Vtedy a dnes: MacGyver (1985 - 1992)

Autor: Adriana Markovičová | 13.5.2012 o 17:00 | Karma článku: 11,74 | Prečítané:  26537x

Viete, čo to znamená, keď vyhodíte z ôsmeho poschodia zhrdzavený klinec a na zem dopadne traktor? Prastarý vtip má pointu v tom, že na treťom poschodí býva istý čiernooký chlapík s jamkami v lícach, ktorý spakruky súka z hlavy nekonečné znalosti z oblasti chémie, fyziky i matematiky. MacGyver. V časoch, keď ho vysielali v našich končinách, býval idolom chlapcov od 6 do 13 rokov a dievčat od 13 do 19 rokov (no dobre, v niekedy aj do deväťdesiat, ale u oboch pohlaví rovnako). Bol iný ako nabúchaní americkí svalovci, či šťúpli čínski karatisti, čo sa prebíjali životom vďaka svalom, úderom a zbraniam. On si vystačil s vreckom v nohaviciach, v ktorom ukrýval švajčiarsky nožík, žuvačky, čokoládovú tyčinku, lepiacu pásku a podobné drobnosti. Nemyslite si, že to bol nejaký somrák, všetko sa mu zišlo - tu potreboval vyrobiť výbušninu, tam zlikvidovať balistickú strelu, a to by v tom bol čert, aby to nešlo kancelárskou sponkou.

Americko-kanadský seriál sa vyrábal sedem sezón, čo predstavovalo 139 epizód. Následne vznikli ešte dva celovečerné "pohrobky", ale tie boli len zúfalým pokusom nadviazať na zašlú slávu. Raz darmo, vedieť odísť v pravý čas je tiež umením.
Princíp seriálu je jednoduchý. Každá časť začína predkrmom, v ktorom Angus MacGyver prekonáva pomerne bezvýznamné prekážky (napr. likvidáciu fúzatých teroristov alebo ukradnutie nejakej blbej diskety). Ozajstné problémy čakajú na ležérneho fešáka až po niekoľkých minútach, ale poviem vám, antiperspirantový priemysel musí byť z neho zúfalý, lebo sa pri tom ani len nazapotí. 
Ani zbrojná lobby ním nie je dvakrát nadšená, odmieta totiž každú slušnú búchačku a rakety používa len ako módny doplnok, keď si ich ledabolo kládie na rameno.

Anderson

Hlavný hrdina sa spolieha zásadne len na svoj mozog, ktorý funguje inak ako u väčšiny priemerného obyvateľstva. Často vravieva vety ako: "Kde vy vidíte žuvačku, ja vidím chemickú zlúčeninu." 
Dala som si námahu a vypracovala som neúplný prehľad jeho kreatívnych nápadov, ktorý sa iste stane predmetom pohŕdania a nedôvery... nuž, tak to už s géniami v živote chodí, zvyčajne ostávajú smrteľníkmi nepochopení. 
Takže MycGyver vie:

 • zastaviť jadrový výbuch zicherkou,
 • sceliť deravý teplovzdušný balón izolepou,
 • otvoriť zamknuté dvere pomocou žiarovky,
 • opraviť prasknutú poistku použitím obalu zo žuvačky,
 • získať informácie od podozrivej osoby hypnózou - tú navodiť pomocou zrkadielka a popolníka,
 • zlikvidovať laser opäť len bežným zrkadlom,
 • vyrobiť bombu z tenisovej rakety, pouličného osvetlenia, vodky, púdrenky, hrdzavého klinca, či rybárskeho háčika (už si presne nepamätám v akom pomere),
 • opraviť automobil perom,
 • zneškodniť mafiánov bežným gaučom,
 • upchať chladič vaječným bielkom,
 • vyvolať fotografie z negatívu zmixovaním obsahu lekárničky, pomaranča a kyseliny z batérie,
 • pomôcť Alexandrovi Dubčekovi k úteku z Československa,
 • prerobiť detský kočík na invalidný vozík,
 • vyrobiť elektrinu z kaktusu,
 • zalepiť dieru v sude plnom kyseliny obyčajnou čokoládou (v tomto jedinom prípade mám pochybnosti - to fakt nebolo inej cesty, resp. nie je tej čokolády škoda?),
 • rýchlo a efektívne vyzliecť dámu zo šiat (dôkaz tu).

Bývalý agent špeciálnej jednotky často používa prestrojenie za počítačového odborníka Dextera Filmora, aby sa infiltroval do zločineckej organizácie.
A ešte čosi pre citlivejše duše - Angus je sirota. Jeho stará mama a rodičia skonali pomerne skoro, jediným príbuzným je starý otec, ktorý tiež zomrie. Možno by sa mal tento odvážny hrdina konečne zamyslieť aj nad spôsobom, ako pomocou švajčiarskeho vreckového nožíka zabrániť príbuzným, aby umierali.

AndersonRichard Dean Anderson je najstarším zo štyroch detí stredoškolského učiteľa a výtvarníčky.
Ako dieťa veľmi rád naháňal puk hokejkou, a keby si nebol dolámal obe ruky, možno by z neho bola hviezda NHL. Takto bol nútený zmeniť plány a miesto toho začal chodiť na herecké kurzy.
Jeho profesionálna umelecká kariéra začala na ulici, kde šaškoval ako pouličný zabávač. Potom to už išlo ako po masle - päť rokov obsmŕdal ako doktor v seriáli General Hospital, sedem rokov zachraňoval svet ako MacGyver a osem sezón bol hlavnou hviezdou Hviezdnej brány (Stargate), už aj ako producent.
Vo voľnom čase sa venoval spevu a komponovaniu hudby. V sedemdesiatych rokoch mal dokonca aj vlastnú kapelu Ricky Dean and Dante a i vy sa isto potešíte krátkej ukážke z tých sladkých čias.
Aj k hokeju sa napokon okľukou dostal. Vďaka popularite ho v rokoch 1988 a 1992 menovali čestným kapitánom amerického olympijského tímu. Okrem toho občas pozbiera pár celebrít z lehátok na jachtách a posiela ich na ľad - je totiž zakladateľom hokejového družstva osobností šoubiznisu.

Inak je to rovnako akčný chlapík ako Angus MacGyver. Tu som bez nároku na poradie významnosti spísala štyri spoločné prvky oboch borcov:

 • Pomáhajú slabším - MacGyver robieva vedúceho v klube pre deti z ulice, Anderson plní želania smrteľne chorým deťom (taký americký Willy Rozboril), či podporuje spolky na záchranu morskej fauny pred vyhynutím.
 • Neobsedia na zadku - lezú po skalách (MacGyver len v nutných prípadoch, lebo neznáša výšky), potápajú sa, lietajú na rogale, visia z vrtuľníka, či zbožňujú automobilové preteky z pozície blázna vodiča.
 • Lepia sa na nich krásne ženy, lenže ako majú tí úbožiaci vedieť, ktorá je tá pravá, ha?
  A Richard si veru má z čoho vyberať - pár herečiek (Lara Flynn Boyle, Teri Hatcher, Sela Ward), jedna slávna nemecká krasokorčuliarka (Katarina Witt), a to ani zďaleka nie je kompletný výpočet. Výsledkom ich nerozhodnosti je status starého mládenca a nemanželské dieťa - zatiaľčo MacGyver v poslednej epizóde objaví už dospelého syna, Ricky má so svojou ostatnou partnerkou pubertálnu dcéru, ktorú v každom rozhovore ako vzorný tatko ospevuje. Dokonca to vyzerá tak, že z nej bude mať tiež herečku.
 • Obaja majú narodeniny v rovnaký deň (Richard je presne o rok starší, prvé časti seriálu natáčal vo veku 35 rokov).

A ešte jedna škodoradostná správa, ktorú pred pár mesiacmi priniesla zahraničná tlač. Komusi sa podarilo nafotiť tohto 62-ročného herca, ako bezradne stojí pred pokazeným autom a NEVIE HO OPRAVIŤ.
Tak toto je nabetón len škaredá hra bulvárnych plátkov, ktoré už fakt nevedia, čím by pritiahli čitateľov. V skutočnosti sa mu niekde zapotrošilo pero, a tak len čakal, kým mu prinesú náhradné. Ja viem, že tesne po vydaní správy sa potom párkrát pošpáral v motorovom priestore svojho tátoša a vzápätí odfrčal domov - lenže to už tých novinárov nezaujíma, že?

ElcarMacGyver nezachraňuje ľudstvo len tak, načierno. Pracuje pre nadáciu Phoenix, ktorá zaňho iste riadne platí odvody, dokonca má svojho priameho nadriadeného Pete Thorntona.
Bývalý vládny agent Oddelenia špeciálnych úloh je však dobrý šéf a hoci časom oslepne, dozerá na svojho najlepšieho zamestnanca otcovskou rukou. Svojej práci obetuje i rodinnú pohodu, je už dlhšie rozvedený a má syna.

Ibson Dana Elcar vstúpil do deja ako 58-ročný v inej jednorazovej úlohe. MacGyverovým šéfom, a teda stálym členom hereckého obsadenia, bol až od 11. epizódy.
Ak sa vám tie krstné mená zdajú byť zvláštne, vedzte,  že jeho predkovia pochádzajú z Dánska. Tatko bol mäsiarom, matka opatrovateľkou a malý Danko vyrastal na rodinnej farme.
V ranej dospelosti vstúpil do amerického námorníctva, neskôr si privyrábal ako taxikár a vodič sanitky, vďaka čomu si mohol financovať štúdium herectva.
Hrával rôzne vedľajšie a epizódne úlohy vo filmoch (napr. slávny Podraz s Redfordom a Newmanom), či seriáloch (Matlock, Knight Rider, Právo a poriadok), no najväčšiu popularitu mu priniesol práve MacGyver.
Keďže trpel cukrovkou a v roku 1991 začal strácať zrak, scenáristi prispôsobili jeho zdravotnému stavu aj postavu Pete Thorntona.
Neskôr ešte hral (už ako nevidiaci) aj v divadle a posledný raz sme ho mali možnosť vidieť aj my - v roku 2002 v seriáli Pohotovosť.
Keď sa mu pozriete do tváre, povedali by ste, že sa stihol tri razy oženiť i rozviesť? Keď vo veku 77 rokov zomieral na zápal pľúc, stála pri ňom dlhoročná partnerka a (asi) aj štyri deti z predchádzajúcich vzťahov.

McGillFMáme tu ešte jedného MacGyverovho starého kamoša, aj keď ten ho skôr privádza do problémov. Fúzatý Jack Dalton behá po svete v čapici a leteckej vetrovke a jeho hlavným životným cieľom je prísť k nejakým peniazom.
Sám sebe je dokonalým detektorom lži, lebo keď klame, cuká očným viečkom (škoda, že podobnú poruchu nemajú aj niektorí verejní činitelia).

Bruce McGill je celý život hercom malých úloh v slávnych snímkach.
Okrem povinnej jazdy vo fantastických seriáloch Star Trek a Babylon 5, podviedol svojho kamaráta Brucea Willisa s jeho filmovou manželkou v Poslednom skautovi, za čo si zaslúžil rýchly koniec (vybuchol v aute).
Ďalej hral vo filmoch Môj bratranec Vinny, Cliffhanger, Pravá blondínka 2, Collateral, Legenda o slávnom návrate či Zvierací dom.
Herec je ženatý s tou istou ženou už takmer dve desaťročia, často ho vidno plachtiť na loďke, či sedieť za pianom.
V čase natáčania MacGyvera mal 35 rokov, dnes je to statný šesťdesiatnik.

V každom dobrom dobrodružnom seriáli nesmie chýbať krásna žena a strašne nebezpečný zloduch. Preto si teraz dáme ďalšie dve postavy a vy hádajte, kto z nich je tá krásavica, a kto zločinec (nebojte sa, je to ľahká úloha).

HatcherPenny Parkerová je málo talentovaná, ale veľmi ambiciózna hviezdička, ktorá prvý raz narazí na MacGyvera v situácii, keď sa pomocou jeho vrecka pokúša prepašovať cez colnú kontrolu pár šperkov.
To ešte netuší, že natrafila na vrecko toho najšikovnejšieho chlapa na svete, a to je dôvod na pár pekne štipľavých scén, kde to medzi nimi často zaiskrí.

21-ročná Teri Hatcher bola v tom období začínajúcou hviezdou a my vieme, že ju čakala skvelá kariéra.
Povedali by ste, že je jedinou dcérou nukleárneho fyzika a programátorky?
Aj ona sama bola predurčená stať sa matematičkou, avšak bývalá kapitánka stredoškolských roztlieskávačiek náročné štúdium zanechala, a nebolo to pre nedostatok rozumu.
Chvíľu sa živila ako tanečnica, ale časom sa dostala do povedomia verejnosti ako herečka. Keďže ide o pomerne známu osobu, ponúkam vám zoznam filmov a seriálov - vy si tipnite, v ktorom nehrala:

 • Star Trek
 • Loď lásky
 • Superman
 • Dva a pol chlapa
 • Smallville
 • Zúfalé manželky
 • Tridsať prípadov majora Zemana
 • Zajtrajšok nikdy nezomiera
 • Tango a Cash
 • Príbehy zo záhrobia
 • Frasier
 • Murphy Brownová
 • Spy Kids

Víťaza súťaže nečaká žiadna odmena, ale informácia, že Teri bola v roku 2005 časopisom People zapísaná do zoznamu 50 najkrajších ľudí sveta. To isté si určite kedysi mysleli aj jej dvaja bývalí manželia. S tým druhým, hercom Jonom Tenneym, má spoločnú dcéru.
Dnes má 47 rokov a možno by ste boli prekvapení, kde ju môžete nájsť vo voľnom čase. Ak sa budete niekedy prechádzať popri rybníku a bude sa vám zdať, že tamtá rybárka je vám nejako povedomá, možno to bude práve ona.

Des BarresMurdoc je medzinárodne hľadaný úkladný vrah, ktorý na mieste činu zanecháva svojrázny podpis - fotky obetí. Miluje dynamit a ťažké zbrane, najmä plameňomety, raketomety a iné -mety.
Asi však bude trpieť nejakou očnou chorobou, lebo ako triafa, tak triafa, MacGyvera nikdy netrafí, za čo ho Medzinárodné združenie atentátnikov vylúči zo svojich radov.
Na druhej strane aj on sám vyzerá dosť trvanlivo, lebo zvykne prežiť aj tie najsmrteľnejšie nehody.

Už som si myslela, že predstaviteľ Murdoca bude nejaký bezvýznamný nudný herec, ale Angličan Lord Philip Michael Des Barres ma veľmi prekvapil.
Asi ste pochopili, že Lord nebude krstné meno, ale titul. V 12. storočí ho jednému zo statočných predkov Barresovcov udelil samotný francúzsky kráľ za svoju záchranu a vyzerá to tak, že rodu sa doteraz darí nevymrieť.
Michael je jediným dieťaťom šľachtica a jeho tretej manželky, jazzovej speváčky. Mladý muž asi nemal typické detstvo šarvanca, ktorý si môže len tak beztrestne roztrhnúť pančuchy, možno preto si tú frustráciu vynahradil v puberte. Zo školy ho vylúčili pre dlhé vlasy a v sedemdesiatych rokoch sa z neho stal rockový spevák, prívrženec drôg a alkoholu. Spieval a skladal pre skupiny Silverhead, Power Station, či Chequered, rozbehol aj sólovú kariéru.
Našťastie mu do dnešných dní ostala len tá prvá záľuba, dokonca sa angažuje v pomoci bezdomovcom a závislákom. Okrem toho pomáha pri organizácii istého filmového festivalu a komponuje hudbu do rôznych filmov (napr. Policajná akadémia 2, Komando, 9 a ½ týždňa).
Nie je teda hercom na plný úväzok, skôr mi to pripadá tak, že natáča len tak z pasie. Okrem úlohy Murdoca mal drobné šteky v seriáloch Alf, Sledge Hammer, Roseanne, Melrose Place, JAG, Chameleón, Čarodejnice, atď. Fajnšmekri ho možno nájdu medzi neposlušnými študentami Sidneyho Poitiera v snímke Pánu učiteľovi z lásky.
Ešte tu mám informáciu o rodinnom živote zvláštne vyzerajúceho umelca.
Prvé manželstvo bol asi úlet, trvalo len krátko, ale potom si vzal za ženu "profesionálnu" fanúšičku. Je to povolanie, v ktorom si obľúbite nejakú hviezdu, založíte jej fanklub a potom sa jej snažíte dostať pod kožu. Táto konkrétna fešanda to skúšala (a vraj úspešne) s Donom Johnsonom, Mickom Jaggerom a štyrmi ďalšími umelcami, ale iba s Michaelom sa jej podarilo dostať aj pečiatku z matriky.
Misia bola úspešná aj v oblasti pokračovania rodu po meči, majú spolu syna, a vraj sú aj po rozvode kamarátmi.
Ach, táto šľachta... dajme si radšej peknú pesničku v podaní Michaela Des Barresa.

Seriál MacGyver bol odrazovým mostíkom aj pre pár hercov, ktorí sa neskôr stali známymi umelcami. Za všetkých spomeniem mená ako Adam Arkin,...

arkin.jpg

... Cuba Gooding Jr., ...

Gooding

...ba i Jason Priestley.
Priestley
No, a túto dievčinku si nechávam ako tretiu dnešnú hádanku bez výhry.
Poznávate ju?
bialik.jpg

Býva dobrým zvykom ukončiť každý článok ukážkou z diela. Pôvodne som mala v pláne uviesť niektorý z MacGyverových fyzikálno-chemických kúskov, nad ktorými ostáva stáť rozum, no toto sa mi zdá byť lepšie.
Keď sa seriál objavil na našich obrazovkách, začínal s českým dabingom, ale neskôr komusi napadlo dať zarobiť aj slovenskému ľudu a do hlavnej úlohy obsadili dnes už bývalého riaditeľa istej spravodajskej televízie. Áno, je to herec s ľúbozvučným hlasom, ktorý aj do slova "zlynčovali" dokáže vtesnať mäkčeň nad písmeno L. Vychutnajte si túto krásu, nad ktorou by aj Ľudevít Štúr zaplesal (začína to niekde okolo druhej minúty).

Kdesi som počula, že správny Slovák si vždy nájde dôvod na oslavu, preto vám jeden taký celkom dobrý dôvod ponúkam. Toto je výročný 25. článok série Vtedy a dnes.
Na zdravie, priatelia...

Nabudúce: Sandokan


Zdroje a fotografie:
http://macgyver.cz/
http://www.rdanderson.com/
http://www.miras.cz/personal/macgyver.php
http://www.csfd.cz/film/69427-macgyver/
http://www.zimbio.com
http://www.barrandov.tv
http://blogs.babble.com/famecrawler/2010/11/13/richard-dean-anderson-macgyver-star-lands-in-a-predicament-not-even-duct-tape-can-fix/
http://imageshack.us/photo/my-images/600/vlcsnap2010121022h30m42.png/
http://www.antesydespues.com.ar/terri-hatcher/

http://danaelcar.macgyveronline.com/
http://rdafan.net/
http://www.csfd.cz/
http://www.desbarres.com/
http://www.childstarlets.com/captures/moviesm/mbmacgyver.html
http://www.tvgems.net/macgyver/guests4.html

AndersonAndersonDesBArresElcarHatcherMcGillF

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?