Vtedy a dnes: Curro Jiménez (1976 - 1978)

Autor: Adriana Markovičová | 10.6.2012 o 17:00 | (upravené 9.8.2012 o 13:58) Karma článku: 11,62 | Prečítané:  13649x

Poviem vám, ľudská pamäť je veľmi zvláštna. Už si myslíte, že vás nič neprekvapí, keď sa jedno ráno zobudíte s melódiou, ktorá vám chodí po rozume celý boží deň. Určite ste ju niekedy už počuli, ale ani za svet si neviete spomenúť, kde. Mne sa to stalo toť minule. Ná nananá nananananananá... išlo ma z nej poraziť, našťastie ma zachránili bežné povinnosti. A tak kým som natierala deťom chlieb na desiatu a popritom ich dvadsaťkrát posielala do kúpeľne, prestala som myslieť na pôvod zhluku tých tónov.

Tá melódia si ma našla za volantom na rohu Tomášikovej a Nevädzovej ulice. Práve som v duchu nadávala na kamionistu, ktorý sa nešikovne pokúšal poraziť pravidlá geometrie a zabočiť so svojim kolosom do pravého uhla, keď sa moja pamäť rozhodla pustiť perie.
Musela som byť malé dievča, keď som sa do tej melódie zamilovala. Seriál sa volal Dálkoví řidiči a znelo to takto takto.
Začala som sa pýtať priateľov, kolegov, oslovila som dokonca i príbuzných, či si ho pamätajú. Žiadna reakcia, na moje trýznivé otázky neodpovedal nikto z nich. Až tu, v jeden taký horúci letný deň... no dobre, nebudem si vymýšľať, bola zima ako v psinci, keď mi vlastný otec vraví: "Však toho kamionistu hral Kuro Himénez" (musíte ospravedniť jeho výslovnosť, španielčinu jakživ neštudoval, zato pozná komplený mančaft FC Barcelona aj tridsať rokov dozadu).
Všetko do seba zapadlo a ja som si opäť raz povedala, že je fajn, keď sa môžeš spoľahnúť na vlastnú rodinu. A keďže je španielsky bandita medzi pospolitým ľudom oveľa známejší ako spomínaný vodič kamiónu, vybrala som si na analýzu práve jeho. Nakoniec, ide o toho istého herca, takže zabijem dve muchy jednou ranou.

scény z filmu

Vyhrabať údaje o seriáli bola vcelku drina, fotiek je na nete málo a ich kvalita zodpovedá roku výroby. Navyše sa Curro Jiménez u nás dávno neopakoval, takže sa mi nepodarilo nájsť ani žiadnu ukážku so zrozumiteľným dabingom. Pamätníci však radi spomínajú na náhly jazykový prerod hlavného hrdinu po šiestich častiach, pretože bez varovania prestal hovoriť českou rečou a z reproduktorov televízneho prijímača Orava začal znieť celkom ako Dušan Jamrich.
Kto si chce pripomenúť úvodnú zvučku, nech sa páči, tu je:

Poďme od dojmov k pojmom - dej sa odohráva v Andalúzii, kde sa niekoľko zbojníkov rozhodlo vziať spravodlivosť a boj proti francúzskej nadvláde do vlastných rúk. Pomáhajú im v tom pištole, nože a zopár strakatých koníkov. No, a keď je všetko na poriadku, poberú sa robiť dobro do Južnej Ameriky.
Španieli natočili v rokoch 1976-78 spolu 42 epizód v troch sériách a bolo by to takto ostalo, keby sa tradične neozvala nostalgická túžba po veľkej kope španielskych pesiet.
V roku 1995, teda o sedemnásť rokov neskôr, vyrobili štvrtú sériu s 12 epizódami pod názvom Curro Jiménez: Návrat legendy, ale návrat zašlej slávy sa nekonal. Hlavný hrdina mierne zošedivel, ba i na koňa sa mu vysadalo akosi ťažšie.
Oveľa väčší úspech zaznamenala PC hra s menom Curra Jiméneza, v ktorej dokážete na koňa vysadnúť aj pomocou malej počítačovej myši.

GraciaF3.jpgCurro Jiménez je podobný "týpek" ako Robin Hood v Anglicku, William Tell vo Švajčiarsku, Zorro pomstiteľ v Kalifornii, či Jurko Jánošík v našich končinách (sorry, poľskí bratia, ale fakt vám ho nedáme, je kompletne náš).
Bývalý prievozník bojuje za nezávislosť španielskeho prostého ľudu tým, že sa s kamošmi premáva po horách na grošovanom tátošíkovi, občas prešvihne nejakého Francúza bičíkom, a keď je treba, neváha použiť techniku ostrého noža.
A že mu to ide dobre aj vtedy, keď mu pri súboji zavadzia tancujúca dievčica, dokazuje táto ukážka
Na zvádzanie žien používa inú metódu - uhrančivý pohľad, hustú havraniu šticu plynulo prechádzajúcu do kučeravej bokombrady a v mimoriadnych situáciách vycerí belostné zuby, za ktoré by sa nehanbil ktorýkoľvek andalúzsky zubár.
Jeho osobný garderobiér odvádza tiež pomerne slušnú prácu - vyžehlený biely golier trčiaci z tmavého zbojníckeho obleku býva decentne doplnený kvalitnou šatkou a celý jeho zjav svedčí o tom, že tento bandita sa o seba v tých horách naozaj dobre stará.
GraciaReálny Francisco "Curro" Lopéz Jiménez z 19. storočia až taký šarmantný nebol, dokonca vraj rád strieľal na protivníka od chrbta, možno preto (na rozdiel od toho seriálového) skončila jeho životnú púť guľka do hlavy. Scenáristi si preto od neho požičali len prezývku a dej si vymysleli vlastný.

Postavu legendárneho španielskeho pomstiteľa i v úvode spomínaného kamionistu Paca hral sympatický štyridsiatnik Sancho Félix Angel Gracia.
Rodený Španiel hrával nielen v miestnych seriáloch, ale vyskúšal i niekoľko hollywoodskych či austrálskych produkcií.
Na našich obrazovkách sme ho zase videli ako vyšetrujúceho sudcu v Jakubiskovom sedemdielnom seriáli Teta (v skrátenej verzii Pehavý Max a strašidlá).
Jeho súkromie je pre mňa zahalené tajomstvom, našla som len jednu manželku, tri deti a záľubu vo futbalovom tíme Real Madrid.
V septembri by mal oslavovať 76. narodeniny.

Smutná poznámka:
Bohužiaľ, niekedy mi pani zubatá ukáže dlhý nos.
Sancho Gracia sa tej oslavy už nedožil.
Zomrel v Madride 8. augusta 2012 vo veku 75 rokov.

DeLunaPravou rukou Curra Jiméneza je bandita, ktorý nosí prezývku El Algarrobo, alias Lakomec.
Už si celkom nepamätám, čo bolo dôvodom tejto málo lichotivej prezývky, v každom prípade stojí Lakomec na tej správnej strane barikády (aspoň z hľadiska divákov).
Jeho poznávacím znamením je mierne zanedbaná košeľa a plešina na temene, jeho úlohou teda nebude zvádzať miestne ženy, ale to viete, občas neodoláte pachu hnoja a potu, keď ide o hrdinu (to som fakt napísala?).

Reálny predstaviteľ Lakomca Alvaro de Luna Blanco sa určite pravidelne umýva, v opačnom prípade by ho asi jeho manželka a dve deti hnali kadeľahšie z domu. Okrem toho sa ako správny herec musel v 41 rokoch položiť na oltár scenára a urobiť zo seba šuchtáka, lebo v civile vyzerá oveľa sympatickejšie.
V mladosti začal študovať medicínu, ale asi sa v ňom prebudil malý chlapec, lebo sa rozhodol živiť predvádzaním odvážnych skutkov v rôznych spaghetti westernoch (hoci podľa výzoru mu asi veľa kladných postáv nenúkali).
V španielskej televízii ho vidno dodnes, hoci má už 77 rokov.

SanchoĎalšou pravou rukou (nenašla som odvahu postaviť niektorého z Currových kamošov na ľavú stranu) hlavného hrdinu je El Estudiante, čiže Študent. Nerozumiem síce, prečo bolo nutné doplniť zostavu banditov o ďalšieho fešáka, dokonca mladšieho ako šéf, ale nebudem vstupovať autorom do svedomia.
Možno len chceli dať ženám možnosť výberu a tento muž je taký ten drsniak s nezbednými očami.

José Asunción Martinez Sancho (aj vy máte pocit, že sa všetci tí Španieli volajú rovnako?) mal v seriáli 32 rokov, ale svoju úplne prvú rolu si zahral už v štyroch rokoch. Popularitu však získal až u Curra Jiméneza, odvtedy to s ním išlo hore kopcom. Okrem niekoľkých desiatok španielskych snímok si zahral aj v známejšom filme Hovor s ňou, či Na dno vášne.

Na rozdiel od ostatných členov zbojníckeho tímu mal manželky dve. S istou speváčkou má syna, s druhou ženou, ktorá je novinárka, žije dodnes v bezdetnom manželstve. Má 67 rokov.

Všetci traja herci sa po rokoch stretli v krátkej reportáži, ktorú si môžete pozrieť len v originálnom znení, ale aj bez znalosti španielčiny to stojí za to.

AlgoraMožno niektorí čitatelia s lepšou pamäťou namietnu, že na tých koňoch predsa pobehovali až štyria muži.
Máte pravdu. V prvých dieloch patril do partie ešte El Fraile, teda Mních.
Hral ho 28-ročný sympaťák Francisco Javier Jiménez Algora.
Originálny obrázok zo seriálu som však nenašla, ale možno si ho budete vedieť predstaviť podľa civilnej fotografie z mladších liet.
Francisco (prezývaný Paco) prišiel na tento svet v madridskom astronomickom observatóriu, ale nie preto, žeby sa tam zvykli rodiť hvviezdy. Jeho otec tam pracoval ako vrátnik.
Paco si v trinástich rokoch povedal, že vzdelávania bolo už dosť, odišiel zo školy a začal sa obšmietať okolo filmu ako pomocný robotník. Odtiaľ bol už len skok k divadlu a najmä poézii, ktorú si zamiloval nadosmrti.
Ak radi sledujete španielske seriály na slovenských obrazovkách, isto ste ho zazreli napríklad v Fortunate a Jacinte alebo Cervantesovi.
Francisco Algora má 63 rokov.

Keďže scenár prikazoval Mníchovi smrť v prvej sérii, nahradil ho El Gitano, po našom Cigán. Podľa všetkého ho hral istý Eduardo García, ale to je meno, akých je na svete milióny, takže som si nebola istá, či by som našla toho pravého. Dokonca si ho nepamätám ani zo seriálu, takže tu je priestor pre vás, ak máte chuť a ambície stať sa detektívom Orieškom.
Inak platí pre článok obligátne konštatovanie, že všetky informácie sú dokonale neoverené a podobnosť so skutočnými hercami je čisto náhodná.

PS: Na záver posielam malý pozdrav pre dve neznáme čitateľky, ktoré ma včera oslovili na Námestí slobody. Hneď som mala deň krajší.
:o)

Nabudúce: Návrat do budúcnosti

Zdroje a fotografie:
http://www.cadenaser.com/cultura/fotos/actor-sancho-gracia/csrcsrpor/20110214csrcsrcul_3/Ies
http://diariomadrid.net/archivo_fotografico/la_escena_espanola_2

http://www.realsea.net/61_Sancho-Gracia/#5
http://blog.rtve.es/archivo/2011/10/curro-jim%C3%A9nez-patillas-bandoleros-p%C3%ADcaros-y-franceses-1.html
http://www.articlesweb.org/celebrities/pepe-sancho-a-life-in-spanish-television-punctuated-by-films
http://westernsallitaliana.blogspot.com/2009_07_01_archive.html
http://blogs.formulatv.com/httpblogsformulatvco/series-que-hicieron-historia-curro-jimenez/
http://laviaaugusta.blogspot.com/2012/03/pareguts-raonables-nova-seccio.html
http://www.laverdad.es/murcia/v/20100818/sociedad_murcia/oasis-algarrobo-20100818.html
http://www.flickriver.com/photos/tags/usunyoon/interesting/
http://www.jerez.es/index.php?id=4356

GraciaGraciamladyDeLunaSanchoAlgorasceny

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?