Vtedy a dnes: Matlock (1986 - 1995)

Autor: Adriana Markovičová | 30.9.2012 o 17:00 | (upravené 7.10.2012 o 11:04) Karma článku: 12,32 | Prečítané:  11290x

Vždy, keď začínam písať článok, prejaví sa u mňa tendencia tváriť sa ako seriózny autor zo seriózneho média. Prvá veta potom vyzerá strašne nudne, dokonca tak nudne, že sa ju mne samej nechce ani čítať. Aj teraz, zachránila ma len kypiaca polievka na sporáku, inak by ste museli prežuť také vetné konštrukcie, ako sú "široký diapazón prípadov", či oveľa horšie "súdne eskapády svojrázneho právnika". Paradajková polievka je však už bezpečne spacifikovaná vo svojom hrnci a ja môžem konečne napísať prvé, čo mi napadne pri pohľade na človeka s hustým obočím posadeným prekliato nízko. Jeho meno je Ben Matlock.

Podľa mňa by to bol ideálny starý otec.
Trochu priečny, trochu bohatý a hlavne, vždy by vedel, kto je na vine. Nemal by problém zistiť, kto vám šlohol zo šuflíka tých desať gumových medvedíkov, čo ste si odvčera odkladali ako odmenu za nedeľnú konzumáciu maminých pľúcok na smotane.
Nemusel by sa ani veľmi maskovať za Mikuláša, stačilo by nalepiť si na bradu kus vaty. Síce ho raz-dva prekuknete (prezradí ho lacný šedý oblek z konfencie, ktorý tak nádherne ladí s vlasmi), ale on náhle vytiahne ďalší tromf z rukáva - pozve vás na párok v rožku! Pre istotu však kúpi dva, lebo deliť sa s vami... to nepripadá do úvahy.
Keď sa s ním pohašteríte, každý váš argument zmietne zo stola kričiac NÁMIETKA!, ale vy viete, že vás má napriek tomu rád.
Toľkoto voľné asociácie už najedenej autorky, prejdime na fakty.
Seriál sa natáčal deväť sezón a s výnimkou hlavnej prokurátorky sa do 195. epizódy kompletne vymenil Matlockov tím. Úvodná zvučka vyzerala v prvej sérii takto:

Ubehli tri roky a titulky sa museli meniť (ukážka), hudba však ostala. Paradoxom je, že seriál bol niekoľkokrát nominovaný na rôzne ceny, nakoniec však získal Emmy práve za hudobnú zložku. Niet sa čo čudovať, je celkom chytľavá (práve sa ju snažím vyhnať z hlavy).
spolu.jpgDivákom to však bolo fuk, inteligentného právnika si obľúbili napriek tomu, že bol scenár tak trochu pritiahnutý za vlasy. Úplnou náhodou sa na neho obracali len klienti, ktorí boli stopercentne nevinní a on to hneď správne odhadol. A úplnou náhodou mal každý vo vačku zbytočných stotisíc dolárov...
Matlock bol istou obmenou Perryho Masona, svoje prípady však riešil priamo v súdnej sieni. Postarší fanúšikovia oboch pánov sa doteraz s obľubou sporia v otázke, ktorý z nich bol lepší.
A čo na to naša mládež? Tej sa zdá byť bielovlasý pán nudným patrónom.
Zato žltkastý dedko Simpson nedá na Bena Matlocka dopustiť, dokonca chcel po ňom pomenovať diaľnicu.
My po ňom pomenujeme prvého herca z účinkujúcich:

Benjamin Matlock je skutočne drahý právnik. Lacné obleky a hotdogy sú len výstrednou spomienkou na časy, keď bol chudobným absolventom Harvardu, ale to sme mu ochotní odpustiť v okamihu, keď zaznie oslobodzujúci rozsudok a on sa akurátne usmeje na svoju odporkyňu v prokurátorskej lavici. Nakoniec, každý z nás má nejakú úchylku, že?
GriffithBen je vdovcom a zároveň otcom dvoch dospelých dcér, ktoré s ním nejaký čas spolupracujú i pri rozpletaní prípadov advokátskej praxe.

Andy Samuel Griffith venoval postave Matlocka siedme desaťročie svojho života a nebol to jeho prvý úspešný seriál. V šesťdesiatych rokoch bodoval u publika komediálnou The Andy Griffith Show, v ktorej vystupoval v úlohe ovdovelého šerifa. Vyzerá to tak, že veľmi rád nechával svoje seriálové manželky umrieť. Ktovie, či za tým nebolo jeho vlastné súkromie, keďže bol ženatý celkom tri razy.
S prvou ženou vychovali dve adoptované deti, až kým ich to po 26 rokoch neprestalo baviť. Jedno z nich, osvojený syn, neskôr zomrel na následky alkoholizmu.
Kratšiu šesťročnú epizódku s gréckou herečkou skončil opäť rozvod, potom našiel šťastie v náručí ženy, ktorá ho sprevádzala takmer 29 rokov do jeho smrti.
Pravdepodobne ona bola dôvodom, prečo ukončil nakrúcanie Matlocka po deviatich rokoch, chcel sa viac venovať rodine a nebol už najmladší (mal vtedy 69).

GriffithVráťme sa k Andyho detstvu. Hovorí sa, že ako bábätko musel spávať v bielizníku, pretože rodičia si kúpili vlastný domček až neskôr. Dali mu však lásku k hudbe a kresťanstvu, takže keď sa presťahoval zo šuflíka do riadnej postele, začal spievať pobožné pesničky. Hudbu tiež vyštudoval, a že bol dobrým študentom, o tom svedčí fakt, že ako spevák získal cenu Grammy (1997) v kategórii Najlepší country a gospel album, je i členom gospelovej siene slávy.
Divadlo a film sa mu zapáčili v 50-tych rokoch. Talentovaný mladík hneď získal divadelné ocenenie Tony, potom prišla spomínaná show nesúca jeho meno a po Matlockovi si definitívne vyslúžil svoju hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy.
Drobné úlohy mal ešte v u nás uvádzanej paródii Agent WC40, či v seriáli Dawsonov svet.
George Bush ml. mu udelil civilné štátne vyznamenanie, tzv. Medajlu slobody a on sa mu zato odvďačil podporou Baracka Obamu v prezidentskej kampani.
Andymu sa počas života nevyhýbali zdravotné problémy. Približne sedem mesiacov bol v dôsledku istého ochorenia ochrnutý, taktiež absolvoval štvornásobný bypass. Jeho 86-ročný život v auguste tohto roka ukončil infarkt. Pochovali ho päť hodín po smrti (asi to bude nesmierne dôležitý fakt, lebo to zdôrazňovali všetky moje informačné zdroje).
Pre mňa je oveľa dôležitejšie, že som práve dostala chuť poslať pánu Griffithovi do neba celkom milú pesničku z jeho slávnej show. Tu je.

Ozaj, keď niekedy náhodou zablúdite do americkej Severnej Karolíny, možno natrafíte na takéto súsošie. Pán Griffith musel byť skutočne veľký človek... nakoniec,  takých smrteľníkov, ktorí sa môžu svätému Petrovi už pri vstupnom pohovore pochváliť vlastným múzeom, nie je veľa (ja sama viem len o Járovi Cimrmanovi a Leninovi).

Griffihhouse.jpg

Poďme ďalej.
Matlockova mladšia dcéra Charlene s otcom spolupracovala len v úvodných častiach. Dôvodom bolo, že jej predstaviteľke sa nepáčilo, ako sa vyvíja charakter tejto postavy. Asi chcela, aby ju bolo viac vidno v súdnej sieni, keď už strávila týždeň u kaderníčky, či čo...

PurlSpomínaná 31-ročná dáma sa volala Linda Purl a podobné fintičky ju možno naučili rodičia a stará matka, ktorí sa tiež živili hereckým chlebom.
A možno to bolo aj inak. Celé detstvo totiž strávila v exotickom prostredí japonskej kultúry, takže sa niet čomu čudovať, ak jej americké poňatie televízneho biznisu dvakrát nevoňalo. Po odchode zo seriálu začala realizovať svoju záľubu v džeze a vydala pár albumov, venovala sa charite a výmene manželov, a keď jej všetci začali liezť na nervy, vyliezla na kopec a kochala sa výhľadom (medzi jej záľuby patrí horolezectvo). 
Jej traja bývalí manželia mali dosť podobné povolania, zvyčajne písali scenáre alebo stáli na pódiu. Ostatný zákonitý partner nemá so šoubiznisom nič spoločného a možno preto ešte nie je bývalý. Trochu štatistiky:
Priemerná dĺžka Lindinho manželstva, vrátane toho aktuálneho, sú štyri roky. Priemerný počet detí je štvrť človeka, a to najmä vďaka tretiemu mužovi, ktorý bol zároveň šľachticom s titulom vikomt (jedno sa jej musí uznať, na splodenie toho jedného potomka si vybrala ideálneho otca, rovno dediča).
Z televíznych vecí spomeniem aspoň to, čo sa vysielalo aj u nás - nesmie chýbať klasika s vysokou spotrebou hercov To je vražda, napísala, ďalej epizóda v Zúfalých manželkách, či Kostiach. Vyskytla sa aj v jednom sladkom spracovaní románu Danielle Steelovej, ale jej romány sa mi trochu pletú, takže si ani za svet nespomeniem, v ktorom. Inak má tých seriálov a televíznych filmov v portfóliu dosť veľa.
Internetové anály mi hlásia jej aktuálny vek, má 57 rokov.

RoebuckOcko Matlock však nelenil a hneď si za nezbednú Charlene našiel náhradu. Síce trochu nosatú, a vôbec nie takú fešnú, ale aspoň nefrfľala. Novou posilou tímu sa stal vtedy 24-ročný Cliff Lewis, súkromný detektív a syn Benovho priateľa. V seriáli sa udržal osem rokov, teda až do samého konca.

Pozornejší divák si iste všimol, že ten profil mu je akýsi známy. Režisér si Daniela Jamesa Roebucka najprv vyskúšal v troch rôznych miniúlohách, a až potom ho usadil do pozície Matlockovho spoločníka.
Daniel bol strieborným plátnom posadnutý už od mala. Ako desaťročný chalan sa objavil v talentovej show, vzápätí ho vzali k cirkusu za klauna, čo je celkom pekný začiatok kariéry.
Že je to fajn kariéra, netreba ani hovoriť. Stačí sa pozrieť na jeho nádherne klenutý frňáčik a hneď vám bude jasné, čo určite nechýba v zozname jeho úloh.
RoebuckBingo! Že je to mimozemšťan ako vyšitý?
Okrem Star Treku má za sebou kopec iných kúskov, napríklad film Utečenec, seriály Nash Bridges, Glee, Zúfalé manželky a Nezvestní, pritom nehovorím o jednej epizódke, ale o pravidelnom pobyte medzi účinkujúcimi.
Zbožňuje horory, rád režíruje, píše scenáre, produkuje, a keď mu ostane pár voľných minút, hneď sa pustí budúcim hercom ukazovať, čo a ako.
Ešte pár slov k rodinným záležitostiam - po prvom neúspešnom bezdetnom manželstve to nevzdal, druhý pokus s dvoma deťmi už trvá skoro dve desaťročia.
Do okrúhlej päťdesiatky mu už veľa nechýba, v marci začne rozosielať pozvánky na oslavu.

HollidaySeriál popri Matlockovi a jeho dcére rozbiehal i ďalší člen tímu, súkromné očko Tyler Hudson. Normálne mám podozrenie, že jedným z kastingových kritérií pre mužov bolo, aby mali zapamätateľný kukuč (ženy mi zase pripadajú na jedno kopyto, ale to bude asi tým jednotvárnym účesom).

Tyler sa tiež v seriáli nezdržal najdlhšie. Dôvod bol sprostý, lež pochopiteľný - jeho predstaviteľ Kenneth Earl Holliday si ľúbil vypiť, ba ani narkotiká mu neboli cudzie, nuž teda letel von. Paradoxne mu to oznámili práve v čase, keď sa pokúšal liečiť, a je fakt, že od tých čias je čistý ako ľalia poľná. Môžete si to aj spočítať - v seriáli končil ako 41-ročný, dnes má 63, koľko je to už rokov?
Kene vyrastal v baptistickej rodine, veľmi skoro však prišiel o otca, ktorý by nad ním držal ochrannú ruku. Nečudo, že mu ňou nemal kto naplácať na zadok v čase, keď pričuchol k poháriku. Bolo to už v mladom veku, Kene sa vypracoval na hviezdu školského futbalového tímu, vďaka čomu získal štipendium a sebavedomie. Vybodol sa na šport a začal sa venovať herectvu.
Až kopačky od Matlocka spôsobili, že dostal rozum a odvtedy robí celkom užitočné veci. Píše básne, venuje sa  nadácii podporujúcej pacientov s Alzheimerom (bohužiaľ sa to týka i jeho matky), a na obrazovke ho síce občas vídať, ale skôr menej ako viac (film G. I. Joe, seriály Prípad pre Samanthu, Zákon a poriadok, Kojak).
Vrátil sa k hlásaniu viery, s treťou manželkou kážu v gospelových muzikáloch evanjelium. Ešte doplním počty potomkov - prvé dve ženy mu dali každá po jednom dieťati.

GilyardAj za tohto spolupracovníka si Ben raz-dva našiel náhradu, lebo však obvinených nevinných pribúda ako maku a nejakých stotisíc sa v kešeni furt zíde. Vari len nebude po dôkazoch pátrať len sám veľký Matlock, že?
Tridsiatnik Conrad McMasters je súkromný detektív rovnakej farby, avšak nudnejšej vizáže ako Cliff. Preto mu autori vymysleli pestrejšiu minulosť, ide o bývalého jazdca v ródeu.

Clarence Darnell Gilyard Jr. sa narodil do rodiny dôstojníka ako druhé dieťa zo šiestich. Vyrastal na leteckých základniach a bol by tam skončil aj ako dospelý, keby nevymenil leteckú akadémiu za štúdium herectva. Možno ho k tomu inšpiroval práve Andy Griffith, ktorého nesmierne obdivoval a iste bol rád, že sa k nemu dostal na skusy i priamo pred kamerou.
Veľa nechýbalo a mohol skončiť rovnako ako vyššie spomínaný Kenneth. Z vynikajúceho študenta sa stal hýrivec - zmiatli ho chlast, drogy a ženy. Zarábal si na ne predajom chemikálií či obsluhovaním v reštaurácii, potom dostal rozum a dokončil štúdium ako sa patrí.
Dnes, vo veku 56 rokov, stáva na opačnom konci triedy, teda za katedrou ako mimoriadny profesor herectva. Podľa internetu je i konzultantom akéhosi výboru amerických katolíckych biskupov.
Je druhý raz ženatý, celkový súčet detí je tri (resp. 2+1).
Clarence Gilyard Jr. má na filmovom konte veľmi pekné kúsky. Uniformu si nakoniec predsa len obliekol kvôli úlohám vo filmoch Top Gun a Karate Kid 2, videli sme ho ako počítačového teroristu v Smrtonosnej pasci, alebo v seriáli Walker, texaský ranger.
Jemináčku, skoro by som bola zabudla! Toto je naozaj dôležité. Skúste si ho nerozhnevať, ak sa s ním niekedy stretnete. Viete, medzi jeho priateľov patrí aj Chuck Norris (hoci si od posledného fiaska s cyklomostom prestávam byť istá, či sú tie vtipy o jeho neprekonateľnosti pravdivé).

StaffordOkrem samotného Matlocka sa v seriáli najdlhšie ohriala právnička a Benova spoločníčka Michelle Thomasová.
Blonďavá fešanda síce žije až v Londýne, ale keď ide delenie honorárov, žiadna vzdialenosť pre ňu nie je dostatočne veľká.
No dobre, nebudem na ňu zlá, v seriáli sa vyníma dobre a Matlock si ju nevie vynachváliť.

Aj herečka Nancy Elizabeth Stafford bola obdivovateľkou pána Griffitha.
V obsadení seriálu začínala ako 32-ročná, a ostala by až do konca, keby sa nebola vydala. Nakrúcanie sa totiž časom presunulo o niekoľko stovák kilometrov inam a manžel, povolaním pastor, bol pravdepodobne dôležitejší ako nejaká filmovačka. Urobila dobre, je s ním dodnes a vďaka jedinej dcére sú obaja starými rodičmi.
Kresťanstvo je vôbec pre Nancy dôležité od narodenia. Možno preto s ľahkosťou zvládla to, čo jej nadelil osud - bola krásna, takže ju neminula kariéra topmodelky i žurnalistky. Také ľahké to však nemala, musela sa popasovať s rakovinou kože a po úspešnej liečbe sa dala práve na herectvo.
Videli sme ju všade tam, kde sa to krásnymi ženami hmýri - Magnum, Baywatch, Frasier, Pohotovosť, Babylon 5, Sudkyňa Amy, Mentalista... myslím, že to na ukážku celkom stačí.
Dnes má 58 rokov, robí relácie o móde a kráse, píše kresťanské knihy a žije si celkom fajn život.

SommarsNedá mi nespomenúť ešte jednu ženu.
Ide o prokurátorku, ktorá Matlockovi na súde často protirečí, ale v súkromí je jeho dobrou priateľkou.
Volá sa Julie Marchová a vravím o nej najmä kvôli tomu, že v seriáli vystupovala od začiatku do konca. Tiež to bola jediná postava nominovaná na Zlatý Glóbus, hoci neúspešne.

A tu som si vylámala zuby.
Po herečke Juliana Edith Sommars sa od deväťdesiatych rokov zľahla zem a nenašla som nič, čo by vzdialene pripomínalo jej dnešnú podobu, pritom nejde o ženu, ktorá zahviezdila len v tejto jednej úlohe. Julie prejavovala svoj talent už v školských predstaveniach, v osemnástke debutovala v televízii a pravidelne účinkovala v seriáloch ako Perry Mason, Bonanza, Magnum, či Flipper.
Matlockom ukončila hereckú kariéru, mala vtedy 55 rokov. Súkromie údajne našla v oblasti verejnej správy, kde pracovala a dnes by mala mať 72 rokov.
Zato bulvár nikdy nelení - pri jej mene uvádza štyri sobáše, tri rozvody a tri deti.

Samozrejme, účinkujúcich bolo v seriáli oveľa viac. Takéto typy programov majú všeobecne vysokú spotrebu hercov na podozrivých, vinných i nevinných, obetí i svedkov, takže je možné, že som práve na vašu obľúbenú postavu zabudla.
Matlocka však naše komerčné televízie vysielajú stále (ak si dobre pamätám s dabingom Mariána Slováka), vytiahnite teda žehliace dosky von a dajte si trebárs hneď ďalší prípad zo súdnej siene. A bez námietky, prosím.

spolu1.JPG

Skoro by som bola zabudla na bezpečnostnú poznámku na záver.
Nemusíte mi veriť, radšej si všetko pre istotu overte. Ak vám však slina priniesla na jazyk nejakú peknú spomienku spájajúcu sa s Benom Matlockom, pokojne sa pustite do diskusie. U mňa sa nezvykne nadávať a hviezdičkuje sa len zriedka.

PS: Moje poďakovanie patrí čitateľke menom sarkad, ktorá ma upozornila na chybný obrázok Lindy Purl. Teraz je už na správnom mieste.

Nabudúce: Čo prináša rieka

 

Zdroje a fotografie:
http://www.greatdetectives.net/detectives/sleuths-youth-perry-mason-matlock/
http://blog.syracuse.com/entertainment/2012/07/andy_griffith_dead_matlock_mayberry.html
http://www.celebuzz.com/2012-07-03/andy-griffith-death-revisiting-mayberry-matlock-and-3-more-memorable-roles-video/
http://entertainment.ie/tv/news/Matlock-star-Andy-Griffith-buried-5-hours-after-he-died/129608.htm
http://www.tumblr.com/tagged/andy-griffith?before=1338613672
http://entertainment.time.com/2012/07/03/andy-griffith-his-hottest-decade-was-the-50s/
http://www.zimbio.com/photos/Andy+Griffith/Andy+Griffith+Remembered+Mount+Airy+North/Ra23WKcLtgU
http://www.northcountrypublicradio.com/news/npr/156187678/andy-griffith-a-tv-icon-from-mayberry-to-matlock
http://www.contactmusic.com/photo/nancy_stafford__3217084
http://www.danielroebuck.com/photo_tv.htm
http://www.imdb.com/media/rm227389696/nm0736263
http://www.amazon.com/MATLOCK-LINDA-PURL-20X24-PHOTO/dp/B005EIWH6S
http://fashion-clothing-model.blogspot.sk/2012_01_10_archive.html
http://www.fanpix.net/picture-gallery/kene-holliday-picture-12197727.htm
http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Tyler-Hudson
http://www.zimbio.com/photos/Kene+Holliday
http://www.aveleyman.com/ActorCredit.aspx?ActorID=16233
http://www.ebay.com/itm/1977-Actress-Julie-Sommars-Orig-Press-Photo-/270745627580
http://www.starscolor.com/imgs/17011-clarence-gilyard-jr.-4.html
http://tvlistings.zap2it.com/tv/matlock/photo-gallery-detail/EP00002829/730925
http://www.nancystafford.com/
http://www.danielroebuck.com/

griffithD.jpggriffith20.jpgPurlDn.jpgRoebuckD.jpgStaffordD.jpgHollidayD.jpgGilyardD.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.


Už ste čítali?