Vtedy a dnes: Dallas (1978 - 1991)

Autor: Adriana Markovičová | 3.6.2012 o 17:00 | (upravené 24.11.2012 o 7:59) Karma článku: 11,58 | Prečítané:  31747x

Dallas je seriál, ktorý do našich končín priniesol najväčšiu sviňu na televíznom nebi. Tá sviňa mala na tunajšie pomery čudné meno skladajúce sa len z dvoch písmen a dvoch bodiek. Dlho som si, napríklad, myslela, že Džejár sa píše Jeyar alebo Jerray - jednoducho sme na také novoty neboli zvyknutí. Viete si predstaviť, že by slovenské mamičky pokrikovali z okien na svoje zamazané deti čosi ako PéHá, FíHá, večeraa!? To by sa ten Paľko a Ferko Holubovci veľmi čudovali, čo to tá úbohá matka od nich chce.  Vďaka Dallasu sme sa dozvedeli aj to, že mydlová nie je len bublina a vločky na pranie, ale aj opera. Keď je mydlo nové, pekne vonia a všetko sa po ňom hladko kĺže, ale čím je staršie a mazľavejšie, tým viac vám začne liezť na nervy. Lenže vy sa už šmýkate a zastavíte sa až vtedy, keď je z neho malá smradľavá vysušená placka. U amerického intrigánskeho seriálu o naftárskej rodinke Ewingovcov, kde nikto nemá rád nikoho, to brzdenie trvalo 13 rokov, 365 epizód a 2 celovečerné filmy.  Podľa posledných správ sa v roku 2012 našli producenti, ktorí sa pokúsili uvariť nové mydlo. Šmýkanie sa môže začať znovu, tentoraz s ďalšou generáciou Ewingovcov.

Nech už frfleme ako frfleme, mnohí súčasní scenáristi nekonečných seriálov si z Dallasu vzali k srdcu niekoľko zaručených receptov, ktorými oblbujú diváka.
Klasickým príkladom je dramatický okamih, ktorý akurát v tom najlepšom pretnú záverečné titulky s dovetkom "pokračovanie nabudúce". Keď to spravíte v poslednej časti série pred letnou prestávkou, ľud sa ide zblázniť od napätia a môžete sa staviť o čokoľvek, že ho v septembri nájdete znovu sedieť pred obrazovkou, aby sa dozvedel, kto, prepánajána, vystrelil na toho zloducha Džejára (občas budem kvôli skloňovaniu používať tento výraz).
Viete, akí sú Američania - zo všetkého vytrieskajú doláre, a tak sa práve v to leto objavil na trhu nový módny hit - tričko s nápisom Who shot J.R.? Najlepšie na tom bolo, že ani sami autori nevedeli, kto bude tým zákerným strelcom, a tak kým sa rozhodli, natočili pre istotu niekoľko verzií s rôznymi postavami, vrátane Džejárovej matky. Nakoniec si vybrali jeho švagrinú a bývalú milenku v jednom, ale to už sledovalo rekordných 90 miliónov divákov (len pre poriadok, rekord prekonala o pár rokov neskôr posledná epizóda seriálu M.A.S.H.).

Dallas

A nemyslite si, že takéto kulehy fungujú len na rozmaznaného amerického občana - aj u nás boli Ewingovci najsledovanejšou rodinou roka 1992. Predstavovali sme si, ako sa asi žije na ranči Southfork, kde priemerný naftársky milionár trávi večer nalievaním whisky do krištáľoveho pohára. Chlastalo sa tam stále, ale opitá bola len Sue Ellen. Ostatní členovia rodiny buď práve intrigovali alebo spali s milenkami, prípadne oboje naraz.
Skôr, ako sa dostanem k jednotlivým postavám, môžete si občerstviť pamäť originálnou úvodnou znelkou z prvých sérií - stačí otvoriť tento odkaz.

Pôvodne som mala v pláne nakresliť farebný rodostrom, v ktorom by som prehľadne zaznačila pokrvné vzťahy v rodine Ewingovcov. Manželské deti mali byť modrou farbou, nemanželské zelenou a milenky žltou. Potom sa mi začali jednotlivé konáre dosť zaplietať, až to chvíľu vyzeralo, že najväčšou láskou Pamely nebol Bobby, ale brat otca nevlastnej dcéry švagra jej vlastnej babičky.
A tak som to vzdala.
Prišli ste síce o kvalitne spracovanú schému, ale hádam vám to vynahradím peknými fotografiami. Začneme zloduchom.

HagmanJ.R. alias John Ross Ewing II. je najstarším z trojice bratov Ewingovcov. Celý čas myslí, že mu Ewing Oil patrí, a preto zakaždým od zlosti sčervenie, keď sa mu niekto snaží do toho kafrať.
Ako správny macho nenechá žiadnu sukňu behať po svojej kancelárii len tak bez vyvetrania, preto jeho sexuálna štatistika uvádza okrem zákonitej manželky aj ďalších 78 mileniek. Pravdepodobne však všetky včas poučí o vhodnej antikoncepcii, lebo počet jeho potomkov sa ustáli len na čísle 2 - je otcom nemanželského syna Jamesa a oficiálneho dediča Johna Rossa III.
Džejár bol autormi pôvodne plánovaný len do počtu. Hlavnú váhu deja mali niesť novomanželia Bobby a Pamela Ewingovci, ktorí sa v prvej časti s veselou tvárou zjavia na rodinnom ranči s požiadavkou, že tam budú bývať.
Lenže to sa všetci pekne prerátali. Džejár bol taký zákerný (a taký obľúbený), že sa ihneď stal najdôležitejšou postavou Dallasu a jeho mladší brat Bobby si mohol pískať.
Nájdete ho kuť pikle nielen v každej jednej epizóde samotného seriálu, ale i v dvoch následných filmoch Dallas: J.R. sa vracia a Dallas: Vojna Ewingovcov.

Larry Hagman mal v pilotnej časti 47 rokov a bol len o deväť rokov mladší od svojej seriálovej mamičky.
Jeho skutočná matka sa pohybovala v šoubiznise, otec bol advokát. Obaja sa rozviedli, takže malý Larry skončil u starej mamy až do 12 rokov, keď zomrela. Potom si ho rodičia striedavo prehadzovali, takže je vlastne zázrak, že si z nich nevzal príklad - jeho vlastné manželstvo trvá už viac ako polstoročie. Hagman
Na ženu svojho života natrafil v Anglicku, kde slúžil ako vojenský letec, predtým sa vraj ešte chvíľu obšmietal okolo Joan Collins, a potom vyhrala rodená Švédka. Po narodení dcéry a syna zbalil rodinu a vrátil sa do USA, aby rozbehol hereckú kariéru.
Spočiatku hrával drobné úlohy v seriáloch a muzikáloch, až kým si nenasadil slávny kovbojský klobúk na hlavu a nezačal robiť neplechu v petroolejovom priemysle. To mu zabezpečilo miestenku do klubu najlepšie platených televíznych hviezd a šesť titulov "Seriálový zloduch roka". Časom prevzal nad seriálom aj režisérsku kontrolu a počíta sa s ním aj v novom pokračovaní Dallasu. 
Zdá sa vám, že mu všetko ide ako po masle? 
Ak sledujete bulvár, viete, že nič nie je stopercentné. Larry bol už v puberte slušne rozbehnutým alkoholikom a ťažkým fajčiarom. So závislosťami skoncoval až vtedy, keď mu v dôsledku cirhózy museli transplantovať pečeň. Po úspešnej operácii si dal z kameňov nájdených v jeho vnútornostiach vyrobiť na pamiatku prsteň, okrem toho sa začal výrazne angažovať v protifajčiarskych kampaniach. Ponúkol vraj finančnú podporu pri liečbe závislosti i hercovi Robertovi Downeymu Jr.
Dnes sa snaží žiť zdravo, jedenkrát týždenne drží bobríka mlčania ako test sebadisciplíny a zbiera klobúky a vlajky. S Patrickom Duffym alias "bratom" Bobbym, sú na rozdiel od seriálu veľkí kamaráti. 
Podľa posledných správ má opäť zdravotné problémy, údajne ide o liečiteľnú formu rakoviny, ale keď máte 80 rokov, nikdy neviete, ako to dopadne.
V každom prípade, ak chcete od neho autogram, pripravte sa na to, že musíte povedať vtip alebo zaspievať.

Poznámka autorky: Bohužiaľ, Larry už rozdáva autogramy len na druhom svete. Svojej chorobe podľahol 23. novembra 2012.

GrayManželia patria k sebe, preto sa teraz pozrieme na zúbky bývalej Miss Texasu Sue Ellen Ewingovej, rodenej Shepardovej.
Unudená kráska sa len tak bezcieľne potuluje po ranči a každú novú mužovu milenku zapíja pohárikom. Nakoniec mu síce povije dediča, zároveň však dostane rozum, rozvedie sa, zbalí si fidlátka a odsťahuje sa za novou láskou do Londýna.

Ani postava Sue Ellen nemala by v seriáli trvalkou, ale jej 38-ročná predstaviteľka Linda Gray tak očarila producentov, že si ju nechali. Naštvali sa až o desaťročie neskôr, keď sa milá herečka odvážila predstúpiť s požiadavkou, či by nemohla zrežírovať niekoľko dielov Dallasu.
To viete, chlapi... miesto zdvorilého odmietnutia nasledoval vyhadzov. Našťastie sa za ňu prihovoril seriálový manžel Larry Hagman, a tak sa jej postava po roku vrátila do deja.
Linda Gray zahrala svoje alkoholické scény veľmi presvedčivo najmä preto, že mala vzor vo svojej vlastnej matke. Otec bol obyčajný hodinár, avšak podarilo sa mu vychovať svoju dcéru tak, že sa za ňu nemusí hanbiť.
absolventV detstve plachá Linda sa v šesťdesiatych rokoch presadila vo svete modelingu a reklamy, vďaka ktorej sa prvýkrát dotkla filmu. Ba čo dotkla, rovno doň vhupla jednou nohou - na plagáte k filmu Absolvent.
Táto noha napravo je práve jej.
Dostala za ňu honorár 20 dolárov.
Bol najvyšší čas vstúpiť do šoubiznisu aj zvyškom tela a Linde sa to podarilo. Okrem Dallasu ju možno vidieť v ďalších seriáloch - Modelky, Melrose Place, Bohatí a pekní, 90210 Nová generácia, z filmov spomeniem napríklad rolu v americkom Oscarovi.
Okrem toho sa venuje i réžii a produkcii, angažuje sa v charite a je známa ako vyslankyňa dobrej vôle OSN v Nikaragui a Indii.
Súkromie Lindy Gray je plné pokoja a stability, nie sú o nej známe žiadne pikantné príbehy. Vydatá bola len raz, s manželom sa rozviedla po 21 rokoch, ale údajne zostali priateľmi až do jeho smrti. Radosť jej robia aj dve deti a vnúčatá.
Špekuluje sa akurát o pôvode skvelého vzhľadu tejto 71-ročnej dámy, ale čo iné by potom novinári v robote robili, že?

DuffyProtikladom zákerného Džejára je jeho najmladší brat Bobby Ewing.
Je to taký dobrý chlap, že keď sa mu uprostred seriálu podarilo zomrieť pri autonehode, dokázal po roku vstať z mŕtvych, osprchovať sa a zašveholiť čerstvo prebudenej a pekne vydesenej manželke dobré ránko.
No nezabili by ste ho?
Ja sa vlastne tomu Bobbymu ani nečudujem, že ho nebavilo byť stále za klaďasa. Keď ste záporák, pokojne môžete zaparkovať aj na mieste pre invalidov a nikto nepovie ani mäkké f, ale dobručkému Bobbymu sa niečo také netoleruje. Aj tá herecká práca je oveľa ťažšia. Televíznej svini stačí, keď ju ráno vytočí sused alebo rodinný príslušník a v robote už len škaredo zazerá, kričí, intriguje alebo rovno niekoho pošle do kelu. Dobráčisko sa musí stále usmievať, prípadne len útrpne hľadí psími očami.
Možno preto mu scenáristi pripísali do scenára nemanželského potomka a rozvod s Pamelou, takže to na ranči vydržal až do konca.

Patrick G. Duffy dostal od pánbožka vzhľad, ktorý ho priam predurčuje do úloh správnych chlapcov. 
Jeho rodičia vlastnili bar a on sám nemal problém živiť seba i rodinu fyzickou prácou. V zlých časoch, keď to s herectvom nešlo celkom podľa jeho predstáv, pracoval ako tesár, či maliar izieb.
Ešte sa však vrátim k Patrickovej mladosti. Hoci túžil byť profesionálnym športovcom (napr. vlastní potápačskú licenciu), zlákala ho dráma. Dostal sa na univerzitu, kde z 1200 uchádzačov vybrali len dvanásť a Patrick bol medzi nimi.
Cestou do školy stretol v autobuse istú baletku Carlyn a vzal si ju za ženu (práve ona vraj neskôr prišla s nápadom, že ak sa má mŕtvy Bobby Ewing vrátiť po roku do seriálu, musia z neho spraviť objekt Pamelinho sna). Kvôli svojej láske bol ochotný konvertovať z katolíckej viery na budhizmus a urobil dobre. Manželstvo Duffyovcov trvá dodnes a istý čas sa v hereckej zostave Dallasu vyskytovali aj ich dvaja synovia, ten mladší hral malého J.R. tretieho. 
Patrickov život však nie sú len samé pozitívne zážitky - pri lúpežnom prepadnutí mu dvaja výrastkovia zastrelili oboch rodičov. Zasrani dostali každý po 75 rokov natvrdo, ale ako všetci vieme, to život človeku nenavráti.
Teraz na veselšiu nôtu - Duffy mal 29 rokov, keď sa prvý raz objavil na ranči v Southforku a s malou prestávkou tam vydržal trinásť rokov. Jeho kariéra sa Dallasom neskončila, takmer okamžite zahviezdil ako hlava rodiny Lambertovcov v seriáli Krok za krokom, kde využil svoje pracovné skúsenosti z mladosti a poviem vám, stavbárska prilba, kockovaná košeľa a montérky mu fakt mimoriadne pristali. Okrem toho dostal do vienka normálne ľudské vlastnosti, takže mi bol oveľa sympatickejší ako v dallaskom mydle.
Kto má rád filmy nakrútené podľa Danielle Steelovej, videl ho aj v romantike s názvom Otecko.
Vo voľnom čase zbiera starožitné bábiky a detské knižky, občas si zaspieva nielen v sprche, ale aj s Mireille Mathieu.
Dnes má 63 rokov a žije s rodinou na farme v Oregone.

PrincipalPamela Ewingová, rodená Barnesová, je dôkazom, že dobrí muži si nemusia nutne vziať za ženu beštiu. Je to svätica, lebo napriek tomu, že je dcérou úhlavného nepriateľa rodiny Ewingovcov, je ochotná bývať v ich sídle len preto, že ľúbi manžela.
Je dokonale krásna, dokonale múdra a dokonale nereálna. Možno preto to po deviatich rokoch zabalí a nechá sa scenáristami znetvoriť pri nehode, lebo však kto by tej dokonalosti veril, že?

V skutočnosti toho mala plné zuby samotná herečka Victoria Principal, vraj jej Pamelina dobrota tak liezla na nervy, že sa odmietla zúčastniť aj špeciálnej záverečnej epizódy v strachu, že posledná nebude. A mala pravdu.
Victoria sa narodila v Japonsku, ale darmo by ste hľadali v jej tvári ázijské črty. Bolo to preto, že tatko bol vojenský pilot a rodina sa sťahovala z miesta na miesto. Jej predkov by ste našli v Anglicku, Taliansku i Gruzínsku, čo je vždy zárukou zaujímavého mixu génov.
Malá Viki študovala na sedemnástich rôznych školách a chcela sa stať doktorkou. Zasiahol osud a krása.
Osud predstavovala autohavária počas prvého roka na medicíne, po nej prehodnotila životné ciele a pustila sa do štúdia herectva.
Vrodená krása spôsobila, že sa stala Miss Miami a začali sa k nej hrnúť modelingové ponuky, nakoniec, už v piatich rokov účinkovala v reklame. Keď ju pre telku objavil Aaron Spelling, všetko bolo spečatené.
Z tých čias pochádzajú Victoriine fotografie uverejnené v časopise Playboy, ktoré mali za úlohu propagovať jeden z jej filmov, avšak zlé jazyky tvrdia, že polonahá herečka vyzerala lepšie ako ten film. Ona sama sa vyhovárala na príliš malé písmenká v zmluve, ktoré si nevšimla a tak jej neostávalo nič iné, len sa vyzliecť. Ešte pred tým, ako sa z nej vo veku 28 rokov stala Pamela Ewingová, hrala v katastrofickej snímke Zemetrasenie. Predpokladám, že na podpisovanie zmlúv si už brávala so sebou zväčšovacie sklo, lebo odvtedy sa už žiadne nahaté fotky nikde neobjavili.
Aj čo sa týka vzťahov, má celkom pestré menu priateľov. Obsahuje istého milionára, ďalej speváka Andyho Gibba (aha, ako zaľúbene na seba hľadia), hovorí sa o Frankovi Sinatrovi i o Stevenovi Spielbergovi.  
Zoznam manželov má len dve položky - jedného herca (dva roky) a plastického chirurga (21 rokov). Práve o tom druhom manželstve sa hovorí kadečo, lietali v ňom i facky a rozvod nebol práve najkrajší.
Victoria sa však otriasla a keďže nemá deti, venuje svoj čas ekologickým problémom Zeme, bojuje proti násiliu na ženách, píše autobiografie a knihy o kráse.
Hrá už veľmi zriedkavo. To neznamená, že by sedela na zadku - vlastní produkčnú spoločnosť, vymýšľa vlastné šperky a v drogérii si môžete kúpiť aj pleťový krém s jej menom.
Victoria tiež rada nakupuje, minule si rezervovala v inom obchode komerčný let do vesmíru.

GeddesEleanor Ewingová je v seriáli vedená pod menom Miss Ellie.
Neviem prečo oslovujú vydatú matku troch detí slečna, ale má na to právo, keďže Southfork priniesla ako súčasť vena do manželstva práve ona.
Stále sa usmieva napriek tomu, že dvaja z jej synov sú strašní nepodarenci, možno preto jej postavu ako jedinú ocenili cenou Emmy a Zlatý Glóbus.
V úvode seriálu má 56 rokov, a keďže je to stále veľká fešanda, dokáže sa aj po smrti svojho manžela Jocka Ewinga znova vydať (predstavte si, znova zbalí olejového magnáta) a usadí sa s ním v Európe.

Barbara Bel Geddes pochádza z rozvedenej rodiny, o matku však prišla už v pätnástich rokoch. Rodičovskú úlohu prebral tatko a zohnal jej postupne dve macochy za sebou (to asi preto, aby si vybrala, ktorá sa jej viac páči).
Ocko bol veľký bohém, ako priemyselný dizajnér a divadelný scénograf vodil dcéru do práce, a jej sa na javisku zapáčilo. Od osemnástich rokov hrávala na Broadway a zbierala divadelné ceny, za film I remember, mama bola v roku 1948 nominovaná na Oscara.
V tom čase bola vydatá za divadelného manažéra, toto manželstvo vydržalo sedem rokov a odniesla si z neho dcéru. Vzápätí sa vydala za divadelného riaditeľa a výsledkom bolo opäť dievča. Okrem rôznych teatrálnych riadiacich pracovníkov mal na Barbarinu kariéru vplyv i režisér Alfred Hitchcock, ktorý ju veľmi rád obsadzoval do svojich temných filmov - ak ste videli Vertigo, určite ste ju tam zbadali.
Začiatkom sedemdesiatych rokov nastalo temné obdobie aj pre ňu samotnú. Najprv prišla kvôli nádoru o prsník, neskôr na pár mesiacov prerušila prácu, aby sa postarala o ťažko chorého manžela.
Napriek dlhšej pauze bola prvou herečkou, ktorá mala podpísanú zmluvu na Dallas, o inej Miss Ellie sa ani neuvažovalo. Vlastné skúsenosti s rakovinou využila pri jej stvárnení dokonale, scenár nadelil mame Ewingovej rovnakú chorobu.
Zdravotné problémy prenasledovali Barbaru Bel Geddes aj počas natáčania olejovej ságy, absolvovala by-pass srdca. Mala byť nahradená inou herečkou, ale po roku sa vrátila a pokračovala v hraní až do roku 1990.
Otcove gény jej tiež nedali spávať, vo voľných chvíľach maľovala pohľadnice a písala knižky pre deti.
Zomrela vo veku 82 rokov a želala si rozsypať svoj popol kdesi na severe štátu New York.

DavisVystúpenie jej seriálového manžela Jocka Ewinga trvalo len tri sezóny. Počas tej tretej diagnostikovali hercovi Jimovi Marlinovi Davisovi rakovinu, preto často v scénach sedel, nosil príčesok a podľa všetkého trpel bolesťami.
Keď Jim v 71 rokoch zomrel, autori držali Jocka Ewinga pár týždňov "pri živote" tým, že ho poslali do Južnej Ameriky za pracovnými povinnosťami. Medzitým sa rozhodovali, čo s postavou ďalej, no keďže nenašli adekvátnu hereckú náhradu (a možno z úcty k pánu Davisovi), voľba padla na pád vrtuľníka.
Obraz s jeho podobizňou visel nad krbom v Southforku dovtedy, kým sa Miss Ellie znovu nevydala, potom ho presťahovali do firemnej kancelárie Ewing Oil.

O hercovi samotnom sú na nete len kusé informácie.
Bol synom majiteľov pohrebného ústavu, celý život bol ženatý s tou istou ženou a ich jediná spoločná dcéra zomrela v sedemnástich rokoch pri autonehode.
Jimova celoživotná herecká kariéra spočívala v niekoľkých béčkových westernoch, a napriek tomu mu najväčšiu slávu priniesli posledné tri roky života.  
Je pochovaný vedľa svojej dcéry.

TiltonĎalej tu máme veselú a roztopašnú mládež v podaní Lucy Ewingovej.
Dlhovlasá blonďavá dievčinka s nekonečne lesklými perami je dcérou prostredného syna Garyho a servírky. Keďže ide o čierne ovce rodiny, malá Lucy ostala vo výchove svojich starých rodičov. Možno preto je rozmaznaná tak, že jej máte chuť dať päťadvadsať na zadok. Hĺbavejší divák však pochopí, že dievčine chýba nielen tvrdá rodičovská ruka, ale hlavne zmysel života.

Meter a pol vysoká nežná kráska s materským znamienkom pri pere má meno Charlene L. Tilton.
Je dcérou sekretárky a rovnako, ako jej postava, nemá žiadnych súrodencov. Na strednej škole skackala s roztlieskavačkami v telocvični a veľmi pekne spievala.
Keď sa v dvadsiatke stala najmladšou členkou Ewingovskej rodiny, netušila, že sa stane hlavnou tvárou asi 600 tituliek v rôznych časopisoch a magazínoch, vrátane Playboya.
Vydávala sa dva razy, prvé manželstvo s country spevákom trvalo dva roky a jeho výsledkom bola jediná dcéra. Rozvodom skončilo i druhé bezdetné manželstvo a pravdepodobne by si objednávala svadobné šaty i po tretí raz, keby jej snúbenec nebol zomrel na zyhanie srdca.
Ešte pár poznámok z profesionálneho života - okrem reklám je rada účastníčkou reality šou (britská verzia Farmy či Hviezdy na ľade), epizódne hráva v seriáloch (Ženatý so záväzkami, To je vražda, napísala, Loď lásky) alebo v paródiách na slávne filmy (Mlčanie šuniek).
Viac sa jej darilo v speve, v Nemecku bola v osemdesiatych rokoch hitom jej pieseň C´est La Vie.
Dnes má herečka 53 rokov.

KanalyRay Krebbs je pravá ruka rodiny Ewingovcov, pretože zabezpečuje chod ranča a poviem vám, nie je to ľahká záležitosť, keď sa na vás stále lepí nadržaná Lucy a vy si ju musíte odliepať z košele. Aby sa to skomplikovalo ešte viac, po niekoľkých rokoch Ray zistí, že by sa tiež mal volať Ewing, a že tá otravná dlhovlasá mucha je jeho nevlastná neter.
No, ešteže sa jej ubránil!

Steven Francis Kanaly mal presne 32 rokov, keď si robil chúťky na úlohu sladkého Bobbyho Ewinga, avšak filmový štáb mal iné plány a urobil z neho správneho rančera. Lenže čo s takým predákom po rokoch, keď už poobháňal všetky kravky a nikde žiadna poriadna zápletka? Vtedy si Steve povedal, že jeho postava stagnuje, že je teda čas odísť. Našťastie Larrymu Hagmanovi napadlo, že by sa jeho Džejárovi zišiel nejaký nevlastný brat a dráma bola opäť na svete.

Stevea sme okrem Dallasu u nás veľmi nevideli, ale možno si niekto z vás spomenie, že ho zahliadol na Lodi lásky, u Walkera - texaského rangera, či v pôvodných Charlieho anjeloch.
Pán Kanaly má 66 rokov a takmer štyri desiatky rokov žije s jednou ženou, s ktorou splodil dve deti. Vlastní vlastný ranč, rád maľuje akvarely a tie potom ponúka do aukcií na charitatívne účely. Má to jednoducho v hlave upratané - asi odvtedy, čo sa ako vojnový veterán vrátil Vietnamu.

KerchevalCliff Barnes je úhlavným nepriateľom rodiny Ewingovcov - dôvodom sú, samozrejme, doláriky a láska. Jeho otec Digger prišiel vďaka starému Jockovi nielen o podiel na firme, ale aj o frajerku, a to je vec, pre ktorú sa správni chlapi dokážu celkom ľahko pohašteriť na celý život.
Ženám (rozumej Cliffovej sestre Pamele) sú staré spory ukradnuté a pokojne si vezmú za manžela aj syna samotného Lucifera (rozumej syna Jocka Ewinga) len preto, že sa zaľúbia.
Máte v tom už chaos? Asi by som sa predsa len mala pustiť do výroby farebne rozlíšeného rodostromu...

Aj pre vtedy 43-ročného  Kena Kerchevala bola pôvodne určená iná postava, mal hrať Raya Krebbsa. Jeho životopis je pestrý ako prvomájové trepotalky, len čítajte so mnou:
- vyštudoval herectvo na dvoch univerzitách,
- živil sa ako podomový obchodník s encyklopédiami,
- bol štyrikrát ženatý,
- má dokopy 7 detí,
- rád zvyšuje HDP hazardnému priemyslu,
- ako ťažký fajčiar prežil rakovinu pľúc, časť z nich mu museli odrezať,
- zbiera staré sklo (nie do zberu, do vitrínky),
- za jazdu v opitosti si odsedel tri dni v base, preto ho na pohárik radšej nevolajte.
V lete bude mať 77 rokov, napriek tomu vyzerá celkom sviežo (a potom verte štúdiám o rýchlom konci slobodných alkoholikov a fajčiarov).

V Dallase sa mihlo oveľa viac postáv, ako sa mi chce hľadať. Preto spomeniem ešte pár známych mien ako Priscilla Presley (prvá láska Bobbyho Ewinga, v skutočnosti sa do nej zaľúbil božský Elvis), Sasha Mitchel (hral nemanželského Džejárovho syna, ale väčšina z nás ho zbožňuje ako chutného Kouďáka zo seriálu Krok za krokom), Barbara Babcock (jej profil mám zmapovaný v článku o Doktorke Quinnovej) alebo mladučký a sladučký Brad Pitt (tu som si dovolila vybrať krátku ukážku, nebojte sa, už sa v nej nespieva).

Poznámka autorky:
Pôvodne som mala v pláne pridať na úvod článku výstražné upozornenie, v ktorom by som vás varovala pred neuváženým otváraním hudobných ukážok označených v texte modrou farbou. Potom som si však povedala, že moji čitatelia sú už takí otrlí, že pár (s prepáčením) pesničiek predsa musia zvládnuť.
Naďalej platí, že budem vďačná za každú pripomienku, doplňujúcu alebo upresňujúcu informáciu o seriáli.

Nabudúce: Curro Jiménez

Zdroje a fotografie:
http://www.zimbio.com/
http://www.askactor.com/actress/Larry_Hagman/galleries/
www.larryhagman.com
http://www.tntdrama.com/series/dallas/photos/photobook/
http://www.librarising.com/astrology/celebs/lindagray.html
http://www.lindagray.com/
http://osobnost.aktuality.sk/principal-victoria/
http://today.msnbc.msn.com/id/8898185/ns/today-entertainment/t/actress-barbara-bel-geddes-has-died/
http://www.doctormacro.com/movie%20star%20pages/Bel%20Geddes,%20Barbara.htm
http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=2082
http://socialwhitepages.ca/jimmy-davis/
http://www.cinemastore.it/attore/50763-Jim__Davis.html
http://www.rottentomatoes.com/celebrity/charlene_tilton/
http://www.dallasforever.com/privatefoto.html
http://www.rottentomatoes.com/celebrity/ken_kercheval/pictures/14063151/
http://www.fanpop.com/spots/dallas-1978-1991/images/20061047/title/bobby-ewing-photo
http://spiltinc.co.uk/2012/03/29/the-dallas-phenomenon/
HagmanHagmanGreyDuffyPrincipalGeddesDavismlady.jpgTiltonKanalyKerchevalDallas po 30 rokoch

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti

Peter Juhás má zakázané hovoriť.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.


Už ste čítali?