Vtedy a dnes: Jednoducho Mária (1989)

Autor: Adriana Markovičová | 29.7.2012 o 17:00 | Karma článku: 11,48 | Prečítané:  20388x

Telenovelu sme tu ešte nemali. Možno očakávate spŕšku pohŕdavých intelektuálnych invektív na tému "aká to bola blbosť", ale keďže mi nič ľudské nie je cudzie, rovno sa priznám, že aj ja som jednoduchú Máriu každý piatok sledovala. Bola totiž prvá (tak ako na prvú triedu a prvú lásku, i na toto sa vzťahuje tzv. frfľacie embargo). Nečudo, dovtedy sme boli zvyknutí na Nemocnice, Sanitky a Odysey, na konci ktorých predsa len prišla aká-taká pointa, a tu sa vám zrazu v telke prezentovalo čosi, čo sa nekončí trinástou časťou. A ešte k tomu z Mexika! Krajina, ktorú sme si dovtedy vedeli predstaviť len ako futbalový tím, vám normálne natáča seriály... no povedzte, kto by nebol zvedavý?! Seriál nás združil do kolektívu. Stretávali sme sa pri telke všetci z okolia - kamoši a kamošky, bratranci a sesternice, i suseda odvedľa. Stačilo, aby medzi dvoma scénami zahral akýsi starý ujo na gitare zopár ledajakých tónov a už nám tiekli slzy. A fráza "nemôžem tomu uveriť, láska moja" patrí doteraz k základnej výbave každého nášho stretnutia pri káve. PS: Až po rokoch mi ktosi z našej partie prezradil, že to nebola komédia. Tí Mexičania to celé mysleli vážne!

Scény z telenovely

Simplemente María mala v skutočnosti 150 dielov, ale Slovenská televízia zakúpila len päťdesiatdva. Kompetentní zamestnanci boli dokonca takí zákerní, že aj tú ostatnú 52. časť ukončili dovetkom Čo uvidíte nabudúce.
Videli sme figu borovú.
Nie som síce žiadny mediálny analytik, ale podľa mňa bolo práve toto skutočným dôvodom úpadku tejto ustanovizne. Diváci ju totiž vtedy prekliali a kliatbu nedokázali zlomiť ani spievajúce deti zo Superstar, ani Majstrovstvá sveta v hokeji. Tak je to, milí moji.Scéna z telenovely
Ak teda môžem niečo poradiť budúcemu manažmentu našej verejnoprávnej, tak by mal urýchlene zakúpiť ten zvyšok, kým Zuzana Tlučková nie je taká slávna, aby to odmietla nadabovať (a bez nej si Máriu skutočne neviem predstaviť).
Ľud sa má právo dozvedieť, ako to s najznámejšou krajčírkou dopadlo.

Dielko s jemne prihlúplym názvom Jednoducho Mária nevzniklo ako telenovela - príbeh nevzdelanej, ale ambicióznej dievčiny bol pôvodne súčasťou jazykového kurzu španielčiny. Autori vzdelávacej relácie ním chceli didakticky upútať pozornosť študentov, a až následný mimoriadny úspech dejovej zložky spôsobil, že z neho spravili dramatický seriál.
A neboli jediní - Jednoduchú Máriu nakrútili aj iné latinskoamerické krajiny (Portoriko, Argentína, Peru), ku nám ich, našťastie, nedoviezli. Mexická verzia mala úspech nielen u nás, ale hlavne v Rusku - keď tam hlavná herečka prikvitla na návštevu, vítali ju sťaby kráľovnú. Doma však nikto nie je prorokom a na mexických obrazovkách sa seriál reprízuje zriedka.
My sme nezabudli, a keby aj, máme predsa internet.
María práve podojila kravku, je najvyšší čas pobrať sa do sveta.
A vy, deti! Poriadne si popretierajte oči, nech žiadna slza nevyjde nazmar!

Mená hlavných hrdinov si pamätám dodnes. Niežeby som mala takú dobrú pamäť, ale jeden z mnou vyrobených maturitných príkladov deväťdesiatych rokov sa začínal nejako takto: "Textilná fabrika má dvoch zamestnancov, krajčírku Máriu Jednoduchú a majstra výroby Viktora Kareňu. Vypočítajte ich úkolovú mzdu." (študenti také príklady zo života skutočne milujú). Ideme to postavám zrátať aj my, čo poviete?
Ruffo
Mária Lopézová
je také chutné bacuľaté kuriatko, ktoré si zapletie vrkoč a ide urobiť dieru do svetra. Pardón, do sveta, svetre sú jej živobytím, pretože začína ako krajčírka.
Keď spozná bohatého Juana Carlosa, ihneď jej zapiští srdénko a otehotnie s ním. Pomedzi to sa naučí čítať a písať, k čomu výrazným spôsobom prispeje najmä pán učiteľ, teda Viktor. Kým v tom ešte máte aký-taký prehľad, dodám, že ten sa zase zamiluje do Márie, samozrejme tajne.
Chýbajúca komunikácia je vlastne hybnou silou deja ktorejkoľvek telenovely, lebo kým sa postavy "vymáčknu", tak to môže trvať aj sto dielov.
Z Márie sa časom vykľuje veľmi šikovná majiteľka módneho salónu a vezme si Viktora za muža.

Victoria Eugenia Guadalupe Martinez del Rio (ešte som neskončila) Moreno Fayad Ruffo (už) v čase nakrúcania nebola žiadna neskúsená žabka, mala už dobrých 28 rokov.
Najstaršia z troch sestier bola poslušnou dcérou, až kým sa jej rodičia nerozviedli. Chvíľu teda stvárala psie kusy, dokonca začala v štrnástich fajčiť (áno, je to šok). Už-už to vyzeralo na kariéru učiteľky anglického jazyka, keby ju sestra nepoprosila o morálnu podporu na akomsi modelingovom kastingu, ktorého sa chcela zúčastniť. Victoriu si všimli chlapíci z telenovelovej brandže a ponúkli jej úlohu.
Dnes ju nájdete približne v pätnástich nekonečných seriáloch, a ak sa v tom niekto vyzná, tak mu určite niečo povedia ich názvy: V mene lásky, Macocha, či Viktória (k nej naspievala aj titulnú pieseň).
Victoria Ruffo si údajne odkladá všetky svadobné šaty, v ktorých sa jej postavy vydávali a neverím, že by si svadbu v niektorej z nich scenárista nechal ujsť, takže isto potrebuje poriadne veľkú skriňu.
Ona sama sľubovala vernosť v dobrom i zlom len dva razy.
Rok po natáčaní slávnej Márie urobila zo svojej hereckej kolegyne svokru a starú mamu (ak si spomínate, je to herečka, ktorá hrala Viktorovu matku Matildu, vlastne tiež budúcu svokru). S komikom Eugeniom Derbezom žili spolu päť rokov, do rodinnej štatistiky patrí i spoločný syn.
Dnes však drží za ruku niekoho iného, je ním mexický politik Omar Fayad Meneses, ktorý je zároveň otcom ich spoločných dvojčiat. Vyzerá to na šťastnú voľbu, čomu sú radi najmä obyvatelia mestečka Hidalgo, ktorí po oboch manželoch pomenovali svoje námestie. Predstavte si, aké komplikácie by im priniesol prípadný rozvod, nechcem na to ani pomyslieť! Deliť fontánu i lavičky nie je žiadna sranda.
V súčasnosti načala Victoria Eugenia "atakďalej" Ruffo druhú päťdesiatku svojho života a podľa časopisu People en Espanol patrí medzi 50 najkrajších žien sveta.

Tak, koho si podáme teraz? Zradného sukničkára Juana Carlosa alebo spoľahlivého solíďaka Viktora? Ententíky, dva špendlíky... sorry, prvý mi vyšiel zvodný lotor, presne ako v živote.

SavalJuan Carlos Del Villar je bohatý mladý muž, ktorého jediným životným cieľom je pomilovať, pošpásovať, ale lásku v žiadnom prípade nesľubovať.
Chvíľami som síce mala podozrenie, že Máriu skutočne miluje a za všetko zlé môže jeho sestra Lorena, ale to by sme popreli jeho duševné zdravie a schopnosť konať vo vlastnom mene, takže nebudem vymýšľať a rovno poviem, že je to pekný bastard.

Vtedy 33-ročný mexický herec Juan Manuel Ruiz Saval taký v skutočnosti určite nebol, aspoň bulvár žiadne nemanželské úlety nespomína. Naopak, podľa všetkého bol prvý a jediný raz ženatý a zanechal po sebe oficiálneho mužského potomka. Asi ste si všimli minulý čas v predchádzajúcej vete, ale k tomu sa ešte vrátim.
Manuel pochádzal z umeleckej rodiny, jeho mama bola španielska operná speváčka a on sám sa držal matkinej sukne na javisku už ako mladé chlapča.
Jeho herecká sláva stúpla najmä po účinkovaní v Márii, my sme ho mohli vidieť aj v inej známej telenovele ako otca blonďavej Rosalindy, celkovo si zahral vo viac ako dvadsiatke telenoviel.
Toto číslo by pravdepodobne nadobudlo vyššiu hodnotu, keby ho nebola pokorila rakovina hrtana (on sám tvrdil, že je to dôsledok fajčenia). Bojoval s ňou dva roky.
Posledné dni jeho života boli rovnako srdcervúce, akoby ich vymyslel nejaký scenárista. Bohužiaľ, toto bola realita - v deň jeho 53. narodenín zorganizovali jeho priatelia oslavu, ktorú mohol oslávenec sledovať len cez video.
Deň nato Manuel Saval zomrel.

GarzaViktor Carreño nie je ani taký bohatý (je predsa učiteľ), ani taký sexi ako Juan Carlos, ale zato vás naučí všetkých zručnostiam a návykom, ktoré v živote potrebujete, nevraviac o tom, že pri vás stojí ako soľný stĺp vždy, keď si potrebujete poplakať, či zohriať v náručí.
Zohriala sa i Marka, aj keď to dosť dlho trvalo, kým si ho vzala za manžela (ale vzala).
Tuto je dôkaz.

Jaime Francisco Garza Alardin je synom novinára a poetky, i on sám má za sebou niekoľko spisovateľských počinov.
Televíznu kariéru začal ako zrelý adolescent detskou reláciou Sesame Street, má za sebou nielen bohatú zbierku telenoviel, ale často hrával i v divadle a filmoch.
Asi musí mať príjemný hlas, lebo znie z niekoľkých meditačných nahrávok, okrem toho rád recituje básne.
Mal niekoľko (predpokladám, že romantických) vzťahov s herečkami, i keď jedna z nich zomrela neromanticky pri autonehode. Nakoniec sa predsa len oženil , ale dnes, keď mu do šesťdesiatky chýbajú dva roky, je opäť sám (len kvôli úplnosti, ako Viktor Carreno mal 35). Pred dvoma rokmi prekonal mozgovú mŕtvicu, preto musel telenovelový biznis uprostred nakrúcania opustiť.

DerbezPri Victorii Ruffo som spomínala jej budúcu bývalú seriálovo-skutočnú svokru Matilde Carreñovú. Ako fiktívna príbuzná bola Márii skutočnou oporou, starala sa do všetkých jej záležitostí s vervou a nadšením. Samozrejme, že najradšej by jej šupla to svoje spoločenské nemehlo k oltáru.
Ale aby som na ňu nebola zlá... faktom je, že špeciálne v hispánskych telenovelách sú postavy matiek postavené na piedestál. Každý člen rodiny sa v prípade núdze obracia práve na ne, lebo vie, že sú nesmierne oddané a múdre (v našich končinách by nám tým pekne liezli na nervy).

Lucille Silviu Derbez Amézquitu môžeme smelo označiť ako špecialistku na úlohy matiek.
Dcéra francúzskeho obchodníka debutovala na plátne už v puberte, ale keď sa v dvadsiatich rokoch postavila v plavkách na pódium v súťaži Miss Mexiko a skončila druhá, všetko bolo jasné. Svet šoubiznisu jej otvoril svoju náruč a ona sa stala doslova medzinárodnou celebritou päťdesiatych rokov. Nakrútila niekoľko filmov, až potom jej učarovali telenovely.
V osemdesiatych rokoch ju postihla osobná strata, jej manžel, publicista, zomrel a ona sa pozviechala aj vďaka nášmu "jednoduchému" hitu (mala vtedy 57 rokov, jej vtedajší vzhľad nájdete vyššie na spoločnej fotografii naľavo od Viktora).
Okrem syna menom Eugenio, ktorý si na chvíľu vzal Victoriu Ruffo, mala ešte dcéru Silviu Eugeniu. Takisto vnučka Silvia Eugenia (ako inak) zdedila po starej matke herecké gény.
Táto "diva" mexického filmu zomrela ako 70-ročná počas nakrúcania svojej poslednej telenovely Votrelkyne.

GoldsmithKategóriu PP (pekné potvory) zastupuje postava Loreny, sestry Juana Carlosa Del Villar. Vo svojich 26 rokoch by už mohl mať nejaký životný cieľ, ona však napĺňa svoj deň nakupovaním módneho šatstva, posedávaním na pohovke a intrigovaním. My sme to už nemohli vidieť, ale vraj to s ňou nedopadlo dobre.

Už podľa mena je zrejmé, že Ruth Gabriela Goldschmied Guasch nebude úplne čistokrvná mexická deva.
Tatko síce bol mexický majster republiky v džude a mamka zase kubánska herečka, ale ich gény niesli nemecké, katalánske, ba i maďarské stopy. Gabi začala kariéru víťazstvom v modelingovej súťaži a aj vďaka tomu získala štipendium na hereckú školu. Rozum jej však vravel, že ide o neistý chlebík, preto si popritom dokončila štúdium stomatológie, diplom však nikdy nevyužila.
To už ale mala za sebou sobáš i pôrod. Nie, nepomýlila som sa, v šestnástich sa vydávala, o rok neskôr porodila jedinú dcéru a do dvadsiatky sa stihla i rozviesť. Odvtedy jej akákoľvek zmienka o svadbe spôsobuje vyrážky, preto sa už nikdy viac nevydala a uprednostňuje partnerský život "na hromádke".
Gabriela Goldsmith (priezvisko si mierne upravila) hovorí okrem španielčiny plynule anglicky a taliansky, čo jej isto ponúka oveľa viac hereckých možností - rok pred päťdesiatkou má za sebou cca 40 filmov a seriálov (Vždy ťa budem milovať, Láska neumiera), niečo aj sama produkovala.
Založila a angažuje sa v nadácii na podporu detí z chudobných rodín.

Prvá a posledná telenovela v rámci seriálu Vtedy a dnes je za mnou. Napísala som o nej najmä preto, aby mi nikto nemohol vyčítať, že zanedbávam niektorý televízny či filmový žáner. Niečo také sa však už len ťažko zopakuje. Moja nostalgia má svoje hranice, za ktoré v žiadnom prípade nezájdem a viac telenoviel som už aj tak nevidela.

Nabudúce: Nekonečný príbeh (v prázdninovom režime o dva týždne)

Zdroje a fotografie:
http://www.allstarpics.net/0030355/017403144/victoria-ruffo-pic.html
http://www.televisa.com/fotogalerias/trayectoria-de-victoria-ruffo/36610/
http://trialx.com/celebrities/2011/07/30/manuel-saval-images/
http://televisa.esmas.com/hoy/noticias/073681/semblanza-manuel-saval/
http://telenovely-mix.blog.cz
http://www.terra.com.mx/entretenimiento/articulo/907913/Jaime+Garza+reacciona+de+manera+favorable+tras+operacion+cerebral.htm
http://latinoparaiso.ru/photo/actor/jaime_garza_photo/
http://www.cas.sk/clanok/191867/varovanie-od-psychologicky-milion-slovakov-v-pasci-seherezady.html
http://www.zimbio.com/photos/Gabriela+Goldsmith/Drakken+Polanco+Charity+Event/vNfpzimmgAg
http://www.gabrielagoldsmith.com/
http://listas.20minutos.es/lista/la-mas-bella-actriz-del-cine-de-oro-27125/
http://www.telenovelasyseries.net/2009/03/conserva-silvia-derbez-el-titulo-de-pionera-de-las-telenovelas.html

RuffoD.jpgSavalD.jpgGarzaD2.jpgDerbezMlada.jpgGoldsmithD1.jpgTraja.jpgSceny2.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.


Už ste čítali?