Vtedy a dnes: V uliciach San Francisca (1972 - 1977)

Autor: Adriana Markovičová | 14.10.2012 o 17:00 | (upravené 14.10.2012 o 17:30) Karma článku: 11,56 | Prečítané:  16526x

Viete, prečo chodia policajti zásadne vo dvojici? Nie, toto nie je začiatok prastarého vtipu, ja totiž poznám serióznu odpoveď. Je to kvôli televíznym kriminálkam. Fakt, nevymýšľam si. Vedeli by ste si, napríklad, predstaviť tú strašnú nudu, keby okolo Dempseyho nepobehovala Makepeaceová? A čo by robil chudák Derrick bez svojho Harryho, však by v prípade núdze nedokázal preskočiť ani len ten plot. Ďalej je dôležité, aby jeden z nich bol krásny a ten druhý inteligentný (netrvám na poradí). K tomu doplníme podľa potreby prívlastky vtipný/suchár, ostrieľaný/nováčik, beloch/černoch, či muž/žena. Vidíte, koľko možností má ešte pred sebou televízna detektívka?

Scéna zo seriáluKým sa dostaneme k tomu, akými vlastnosťami boli obdarení naši dvaja inšpektori z kalifornského San Francisca, povieme si, že seriál je pamätný i vďaka dabingu dvoch košických Petrov (Gažo & Rašev), ktorí sa na nás, bohužiaľ, dívajú už z neba (že pozdravujem, chlapci).
Nespomínam to preto, že o mŕtvych sa má len dobre. Hovorím to, lebo slovenskej verzii zahraničných diel sa dostane pochvaly zriedka, a navyše, ide o mojich obľúbených východniarov (že pozdravujem šickych doma).
Päť sezón znamenalo 120 dielov a slušný divácky úspech nielen  divákov, ale i u kritikov (Zlatý Glóbus za najlepší dramatický seriál + zopár ďalších nepremenených nominácií Emmy). Po štyroch rokoch však "dvojtím" opustil krajší z detektívov, čo bol začiatok konca. Nová tvár nedokázala nahradiť obľúbeného hrdinu a po náhlom prepade sledovanosti to radšej zavesili na klinec všetci.
V 92-om to producenti skúsili ešte raz s celovečerným filmom Návrat do ulíc San Francisca... a ja musím po 27455-tykrát skonštatovať, že v tej istej rieke sa druhý raz už nečvácha, lebo je z toho zakaždým pekná šlamastika, resp. prúser. Pravdepodobne však moje úpenlivé volanie začuli už aj zodpovední v televíznej stanici CBS, lebo pred pár rokmi plánovali remake seriálu a zatiaľ sa (chvalabohu) nič nedeje.

Na osvieženie pamäti tu máme úvodnú zvučku jednej z epizód... stáin-kál-mádn-ól-sóu-stáin-májk-daglés... hm... občas by si amíci mohli vybrať horúci zemiak z úst, keď chcú niečo povedať, najmä ak sú v telke:Seriál dal krídla mnohým začínajúcim, či dovtedy neznámym hercom. O Michaelovi Douglasovi ešte budem hovoriť, ale svoju chvíľu slávy si tu užili i Arnold Schwarzenegger, Martin Sheen, Larry Hagman, Nick Nolte, Tom Selleck, či Leslie Nielsen. Práve tohto posledného pána ponúkam aj v ukážke zo seriálu.
Je v nej všetko, čo si priemerný divák pamätá, keď mu spomeniete tento seriál - automobily ledabolo pohodené akurát doprostred prázdnej cesty, ulice nesúhlasiace s horizontálnou polohou a poliš ochotný vrhnúť sa na zločinca v ten najsprávnejší čas.

DouglasTým hádzajúcim sa polišom je 28-ročný Steve Keller. Ide o mladšieho, krajšieho a energickejšieho muža z dvojice inšpektorov, ktorého jediným nedostatkom je, že má akademické vzdelanie a minimálne skúsenosti s chytaním zločincov. Pôvodne nemal byť hlavnou superstar on, ale čo narobíte, keď sa do neho zamilovali všetky diváčky.
Práve on pochoval seriál tým, že sa stal... vysokoškolským učiteľom.
(Chápete to? Ja nie... žeby mu dávali vyšší plat?)

Michael Kirk Douglas je meno, ktoré nemusím veľmi predstavovať.
Ako autorka článkov o osudoch hercov nie som dvakrát nadšená superhviezdami - všetci o nich všetko viete, teda ani Michaelova súčasná podoba nebude pre vás prekvapením. Skúsim si s tým nejako poradiť, tak mi držte palce.
Jeho otec je rusko-židovského pôvodu a pôvodne sa volal Issur Danielovič Demsky. A vôbec, ocka predsa poznáte tiež. Slávny Kirk Douglas sa síce s mamou Dianou rozviedol po ôsmich rokoch, ale rodina si zachovala dobré vzťahy. Bývalá pani Douglasová sa znovu vydala (mimochodom, obsadili ju do jednej z epizód nášho seriálu), a ani Kirk si nezvolil osud pustovníka - okrem jedného vlastného brata nadelil Michaelovi ďalších dvoch polovičných súrodencov.
Mišo sa dlho snažil vymaniť spod vplyvu známeho priezviska. Odmietol lukratívnu univerzitu v Yale a začal študovať dramatické umenie v menej známej Santa Barbare. Tam sa stal jeho spolubývajúcim "akýsi" Danny DeVito. Musela to byť na intráku celkom podarená dvojka, v každom prípade to znamenalo vznik celoživotného priateľstva.
Tatko sa spočiatku netrhal vo financovaní synovej hereckej kariéry, dokonca bol zásadne proti tomu, aby synáčik šľapal v rovnakých šľapajách ako on. Až neskôr Kirk zmäkol a ponúkol mu aspoň zopár kontaktov. Zmena rodičovského postoja pravdepodobne vyplývala z talentu, ktorý u Michaela presiakol na povrch veľmi skoro - hneď prvá hipisácka postava v debute Hail Hero! mu vyniesla nomináciu za objav roka v súťaži o Zlatý Glóbus.
Douglassotcom.jpgNiekomu sa jednoducho podarí všetko, čo si zaumieni, takže keď ovládol policajné naháňačky po San Franciscu, rozhodol sa okúsiť i producentské práce. Tatko Kirk mal zhodou okolností vo svojom portfóliu nevyužité práva na spracovanie scenára k filmu Prelet nad kukučkiným hniezdom, ktorý sa mladému Douglasovi tak zapáčil, že angažoval Miloša Formana do režisérskej stoličky a Jacka Nicholsona do hlavnej úlohy. Opäť mohol zvolať bingo! - bezosporu ide o jedno z najpôsobivejších diel filmového plátna všetkých čias ovenčené Oscarmi za všetky dôležité kategórie.
Prelet nad kukučkiným hniezdom bol presne tým dôvodom, prečo Michael opustil ulice San Francisca a venoval svoj čas filmu bez toho, aby sám stál pred kamerou (a pritom ako vlastník peňaženky mohol).
Po ňom sa k herectvu predsa len vrátil, asi mu to nedalo. A viete čo? Najjednoduchšie bude, keď sa nebudem trápiť vymýšľaním zložitých viet a rovno vymenujem zoznam megaúspešných filmov, ktoré vznikali rok po roku celé osemdesiate a deväťdesiate roky:

 • Honba za diamantom a Honba za klenotom Nílu (s Kathleen Turner a Dannym DeVitom);
 • Chorus Line (celkom slušný tanečný film);
 • Wall Street (bol v ňom taký zákerný, že mu radšej dali Oscara);
 • Osudová príťažlivosť (tu ho trošku ponaháňa po schodoch Glenn Close);
 • Vojna Roseovcov (v podstate akoby nezávislé pokračovanie Honby);
 • Základný inštinkt (so sekáčikovou Sharon Stone, ktorá behá po svete bez spodnej bielizne);
 • Voľný pád (i tu sa Michael pekne rozparádi);
 • Škandalózne odhalenie (kto z vás by nechcel Demi Moore?);
 • Americký prezident (kupodivu nezachraňuje celý svet, len sa praobyčajne zamiluje);
 • Lovci levov (ani neviem, o čom to bolo, nechala som oči na Valovi Kilmerovi);
 • Dokonalá vražda (hoci to tak vyzerá, Poirot tu skutočne nevystupuje);
 • Hra (podľa mňa najlepšia Michaelova úloha);
 • Traffic - vojna gangov (hoci ja veľmi neobľubujem manželské páry vo filmoch);
  a tak ďalej...

Neverím, že existuje niekto, kto nepozná aspoň jeden z týchto filmov, takže informácia o jednej z najlepšie platených hviezd šoubiznisu nikoho neprekvapí.
Sláva a peniaze však prinášajú svoje obete na poli súkromného života. Bulvár si zgustol najmä na dôvodoch rozvodu s krásnou Diandrou po 23 rokoch manželstva. Išlo o diagnózu, ktorá má pravdepodobne pridelené aj nejaké seriózne číslo (my, čo nie sme zdravotníci, by sme povedali, že skákal za každou sukňou, čo išla okolo). Údajne za to nemohol, ale ako dôvod rozvodu sa to dá pochopiť. Paradoxom je, že v niekoľkých svojich filmoch vystupuje skôr ako obeť sexuálnej žiadostivosti okolitých žien - ale nebudem viac do toho vŕtať, žiadna choroba nie je zábavná.
Ich spoločný syn Cameron však svoje slávne priezvisko nezvládol. Ak si vyhľadáte toto meno vo Wikipédii, nájdete v nej text "americký herec a drogový díler". V súčasnosti sa mladý Douglas nachádza v istom nápravnom zariadení, kde mu občas prihodia pár mesiacov navyše za náhodné vlastníctvo narkotík pod väzenským vankúšom. Škoda, tie štyri filmy, čo predtým stihol natočiť, vyzerali nádejne...

1Diandra.jpg

Keď Michael oslavoval 25. narodeniny, netušil, že v istej pôrodnici kdesi na britských ostrovoch práve prišla na svet jeho druhá manželka, Catherine Zeta-Jones. Tá prebrala štafetu po Diandre, a keďže vedela, do čoho ide, vzala Michaelovu chorobu do vlastných rúk. Asi s tým nemala veľa práce, lebo doteraz vyzerajú ako dvaja čerství zaľúbenci.
Samotný herec tvrdí, že sa kedysi liečil vlastne len z alkoholizmu. Niektorým "novinárom" sa zazdalo, že alkohol je pre hviezdu jeho formátu príliš obyčajný hriech, tak si investigatívne vymysleli závislosť od sexu. Takže tak - verte či neverte, ja skôr verím Michaelovi.
68-ročný Douglas má s Catherine dve malé deti a venuje sa im podstatne viac ako kedysi Cameronovi. Pred časom spolu preskákali liečbu jeho hrdelného nádoru a vyzerá to tak, že úspešne. Inak je v kolektíve obľúbený, rád zbiera víno a cigary, hrá golf, podporuje demokratov a funguje ako posol mieru pri OSN.
Na záver dve malé pikošky (niektorí by povedali znamenia):
1. Michael Douglas je veľkým odporcom jadrovej energetiky, čo dal najavo aj v roku 1979 úlohou vo filme Čínsky syndróm. Dvanásť dní po jeho premiére sa odohrala najväčšia jadrová nehoda v dejinách USA na ostrove Three Mile Island v Pensylvánii...
2. Michael Douglas sa angažuje v otázke kontroly zbraní vlastnených pospolitým americkým ľudom. Robí tak odvtedy, čo stál tri bloky od šialenca, ktorý práve strieľal do Johna Lennona...

HatchF.JPGKeď už hovoríme o postavách seriálu V uliciach San Francisca, musím spomenúť aj toho nešťastníka, ktorý nastúpil do práce miesto "akademika" Stevea Kellera.
Inšpektor Dan Robbins sa vynímal vedľa staršieho parťáka rovnako efektne ako Steve, ale to mu u divákov sotva pomohlo. Náhly prepad sledovanosti autorov tak vyľakal, že seriál ukončili a obyvatelia mesta mohli opäť začať jazdiť po svojich cestách bez strachu, že im do auta narazí unikajúci filmový zločinec.

Mohlo by sa zdať, že to pre 31-ročného Richarda Lawrencea Hatcha nebol dobrý krok, ale tento chlapec je taký húževnatý, že o rok nato získal úlohu v sci-fi Battlestar Galactica. Ten trval len jednu sezónu, Richardovi však vyniesol nomináciu na Zlatý Glóbus.
Po jeho zrušení sa pokúšal obnoviť nakrúcanie, písal dokonca vhodné scenáre a popritom kde-tu zarábal doláre účinkovaním v epizódach seriálov Dynastia, To je vražda, napísala, Loď lásky, Baywatch či MacGyver. Jeho nápady síce nezabrali, ale keď Battlestar Galactica po rokoch úspešne obnovili, objavil sa v ňom zas, hoci v inej úlohe.
Inak sa ešte okrem hrania živí vedením motivačných a rétorických seminárov. Za 67 rokov života nadobudol jedného syna, ale s kým, to nevie ani internet.

Nemyslite si, že som postavu detektíva Mikea Stonea nechala na záver ako dôkaz nejakej neúcty, či čo. Nie, najväčšie hviezdy vždy prichádzajú nakoniec... no dobre, vždy nie, ale tentoraz sa mi to hodilo. Ide o 60-ročného vdovca s dlhoročnými skúsenosťami, ktorému pridelia spomínané mladé ucho, aby ho učil policajným móresom. I veru ho naučí, čo vám budem hovoriť.

MaldenF.jpgJeho otcovsky pôsobiaci predstaviteľ sa v skutočnosti volal Mladen Georgi Sekulovič.
Narodil sa v Chicagu a podľa mena ste asi vytušili, že "nebyl zdejší". Najstarší syn českej krajčírky a srbského oceliara vďaka rodičom pričuchol nielen k poctivej práci, ale i k umeniu. Mama aj syn boli amatérskymi hercami v divadle, ktoré viedol otec, inak aj vedúci spevokolu.
Mladý Mladen okrem toho rád behal s basketbalovou loptou po palubovke, vďaka čomu prišiel k svojmu celoživotnému poznávaciemu znameniu (žiaden plastický chirurg neurobí takú kvalitnú prácu ako dvojitý smeč priamo na nosovú kosť). Napriek tomu (alebo žeby práve preto?) nezískal športové štipendium na univerzite, a tak mu otec vybavil teplé miestečko pri peci v železiarňach.
To si už ale Mladen začal prehadzovať písmenká v mene, pretože ho angažovali do divadelnej spoločnosti a na plagátoch potrebovali viac miesta aj pre ostatných účinkujúcich - niečo si požičal aj od starého otca Karola a svetlo sveta uzrel Karl Malden.
Nezabudol však ani na svojich predkov, preto často vo filmoch oslovoval komparz menom Sekulovič.
V každom prípade sa úspech dostavil takmer ihneď - získal štipko určené na štúdium drámy a našiel si dievča, herečku Monu. Bol to síce skorý zber, ale veľmi vydarený výber - ich manželstvo trvalo 70 (slovom sedemdesiat) rokov. Vďaka tomu sú obaja zapísaní v historických tabuľkách ako tretí najtrvanlivejší šoubiznisový pár vôbec (keby si Karl nebol len tak mirnix-dirnix v 97 rokoch umrel, isto by atakovali i vedúce pozície).
K rodinným počtom pridám ešte dve deti, tri vnúčatá a štyri pravnúčatá.

Maldenmla.jpgPoďme sa pozrieť na Maldenovu hereckú cestu.
Tesne predtým, ako narukoval sťaby letecký poddôstojník do II. svetovej vojny, stihol sa zoznámiť s režisérskym začiatočníkom menom Elia Kazan. Po návrate mu to umožnilo posunúť svoju kariéru ďalej, lebo sa stal dvorným hercom jeho úspešných filmov Boomerang, Baby Doll, či Električka zvaná túžba, za ktorú si odniesol rovno aj sošku Oscara. Mohol ich mať vlastne až dve (nominácia za Prístav), avšak ceny nie sú všetko, že?
Rád účinkoval vo westernoch, peknú úlohu mal i vo veľkofilme Generál Patton, no keď prišli krivoľaké ulice San Francisca, bolo rozhodnuté o tom, odkiaľ si ho budú diváci najviac pamätať.
Workoholik Karl Malden zdedil dlhovekosť po matke (dožila sa 104 rokov) a veru toho stihol za svojich 97 rokov dosť.
Dostal zopár čestných doktorátov z rôznych oblastí, ako člen odbornej komisie schválil vydanie niekoľkých výročných poštových známok (i jeden poštový úrad teraz nosí jeho meno) a tri roky sa hrdil titulom prezident filmovej akadémie. Spolu s dcérou napísal autobiografiu When do I start? a občas zašiel na pivo s blízkym priateľom "statočným" Bradom Dexterom.
Za svojho učiteľa ho považoval aj samotný Michael Douglas. Pred tromi rokmi to bol práve on, kto mal tú česť napísať o Karlovi Maldenovi nekrológ.

Poznámka dojatej autorky:
Minule ste sa, milí moji čitatelia, veľmi aktívne zapojili do opravy mnou uvedených nepresností a doplňovali ste informácie ako najatí. Vedzte, že ma to teší, a aj keď nereagujem na každého, vážim si to.
Ale nepoviem, koľkým kilogramami
!

Nabudúce: Niekto to rád horúce


Zdroje a fotografie:
http://www.thestreetsofsanfrancisco.net/
http://cdn.evilbeetgossip.com/wp-content/uploads/2009/07/8342148karlmalden71200933215pm.jpg
http://www.starscolor.com/images/karl-malden-03.jpg
http://maggiesnotebook.blogspot.sk/2009/07/karl-malden-streets-of-san-francisco.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Karl_Malden
http://www.buzzsugar.com/Buzz-News-Roundup-730-1826485
http://www.starstills.com/products/%28SS3360461%29-Michael-Douglas--The-Streets-of-San-Francisco-Movie-Photo.html
http://www.zimbio.com/photos/Michael+Douglas/Michael+Kors+Front+Row+Spring+2013+Mercedes/RlA1ONh7aoT
http://theberry.com/2011/06/10/once-upon-a-time-they-were-young-22-photos/rare-photos-0-6/
http://scrapetv.com/News/News%20Pages/Entertainment/pages-7/Michael-Douglas-plasticization-nearing-completion-Scrape-TV-The-World-on-your-side.html
http://www.fabuloushollywoodmemories.com/item/tv-show-cast-photos-police-and/streets-of-san-francisco-karl-/lid=26874275
http://www.fabuloushollywoodmemories.com/item/tv-show-cast-photos-police-and/karl-malden-richard-hatch-8x10/lid=18413178
http://www.fanpix.net/gallery/richard-hatch-pictures.htm
http://www.sodahead.com/entertainment/actor-and-pitchman-karl-malden-has-passed-away/blog-102003/?link=ibaf&q=&imgurl=http://img2.timeinc.net/ew/dynamic/imgs/040308/171846__sanfran_l.jpg
http://jahsonic.wordpress.com/2009/07/02/rip-karl-malden-1912-2009/
http://www.overthinkingit.com/2009/07/05/in-memoriam-karl-malden/
http://aishamusic.blogspot.sk/2011/06/michael-douglas-ex-wife-loses-legal.html
http://www.cbsnews.com/8301-504763_162-20028121-10391704.html
Scenynahrada.JPGDouglasD.jpgDouglasml.jpg2Catherine.jpgHatchDn.jpgMaldenSt.jpgMaldenold.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.


Už ste čítali?