Vtedy a dnes: Anna zo zeleného domu (1985)

Autor: Adriana Markovičová | 29.4.2012 o 17:00 | (upravené 21.4.2015 o 21:30) Karma článku: 12,03 | Prečítané:  43140x

Kedysi som svieže knihy Lucy Montgomeryovej čítala pod lavicou, lebo slovenčinárka trvala na povinnom čítaní a strkala nám do pozornosti depresívne Čenkovej deti. O niekoľko rokov neskôr celkom iná slovenčinárka prikázala mojej dcére čítať Annu zo zeleného domu a viete, ako to dopadlo? Pod lavicou čítala akúsi depresívnu ságu o upíroch. Netrúfam si tipovať, čo bude pod školskou lavicou čítavať nasledujúca generácia dievčat, viem však, že moja dcéra sa k Anne predsa len dostala, a to cez televíznu obrazovku. Určite to bolo aj vydareným obsadením hlavnej herečky (vraj ju vybrali spomedzi 3000 dievčat), ale najprv sa vráťme ku knihe.

 

Séria knižiek o ryšavej sirote, čo sa chcela volať Kordélia, bodovala toť nedávno aj v ankete Moja NAJ kniha, a hoci zemiaková medaila nie je nič, čo by súťažiach tešilo, Lucy Maud Montgomeryovej to môže byť už aj tak jedno.
Táto talentovaná žena napísala od roku 1908 celkom sedem knižiek o Anne a na dlhý čas tým ovplyvnila milióny dievčat, ktoré po nociach snívali o Gilbertovi. A tak bolo len otázkou času, kedy sa nájde režisér, ktorý vezme ňou vymyslený príbeh do rúk len preto, aby mohol mať na opierke skladacej stoličky svoje meno (niekedy ich podozrievam, že to celé robia len kvôli tomu).
A veru sa našiel. Kevin Sullivan síce nebol úplne prvý (túto trofej získal istý nemý film z roku 1919), ale najúspešnejší určite.
Najprv vyrobil Annu zo zeleného domu (1985) a Annu z Avonlea (1987), potom si asi potreboval trošičku oddýchnuť, lebo sa k práci vrátil až v roku 2000, keď mu všetci herci buď vyrástli alebo umreli.
Dedičia spisovateľky Montgomeryovej však vôbec nelenili a začali sa s ním naťahovať kvôli pár dolárikom podielov na zisku, za čo ich zase režisér obvinil z nactiutŕhania... ale o takých prízemných veciach som vlastne hovoriť ani nechcela (najmä ak nie som dedič, že?).
V každom prípade sa na príbehoch z kanadského Ostrova princa Eduarda okrem troch častí filmu priživil aj jeden animovaný seriál a ďalší film z roku 2008, ten však mapuje Annin život v čase pred príchodom do rodiny súrodencov Cuthbertovcov.
Tak, klebety a štatistiku máme za sebou, je čas na životopisy a obrázky z čias minulých i súčasných. Tie vás isto zaujímajú viac, lebo nie je nič lepšie, ako zistenie, že aj bývalé hviezdy majú vrásky.

FollowsAnna Shirleyová mala byť pôvodne chlapec, aspoň takto to mali v pláne jej budúci osvojitelia.
Ktovie prečo jej potom prichystali ružovú izbu, ale nebudem sa teraz zaoberať chybami dekorácií, podstatné je, že dostali rozkošný kus ukecanej ženskej.
Dievčinka rada používa vznešené slovné zvraty ako "spriaznená duša" a "hlboké zúfalstvo", keď ju však o dva roky starší spolužiak Gilbert začne ťahať za vrkoče, premení sa na zúrivé tornádo.
Samozrejme, všetko skončí happyendom, stane sa z nej učiteľka (to ešte nie je ten happyend) a drzého spolužiaka si na druhý pokus vezme za muža (už).

Sedemnásťročná Kanaďanka Megan Elizabeth Laura Diana Follows prišla na konkurz na trinásťročnú Annu a zmietla celú konkurenciu. Na internete sa mi dokonca podarilo nájsť z neho ukážku, len sa pozrite, ako ustarostene vraští to svoje čielko:Malá Megan
Konkurz na Annu - Megan Follows

Megan má v skutočnosti vlasy i oči hnedej farby, takže sa s ňou museli pohrať kaderníčky i vlásenkárky. Akurát  s očami sa veľa robiť nedalo, a tak musela použiť svoj presviedčací talent - v jednej zo scén teda tvrdí, aká je nešťastná z tých svojich zelených očí a my jej veríme, hoci namôjdušu vidíme hnedú. Či som sa zase zamotala do detailov? Kuš!

Megan Follows sa narodila ako posledné štvrté dieťa do rodiny, ktorá bola infikovaná herectvom.
Mamka i tatko organizovali letné divadelné festivaly a všetky deťúrence používali ako dekorácie k predstaveniam, takže sa niet čo čudovať, že aj keď sa neskôr rozviedli, z ich detí sa stali umelci alebo producenti. Meganinu matku môžete vidieť aj v úvode ako pani Cadburyovú, riaditeľku detského domova, z ktorého si Mathew odviezol Annu.
Sestra a matka Megan FollowsNajmenšia dcéra sa objavuje v reklamách už od deviatich rokov, o dva roky sa rodina sťahuje z Kanady bližšie k Hollywoodu, kde je oveľa viac príležitostí ukázať svoj talent. Tá najdôležitejšia príde čoskoro a mladú herečku tak spoznajú na celom svete vrátane Japonska, kde je príbeh Anny Shirleyovej mimoriadne obľúbený.
Od tých čias hráva pomerne často hlavne v amerických, či kanadských televíznych filmoch a seriáloch. Vraj ju ktosi zazrel aj u Dr. Housea, lebo však ten má skutočne vysokú spotrebu doktorov a pacientov a každý dobrý herec sa mu zíde.
Megan má dnes 44 rokov, prvé manželstvo s fotografom sa jej napriek dvom deťom rozpadlo po piatich rokoch, hneď ďalší partnerský pokus s hercom trvá doteraz.
Okrem toho sa angažuje v charitatívnych projektoch a humanitárnych akciách.

CrombieGilbert Blythe je zvyknutý na obdiv dievčat v triednom kolektíve i mimo neho, preto ho dosť irituje, keď si ho tá prišelkyňa vôbec nevšíma.
Zaťahá ju za vrkoče a nazve mrkvou, lenže my vieme, že je to u adolescentných chlapcov vcelku hojne využívaný spôsob, ako vyjadriť záujem o ženu.
Keď ho Anna odmietne, z trucu sa začne obzerať za inými, ale to by to v tom bol čert, aby nakoniec nedosiahol svoje.
Tu musím pochváliť spisovateľku, ktorá veľmi dobre pochopila základný princíp pútavého romantického románu - jednoducho musíte dvojicu dostatočne dlho naťahovať, dva-tri razy použiť slovo NIE, jedenkrát ÁNO a v závere nezabudnúť na obligátne "A POTOM BOLA SVADBA".
Bohužiaľ, v súčasnej dobe sa tento overený postup zabúda, zvyčajne sa začína rovno slovom ÁNO a k svadbe zvyčajne ani nedôjde. Toľko ku kritike súčasných trendov v romantickej literatúre.

Jonathan Crombie bol v skutočnosti už plnoletý mladý muž, mal devätnásť rokov a úloha Gilberta bola jeho debutom na obrazovke.
Syn bývalého starostu Toronta nemal pôvodne v úmysle venovať sa divadlu, ale ako stredoškolák očaril v školskom predstavení samotného pána riaditeľa a ten ho poslal na konkurz.
Niekedy sú znamenia osudu zvláštne... viete, ako sa volá Jonathanova skutočná matka? Shirley Ann.
Čo poviete? Nie je práve jemu súdené, aby bol osudovou láskou Anny Shirleyovej?
Za tie roky z neho vyrástol sympatický muž, dnes má 45 rokov a podstatnú časť svojej hereckej kariéry venuje divadelným doskám. V telke ho síce vídať, ale veľmi málo.

Smutná poznámka k tomuto fešákovi:
Bohužiaľ, Jonathan Crombie to už má za sebou. Na jar 2015 sa pobral do hereckého neba. Mal iba 48 rokov.
 

GrantDiana Barryová je Annina spriaznená duša hneď od začiatku. Obyčajná mladá dáma bez fantázie netúži po štúdiu, ale po dobrom manželovi, ktorý by ju zabezpečil a obklopil kŕdľom detí.
Tento plán splní na sto percent.

Pôvodne mala rolu Anny vo vrecku štrnásťročná Američanka Schuyle Grant.
Odporúčala ju totiž jej slávna prateta Katharine Hepburn, avšak proti hurikánu menom Megan nemala šancu. Ponúkli jej teda rovnocennú náhradu, vyrobili čiernovlasú parochňu (mala krátky účes) a išlo sa na vec.
Schuyle vychovávali rodičia vyznávajúci zásady hnutia hippies, vraj doma nemali ani televízor. Možno preto ju herectvo nejako zvlášť neoslovilo a zahrala si viacmenej len vo filmoch o Anne. 
Dnes, rok po štyridsiatke, pracuje ako filmová redaktorka a nezávislá producentka. Jej životný štýl zahŕňa výučbu jógy a vegetariánstvo, starostlivosť o dve deti a istého džezového hudobníka, ktorý je jej manželom.
Pri hľadaní súčasnej fotografie som mala isté pochybnosti, či ide o tú istú ženu, ale keď si ju v duchu prefarbíte na čiernovlásku, podoba je zrejmá.

DewhurstPrísna Marilla a nesmelý Mathew Cuthbertovci sú dvaja súrodenci, ktorí si nikdy nenašli životných partnerov, ale cítia, že môžu dať domov sirote, ktorá naplní posledné dni ich života. Urobia najlepšie rozhodnutie svojho života, keď si ponechajú ryšavú dievčinu Annu.

Režisér túžil obsadiť do filmu spomínanú Katherinu Hepburn, ale tá ho odmietla, a tak prišiel rad na 61-ročnú Colleen Dewhurst, ktorá po úlohe Marilly veľmi túžila. Narodila sa totiž práve na Ostrove princa Eduarda, z ktorého sa vďaka knihe stalo významné "pútnické" miesto turistov.
Je to jediná dcéra profesionálneho športovca a matky praktikujúcej istú odnož kresťanskej viery, ktorú prijala aj mladá Colleen (budem o nej ešte hovoriť).
Z Colleen sa stala typická herečka periférnej divadelnej scény, napriek tomu sa jej umelecké kvality odkázali presadiť pri udeľovaní cien - z dvanástich nominácií na Emmy získala štyri, z toho dve za rovnakú vedľajšiu úlohu v seriáli Murphy Brownová známom aj u nás.
Dewhurst mladá
Vydávala sa tri razy.
Prvé študentské manželstvo vydržalo pomerne dlho, bolo však bezdetné. Potom prišiel osudový muž, vzala si kolegu z brandže, porodila mu dve deti, rozviedla sa s ním kvôli jeho nevere, odpustila mu, vzala si ho opäť a rovnako si zopakovala aj rozvod.
Ostali však priateľmi, podľa jej vlastných slov z autobiografie si takto rozumeli oveľa lepšie.
Jeden z ich synov Campbell Scott sa stal hercom a zahral si s matkou vo filme Zomrieť mladý.
Colleen si potom našla priateľa, s ktorým žila až do svojej smrti.
Okrem hereckej práce sa realizovala aj ako prezidentka hereckej asociácie, až kým neochorela na rakovinu. Práve v čase vážnej choroby sa prejavila náboženská výchova, ktorú jej vštepila matka - ich viera totiž neuznáva klasické liečebné postupy modernej medicíny a tvrdí, že choroby sa dajú liečiť modlitbou.
Dva dni pred udelením poslednej ceny Emmy, vo veku 67 rokov, Colleen Dewhurst zomiera a odchádza zistiť, či práve tá jej viera bola tou pravou.

Farnsworth mladýRichard Farnsorth, predstaviteľ dobráckeho 65-ročného Mathewa, prišiel o otca ako malé dieťa.
Detstvo strávil v spoločnosti matky a sestier, možno preto si na seba začal zarábať už v sedemnástich. Zvolil si pomerne riskantné povolanie kaskadéra a túto prácu robil takmer štyridsať rokov.
Jeho telo používali ako náhradu za slávnych hercov tej doby Kirka Douglasa, Henryho Forda, Roya Rogersa, či Steve McQueena, ale časom zistil, že rovnako dobre by ich vedel zastúpiť aj v hereckej časti, najmä ak išlo o western.
Lepšie začať neskoro ako nikdy - povedal si Richard a odovzdal kaskadérsky chlebíček mladším a ohybnejším kolegom. Farnsworth
Urobil dobre, lebo si stihol vyslúžiť hviezdu na chodníku slávy za účinkovanie v seriáli Bonanza, vo filmoch Misery nesmie zomrieť, Útek do Mexika, Lassie, či Motýlik.
Samozrejme, to nie je kompletná filmografia, ale čo treba určite spomenúť, je jeho nominácia na Oscara vo svojom polednom filme Príbeh Alvina Straighta. Mal už 79 rokov a v tom čase bol najstarším nominovaným hercom v histórii tejto ceny.
Pán Farnsorth mal dve deti a jedno vcelku vydarené manželstvo, ktoré ukončila smrť jeho ženy.
V závere života sa ešte stihol zasnúbiť s oveľa mladšou ženou, avšak jeho plány prekazila rakovina, z ktorej sa pomerne dlho liečil.
Už spomínaný film však nakrúcal vo veľkých bolestiach, takže sa vo veku 80 rokov rozhodol, že má toho plné zuby, vrátil sa domov na svoj ranč a pomocou streľnej zbrane svoj život dobrovoľne ukončil.

Poznámka autorky:
Dúfam, že vás po prečítaní článku neovládlo hlboké zúfalstvo. Budem vďačná každej spriaznenej duši, ktorá ma opraví, doplní, či prispeje do diskusie zážitkom spojeným s Annou Shirleyovou.
Neponúkam za to žiadnu bombastickú peňažnú výhru z Nigérie, ani hrejivú antialergickú prikrývku, ale zase jeden dobrý skutok denne tiež nie je na zahodenie.

Nabudúce: Derrick

 

Zdroje a fotografie:
http://anna-shirleyova.wz.cz/index.html
http://www.fanmail.biz/mboard/viewtopic.php?f=145&t=137673
http://www.geocities.ws/annegurl85/meganphotos2.html
http://www.nightwoodtheatre.net/index.php/whats_on/the_penelopiad
http://sjaejones.com/blog/2010/literary-crushes-part-ii/
http://landofblogging.wordpress.com/2011/04/06/what-would-i-do-with-gilbert-blythe/
http://www.contactmusic.com/photo/jonathan_crombie_2683608
http://www.fanpix.net/2766199/017560829/anne-and-gils-wedding-picture.html
http://photos.lucywho.com/schuyler-grant-photo-gallery-c15045650.html
http://www.wellandgoodnyc.com/2011/11/28/refrigerator-look-book-schuyler-grant/
http://thatsimportant.tumblr.com/page/104
http://www.toutlecine.com/images/star/0004/00049222-colleen-dewhurst.html
http://www.startiger.com/myStars/l.php?i=&s=168570&u=155
http://www.csc.ca/news/default.asp?aID=1366
http://3.bp.blogspot.com/_W6uiHz8pg50/TT359arFCwI/AAAAAAAAADI/91MIDlBDSso/s1600/una_storia_vera.jpg
http://wild-wild-western.over-blog.com/article-36049214.html

FollowsCrombieGrantDewhurtsFarnsworth

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.


Už ste čítali?