Vtedy a dnes: Sandokan (1976)

Autor: Adriana Markovičová | 20.5.2012 o 17:00 | (upravené 1.6.2012 o 9:09) Karma článku: 11,77 | Prečítané:  23941x

Nie, nepomýlila som sa, tento ilustračný obrázok ku seriálu o Tigrovi z Mompracemu patrí. Chutné čokoládovo-kokosové pochúťky majú totiž celkom svojrázne meno, volajú sa Sandokanove oči. Kedysi sme ich vyrábali pomocou plastových obalov od vajec, ktoré vydržali aj pod tromi tehlami. Plechové formičky a papierové košíčky boli podpultový tovar, tak si socialistická gazdiná pomáhala, ako sa dalo. Po tomto zdĺhavom entrée ste už asi prišli na to, že aj dnes budeme spomínať na časy, keď sa v telke okrem armádneho magazínu a Pionierskej lastovičky vysielali pritrúble reklamy (to sa vlastne až tak nezmenilo). Sandokan totiž sedem rokov po svojom vzniku spôsobil na československých obrazovkách malú kultúrno-spoločenskú explóziu. Fakt si nevymýšľam.

Okatý bradáč s turbanom na hlave bol príčinou toho, že dietky poslali smejúcu sa mačičku do teplých krajín, a začali spievať Prší, prší, len sa leje, Sandokan sa z okna smeje, Marianna za lesom miluje se s Janésom.
Ani oficiálni predstavitelia vtedajšej popmjúzik nenechali svojich fanúšikov napospas cudzojazyčnému textu a uviedli na scénu domácu verziu populárnej pesničky (aj s fonetickým prepisom, prehratie len na vlastné riziko).
A ten, kto si od kolotočiarov nekúpil tričko s mierne spotvoreným Sandokanom, akoby ani neexistoval.
Vidím, že sa terajšia dorastajúca generácia potmehúdsky usmieva popod fúz a netrúfam si ani pomyslieť, akými prívlastkami častuje svojich predkov za výstrelky mladosti.
Keďže božie mlyny melú pomaly, ale zato spoľahlivo, mám pred sebou vidinu roka 2032 a zdvihnuté obočie adolescentnej mládeže, ktorá sa uškŕňa nad fotkami svojich rodičov odetých v tričkách s Jackom Sparrowom.

Dosť bolo generačného podpichovania, povedzme si zopár faktov. Príbeh vychádza z reálnych historických udalostí 19. storočia, ktoré spisovateľ Emilio Salgari spracoval do niekoľkých románov. Na ich základe boli vyrobené aj ďalšie snímky - Sandokan útočí (1977), seriál Sandokanov návrat (1996) a u nás neuvádzaný Syn Sandokana (1998).
Teraz je tá pravá chvíľa, aby sme si pripomenuli úvodné a záverečné titulky šesťdielnej pirátskej ságy o malajzskom Tigrovi z Mompracemu a Perle z Labuanu. Zavrite oči a užite si to... kóresangue, elevére, grandevénto, delanóteka gasjaseráááá...

Tak ako? Aj vy cítite nádych nostalgie? Muzička bratov Maurizia a Guida De Angelis je vydarená už len preto, že si na ňu dokážete spomenúť aj po rokoch.
Na rade sú postavy a obsadenie šesťdielneho seriálu.

BediSandokan je syn Maharadžu, posledný člen vládnucej dynastie a pirát, ktorý má hlboké oči sa postaví proti koloniálnej nadvláde Britov. Vo voľnom čase rád skladá tigre na lopatky tým, že sa na nich pozrie hlbokými očami celý zvalí, až kým tie šelmy nezdrhnú.
Akoby to vyzeralo, keby v dobrodružnom seriáli chýbala láska? No biedne, preto ani tu nechýba. Istá blonďavá kráska urodzeného pôvodu sa nechá očariť jeho hlbokými očami pevným charakterom, čím si obaja zarobia na pekné problémy.

Kabir Bedi sa narodil v indickom Pandžábe do vzdelanej rodiny. Otec bol spisovateľom, filozofom a horlivým stúpencom boja za nezávislosť Indie, matka sa starala o tri deti a neskôr konvertovala na budhizmus.
Z Kabira sa stal herec a svoju kariéru začal v Bollywoode - indickej verzii továrne na sny. To, že prerazil i mimo Indie, je v podstate taký malý zázrak. Môže za to istý britský režisér, ktorý 30-ročnému hercovi ponúkol hlavnú rolu v dvoch veľkých pirátskych hitoch naraz - išlo o Sandokana a Čierneho korzára.
Od tých čias ho rôzni iní režiséri začali obsadzovať do rôznych seriálov ako taký exotický talizman.
Bedimu slúži ku cti, že týmito malými úlohami nepohŕdal, takže jeho filmografia uvádza napríklad bondovku Chobotnička, francúzsky film Zlodej z Bagdadu, ďalej seriály Dynastia, Maharadžova dcéra, Knight Rider, Magnum, Zákon púšte, či To je vražda, napísala.
Nech by však robil čokoľvek, aj tak v ňom každý vidí len Sandokana.
Nevidela ho v ňom hádam iba prvá manželka, istá tanečnica, ktorú si vzal koncom šesťdesiatych rokov a hoci mu porodila tri deti, po piatich rokoch sa rozviedli. Z dcéry a jedného syna sa tiež stali herci, druhý syn skončil svoj život v dospelosti samovraždou, keďže trpel ťažkou schizofréniou.
Druhé manželstvo s anglickou módnou návrhárkou takisto nevydržalo dlho, jeho výsledkom bol ďalší syn, ktorý sa neskôr živil ako model (raz darmo, asi bude po tatkovi).
S manželstvom to skúsil aj do tretice, tentoraz sa rozviedol až po 12 rokoch, avšak vie sa aj o iných neoficiálnych vzťahoch, napríklad s istou Miss Indie. Podľa informácií z internetu nie je ani v súčasnosti opustený, údajne má už päť-šesť rokov stálu priateľku.

Dnes má Kabir Bedi 66 rokov a na rodný kraj nezanevrel, trvalý pobyt má v Bombaji. Ľudia na celom svete si jeho tvár pamätajú a spomenul si na neho i taliansky prezident, keď ho celkom nedávno povýšil do šľachtického stavu a pasoval za rytiera.
V roku 2004 navštívil Českú republiku, o čom predkladám dôkaz, stačí len kliknúť na odkaz z relácie Uvolněte se, prosím. Po jeho zhliadnutí som bola nútená zmeniť svoj dlhoročný postoj k otázke Kabirových očí - tie totiž časom stratili na príťažlivosti, ale ten hlas... ten je hlboký až-až.

LeroyNajlepším kamošom Sandokana je sympatický portugalský dobrodruh Yanez De Gomera.
Rád mu kryje chrbát a občas mu pomáha dostať ženu jeho snov Mariannu tam, kde treba - je to jednoducho taká malajzská odroda Old Shatterhanda.
Inak je to džentlmen od kosti, akurát sa mu ešte nedonieslo nič o tom, ako veľmi škodí fajčenie zdraviu. Niekedy sa prezlieka do odevu nepriateľa, aby ho zmiatol a získal tak nejakú korisť.

Philippe Leroy je na rozdiel od svojej postavy Francúz, avšak dobrodružnú povahu majú spoločnú.
Herec miluje parašutizmus a zoskok padákom si daroval aj pred rokom, keď oslavoval okrúhle osemdesiatiny (v Sandokanovi mal 46).
Philippe patrí medzi mimoriadne produktívnych umelcov, má za sebou 40 rokov hereckej kariéry vo francúzskych a talianskych filmoch. Tohto elegána sme u nás videli napríklad v Brutálnej Nikite, vo filme Mojžiš, či v niekoľkých epizódach Dona Mattea.
V súkromí to s manželkami nepreháňa, od roku 1990 má stále tú istú, z dvoch spoločných detí si jedno zvolilo rovnaké povolanie ako otec.

AndréČitatelia mužského pohlavia sa už isto nevedia dočkať nádhernej ženy, ktorá s vysokou pravdepodobnosťou obsadila ich niekdajšie pubertálne sny.
V seriáli ju nazývajú Perla z Labuanu, v občianskom má napísané Marianna Guillonk, alias Lady Marianna.
A viete čo, chlapci? Vôbec sa vám nečudujem, aj mne sa páčila. Mala takú belostnú pleť, že som sa v duchu rozčuľovala, prečo stále chodí za takým strašne škaredým pomaľovaným starcom s prekríženými nohami len preto, aby jej na to krásne čielko bez akné urobil svojimi špinavými prackami čiernu bodku.
A dodnes mám zimomriavky zo scény, v ktorej sa Marianna za zvukov dojímavej hudby lúči s mŕtvym Sandokanom zabaleným do bielej plachty (malá ukážka tuto).
Bola jednoducho božská...

Dcéra a mamaFrancúzska herečka Carole André mala ako Perla z Labuanu 23 rokov a svoje umelecké meno si zvolila po matke Gaby André, ktorá bola slávnou predvojnovou herečkou. Inak by sa zrejme volala Carole Smith po otcovi, americkom priemyselníkovi.
To, po kom zdedila krásu, nemožno pochybovať. Skúste si porovnať obe ženy nafotené približne v rovnakom veku a bude vám jasné, že sa sestričky v pôrodnici určite nepomýlili.
Carole hrala spolu s Kabirom Bedim aj Čiernom korzárovi, ale môžete si ju všimnúť aj v Smrti v Benátkach, či vedľa Franca Nera v Bielom tesákovi.
Má za sebou okolo 30 úloh v málo známych francúzskych snímkach, avšak v deväťdesiatych rokoch filmovanie opustila a na obrazovke sa vyskytuje veľmi zriedkavo.
V budúcom roku by mala osláviť 60 rokov, no najčerstvejšiu podobizeň odo mňa napriek pátraniu nedostanete. O jej súkromí či profesionálnych krokoch z poslednej doby nie je na webe ani slovko.

CeliTeraz prejdeme na stranu protivníka. Úhlavným nepriateľom Sandokana je James Brooke. Človek s takýmto menom naozaj reálne existoval a pravdepodobne mal prsty v britskej kolonizácii, ale či to bol taký zloduch, za akého ho považuje seriál, to sa už ťažko dozvieme.
Bez kvalitného nepriateľa by to však nebolo to pravé orechové, že?

Taliansky herec Adolfo Celi bol na úlohy zločincov alebo intrigánov zvyknutý. Občas sa síce pritrafil aj policajt, ale keďže pochádzal zo Sicílie, tak to vlastne niekedy ani nebol rozdiel.
Adolfo bol synom vysokého štátneho úradníka, ktorý by mu iste pomohol s nejakým teplým miestečkom, ale on nie - uprednostnil štúdium herectva.
Päťdesiate roky strávil v Brazílii, kde hrával v divadle a možno preto nevedel odolať dvom miestnym herečkám. S oboma sa oženil (nebojte sa, urobil to postupne), ale brazílsky vzduch mu nerobil dobre, lebo hneď po druhom rozvode zdúchol späť do Európy.
Do tretice sa zaľúbil do herečky talianskej a tento vzťah priniesol svoje ovocie. Keď ho vo veku 63 rokov skolil infarkt, zanechal po sebe okrem trúchliacej manželky dve deti, obe pracujú vo filmovej brandži (režisér a herečka).
Adolfo Celi bol kozmopolita, ktorý ovládal šesť jazykov, ale zvyčajne ho museli vo filmoch dabovať kvôli silnému sicílskemu prízvuku.
Patrilo by sa ešte spomenúť snímky, v ktorých sme ho mohli vidieť na obrazovkách - patrí k nim bondovka Thunderball z roku 1965, Muž z Ria, komédia Zamilovaný blázon, či seriál Borgiovci.
Zákerného Brookea si zahral desať rokov pred smrťou, odvtedy sa už nestihol veľmi zmeniť, preto radšej ponúkam na porovnanie fotografiu z mladších čias.

GiordanaEšte tu máme jedného Sandokanovho soka, tentoraz skôr na poli milostnom. Jeho meno je Sir William Fitzgerald.
Kučeravý dôstojník s fúzikmi má zálusk na Lady Mariannu a niet sa mu čo čudovať, že sa naštve, keď mu ju vyfúkne nejaký bradatý pirát.

Andrea Giordana je u nás pomerne málo známy taliansky herec občas prezývaný Chip Corman.
Podľa biografie pochádza z rodinného klanu, ktorý nerobí nič iné, len sa motá po filmových štúdiách. Okrem neho sú (resp. boli) hercami otec, matka, štyria súrodenci a štafetu umeleckého povolania prevzal i jeho syn.
Zo zoznamu jeho filmov mi niečo hovorí len seriál Španielske námestie.

A opäť je tu záver, v ktorom dodám už len to, že seriál Sandokan vychádza z reálnych historických udalostí 19. storočia, ktoré opísal vo svojich románoch spisovateľ Emilio Salgari.
V ďalších rokoch bol podľa nich vyrobený ešte Sandokan útočí (1977), seriál Sandokanov návrat (1996) a u nás neuvádzaný Syn Sandokana (1998).
A keďže sa tu minule ktosi z diskutérov dožadoval perličiek, ponúkam maďarskú verziu slávnej piesne, tá je perlivá dosť.

Nabudúce: Štyria tankisti a pes

 

Zdroje a fotografie:
http://www.kabir-bedi.com/
http://www.kabirbedi.com/
http://www.zimbio.com/photos/Kabir+Bedi/Excellence+Award+Moet+Chandon+64th+Festival/1CL--2XbzOW
http://www.rottentomatoes.com/celebrity/kabir_bedi/pictures/#6934492
http://www.zimbio.com/photos/Philippe+Leroy
http://lecanardetourdi.net23.net/?attachment_id=536
http://www.cinemastore.it/demo_cinemastore/attore/2949-Philippe_Leroy.html
http://starity.hu/sztarok/carole-andre/
http://www.perugiainrete.it/headlines/articolo_view.asp?ARTICOLO_ID=295702
http://trakt.tv/person/carole-andr
http://www.clubradio.it/2011/08/09/a-lagunamovies-2011-lattrice-carole-andre/
http://www.imdb.com/name/nm0029182/
http://trakt.tv/person/adolfo-celi
http://it.wikipedia.org/wiki/File:Andrea_Giordana.jpg
http://ilcorrieredelweb.blogspot.com/2010/06/cesenatico-andrea-giordana-premia-i.html
http://www.mimibazar.sk/rodinne_foto.php?id=805891
http://www.fandango.com/philippeleroy/filmography/p41188
http://www.centerblog.net/image-blog/182270-6491443-gaby-andreu-
http://www.fanpix.net/gallery/gaby-andre-pictures.htm

BediLeroyAndreAndremamaCeliGiordana

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti

Peter Juhás má zakázané hovoriť.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.


Už ste čítali?