Vtedy a dnes: Flashdance (1983)

Autor: Adriana Markovičová | 9.9.2012 o 17:10 | (upravené 25.9.2012 o 22:27) Karma článku: 12,78 | Prečítané:  6193x

Po muzikáloch Pomáda a Vlasy bude tretím hudobným filmom, o ktorom budem ako vetchá starenka rozprávať svojim pravnúčatám, práve Flashdance. Predstavujem si to nejako takto - hupsnem si do hlbokého čalúneného kresla, tzv. ušiaka (to dostanem pár rokov predtým k sedemdesiatke), ešte predtým si však napravím háčkovanú dečku uloženú na jeho opierke. Potom si vezmem na kolená niektorú z vnučiek a začnem výchovnú reč: "Dieťa moje, nebol to práve najintelektuálnejší kúsok mojej pubertálnej filmotéky, ale ver mi, práve vďaka nemu som sa naučila, že žena navlečená v pánskom obleku vyzerá príšerne aj vtedy, keď práve strká mužovi popod stolom nohu do rozkroku." Toľkoto spomienka na budúcnosť, teraz sa mrknime na tento americký film z roku 1983 podrobnejšie.

Jeho dej skutočne nie je veľmi náročný, v podstate by si s podobným scenárom vystačila ktorákoľvek Popoluška. Aby však bolo dielko chutnejšie, načim ho vylepšiť koreninami, a tu sa to podarilo. Filmový štáb pridal do filmu zopár úplne bežných ingrediencií, tutohľa sú:

  1. krásny muž, ktorý bez okolkov donesie ruže aj obyčajnej zváračke z jeho vlastnej oceliarne;
  2. pohľad na ladné krivky, aké by sme chceli všetky (keby sa nám chcelo cvičiť tak, ako tej herečke);
  3. úžasné bývanie vo veľkom štýlovom skladisku, ktoré fakt nemá hocikto (najmä, ak nemusíš platiť jeho vykurovanie v Pittsburghu s priemernými februárovými dennými teplotami okolo nuly);
  4. sexi sveter, ktorý ti vďaka širokému výstrihu vždy skĺzne z pleca dolu (o pár rokov neskôr som jeden taký mala, dosť mi to padanie liezlo na nervy, nevraviac o tom, že som vyzerala ako bezdomovec);
  5. veľký priateľský pes so smutným pohľadom (ktorý je v podstate celý deň zavretý v tom sklade, lebo jeho panička buď zvára nejakú traverzu alebo sa po večeroch pretŕča na barovom pódiu a necháva na seba liať kýble vody),
  6. počúvateľná hudba v štýle osemdesiatych rokov, ktorú si budú pamätať aj naši potomkovia.

Scény z filmu

Dosť bolo dospeláckeho cynizmu, vrátim sa k filmu. Režisér Adrian Lyne (len tak spakruky spomeniem zopár provokatívnych názvov jeho diel - 9 a pol týždňaOsudová príťažlivosť, či Neslušný návrh) - tak tento pán až dva razy odmietol ponuku sfilmovať scenár napísaný podľa skutočného príbehu. Išlo o tanečnicu Maureen Marder, ktorá sa bez klasického baletného vzdelania dostala k profesionálnemu tancu - v podstate typický americký splnený sen, akých sú v Hollywoode milióny.
Neviem, čo ho nakoniec presvedčilo, ale dal sa do práce a vyrobil čosi, čo umelecká kritika zniesla pod čiernu zem. Jedni kričali, prepánajána, kto to kedy videl, aby oceliarne pustili do výroby osemnásťročnú krehkú dievčinu a nechali ju zvárať! Druhým sa nepozdával veľký vekový rozdiel medzi zaľúbencami, veď ten kučeravý pán by pokojne mohol byť jej otcom, a nie milencom (to ešte netušili, že Adrian Lyne raz natočí aj Lolitu).

Scéna z filmu

Distribútor urobil ešte jednu nečakanú vec. Najprv vydal Flashdance na VHS kazetách (to boli predchodkyne DVDčiek, milé deti), a keď sa zdalo, že to už všetci videli doma na videu, pustili ho s reklamnou podporou aj do kín. Hotová finančná samovražda, povedal by si kde-kto, ale keď k tomu prirátame aktivitu mladej televíznej stanice MTV, ktorá vysielala klipy z filmu každú chvíľu v telke, úspech prišiel celkom oprávnene. Originálnu hrdinku, pani Marderovú, to muselo pekne naštvať - práva na sfilmovanie svojho života predala za smiešnych 2300 dolárov a film zarobil viac ako 150 miliónov. S pokusom vymámiť väčší podiel peňazí pre seba však na súde neupela.
Dve z ústredných pesničiek boli naviac nominované na Oscara a nejaké to Grammy. Maniac sošku nezískal, ale to len preto, že ho predbehla jeho filmová sestra What a feeling.
Za ostatných skoro tridsať rokov od premiéry sa odkazy na Flashdance objavujú pravidelne v seriáloch, filmoch, či videoklipoch rôznych speváčok. Najmä scéna z konkurzu je pre ne veľkou inšpiráciou - ak máte chuť, pozrite sa, napríklad, na Jennifer Lopez, ktorá dokonca pozabudla zaplatiť za autorské práva, takže si spravodlivosť opäť prišla na svoje až na súde, alebo skoršiu pomerne vydarenú verziu od Geri Halliwell (na všetky odkazy sa dá kliknúť).
Pre fajnšmekrov však ponúkam skutočný originál:

U nás sa film dostal do kín v roku 1987. Súdruhom sa asi zapáčilo, že hlavná hrdinka predstavovala typickú členku robotníckej triedy, možno dokonca dúfali v to, že si platí známky do ROH, preto radšej nechali vystrihnúť istú scénu (konkrétne spoveď zváračky u kňaza v kostole). I dnes sa mnohí pozastavujú nad jej rozhodnutím zanechať prácu v oceliarskom priemysle, podľa nich mala radšej zvárať ako tancovať, americkej ekonomike by sa to v čase krízy zišlo oveľa viac, lebo tanečníc je veľa, ale zváračiek... málo.

BealsAlexandra Owens (podľa menovky na zváračskej prilbe volaná Alex), je také malé ženské dynamo. Celý boží deň sa nezastaví, dňom zvára, nocou tancuje v klube a vo voľnom čase behá so psom Gruntom na bicykli.
Úlohu Alex ponúkali kdekomu, konkurzom prešlo okolo štyritisíc kandidátok. Melanie Griffith im tento kšeft odmietla, a tak v závere ostali len tri mladé herečky - Leslie Wing, Demi Moore a Jennifer Beals. Rozhodnutie údajne urobila dvestočlenná partia robotníkov zo susednej stavby. Manažér filmového štúdia zašiel za chlapcami, ukazoval im fotky a pýtal sa, ktorú z tých troch by najradšej pretiah pobozkali.

Vyhrala vtedy dvadsaťročná Jennifer Beals.
Ak som ako závistlivá gymnazistka ujúkala nad úchvatnými skokmi a tanečnými kreáciami tejto kučeravej černovlásky, dnes s nadhľadom vytiahnem pikošku o tom, že ich nerobila ona. Veľmi sa o jej dvojníčkach nevedelo, aby diváci neprišli o ilúzie, ale ja to poviem na plné ústa - Marine Jahan vidno, napríklad, práve v hudobnom videoklipe k pesničke Maniac, skokové variácie robila pred konkurznou komisiou gymnastka Sharon Shapiro a breakdance predvádzala akási tanečnica so pseudonymom Crazy Legs.

Barbie.jpgTak ako? Už ste to predýchali?
Jennifer je na prvý pohľad mixom dvoch rás. Mama bola učiteľka írskeho pôvodu, otec, majiteľ supermarketu, bol Afričan, zomrel však desať rokov po jej narodení.
Ich spoločné dievčatko však vyrástlo do krásy, takže sa čoskoro začalo motať po modelingových agentúrach, až kým sa nedostalo k drobnej úlohe v komparze a nezačalo uvažovať o navštevovaní hereckých kurzov.
S Flashdancom prišiel veľký úspech, ale ona sa rozhodla dokončiť si školu na Yale a urobila si dlhšiu pauzu. Návrat nebol ani trochu jednoduchý a hoci má Jennifer na konte okolo päťdesiat filmov, ani jeden z nich jej už podobnú slávu nepriniesol (hoci ktovie, či o ňu vôbec stála). Vraví sa, že veľa nechýbalo a mohla byť v Aktoch X agentkou Scullyovou.
Z jej filmografie vyberám filmy Nevesta (hrala tam so Stingom) alebo Štyri izby, ale najviac vás možno poteší krátka scéna z poslednej epizódy seriálu Frasier, kde Jennifer vystupuje - tu je.
Čo sa týka súkromného života, prvé bezdetné manželstvo s režisérom a producentom skončilo po desiatich rokoch. V súčasnosti je vydatá za kanadského podnikateľa, s ktorým má dcéru, plus dve nevlastné deti z jeho predchádzajúceho vzťahu.
48-ročná Jennifer Beals sa vo voľnom čase angažuje za práva homosexuálov, podporuje dve charitatívne organizácie, fotografuje a venuje sa triatlonu, takže o jej pohybovom nadaní nemusíme, napriek vetám uvedeným vyššie, ani trochu pochybovať.
Nakoniec, kto z nás sa môže pochváliť, že podľa neho vyrobili bábiku Barbie, že?

NouriNick Hurley je majiteľom firmy, v ktorej Jennifer zvára, a keďže je to dobrý majiteľ, často beháva v prilbe po stavbe a vo výťahu zvádza o polovicu mladšie zamestnankyne. No dobre, vymýšľam si, zviedol len jednu. Je to riadny fešák s dobrými konexiami, ale keďže ide o romanticko-naivný film, Alex mu nedovolí využiť známosti a miesto pod hviezdami si vybojuje sama.
Ako vravím, romantika.

Michael Nouri súťažil na kastingu s takými kalibrami ako Kevin Costner, či Bob Geldof, ale pravdepodobne zavážil jeho exotický vzhľad (kombinácia írskych a iránskych predkov), a tak sa pred kameru postavil práve tento 38-ročný herec.
Jeho filmografia sa uberá troma smermi.
Buď ide o sladké seriály a postavy zamilovaných mužov (nič z toho zoznamu u nás veľmi nechodilo), kriminálky (NCIS, CSI: NY), alebo tam má science fiction a mimozemšťanov. Vždy ma poteší, ak sa herec objaví v mojom obľúbenom Star Treku a Michael ma veru potešil, nájdete ho v sérii Enterprise. 
Súkromie zodpovedá typickému priemeru bežného herca. Prvé manželstvo trvalo krátko, vzápätí uzavrel dlhotrvajúci zväzok so ženou, ktorá mu porodila dve dcéry. Neodpustil si ani nejaký ten mimomanželský úlet, potom sa druhýkrát rozviedol... a ako je na tom so ženami dnes, sa mi veľmi zisťovať nechcelo.
Nouri sa angažuje i v treťom sektore ako veľvyslanec organizácie podporujúcej pacientov so sklerózou multiplex, nakoľko ňou trpí jeho bývalá manželka.
V súčasnosti má tento charizmatický herec 66 rokov.

SkalaHanna Long je dáma, ktorá je pre hrdinku Alex tanečným vzorom. Nádherne zostarnutá bývalá tanečnica (jej predstaviteľka mala v tom čase 87 rokov) podporuje dievča v túžbe vymaniť sa zo zváračského údelu a radí jej, čo so životom. Nanešťastie vzápätí nato zomrie a odkáže jej baletné cvičky. Možno si poviete, že to nie je bohviečo, mohla jej zanechať aspoň peknú porcelánovú súpravu s cibuľovým vzorom alebo niečo také, lenže nezabudnime - stále ide o romanticko-naivný film.

Oveľa zaujímavejšia je samotná herečka Lilia Skala, pôvodným menom Lilia Sofer. Ak by ste si mysleli, že ide o ďalšiu z radu hviezd, ktorá nebola spokojná s priezviskom len tak z rozmaru, tak si to nemyslite. Tu išlo o život.
Narodila sa v roku 1896 vo Viedni českej matke (rodným menom Kateřina Skala), otec bol židovského pôvodu. Lilia bola jednou z prvých žien vtedajšej doby, ktorá absolvovala architektúru, popritom sa venovala divadlu. Vydala sa a porodila manželovi židovského pôvodu dvoch synov.
Tu idylka končí.
Tridsiate roky 20. storočia museli byť pre takúto rodinu peklom, a tak v snahe nepútať zbytočnú pozornosť všetci prijali priezvisko Skala. Napriek tomu Lilianinho muža zatkli, našťastie, podarilo sa im podplatiť dozorcu a rodina mohla utiecť z nebezpečnej Európy a usadiť sa v Spojených štátoch.
Spomínala som umeleckú kariéru - už v predvojnovom Rakúsku bola pomerne známou herečkou. Po emigrácii chvíľu trvalo, kým sa dostala do starých koľají - dokonca pracovala na oddelení strát a nálezov, takže keď v roku 1963 získala zmluvu na film Ľalie poľné, museli jej preplácať cestovné, aby sa dokázala dostaviť na nakrúcanie. Producenti urobili výborné rozhodnutie, Lilia získala za úlohu matky predstavenej Oscara.
Potom sa už nezastavila, hrnuli sa jej úlohy v seriáloch i filmoch (okrem Flashdance napríklad ešte Loď bláznov), poslednú úlohu zvládla ako 95-ročná starenka. O tri roky nato zomrela, a aby sa na ňu nezabudlo, napísala o nej vlastná vnučka one-women divadelnú hru.

Heffner
Aby ste si nemysleli, že Alex nemala priateľov zo svojej vekovej kategórie, dáme si dvoch. Obaja majú nesplnené sny a obaja nedopadnú dobre.
Prvým z nich je kolega kuchtík z baru, v ktorom tancovala, gay Richie Blazik.
Dnes je to už klišé, ba priam povinná výbava, ale v osemdesiatych rokoch nebývalo zvykom dávať postavám homosexuálnu orientáciu.
Richie sa túži stať stand-up komikom. To sú takí tí ukecaní chlapci, ktorí rozprávajú vtipy unudenému publiku prežúvajúcemu hranolky, v podstate ide o jednu z najťažších disciplín šoubiznisu.
Richiemu sa preraziť nepodarí, pokračuje teda vo vyprážaní dotyčných hranoliek, nech to nie je klasický americký happyend.

Kyle Troy Heffner (nemýliť si to so zajačikovým Heffnerom) nemá na nete uvedený rok narodenia, ale ja tipujem, že vo filme mal okolo 25 rokov.
Web však tvrdí, že už v jedenástich rokov sa začal prejavovať talent od boha, začínal v detskom divadle a skončil umeleckú univerzitu.
U nás sme ho zazreli v romantike Keď Harry stretol Sally, v thrilleri Splašený vlak, niečo hral aj v seriáli Zúfalé manželky či Murphy Brownová.
Podľa všetkého je ženatý, má dve deti a rátam, že päťdesiatku už oslavoval.

SzaboDruhou neštastnou kamoškou je Jeanie Szabo, servírka z baru a nádejná krasokorčuliarka.
Na ľade sa jej však nepodarí zvládnuť zákernosť gravitácie a zo zúfalstva skončí v striptízovom klube pri tyči.
To by tu však nesmela pobiehať neskrotná Alex, odlepí ju z tyče a zachráni jej počestnosť, takže neskončí s bankovkami v nohavičkách, ale vráti sa k tácke a objednávkam hranoliek.

Škoda, že je reálny život oveľa krutejší.
Nádejná herečka Sunny Johnson mala vo filme 30 rokov a seriál Charlieho anjeli z roku 1977.
Hrala síce len vedľajšie úlohy, ale ktovie, akoby to s jej kariérou dopadlo, keby jej o niekoľko mesiacov po Flashdance nepraskla cieva v mozgu.
Mozgová mŕtvica ukončila tento mladý život priskoro... (kurňa, bola fakt veľmi pekná).

Nuž, stáva sa všeličo, dobré i zlé. Mne sa, napríklad, pritrafila skvelá cesta za opačný koniec zemegule a tento článok som písala hore nohami. Pokúsim sa prekonať podovolenkovú lenivosť a napísať ten ďalší v obvyklom týždňovom tempe.
A čo iné by mohlo z takej cesty vzísť, ak nie článok o skákajúcej kengure Skippy.

Nabudúce: Skippy - stepná kengura

 

Scény z filmu

Zdroje a fotografie:
http://www.movieposterdb.com/poster/f8da156e/
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flashdance_beals_nouri.jpg
http://www.fanpop.com/spots/flashdance/
http://www.toutlecine.com/images/film/0002/00029022-flashdance.html
http://idlehands1.blogspot.com.au/2010/06/doll-stuff-flashdance-barbie-gothiness.html
http://clothesonfilm.com/flashdance-jennifer-beals-dance-casual-wear/1978/
http://www.zimbio.com/photos/Jennifer+Beals/YouTube+2012+Upfronts+Presentation/t49pM5W-uEF
http://www.zimbio.com/photos/Michael+Nouri/TheWrap+3rd+Annual+Pre+Oscar+Party+Arrivals/yvcbYj3Z2Bo
http://pyxurz.blogspot.com.au/2011/10/flashdance-page-4-of-5.html
http://pyxurz.blogspot.com.au/2011/10/flashdance-page-1-of-5.html
http://www.dwshare.com/sinema/oyuncu/31544/?langid=14
http://celebslists.com/22411-lilia-skala@imagelilia-skala-02.jpg.html
http://pyxurz.blogspot.com.au/2011/10/flashdance-page-5-of-5.html

ASkalaKed.jpgBealsD.jpgBealsBorig.jpgNouriD.jpgHeffnerD.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti

Peter Juhás má zakázané hovoriť.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.


Už ste čítali?