nakrútili za smiešnych 40 dní pod pracovným názvom "Eggs, beans and Chippendales". Veru dobre, že ho nedali takto i do distribúcie, bol by príliš prvoplánový. Čo už len majú vajcia a fazuľa spoločné so striptízom, že?

Robert CarlyleHybnou silou príbehu je večne sa poflakujúci Gaz, ktorého dokope k aktivite jedine fakt, že mu bývalá manželka zakáže stretávať sa so synom, ak nezačne žiť ako poctivo pracujúci občan.
Vlastne sa za neho hanbí aj samotný potomok, a tak donúti milého ocka napľuť si do dlaní a začať robiť niečo poriadne - napríklad založiť tanečnú striptízovú skupinu.

Rodený Škót z Glasgowa Robert Carlyle mal v tom čase 36 rokov a od štyroch rokov ho vychovával len otec. Mamička sa jednoducho zdekovala, čo ja teda určite v živote nepochopím, ale budiž. Robert si k otcovi vypestoval mimoriadne vzácny vzťah, najmä preto, že mu umožnil rozvinúť herecký talent.
Skúšal to síce chvíľu v mäsiarenskom priemysle, ale keď sa pozriete na jeho postavu, je vám jasné, že sekanie bravčového rebierka by asi nebolo to, na čom sa dá postaviť celoživotné uspokojenie.
Po absolvovaní hereckého kurzu sa budúci Gaz rozhodol vziať kariéru do svojich rúk a založil si vlastnú divadelnú spoločnosť. To je podľa mňa najlepšie, môžete si prideliť všetky hlavné úlohy a nikto ani nemukne.
Lenže oni mu ponúkli aj niečo iné. A tak sa milý pán Carlyle objavil nielen v striptízovej smutnosmiešnej komédii, ale aj v úlohe psychoša Begbieho v inom filmovom hite Trainspotting. Ukážku vám radšej neukážem, lebo je tam fakt veľmi divný (a strašne hreší, sú tu možno aj deti).
Fanúšikovia agenta 007 si ho možno všimli popri Pierceovi Brosnanovi v dielku Jeden svet nestačí, a obdivovateľky ušiaka DiCapria aj v Pláži.
Je to jednoducho jeden z najlepších súčasných hercov, a nebudeme sa o tom sporiť ani s kráľovnou, ktorá mu nacapila na mundúr Rád Britského impéria.
V jeho súkromí to vyzerá na celkom pokojnú plavbu. Kolegyňa z maskérne (a neskôr manželka) porodila tomuto zrelému päťdesiatnikovi dvoch synov a jednu dcéru.
Pre obdivovateľov skupiny Oasis určite nebude prekvapením, keď poviem, že svoju úlohu vie zahrať i bez slov, len v spievode dobrej hudby. Tutohľa predkladám priamy dôkaz.

Mark AddyGazov najlepší kamarát, 33-ročný mierne obtlstlý Dave má doma ženu, ktorá ho miluje, ale on chce viac.
Chce sa jej páčiť a tak si tajne oblieka červené kožené tangáče a trénuje krúženie bokmi.

Neviem, čo si kvôli manželke doma oblieka Mark Addy, ale tangáče to pravdepodobne nebudú.
To skôr mníšsky habit zo Scottovho Robina Hooda, alebo slušivú kožušinovú vestičku z druhého pokračovania hraných Flinstonovcov, kde zobrazil samotného Freda.
Vyzliekacia komédia bola prvou známou rolou tohto Angličana, ktorý vyštudoval priamo londýnsku Kráľovskú akadémiu dramatických umení.
Ako vidíte, odvtedy sa celkom slušne rozbehol, hoci to na nejaké veľké dramatické postavy nevyzerá.
Vlastne veľké áno, ak hovoríme o rozmeroch.
Ešte klasická rodinná štatistika na záver: 48-ročný Mark dvíha populačnú krivku britského obyvateľstva mierne nahor, má tri deti.

Teraz si dáme nejakého koňa. Konkrétne Koňa, po anglicky Horse.
Tento postarší pán predviedol na konkurze veľmi špecifickú tanečnú kreáciu, lebo však oni tí tmavší chlapci bývajú zvyčajne pohybovo dosť nadaní (a to myslím skutočne vážne a so všetkou úctou, ktorej som schopná).

Paul BarberPaul Barber si vo svojom živote dlho nevedel osedlať toho správneho koňa.
Už na štartovej línii sa prvý raz potkol, keď v siedmych rokoch úplne osirel.
Nebohí rodičia Barberovci po sebe zanechali päť detí, ktoré si rozdelil štát. A tak sa stalo, že do šestnástich rokov vystriedal tri pestúnske rodiny, štyri detské domovy a šesť škôl.
Môže sa mu ešte niekto čudovať, že následne zdrhol celému britskému výchovno-vzdelávaciemu systému šesťdesiatych rokov kadeľahšie?
Zasiahla náhoda - jeden kamarát ho poprosil, či by nebol jeho morálnou podporou pri konkurze do divadla, kde práve chystali muzikál Hair.
Kamoš vtedy odišiel s dlhým nosom, ale mladý Paul ostal.
Od tých čias hráva tento sympaťák zväčša v seriáloch, vo filme sa mu až tak nedarí. Postava vtedy 45-ročného Koňa je vlastne jeho najznámejšou.
Okrem toho sa z neho stal i spisovateľ. Napísal o svojom traumatickom detstve knihu, v ktorej dal celému systému pestúnskej starostlivosti pekne na frak.
Dnes má šesťdesiat a na aktuálnej fotografii vyzerá ako dokonalý britský džentlmen.

Tom WilkinsonNajsolídnejším pánom v celom ansámbli je bývalý Gazov šéf, päťdesiatnik Gerald.
Fanatický obdivovateľ spoločenského tanca a záhradných trpaslíkov síce doma pred manželkou tají svoju nezamestnaneckú kariéru, avšak keď ide o pohyb, snaží sa urobiť zo všetkých tých nemotorných pozbierancov akú-takú estetickú konšteláciu.
Gerald nakoniec príde na to, že pravá nie je ani jeho láska k sadrovým príšerkám, ani úprimnosť k partnerke, a to je vlastne aj jeho šťastie.
Niektorí muži totiž na toto neprídu nikdy.

Tom Geoffrey Wilkinson sa síce narodil v Leedse, ale časť mladosti strávil s rodičmi v Kanade. Keď sa rodina vrátila na ostrovy, pustil sa do štúdia literatúry. 
Dlho sa pri tom neohrial, lebo ho zlákala iná múza a urobil dobre.
Zoznam filmov, v ktorých hral, je celkom slušný, skusmo vymenujem tie, ktoré poznáme u nás - Rozum a cit, Lovci levov, Zamilovaný Shakespeare, Patriot, Batman alebo pomerne čerstvý minuloročný Mission Impossible - Ghost Protocol.
Tom Wilkinson bol dva razy nominovaný na Oscara, a hoci ho nedržal v ruke, treba spomenúť aspoň názvy nominovaných filmov, a to Michael Clayton a V spálni.
Od kráľovnej však cenu prevzal, a to opäť starý dobrý Rád Britského impéria.
Mimochodom, nerozdáva ho tá Betka nejako príliš často?
Herec má v súčasnej dobe 63 rokov, je ženatý s herečkou a majú spolu dve dcéry.
Ak by ste sa mali chuť pozrieť na to, ako sa vie pán Wilkinson vykrúcať stojac v rade na Úrade práce, mrknite sa na túto ukážku, tiež patrí medzi moje obľúbené psychofarmaká.

Steve HuisonRyšavý a nezdravo vyzerajúci hráč dychového orchestra Lomper sa zoznámi s Gazom počas svojho pokusu o samovraždu. Trochu inteligentnejší čitateľ isto pochopil, že išlo o zmarený pokus, lebo aj z neho sa nakoniec stane dokonalý jednorazový striptér.
Okrem toho si v 34 rokoch konečne nájde svoju životnú lásku.
No preto! Lásky na obrazovke nikdy nie je dosť.
Chcem len upozorniť potenciálnych divákov, ktorí by si snáď chceli pozrieť predmetný film po prvý raz, že pohľad na polonahého Lompera v rozťahaných bledomodrých bavlnených trenkách, je pastvou pre oči.

Myslím, že je čas na malý dialóg z filmu, v ktorom chlapci radia nešťastnému kamarátovi, ako sa pácha úspešná samovražda.
Dave: "Mohol by si si nájsť nejaký vysoký most a skočiť dolu."
Lomper: "Mám závraty."
Gaz: " Čo takto utopiť sa, čo povieš?"
Lomper: "Neviem plávať."
Gaz: "Ty blbec, to predsa nemusíš. Tebe sa vlastne ani veľmi nechce, že?"

Steve Huison má dnes rok pred päťdesiatkou a stále je rovnako ohnivý ako pred rokmi.
Rodený improvizátor, kabaretiér, pouličný herec a zabávač hrá na desiatich hudobných nástrojoch, vrátane mandolíny a ukulele.
Okrem toho maľuje obrazy (jéj, to isté robí božský Kája).
Ako perličku uvádzam, že svoje červené kožené tangáče venoval do aukcie na pomoc organizácii pre duševné zdravie, ktorú nadšene podporuje.
O jeho rodinnom živote som sa nedozvedela nič, ale pravdepodobne to bude aj tak veľmi zaneprázdnený človek, tak kedy by to asi stihol, nejakú si založiť.

Hugo SpeerAk dobre rátam, máme za sebou päť pánov a pred sebou posledného (teda, ak hovoríme o dospelých mužoch).
Dvadsaťosemročný Guy je podľa zvyčajných kultúrnych stereotypov najkrajším zo striptérov. Do tanečnej skupiny sa dostal vďaka konkurzu, ktorý prebiehal... hmm... svojráznym štýlom.
Jednoducho si stiahol nohavice a prešiel.
Výberová komisia uznala, že svojím "vybavením" sa do tímu celkom hodí, dokonca mu zverila post prvého striptéra celkom vpredu.
To, že si aj on nakoniec svoju lásku nájde, už azda ani pripomínať nemusím, že?

Hugo Speer má dnes 43 rokov, ale práve on je dôkazom faktu, že niektorí muži s rastúcim vekom vyzerajú stále lepšie a lepšie.
Veľa sa o ňom z internetu nedozviete, akurát to, že hráva vo veľkom počte nám neznámych seriálov a televíznych filmov, a že v minulosti spôsobil dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu. Tuším sa vyvalil do jarku, ale už si to odskákal nejakými verejnoprospešnými prácami.
Súkromie - nula bodov. Tak ho necháme žiť i my.

William SnapeAby som nezabudla, film Do naha bol veľkou skúsenosťou ešte pre jedného človeka.
Ide o postavu malého dvanásťročného Gazovho syna menom Nathan.
Toto blonďavé chlapča zastáva v tréningovom procese pozíciu supervízora, zapínača kazetového magneťáku (pamätá si to ešte niekto?) a naháňača účinkujúcich na pódium.

William Snape sa narodil priamo v Sheffielde, v meste, v ktorom sa odohráva aj dej komédie.
Vedúci kastingu si vyhliadol priamo v škole, a keď chlapec prešiel víťazne sitom siedmich kôl, stala sa z neho detská hviedička.
Tvorcovia síce na začiatku rodičom tvrdili, že film sa možno nedostane ani do kín, lebo má nízky rozpočet,  sľub nesplnili.
Malému Willimu sa začali hrnúť peniažky i ponuky... a ubúdať kamaráti. 
Na Oscarovej slávnosti v L.A. sa na neho zase vrhli producenti, vyzeralo to, že hereckej kariére už nič nebráni ceste.
Bránilo.
Stačilo jedno auto, ktoré ho o necelé dva roky na tej ceste zrazilo.
Skončilo to, našťastie, dobre, ak do dobrého zarátame i tých 18 oceľových klinov v nohe.
William sa nevzdal, a keď sa neskôr vystrábil zo zranení, zapísal sa do hereckých kurzov.
Dnes má 26 rokov a hviezdna kariéra ho možno ešte len čaká. Zatiaľ má na konte len pár drobných úloh v britských seriáloch.

Scény z filmu

Na čo ešte čakáte?


Jaj? Celkom by som bola zabudla na záver - na ten predsa čaká každá (čo i len trochu normálna) diváčka. A netvárte sa, že vy nie.
Koniec nakrúcali na jeden šup. Nečudo, do hľadiska nahnali štyristo nažhavených komparzistiek, a keby sa to muselo opakovať, asi by im herci najskôr utiekli. Choreograf si dal preto mimoriadne záležať, vraj si ľahol priamo pred pódium a vykrikoval na účinkujúcoch vhodné pokyny.
Výsledok sa dostavil, tuto to máte, potešte sa spolu so mnou...

 

Nabudúce: Vtáky v tŕní (to je len náhoda)

 

Zdroje a fotografie:
http://lunkiandsika.wordpress.com/2011/08/16/sika%E2%80%99s-100-greatest-movies-of-all-time-58-the-full-monty-1997/
http://www.womansday.com/life/entertainment/10-funny-films-about-money-woes-70543
http://www.1worldfilms.com/fullmonty.htm
http://www.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,2089429_2089432_2089439,00.html
http://davebpatterson.yolasite.com/the-patterson-awards.php
http://www.tvweekonline.ca/joe_biz_blog/fully_monty_cobbled_streets_corrie
http://www.impawards.com/1997/full_monty_ver2.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Addy

http://artunleffablogi.blogspot.com/2010/05/ridley-scottin-robin-hood.html
http://www.zimbio.com
http://www.moviekids.tv/code/talent/display.php?id=564
http://www.peliculasafondo.com/interprete/William-Snape/
http://www.premierfilm.hu/film/kep/0101102012463_alul_semmi.html#0
http://movie.douban.com/celebrity/1158784/
http://nelsonmandelahouse.blogspot.com/2010/04/denzil.html
http://www.poptower.com/hugo-speer.htm

http://www.diversityinfilm.org.uk/events/?gallery=1

Mark AddyRobert CarlylePaul BarberSteve HuisonTom WilkinsonHugo SpeerWilliam SnapeScény z filmuScény z filmu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?