Vtedy a dnes: Derrick (1974 - 1998)

Autor: Adriana Markovičová | 6.5.2012 o 17:00 | Karma článku: 11,82 | Prečítané:  20477x

Derrick je fenomén, ktorému som nikdy nerozumela. Teda, aby ste rozumeli, mala som jasno v tom, kto je obeť, a kto vyšetruje. Niekedy sa mi dokonca stalo, že som mala okamžite jasno aj v tom, kto je vrah. To, že vrchný inšpektor nebol prototypom antického ideálu krásy, mi takisto neprekážalo. Pre mňa je skôr záhadou, že sme si k tým svietiacim debnám sadali znova a znova, hoci sme vedeli, že aj dnes bude na odhalenie páchateľa použitý rovnaký vyšetrovací postup ako pred týždňom. Spomínate si? Inšpektor Derrick príde so svojím fešáckym parťákom Harrym na miesto činu, potom si záhadným metodologickým postupom vyhliadne náhodne zvoleného podozrivého, ktorého dovtedy obťažuje telefonátmi a návštevami, kým ten úbožiak nepustí perie a nezaspieva. Poviem vám, keby som ja bola vrah, stačil by mi aj Derrickov hlboký pohľad, okamžite by som sa priznala k mordu aj bez dôkazov.

Alebo si predstavte inú typickú scénu, v ktorej si Derrick skúmavo obzerá dieru v okne očividne spôsobenú guľkou, zatiaľčo v pozadí ošetrujú chlapíka so strelným poranením.
"Strieľalo sa tu", konečne prehovorí vrchný inšpektor a napätý divák môže opäť spokojne dýchať.

Napriek relatívne nudnému priebehu deja mal seriál úspech nielen v krajinách na východ od Mníchova, ale na celom svete. Celkom 281 častí sa vyrábalo 25 rokov a vysielali ho vo viac ako 100 štátoch.
Diváci starli spolu s hlavnými predstaviteľmi, pribúdali im vrásky a okuliare, ubúdali vlasy a úsmev...

Derrick 1

Derrick 2

Derrick 3

Derrick 4

Najčastejším dôvodom smrti obete bolo zastrelenie (167 osôb), uškrtenie (39 osôb) a bodnutie (38 osôb). Každý siedmy zločinec bola žena, avšak medzi obeťami sa nežné pohlavie vyskytovalo častejšie (44%). Derrick nevraždil ani raz.
V Číne seriál uvádzali pod názvom Dé li kè a údajne z neho používali ukážky pri  výučbe mladých policajtov a inšpektorov. Zlé jazyky tiež tvrdia, že takí Japonci si doteraz myslia, že každý Nemec má svojho Harryho. 
Úspech nemeckej kriminálky nahnal vodu na mlyn rôznym analytikom, ktorí sa ihneď pustili do práce a začali hľadať príčiny navonok nepochopiteľnej popularity inšpektora Derricka. Prišli na to, že ľudia mali plné zuby bezbrehých strieľačiek a automobilových naháňačiek, preto potrebovali láskavého empatického uja, ktorý by dostal zlo na kolená bez toho, aby si čo i len zašpinil zánovný kabátec.
Lenže to možno platilo v krajinách, kde sa v telke strieľalo pričasto, ale u nás? Keď si suchárskeho Derricka porovnám trebárs s briskným Marvanom a jeho vtipnou a ľudskou mordpartou zo seriálu Hříšní lidé města pražského, tak víťaznemu ťaženiu nemeckého šéfinšpektora stále nerozumiem.

TappertTakže teraz som si rozhnevala polovicu čitateľov, ale hádam mi odpustia malé rýpnutie.
Skúsim to odčiniť malou exkurziou do neutrálnejších vôd osobných osudov hlavných predstaviteľov.
Je pochopiteľné, že začneme tou najdôležitejšou postavou.

Vrchný inšpektor mníchovskej polície Stephan Derrick nosí na ruke zlaté rolexky a chodieva v dokonale padnúcom obleku, z ktorého raz za čas vytiahne revolver, aby sa nepovedalo, že je bábovka.
Jeho hlavnou zbraňou je ľudské pochopenie a spýtavý pohľad, ktorý podľa kuloárnych rečí očaril aj istého obyvateľa Vatikánu, pápeža Ján Pavla II. Obaja sú dnes už na pravde božej - ktovie, možno si tam hore teraz vymieňajú podpiskarty (tak, a teraz som si rozhnevala aj tú druhú polovicu čitateľov).

Čo sa týka Derrickovho súkromného života, tiež to nie je veľká sláva.
Pokým sa okolo Harryho obšmietajú rôzne žmurkajúce ženy, Števko nehovorí o žene svojho života nič. Asi sa za ňu hanbí či čo, lebo na obrazovke ju nikdy nikto nevidel. Bozk
Keby aspoň (ako jeho kolega Colombo) občas spomenul, že navarila dobrú večeru alebo mu vynadala za neskorý príchod z pitevne... ale on nič.
Pustila som sa teda do investigatívy a vypátrala som predsa len jeden záber, ktorý mi vyrazil dych.
No dobre, nevyrazil, až tak ma inšpektorov privátny ľúbostný život nedojíma, ale možno si udobrím aspoň časť populácie, ktorú som predtým dva razy nahnevala.
Tu vpravo predkladám dôkaz, že Derrick nie je nepobozkaný muž.

Horst Tappert pobozkaný bol, dokonca až tri razy. O jeho prvom a druhom manželskom zväzku sa na internete nedozviete takmer nič, akurát sa spomínajú tri deti (dnes žije už len jedno).
Tappert 36 ročnýVrátim sa do jeho mladosti.
Narodil sa ako poštárov syn a dlho to vyzeralo, že z neho vyrastie ochodník. Vo svete zúrila II. svetová vojna a čerstvého absolventa obchodnej školy povolal do boja na nórskom fronte nemecký Wehrmacht. Mladý Horst sa dostal do zajatia a ktovie, či mu to nezachránilo život.
Po ukončení vojny sa Tappert pokúsil získať miesto účtovníka v divadle, lenže vtedy sa zamiloval do iného povolania. Absolvoval herecký kurz a zatvoril účtovnícke knihy nadobro.
Ako 34-ročný muž sa oženil tretí raz a konečne mu vzťah vyšiel podľa predstáv. Začalo sa mu dariť aj vo filme a televízii, dokonca rovno v oblasti zločinu - v istom filme ho obsadili do úlohy poštového lupiča.
Vidíte tie paradoxy? Syn poštára a budúci vyšetrovateľ ide prepadnúť poštu.
Neskôr mu v telke ponúkli úlohu detektíva a rok po päťdesiatke sa z neho definitívne stal Stephan Derrick. Vydržalo mu to celých 25 rokov, a keby si sám nebol povedal dosť, asi by to bol ťahal až do smrti. Náhrobný kameň
Pán Tappert si však chcel užiť rybárčenie vo svojom letnom sídle v Nórsku, ktoré si zamiloval od čias pôsobenia v armáde, a ktoré mu udelilo čestné občianstvo.
Uctilo si ho však aj rodné Nemecko, bol nositeľom Spolkového kríža za zásluhy.
Keď vo veku 85 rokov zomrel, písali o tom noviny po celom svete.
Ja ponúkam odkaz na reportáž istej nemeckej televízie - aj tí, ktorí nerozumejú po nemecky, si určite vychutnajú staršie i novodobé zábery na pána, po ktorom prezývajú istý starší model automobilu BMW (obaja vraj majú podobný kukuč).

WepperNedá sa nič robiť, Harry Klein je opäť druhý v poradí. Hádam si už za tie roky na to mohol zvyknúť, no možno ho poteší, že bol hlavným ťahákom pre mladé dievčatá i zrelé ženy. V oblasti krásy mu teda prideľujem jedničku, nech má radosť.
Pre Derricka je jeho asistent pravou i ľavou rukou.
Poveruje ho tými najťažšími úlohami (Harry, choď po auto) a on to zvláda bez mihnutia oka. Naštartuje služobné béemvéčko s automatickou prevodovkou, lebo však zavraždený nepočká, zároveň ponúkne Stephanovi telefón, aby rovno zavolal podozrivému a začal ho dusiť vo vlastnej šťave.
No, a keď úspešne vyriešia prípad, je čas na spoločnú šálku teplého kakaa.
Taký je to muž, hotový poklad!

Fritz Wepper mal tri roky, keď sa jeho otec stratil kdesi v Rusku a zanechal matku, jeho i brata napospas osudu. Tá zamerala výchovu umeleckým smerom, lebo z oboch synov sa stali herci už v nízkom veku.
Fritz bol úspešnejší, kariéru začal ako čerstvo plnoletý vo filme Most, neskôr sa oveľa viac zviditeľnil v oscarovom Kabarete, kde sekundoval Lize Minelli a Michaelovi Yorkovi. KabaretAsi sa však nepohodol s produkciou, lebo ho údajne nechceli pustiť na slávnostný ceremoniál.
Druhé husle, teda asistenta, hral aj v nemeckom kriminálnom seriáli Der Kommisar, odkiaľ v 33 rokoch plynulo prešiel k Derrickovi.
Dva roky pred štyridsiatkou si vzal za ženu princeznú.
Nie, nehovorím o nejakom filme, jeho družkou v bohatstve i chudobe sa stala dáma s modrou krvou Angela von Hohenzollern - dva roky po sobáši mu povila dcéru Sophie.
Z tej je dnes tiež herečka a svojho ocka prerástla o hlavu.

Už to vyzeralo, že Fritz sa vyhne zákernej chorobe v odborných kruhoch označovanej ako zapaľovanie lýtok, ale tá ho s príchodom sedemdesiatky predsa len dostihla. Minulý rok mu milenka, ktorej vek poľahky vypočítate (deleno dva), porodila ďalšiu dcéru. Čerstvý aprílový bulvár však píše, že tento ilegálno-verejný vzťah prechádza krízou, a že sa Fritzovi pôvodná manželka predsa len ešte zíde (najmä na nemocničnom lôžku).

Ako to už v prípade úspešných seriálov býva, autori by radi zarobili aj na doplnkových produktoch. Preto je možné obstarať si sériu derrickovských kníh, PC hru (tu je malá recenzia), CD-čko so soundrackom alebo animovanú paródiu, v ktorej Harry konečne začne žiarliť na svojho šéfa.
Ak sa vám nechce míňať výplatu na zbytočnosti, stačí, keď si pustíte úvodných pár minút jednej z epizód (zvučka začína okolo 14. sekundy). Na precvičenie šedých mozgových buniek si skúste tipnúť, čo sú zač tí fúzatí chlapci v kožených bundách stojaci za stĺpom, a čo má v obale od hudobného nástroja pán, ktorý práve pricestoval.

A nezabudnite, že sa nebudem hnevať, ak ma opravíte alebo doplníte. Informácie sú ako vždy overené len do tej miery, ako ich uvádza internet.

Nabudúce: MacGyver

 

Zdroje a fotografie:
http://forum.ados.fr/people/television/beau-monde-sujet_476_4.htm
http://www.zeitong.de/ng/da/2009/01/14/platz-in-wuppertal-soll-nach-horst-tappert-benannt-werden/
http://www.steffi-line.de/archiv_text/nost_film50_deutsch/76_tappert.htm

http://www.flickr.com/photos/truusbobjantoo/7013253835/
http://unterhaltung.freenet.de/boulevard/fritz-wepper-ist-vater_3134466_705206.html
http://veehd.com/video/4549150_Cabaret-1972-Drama-Musical-Performing-Arts-Adaptation-Politics-Religion-and-War-Liza-Minnelli
http://www.zimbio.com/photos/Fritz+Wepper/Bambi+Award+2011/wNxsln4jXQU
http://www.derrick-fan.blogspot.com
http://www.ofdb.de/film/16061,Derrick
http://www.kleinezeitung.at/allgemein/portrait/2807355/bezahlt-werden-fuers-grantigsein.story
http://www.mediabiz.de/video/firmen/people/gerhard-borman/8424/33772
http://1686.homepagemodules.de/t60617f2290151-quot-Derrick-quot-oder-das-andere-Konzept-16.html
http://www.derrick-fanclub.de/
http://www.cas.sk/galeria/255158/?foto=10
http://en.wikipedia.org/wiki/Derrick_(TV_series)
http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=32223897

TappertWepperWepper s dcérou

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti

Peter Juhás má zakázané hovoriť.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.


Už ste čítali?