Vtedy a dnes: Nekonečný príbeh (1984)

Autor: Adriana Markovičová | 12.8.2012 o 17:00 | (upravené 25.9.2012 o 22:26) Karma článku: 12,78 | Prečítané:  15258x

Ale však neutekajte - nebudem hovoriť o prepúšťaní a zatváraní Karola Mella do basy, ani o tom, či sa Banderas zase rozchádza s Melanie. Posvietime si na nekonečný príbeh s veľkým N. Anglicky znejúca nemecká snímka bol v čase svojho vzniku najdrahším filmovým projektom na západ od nás. Dnes, keď sme prejedení všetkými tými Narniami, Pottermi či Zlatými kompasmi, by asi nikoho nevzrušilo jej vtedajšie spracovanie, ale vtedy sme boli dokonale očarení. Bol začiatok osemdesiatych rokov, tých pár počítačov, ktoré už boli na svete, sa umiestňovalo do chránených klimatizovaných miestností a pod slovom Windows si každý predstavil skutočné okno s kľučkou. Robiť animáciu za takýchto podmienok, bola drina hodná uznania. Ja osobne som bola najviac namäkko z lietajúceho draka Falka, čo vyzeral ako pes - najmä keď tak rozkošne krútil ňufákom a hlasom Eduarda Cupáka pozýval Atreja na letecký výlet po krajine Fantázia. Ale chutní boli i gumení Kameňožrúti, korytnačka Morla, čierny zubatý Gmork a ... a vlastne všetky príšerky kompletne, čo budem zbytočne vymýšľať.

sceny2.jpg

sceny8.jpg

sceny3.jpg

sceny5.jpg

Film natočili na základe fantasy románu Michaela Endeho, ktorý z jeho podoby nebol bohvieako nadšený. Vraví sa, že sa kvôli tomu ofučal a odkázal štábu, aby ho v žiadnom prípade nedávali do titulkov. Vyhoveli mu, ale keďže to boli slušne vychovaní filmári, dostal miesto aspoň v závere (tam idú aj tak príliš malé písmenká, aby to niekto čítal). Ich slušnosť potom narazila hranice vkusu vtedy, keď na základe druhej polovice knihy natočili Nekonečný príbeh II. Dlho na seba nenechala čakať ani tretia príšernosť (už s extra vymysleným dejom), a vašou úlohou bude hádať, či to bol definitívny koniec.
Uhádli ste, nebol. Existuje ešte 13-dielny hraný seriál a niekoľko častí animovanej série, všetko pekne nekonečné, akurát to sotvakto pozerá.
Ja sa teda vrátim k nášmu prvému filmu, lebo ten si to zaslúži, hoci po rokoch u mňa a mojich rovesníkov prevažuje skôr spomienkový optimizmus ako reálne zhodnotenie kvalít diela. Natáčal sa na dvoch miestach - v Kanade (zábery z reálneho mestečka) a v Nemecku (trikové scény z krajiny Fantázia). Jeho posolstvo je klasické. Má nám povedať, aby sme neprestávali byť deťmi a nechávali snom občas voľnejšie krídla, a potom sa nám tento svet nebude zdať taký ťažký, akým niekedy je...
Pekne som to povedala, že? Hneď som pustila vysávač ruky a začala fantazírovať o veľkom zmrzlinovom pohári poliatom horúcimi malinami... ups, to tu skutočne nepatrí.

Miesto zmrzliny si radšej dajme pôvodný trailer k filmu (stačí kliknúť) a zopár faktografických údajov o tom, ako vyzerajú traja hlavní detskí hereckí predstavitelia dnes.

OliverBastien sa v knihe volal celým menom Bastian Balthazar Bux, ale to by si diváci museli pamätať priveľa údajov, preto sa jeho kompletné priezvisko vo filme nespomína. Jeho postava mala vtedy 11 rokov a bojovala so šikanou spolužiakov, chýbajúcou matkou a večne zaneprázdneným tatkom.
Už-už to vyzeralo, že dieťa pravdepodobne skončí ako klient pedagogicko-psychologickej poradne, keby nevliezlo do antikvariátu a nezačalo listovať v zakázanej knihe so zvláštnym amuletom na obale (mimochodom, jeho originál má vo svojej kancelárii zavesený istý Steven Spielberg, ktorý ho dostal darom od režiséra Wolfganga Petersena za to, že mu poradil, aby skrátil americkú verziu filmu o 7 minút).

Američan Barret Spencer Oliver bol v tom čase skutočne na zožratie, hoci podľa knižnej predlohy mal byť tučný a ťarbavý.
Jeho rodičia boli dostatočne ambiciózni, matka manažérka a otec dizajnér vláčili Barreta i jeho brata Kylea po konkurzoch do filmov i reklám.
Tak sa stalo, že sme ho ako osemročného videli v pilotnej časti Knight Rideru s Davidom Hasselhoffom, potom ho na druhý pokus obsadili do Nekonečného príbehu. A že prečo až na druhý? Prvýkrát sa zdal byť kastingovej "komisii" príliš mladý a nezrelý na takúto úlohu, ale zanechal príliš silný dojem, aby ho nechali len tak pobiehať po ulici.
Do konca osemdesiatych rokov stihol ešte Zámotok I. a II., úlohu androida v scifi Daryl a potom s herectvom sekol. Možno sa opäť niekto pýta, že prečo...
Šestnásť rokov je vek, keď sa mladí ľudia hľadajú a on sa našiel práve v scientologickej cirkvi. Podľa akýchsi mne neznámych sektárskych zvykov sa o tri roky nato oženil s inou jej členkou, aby sa časom tak či tak rozviedli. Po Barretovi sa nadlho zľahla zem, bulvár si dokonca navymýšľal teórie o tom, že opustil Zem s akousi pochybnou partiou mimozemšťanov (niekedy sú tí, s prepáčením, žurnalisti, fakt srandisti).
Barret Oliver sa zatiaľ schovával pod výzorom zanedbaného bezdomovca v istej vzdelávacej inštitúcii, kde učil študentov fotografovať - pohľad cez objektív sa totiž stal zmyslom jeho života. A že je to fotograf úspešný, o tom ani nepochybujte, akurát on sám sa veľmi nepretŕča na verejnosti. To bol ten dôvod, prečo som sa trochu zapotila pri hľadaní aktuálnej 39-ročnej podoby, ale bingo, podarilo sa!
Mimochodom, je autorom publikácie o histórii fotografovania.

HathawayPostava Átreja, bojovníka z kmeňa lovcov, bola akýmsi Bastienovým dvojníkom vo svete Fantázia. Chlapec s indiánskym výzorom so sebou všade ťahal svojho belostného žrebca Artaxa, až kým sa mu zviera neutopilo v bažine. Toto bola presne tá scéna, ktorou tvorcovia dali deťom najavo, že nie všetko je rozprávka a aj vo mne zanechal topiaci sa kôň dosť silnú šokovú stopu. To sú tie chvíle, keď počas filmu zatvárate oči alebo si musíte súrne zájsť na záchod.
No, a toto trinásťročné chlápätko dostane od nežnej vládkyne krajiny poverenie zachrániť Fantáziu pred Ničotou. Bez Bastienovej pomoci to však nepôjde.

Noah Hathaway bol skutočne štvrtinovým Indiánom s umeleckými génmi a v reklamnom biznise sa pohyboval od svojich troch rokov.
Šesťročného Noaha dokonca nominovali na ocenenie v súťaži Mladý umelec za sci-fi seriál Battlestar Galactica.
Potom exceloval v Nekonečnom príbehu, kde mu párkrát išlo o krk - trinásťročný herec spadol z koňa, takmer sa utopil v už spomínanej bažine a pri troche nešťastia mohol prísť o oko. Na nebezpečné scény mal pritom dvojníka - kaskadéra, obrazové dôkazy prikladám tutohľa nižšie.

Átrej a jeho dvojník

Mladý, pohybovo nadaný muž študoval tanec a moderný džes, ale zranenie ho prinútilo zmeniť špecializáciu a začal sa venovať bojovým umeniam, kde získal aj nejaké čierne opasky.
Ako sa má dnes štyridsiatnik Noah Hathaway? 
Skôr ako na obrazovke ho môžete nájsť na motocyklovom okruhu, kde súťaží s rovnako bláznivými pretekármi. Motorky berie vážne aj v rámci biznisu, takže keby ste potrebovali nejakú peknú hondičku, pokojne sa na neho obráťte. Do filmu či seriálu si ale občas odskočí, keď sa pritrafí nejaká drobná rola, ale veľká sláva z toho asi už nebude. 
Ešte kúsok romantiky... možno ste si všimli jeho tetovanie. S budúcou manželkou si na znamenie lásky dali vytetovať snubné prstene a Noah v tom našiel záľubu. Nie, nemyslím tým opakované sobášenie, mala som na mysli skôr zdobenie končatín kadejakými obrázkami. 
Noah je otcom dvoch nevlastných synov.

StronachDo tretice tu máme rozkošnú Mesačnú kráľovnú. Trochu mám problém pomenovať túto postavu, lebo na nete sa vyskytuje aj ako Detská cisárovná či "Měsíčnice", ale však pamätníci vedia, o koho ide. Typická je tým, že má nevinný výraz tváre, tenký hlások a vôbec, máte sto chutí zabaliť ju do celofánu a vyložiť ju ku vzácnym krištáľovým pohárom po babičke. Dievčatko, ktoré ju hralo, malo skutočne krásnych dvanásť rokov, v tom veku je nežnosť priam povinná.

Tami Stronach v Nekonečnom príbehu s herectvom začala i skončila - krátku, zato výraznú epizódu vo filme ukončili obavy jej rodičov, ktorí sa báli, aby sa z dcéry nestala zdrogovaná herecká hviezdička. Jej ďalší život sa potom niesol v znamení inej múzy - baletu a tanca.
Tami sa narodila v Iráne do vzdelanej rodiny plnej archeológov, tí si však v čase iránskej revolúcie pozbierali lopatky i metličky a ušli do Izraela. A keď hlave rodiny (áno, otcovi) ponúkli profesorské miesto v Berkeley, stala sa z Tami izraelsko-americká tanečnica.
Len celkom nedávno jej českí producenti ponúkli hereckú možnosť v českom televíznom filme Fredy a zlatovláska a ona ju prijala. Okrem toho vlastní tanečné štúdio, kde realizuje svoje choreografické vízie.
Tami Stronach je vydatá a pred rokom sa jej narodilo celkom čerstvé bábätko. A ešte jeden dôvod na oslavu len toť z minulého mesiaca - na chrbte má štyri krížiky a vôbec to na nej nevidno, naopak, je stále rovnako krásna.

Nesmieme však opomenúť hudobnú stránku Nekonečného príbehu. Niekedy sa stane, že pesnička k filmu či seriálu si začne žiť svojím vlastným životom - presne toto sa stalo aj Limahlovi. Dnes už neznáme meno patrí odfarbenej hviezde osemdesiatych rokov, ktorá spôsobovala mladistvým devám mrazenie vždy, keď sa ozvala z rádia. Ja osobne som mala plagátik blonďavého strapatého fešáčika vylepený na skrini pekných pár pubertálnych rokov, až kým ho neprevalcovali depešáci.
Ak sa vám zdá, že melódia nemá začiatok ani koniec, chyba nie je vo vašom prijímači. Má to vyzerať, akoby prišla z diaľky... z krajiny, kde kraľuje fantázia...

Atrej: "Co je to Nicota?"
Gmork: "Je to prázdnota, která jedině zbude. Je to jako zoufalství, které ničí tento svět. A já se tomu snažím pomáhat."
Atrej: "Ale proč?"
Gmork: "Protože lidem, kteří nemají žádné naděje, se lépe vládne. A každý, kdo je dokáže ovládat, má zároveň i moc."

Fúú, až ma zamrazilo...

Nabudúce: Prestávka (a to nie hocijaká)

Zdroje a fotografie:
http://tnes.mvek.net/

http://www.neverendingstory.com/
http://www.fantasien.net/tnes/
http://fanzine.topzine.cz/princezna-z-nekonecneho-pribehu-tami-stronach-rada-bych-vystupovala-v-ceske-republice
http://celebritynet.cz/osobnost/Barret%20Oliver
http://celebslists.com/images/barret-oliver-06.jpg
http://cutcutpaste.wordpress.com/2011/11/16/the-neverending-beard-barret-spencer-oliver/
http://cutcutpaste.files.wordpress.com/2011/11/d96cd6c26a01151640265b98c8c26cf1.jpg
http://noahhathaway.humanarchives.org/
http://www.magmire.com/noah-hathaway-biography-1971.html
http://www.myspace.com/tamistronachdance
http://scans.startiger.com/showscan.php?scanid=380322
http://www.noah-hathaway.com/
http://www.tamistronach.com/tsd/home/
http://www.filmklub.sk/m/movie_stills.php?id=4035

OliverD.jpgHathawayD2.jpgStronachD.jpgDublerBAstiena.jpgsceny1.jpgsceny3.jpgsceny6.jpgsceny9.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.


Už ste čítali?