Vtedy a dnes: Linda (1984 - 1989)

Autor: Adriana Markovičová | 18.3.2012 o 15:00 | (upravené 25.9.2012 o 22:33) Karma článku: 11,53 | Prečítané:  33556x

Možno ste si všimli, že sa v tejto nostalgickej seriálovo-filmovej ságe nevyhýbam ani krajinám, ktoré nie sú v centre pozornosti väčšinového diváka. Mala som tu rozkošnú rumunskú sirotu, odvážnych sovietskych kozmonautov, či výrobcu ľadových cencúľov, nezabudla som ani na obdivovateľov krásnych poľských obnažených žien. Je teda najvyšší čas na našich bratov tuto z Dolnej zeme (konkrétne sestru). Na začiatok si vyskúšame, či u vás funguje Pavlovov reflex. Prečítajte si pozorne nasledujúce slovo, najlepšie nahlas aj s výkričníkom: Iiiiiiiija! Už si vyzúvate dreváky? Ak áno, ste tu správne. Budeme hovoriť o Linde Veszprémiovej.

Fenomén Linda pochopí len ten, kto uprostred najťažšej puberty absolvoval každú nedeľu spevácke výkony úchvatne strnulých spevákov, ktorí sa stretli kdesi na Vlachovce, a následne v rámci televíznej ponuky ďakoval za každý výraznejší počin typu Profesionáli či Komisár Moulin.
Poviem to polopatisticky, socialistická mládež chcela akciu.
Do našich končín sa akcia pašovala zo zahraničia. Ak mal niekto šťastie, že ocko pracoval ako kamionista, získaval svoju popularitu pomerne lacno. Rozdával (prípadne predával) vytrhnuté strany z časopisov dovezených z cudziny. Iba tak sme sa mohli dozvedieť, že svetom vládne karate, a že Bruce Lee či Jackie Chan nie sú najvyšší predstavitelia spriatelenej Komunistickej strany Číny, ale šikmookí chlapíci, ktorí zmastia každého nepriateľa.
Aby som však nebola nespravodlivá, nejaké skúsenosti sme mali. Ak národ poslúchal, objavili sa na obrazovkách Šimon a Matúš, tí však likvidovali opozíciu presne cielenými údermi päsťou.
Všetko to však boli muži, od prírody stavaní na bojové úlohy. Samozrejme, zahraniční muži, lebo naši VB príslušníci sa v tých svojich zelených mundúroch ani zďaleka nepodobali tomu, čo prinášala západná policajná produkcia.
Potom prišla jačavá stredoškoláčka v dlhej sukni, ktorej stačilo vyzuť dreváky, a hneď bolo po probléme.
Boli sme namäkko.

Karate Linda

Kto sa chcel podobať na Lindu, začal zháňať dlhú sukňu z niekoľkých farebných kúskov látky, ktorá sa pri členkoch rozširovala tak, aby vydržala 180 stupňové rozpätie dolných končatín.
Ja som zvládla len tú prvú časť, ušila som si podobnú nádheru. Na výkopy už nedošlo, ale vlastne to ani nebolo potrebné. Aj tak sa ma nikdy nikto nepokúšal zviesť alebo obťažovať.
Zato Linda mala zvláštne šťastie na úchylákov a im podobné zvery. Stačilo sa povoziť pár zastávok budapeštianskym metrom, a už musela spacifikovať pár výrastkov.
Alebo sa prešla tmavým pochmúrnym parkom, a čo nevidí? Akísi trpáci ju chcú pripraviť o zelený vienok, môžme sa jej potom diviť, že im tak trochu upravila fasádu?
Dôkaz predkladám tuto.

Scény z filmu

Maďarská televízia spočiatku vôbec nebola nadšená celým nápadom. Urobiť z mladej kočky akčnú hrdinku? To hádam nie! Mladé devy majú predsa rodiť potomkov a starať sa o manžela, lebo však rodina, toť základná bunka socialistického štátu.
Režisér preto dostal na výrobu priam vražedný rozpočet, nebolo dokonca ani na titulky, nieto na nejakú veľkú výpravu.
Keď však pustili prvé tri časti pokusne do vysielania, nestačili sa čudovať, koľko nadšených listov prišlo od divákov (len pre mladších čitateľov - kedysi, keď neexistovali píplmetre, písali sa do telky listy, ktoré potom nejaký kamenný redaktor čítal v samostatnom  programe miesto reklamy).
Zodpovedný financmajster sa preto pozrel do rozpočtu a presunul pár forintov z redakcie dokumentárnych filmov na redakciu vyrábajúcu tento seriál.
Výsledkom boli tri série, tá z roku 1984 mala tri časti a ďalšie dve (1986, 1989) po sedem.
Keď sa v priľahlých maďarských pustách rozšírilo budovanie kapitalizmu, prišli akísi rojkovia s nápadom obnoviť úspech seriálu, a tak v roku 2002 natočili ďalších päť epizód novej série.
Že nemusím ani vravieť, ako to dopadlo?
Linda už dávno nebola rozkošná žabka, ale zrelá žena v rokoch, a aj tie roznožky už neboli také šik...

LindaLinda Veszprémi sa pôvodne vôbec nemala volať Linda.
Návrh bol Katka, ale to znelo v každom jazyku inak, tak niekto prišiel s univerzálnejším menom. Dva razy nepoviem, že práve vtedy sa v pôrodniciach začali záhadne rodiť dievčatá práve s takým menom, a to mohli byť bábätká ešte celkom radi, že neskončili ako Rybana.
Linda je osemnásťročná maturantka, ktorá miesto toho, aby si vybrala nejaké normálne povolanie ako biologička či výskumníčka, túži mlátiť zločincov a hrabať sa v škaredých mŕtvolkách.
Hneď v prvej časti nájde pre svoju úbohú spolužiačku pravého ocka, aby sa mohol zúčastniť záverečnej maškarády (niečo na spôsob našej stužkovej). Nepotrebuje k tomu ani testy DNA či podobné zbytočnosti, stačí jej len rozum a tá dlhá suknica. A vlastne ešte jedna žltá motorka, na ktorej sa premáva, keď naháňa kadejakých nehanebných bastardov.
V novodobej štvrtej sérii vymení jednostopové vozidlo za Chevrolet, prestane vrešťať pri každej akcii, a vôbec začne tuhšie premýšľať.
Samá nuda, že?

Ja som našla na nete spomínaný úplne prvý diel - je síce v maďarčine, ale však nech je sranda. Celkom som sa pobavila, hoci v tomto jazyku ovládam akurát kesenem a júkokud.


Že ste kedysi ani veľmi neverili, že Linda je čerstvo dospelá? Dokonca aj ten jej rozkošný klobúčik, ktorý má v závere prvej časti, ťažko niekoho klame.
Nóra Görbe
mala v začiatkoch seriálu o desať rokov viac. Bola to už vtedy veľmi skúsená umelkyňa s génmi zdedenými po otcovi, slávnom maďarskom hercovi.
Nóra GorbeZačínala s baletom, čo jej neskôr určite pomohlo, keď musela tak vysoko dvíhať rozkošné nôžky v boji proti zločinu. Po balete presedlala na spev a herectvo, ktoré aj vyštudovala.
Debutovala už v roku 1978 a hrala pomerne často. Zvláštne je, že na úlohu Lindy sa nerobil konkurz, bolo to naopak - písali ju mladej herečke priamo na telo. Jedinou podmienkou bolo, že sa musí naučiť švihať tými končatinami a Nóra to vzala skutočne hupkom - za 14 mesiacov si uväzovala na boky zelený pás karate, a veľmi skoro nato aj žltý.
Nebudeme špekulovať, prečo mala také výnimočné postavenie, v každom prípade si vzala za manžela o deväť rokov staršieho producenta tohto slávneho seriálu a mala s ním syna a dcéru.
Rozviedli sa po 16 rokoch, on si potom vzal inú herečku a vydržal to s ňou sotva rok.
Nóra je už päť rokov znovu vydatá, tentoraz za doktora.
Čo sa týka kariéry, úloha Lindy bola pre ňu labuťou piesňou, v žiadnom inom filme či seriáli sa už nevyskytla.
Vie sa akurát to, že ako speváčka nahrala pár albumov, ale keď si niečo z toho vypočujete, veľmi nadšení nebudete. Skúste napríklad toto.
Dnes má už 55 rokov a vyzerá stále veľmi dobre.

Bodrogi GyulaPäťdesiatnik Béla Veszprémi je rozkošne plešatý, no nesmierne starostlivý Lindin ocko, ktorému neleží na srdci nič iné, len blaho dcéry a preto sa ňou rád necháva bozkávať práve na tú plešinu.
Okrem toho kdesi zbalil fešnú priateľku, ktorá je síce o pár centimetrov vyššia, ale kto by v takomto prípade pochyboval o čistej láske, že?

Gyula Bodrogi pôsobil za mladi ako sólový tanečník (kto by to bol povedal?).
Keď mu vekom trošku narástlo bruško, pustil sa zaúčať  nastupujúcu hereckú generáciu do remesla na umeleckej akadémii.
Popritom sa venoval hraniu a šlo mu to veľmi dobre, až tak, že z neho rovno urobili riaditeľa akéhosi divadla.
Dnes má tento maďarský národný umelec 77 rokov a ten jeho pohľad je stále rovnaký.
Šibal jeden!

Čo by to bol za seriál, keby v ňom chýbala láska? Nechýba, ešte to by chýbalo.
Szerednyey BélaTamás Emõdi je Lindin spolužiak a hádajte, načo ho tam autori nasadili? Také ľahké musíte uhádnuť "cobydup".
Tak teda tento chlapec robí milej Linde handru. Píše jej zaľúbené básne, nosí jej kytice kvetov, večeria s jej drahým oteckom a ako sa mu ona za to odvďačí?
Tvári sa, že nič!
Je emancipovaná, ale Tomimu to neprekáža. Slintá za ňou v každej časti, či už ako maturant, alebo v službách budapeštianskej taxislužby.  Niektorým dobrým chlapcom niet ani rady, ani pomoci.

Béla Szerednyey je od Nóry o dva roky mladší, mal teda v čase nakrúcania od puberťáka rovnako ďaleko ako jačiaca krásavica.
Na rozdiel od nej však ostal verný televízii. Dodnes hráva na maďarskej divadelnej scéne i v miestnych seriáloch, akurát už nie je taký rozkošný, ako bol v úlohe Tamása.
Nuž, nemôže byť každý Bruce Willis.

Ešte by sa patrilo spomenúť nejakého muža zákona.
Linda totiž fakt nedá pokoj dovtedy, kým ju nezamestnajú na polícii. Spočiatku ju strčia na dopravné oddelenie, ale ona sa nedá, nájde si zločin aj tam. Šéfovi vyšetrovačky teda neostáva nič iné, len si ju vziať pod patronát a strčiť jej do ruky nejakú administratívu.
Šéf sa volá Gábor Eõsze (ani sa nepokúšam to vysloviť) a je strašne vážny. Ani neviem, či sa niekedy usmieva, možno len vtedy, keď nevidí Lindu.

Postavu šéfa stvárnil v úvode jeho päťdesiatročný menovec Gábor Deme, známy skôr ako dramaturg a scenárista. Pani Zubatá však neberie do úvahy nejaké seriály, prišla si po neho presne po troch častiach. Na nete sa mi, bohužiaľ, nepodarilo na neho nájsť nejaký kvalitnejší portrét, no podľa prísneho pohľadu ho iste spoznáte.

Gábor DemeVayer Tamás

Ani jeho náhradník nebol pôvodným povolaním herec. Scénograf a filmový výtvarník Tamás Vayer (ten napravo) sa na svojho predchodcu trošku podobal, avšak v seriáli ho radšej predaboval iný profesionál.
Aj tento človek zomrel v pomerne mladom veku, mal necelých 60 rokov, stihol však obe série z roku 1986 i 1989.
Tuším majú tí seriáloví vyšetrovatelia nejaký slabý korienok, či čo.

Čo povedať na záver? Veľmi dobre si uvedomujem, že dnes by to bol prepadák, a že stredná generácia na to spomína skôr kvôli nostalgii ako pre nejaké umelecké či dejové kvality. Aj to skákanie, slabo sa brániaci súperi, či spôsob vyšetrovania pripomína skôr paródiu ako realitu, ale tak to už so spomienkami býva.
Preto sa celkom teším na naše deti, ktoré raz budú roniť slzy dojatia nad doktorom Houseom či vyšetrovateľmi z C.S.I., lebo práve vtedy budú naše vnúčatá pohŕdavo prevracať oči a vravieť, ako sme mohli kedysi pozerať také príšerné somariny.

Nabudúce som si naordinovala malú hygienickú prestávku, ale o dva týždne príde veľké aprílové prekvapko. Fakt, nekecám.

 

Zdroje a fotografie:
http://www.femina.hu/hazai_sztar/tunderi_gyerekkori_fotok_magyar_szinesznok_ahogy_sosem_lattad_oket
http://www.origo.hu/teve/20050223visszater.html
http://magyarorszag.network.hu/kepek/szineszek_szinesznok/gorbe_nora
http://starity.hu/sztarok/gorbe-nora/
http://comment.blog.hu/2007/02/21/title_2800
http://www.stop.hu/bulvar/gorbe-nora-gyakran-segit-fogorvos-ferjenek/988229/
http://noitema.hu/tart/cikk/pb/0/93225/1/sztarok/Video__A_ma_szuletesnaposa_Bodrogi_Gyula
http://www.fdb.cz/lidi/78657-gyula-bodrogi.html
http://www.madachszinhaz.hu/tarsulat.php?CategoryId=2&TagId=120
http://celebcenter.hu/szerednyei-bela/
http://kulturzsiraf.blogspot.com/2012/02/multidezo-linda-mondja-veszpremi-nem.html
http://hu.wikipedia.org/wiki/Linda_(telev%C3%ADzi%C3%B3s_sorozat)
http://www.jegy.hu/persons/3482/Vayer%20Tam%C3%A1s
http://kereso.nava.hu/gallery/show/id/1189776
http://www.mtv.hu/arckepcsarnok/index.php?_page=adatlap&_id=264

Nóra GorbeNóra GorbeBodrogi GyulaSzerednyey BélaVayer TamásScény z filmu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.


Už ste čítali?