reklama

Vtedy a dnes: Niekto to rád horúce (1959)

"Povězte mi, kde jste byl předevčírem ve tři odpoledne?""Já? Poslouchal jsem Rigoletta.""Jak se jmenuje a kde bydlí?"Nuž, neviem, či sú aj dnešní mafiáni takí zbehlí vo Verdiho operných kusoch, v každom prípade je táto paródia na gangsterské filmy veľmi vydarená, a možno by získala i viac Oscarov ako "len" toho jedného za kostýmy, keby v tom istom roku nesúťažil aj Ben Hur. Ten bral absolútne všetko, avšak kormidelník Čas rozhodol o skutočnom víťazovi nerovného súboja. Vyskúšame sa: Ruky hore, kto si pamätá nejaký dialóg z Bena Hura? Jeden, dva, no dobre, traja (a prestaňte gúgliť, to sa neráta). A kto z vás vie, akou vetou sa končila komédia Niekto to rád horúce?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Pre nás, čo sa kamarátime s tým Nemcom na A, tu mám ukážku, kde sa pamätná veta nachádza. Pikoškou je, že ju tam režisér pri nakrúcaní plánoval nechať len dočasne, chcel vymyslieť na koniec niečo lepšie. Nič lepšie však nevymyslel a slávna veta sa zapísala do análov filmových citácií na 48. miesto.
Samotný Billy Wilder ju má vytesanú na náhrobnom kameni ako epitaf - bodaj by aj nie, film Niekto to rád horúce bol excelentným začiatkom jeho režisérskej kariéry.
Nie, nenapíšem vám, ako znie, pozrite si to do konca sami.
Že je to odo mňa pekne zákerné? Takto sa robí marketing, priatelia...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pracovný názov filmu bol Dnes v noci nie, Josephine, v Rusku ho zase uvádzali ako Len dievčatá môžu hrať džez.
U nás ho poznáme pod doslovným prekladom originálu Some like it hot.
Možno budete prekvapení ako ja, že nejde o originálny koncept, ale o remake nemeckého filmu Fanfaren der Liebe z roku 1951, a ešte aj ten bol inšpirovaný Francúzmi a ich filmom z roku 1935. Nakoniec, samotný dej sa odohráva v roku 1929 (uvádzam to pre tých dejepiscov, čo sa vyžívajú vo vypočítavaní rokov).
A že je ten svet aspoň trošku spravodlivý, tak dodám, že film má na konte tri Zlaté glóbusy, jeden za komédiu a dva pre hercov. Neodpustím si však poznámku, že slávna odfarbená blondína MM ho dostala tak trochu neoprávnene. Oveľa viac by si ho zaslúžila muzička, stačí si vypočuť slávnu skladbu I Wanna Be Loved By You a hneď vám srdco poskočí.
Pá-dídly-dídly-dídly-dam, pu-pu-bí-du!

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Josephine a Daphne
Josephine a Daphne 

Najlepšia komédia 20. storočia (tvrdí Americký filmový inštitút) a mimoriadny kasový trhák zarába doláriky ešte aj dnes. Tantiémy z neho vraj po smrti MM uhradili všetky sekery, ktoré tá nešťastnica zaťala, kým žila.
Časom mu pridali farbu, avšak pôvodný zámer bol nakrútiť ho ako čierno-biely kvôli líčeniu hlavných dvoch aktérov, aby nevyzerali príliš vulgárne.
Musím povedať, že chvíľami sú fakt na zožratie - nôžky obuté do topánok s vysokými podpätkami by brala hociktorá dáma (ja teda iste) a tie zvodne plné pery... a bez botoxu.. no jo.
A prečo je to dobrý humor? Nuž, keď si pozriete dnešné prcičkové komédie, v ktorých sa smiešno zakladá na použití spermií miesto gélu na vlasy, tak to pochopíte. V päťdesiatych rokoch sa za provokáciu považovalo aj samotné prezliekanie mužov za ženy, nevraviac o náznaku homosexuality v záverečnej scéne, takže taká Légia slušnosti trvala na tom, aby ho zakázali premietať.
A opäť tá istá otázka ako v úvode:
Počul niekedy niekto z vás o akejsi légii? Nikto? No prosím...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Nie, nezačnem postavou Sugar. Podľa mňa je najväčšou hviezdou Jerry, alias Daphne.
Spolu s kamošom Joem je Jerry svedkom valentínskeho masakru a tak voľky-nevoľky musia obaja hudobníci utekať pred hordou mafiánov, ktorí majú zločin na svedomí. Podarí sa im zamestnať v kapele Sladkej Sue, a keďže ide o rýdzo dievčenský kolektív, musia si oholiť nohy a navliecť podväzkové pásy.
Daphne je vtipná a milá, takže sa do nej čoskoro zaľúbi milionár s príliš širokým úsmevom a chce jej dať kus svojho srdca, resp. majetku. Kto by odolal, že?

Nechýbalo veľa a možno by sme si Daphne pamätali v podaní Franka Sinatru, po ktorom túžil režisér.
Frank sa asi nechcel zhovädiť a my sme radi, pretože 34-ročný John Uhler "Jack" Lemmon III. (dabovaný "majorom Zemanom" Vladimírom Brabcom) sa práve touto rolou odrazil prudko do hereckých výšin, hoci už pred ňou mal vedľajšieho Oscara za film Mister Roberts. Hovorí sa, že prívetivý Lemmon vedel ako jediný vychádzať aj s problémovou MM, čo nakoniec vidno aj vo filme.
S rovnakým režisérom sa stretol ešte šesťkrát a zakaždým veľmi úspešne. Po veľkom množstve komédií šesťdesiatych rokov, ktoré sa zdali byť Lemmonovou doménou (napríklad Byt, Dni vína a ruží, Veľké závody, Nebožtíci prajú láske, atď.), prišiel paradoxne prvý a posledný hlavný Oscar za drámu Zachráňte tigra. Napriek tomu musel mať v dome dostatočne veľkú policu na tých 51 cien a 41 nominácií, čo si nosil z recepcií domov (nevraviac o tom, že hrával s najkrajšími ženami Hollywoodu).
Jack účinkoval v šesťdesiatke filmov. Šestinu z toho tvoria snímky s najlepším priateľom Walterom Matthauom, s ktorým vytvorili komickú dvojicu, ide napríklad o Kotch, Správnu dvojku, dve časti Daj si pohov, kamoš, či Buddy, Buddy. Iste si ho však pamätáme i z Letiska 77, Dvanástich rozhnevaných mužov, Čínskeho syndrómu, drobný výstup mal i vo veľkorozpočtovom JFK a jeho posledná úloha sa týkala filmu Legenda o slávnom návrate.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Lemmon
Lemmon 

Ešte kúsok súkromnej biografie. Už samotný pôrod musel byť dobrá komédia, na svet totiž prišiel v nemocničnom výťahu. Ako jedináčik musel bojovať s autoritatívnou matkou (vraj trvala na tom, aby si po jej smrti uložil urnu s jej popolom doma na barový pult). Otec, bohatý majiteľ pekárne na šišky, ignoroval túžby malého Jacka (v ôsmich rokoch chcel byť hercom) a poslal syna za kvalitným vzdelaním na Harvard. Po jeho absolvovaní to chvíľu vyzeralo, že mládenec zakotví v námorníctve, ale sotva skončil základný výcvik, už to Jacka ťahalo k umeniu. Sadol za piano a od neho už bola krátka cesta k filmu.
Filmové štúdio sa mu pokúšalo zmeniť meno na Lennon, aby si z neho kritici neuťahovali, že hrá ako citrón, ale on sa nedal. Určite vtedy netušil, že toto priezvisko má onedlho presláviť úplne iný človek z Liverpoolu.
Herec ovládal okrem klavíra aj ďalšie tri hudobné nástroje, možno preto nemal problém stvárniť kontrabasistku v kapele Sladkej Sue, dokonca vydal album s vlastnými originálnymi nahrávkami hudby k filmu Niekto to rád horúce.
V tom čase mal za sebou prvé šesťročné manželstvo so Cynthiou Stone a na svete bol i rovnako talentovaný syn Chris, z ktorého sa stal takisto herec a skladateľ (spolu si zahrali vo filme Letisko 77 ).
Šesťdesiate roky mu priniesli slávu, lásku... a alkohol. Paradoxne práve "vďaka" nemu si v roku 1973 odniesol Oscara za rolu alkoholika vo filme Zachráňte tigra. Našťastie sa našla žena, ktorá urobila poriadky aj s touto metlou ľudstva. Bola ňou (ženou, nie metlou) jeho doživotná partnerka a manželka Felicia Farr. S ňou získal dve dcéry - jednu vyženil a druhú si "vyrobil" sám.
Jack zomrel na rakovinu vo veku 76 rokov - takmer na rok presne po svojom kamarátovi Walterovi, ležia blízko seba i na jednom cintoríne. Jeho zmysel pre humor dokazuje i jednoduchý náhrobok s nápisom "Jack Lemmon vnútri".
A viete, prečo mi je tento herec ešte sympatický? Kvôli tomuto výroku:
"Nikto si nezaslúži zarábať také veľké peniaze, a už vôbec nie my, herci."

Obrázok blogu

Joe, alias Josephine je ten škrobenejší z dvojice, ktorý sa hlasom Eduarda Cupáka pokúša zviesť svoju kolegyňu z orchestra tým, že sa tvári ako milionár. Musí bojovať aj so záujmom hotelového poslíčka, lebo však nohy, tie má skutočne pekné. Tu mám opäť ukážku jeho baliaceho procesu na pláži, ale musím povedať, že to nemá bohvieako ťažké:
On: "Vy hrajete na burze?"
Ona: "Ne, na ukulele..."

Tony Curtis (vlastným menom Bernard Schwartz Herschel) odkukal chôdzu svojej Josephiny od inej herečky Grace Kelly, tá sa ale ohradila, že takto(!) ona nechodí. 
Samotnú MM údajne vôbec nemal v láske, vyhlasoval o nej, že má mozog štvorročného dieťaťa, a že keby nemala tých svojich 97 cm okolo hrudníka, zavreli by ju do blázinca. Asi s tým mal svoje skúsenosti, lebo jeho matka a jeden z bratov trpeli schizofréniou, ba i on sám často navštevoval psychoanalytika.
Už na začiatku bolo jasné, že malý Tony, teda vlastne skôr Berny, nebude mať na ružiach ustlané (príšerná fráza, to muselo napadnúť niekomu, kto v živote nevidel ruže). Narodil sa do chudobnej krajčírskej rodiny maďarských prisťahovalcov, ktorá bývala v malej kutici za krajčírskou dielňou. Matkinou chorobou týraní bratia podchvíľou končili na pár dní v sirotinci a budúci herec sa často utiekal ku snom v miestnom kine. Keď jeho druhý brat zahynul pod kolesami auta, skončil zo zúfalstva či vzdoru (ktovie) v pouličnom gangu. Zachránila ho vlastne až druhá svetová. Narukoval do amerického námorníctva a zapojil sa do bojov slúžiac na ponorke. Tam dospel a po skončení vojny začal študovať herectvo. Hollywoodsky antisemitizmus ho donútil zmeniť si meno, čo mu zase otvorilo brány na ceste za sexidolom 50-tych rokov.
V čase, keď nakrúcal horúcu komédiu, mal 34 rokov a jeho prvá manželka, slávna herečka Janet Leigh (pamätáme si ju z hororu Psycho) porodila dievčatko menom Jamie Lee Curtis (tú si zase ja pamätám z dokonalej "striptízovej" scény vo filme Pravdivé lži). Ani táto, už druhá dcéra v poradí, však hviezdne manželstvo nezachránila a vysvetlím vám, v čom bol asi najväčší problém.
Najprv si prezrite tieto obrázky:

S 1. manželkou
S 1. manželkou 
S 2. manželkou
S 2. manželkou 
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Všimli ste si to, čo ja? On starne, ale manželky nie.
Druhá žena Christine mu porodila ďalšie dve dcéry, ale sotva sa s ňou rozviedol, do štyroch dní si vzal Leslie. Možno to vyzerá, že problém bol v nedostatku mužských potomkov, ale rozchod nasledoval aj v tomto prípade, hoci mali spolu dvoch synov (nechcem tým vôbec nič povedať, ale jeden z nich sa o dvadsať rokov neskôr predávkoval drogami). So štvrtou Andreou im to vydržalo osem rokov a piata Lisa mala sobášny list sotva rok.
Iba tá posledná bola vraj ideálna, ostala s ním do jeho poslednej noci, keď mu náhle prestalo biť srdce. Bola o viac ako štyridsať rokov mladšia a odkázal jej všetok svoj majetok.
Ani jedno z jeho detí nedostalo nič.

Obrázok blogu

Nebudeme nikoho súdiť za jeho činy a pustíme sa do Curtisovej obsiahlej asi stokusovej filmografie. Napriek tomu sa mu ušla len jediná nominácia na Oscara za Útek v reťaziach. Divákom však asi viac utkvel v pamäti v historickom veľkofilme Spartakus či Vikingovia. Účinkoval aj chamberlainovskej verzii Grófa Monte Christa a vo vyššom veku sme ho zahliadli trebárs v seriáli CSI: Kriminálka Las Vegas.
Nositeľ francúzskeho rytierskeho titulu a obdivovateľ seriálu Červený trpaslík si vyslúžil maličkú fotku na slávnom beatlesovskom obale platne Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band.
Vo voľnom čase rád a asi aj dobre maľoval, pretože jeho obraz visí v Metropolitnom múzeu v New Yorku. Keď zomrel, mal 85 rokov. Pochovali ho s obľúbenými vecami - klobúkom, šálom, rukavicami na šoférovanie, iPhonom a románom, ktorý ho pred rokmi inšpiroval ku zmene mena.

Obrázok blogu

Tak, je čas na blondínku. Sugar Kane Kowalczyk je proste taký cukríček. Je rozkošná, zraniteľná, zvodná, prítulná a vôbec, aj tak je to všetko jedno, lebo najdôležitejšie je predsa jej vnútro. Duchovno, chápete? A ešte že hrá na ukulele.

Zdá sa vám, že som na ňu zlá? Nemyslite si, že to Marilyn Monroe robilo radosť hrať práve takúto fešandu, aj sa na svojho muža Arthura hnevala, že ju presvedčil, aby to vzala. Lenže viete, zásady musia ustúpiť, keď vám chýbajú peniaze a jej vtedy chýbali.
Poďme pekne od začiatku, hoci pôjde pravdepodobne o mlátenie prázdnej slamy... alebo niekto nevie, kto bola božská MM? Nuž, pozrieme sa na ňu aspoň v skrátenej verzii...
Narodila sa ako Norma Jeane Mortenson Baker a nebol to najšťastnejší deň. O otcovi nevedela nič a matka trpela ťažkými depresiami, takže malá Norma Jeane žila do 16 rokov striedavo u pestúnov, v sirotinci a u tety. Tej sa podarilo dohodnúť sobáš s istým mladým mužom od susedov, čím ju zachránila pred návratom do sirotinca. Manžel však často odchádzal za prácou preč a nechával ženu samú v továrni na padáky.
Tam ju objavil istý vojenský fotograf a z Normy sa stala fotomodelka. No povedzte, ktorému manželovi by sa také niečo páčilo? No dobre, Haberovi áno, ale tesne po II. svetovej vojne tým muži nebývali dvakrát nadšení. Nasledoval rozvod a ponuka na akty - Playboy tak mohol uverejniť na svojich stránkach historicky prvú playmate a bola ňou práve ona.

Obrázok blogu



To už mierila za hereckou kariérou a s ňou prišla aj zmena mena na Marylin Monroe, čiže MM. Čakali ju zvyčajne úlohy nežných blondínok, od ktorých sa vyžadoval spev a vrtenie zadkom.
Keď si tajne vzala baseballovú legendu Joea DiMaggia, myslel si, že on je tou väčšou hviezdou v páre... ó, ako škaredo sa mýlil. Po deviatich mesiacoch žiarlivostných scén sa i toto manželstvo skončilo.
To už mala Marylin za sebou filmy Niagara, či Muži majú radi blondínky a pred sebou Slameného vdovca, Autobusovú zastávku a sobáš so spisovateľom a dramatikom Arthurom Millerom.

Obrázok blogu

Veľká láska medzi ním a MM bola skúšaná opakovanými potratmi, pádmi na depresívne dno a opätovnými vzlietnutiami do výšav.
Práve v čase, keď 33-ročná Marylin nakrúcala Niekto to rád horúce , bola zase tehotná. Režisér, herci, ba ani štáb to netušili, boli zaujatí tým, aby zvládali jej výstrelky. Hovorí sa kadečo, vraj dlhé hodiny nevyliezala zo šatne, všade chodila neskoro, nepamätala si texty, takže jej ich museli lepiť na papieriky a niektoré scény sa museli opakovať aj šesťdesiatkrát. I ten náhly prírastok hmotnosti počas výroby filmu pripisovali skôr jej pažravosti.
Sotva si štáb pobalil fidlátka, Marylin potratila. Obviňovala z toho svojho manžela, vraj ju nemal nútiť vziať tú hlúpu rolu len pre peniaze... avšak príčiny rozvodu boli iste hlbšie. Ešte pred ním sa Arthur pokúšal zodvihnúť hviezdu zo zeme tým, že pre ňu napísal konečne solídnejšiu úlohu - film Mustangy .
To už Marylinine depresie spojené s maniermi nadobudli vrchol, najmä keď si začala vyčítať smrť Clarka Gablea tesne po skončení natáčania filmu (domnievala sa, že dostal infarkt kvôli jej neskorým príchodom, keď musel čakať na horúcom slnku).
Prišli aférky s prezidentom JFK, i s jeho bratom Robertom, potom slávna gratulácia na počesť Kennedyho narodenín a... o necelé tri mesiace ju našli mŕtvu. Oficiálne samovražda, neoficiálne kadečo iné. Mala 36 rokov a zomrela nahá, len s telefónnym slúchadlom v ruke.
O pohreb sa postaral jej druhý bývalý manžel Joe, ktorý sa už nikdy viac neoženil.

Obrázok blogu

Vyzerá to, že by som už aj mohla pre dnešok skončiť, ale nedá mi - Osgood Fielding III. je skutočne dokonalý gentleman. V čase, keď balil nežnú Daphne, bol v najlepšom milionárskom veku, mal 68 rokov. Široký úsmev, široká náruč a široká peňaženka sú také afrodiaziká, že sa i prezlečený hudobník Jerry celkom pozabudol a chystal sa predstaviť Osgoodovej mamičke.Všimnite si, že Joseph "Joe" Evans Brown vyzeral zakaždým rovnako, či mal dvadsať alebo sedemdesiat. S takou pusou vlastne ani nemohol skončiť inak ako komik a to uznali i jeho rodičia, ktorí mu v desiatich rokoch "povolili" účinkovať v cirkusovej akrobatickej skupine. Ako jedno zo siedmich detí nosil domov honorár jeden a pol dolára týždenne, čo sa do rodinného rozpočtu vždy hodí. Ako dorastal do dospelého veku, pendloval medzi estrádami, kde bodoval humorom, a bejzbalom, kde zase hviezdil s pálkou v ruke. Veľa nechýbalo a bol by sa živil športom (a my by sme prišli o výstredného nápadníka našej Daphne). Svoju atletickú postavu neskôr využíval v komédiách, tam často hrával rôznych športovcov.
Výborné šoubiznisové roky prežíval koncom 20-tych a začiatkom 30-tych rokov, dokonca sa zaradil do desiatky najlepšie platených filmových hviezd tej doby s právom uvádzať svoje meno na plagátoch ešte nad názvom filmu - to sa vtedy považovalo za skutočne veľkú vec. Predvojnové roky sa niesli v znamení niekoľkých zranení, po jednej autonehode dokonca prežil zástavu srdca a 40 sekúnd sa rozhodoval, či prejde na druhú stranu rieky Styx alebo sa ešte otočí a bude baviť ľudí tu na zemi. Vrátil sa a urobil skutočne dobre.

Obrázok blogu

Okrem toho, že sa angažoval v podpore zákona, vďaka ktorému USA prijala 20-tisíc židovských detí z nacistického Nemecka, chodieval do európskych vojnových nemocníc zabávať umierajúcich vojakov. Naspäť potom nosil od nich vrecia listov pre príbuzných, čím možno zabíjal smútok za jedným zo synov, ktorý zahynul vo vojenskom lietadle. Len dvaja civilisti v tom čase dostali Bronzovú hviezdu a Joe bol jedným z nich.
Vrátim sa k rodine. Keď mal 23 rokov, vzal si presne na Štedrý večer prvú a jedinú ženu svojho života. Vtedy si ešte nemohol dovoliť vystrojiť jej svadbu v kostole, akú by si želala, ale sľúbil, že raz jej ju dopraje komplet so všetkými cingrlátkami a rituálmi. Slovo splnil a na výročie striebornej svadby obnovili svoje sľuby pompézne aj s dvoma vlastnými synmi a dvoma adoptovanými dcérami, takže mali o družičky postarané.
Ich vzťah vydržal 58 rokov až do jeho smrti. Mal vtedy 81 rokov.

Utrela som slzy dojatia z klávesnice a teraz si konečne môžem povedať padla. Vy čítajte, opravujte a doplňujte, iste tam budú nejaké chyby, veď nikto nie je dokonalý...

PS: Začala som rozdávať vianočné darčeky. Tento je pre Katku.

Nabudúce: 9 a 1/2 týždňa Zdroje a fotografie :
http://lovethoseclassicmovies.blogspot.sk/2011/01/some-like-it-hot-1959-marilyn-runnin.html
http://hollywoodtheatre.org/hot-2/
http://www.last.fm/music/The+Beatles/Sergeant+Pepper%E2%80%99s+Lonely+Hearts+Club+Band
http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1372106/Tony-Curtis-worst-father-world-Children-sue-share-37million-fortune.html
http://www.celebitchy.com/119524/tony_curtis_actor_and_mensch_passes_away_at_age_85/
http://owendaly.com/jeff/SLIH/press/index.html
http://www.zimbio.com/pictures/aKEh4wbGFLB/Tony+Curtis+1925+2010+FILE+PHOTOS/F3odpMMGG6N
http://saturdaychurch.wordpress.com/tag/jack-lemmon/
http://lamorguefiles.blogspot.sk/2012/06/celebrity-grave-some-like-it-hot-actor.html
http://pyxurz.blogspot.sk/2011/09/some-like-it-hot-page-3-of-6.html
http://www.doctormacro.com/Movie%20Summaries/S/Some%20Like%20It%20Hot%20%281959%29.htm
http://www.zimbio.com/photos/Jack+Lemmon/6th+Annual+SAG+Awards/nit-B-5MpSC
http://www.tumblr.com/tagged/before-they-were-famous?before=1346040973
http://hollywoodheyday.blogspot.sk/2008/10/january-18-1932.html
http://www.worth1000.com/entries/334973/joe-e-brown
http://marilynmonroebiography.blogspot.sk/
http://www.hpvf.com/servlet/Detail?no=5032
http://twentyfourframes.wordpress.com/2012/01/26/some-like-it-hot-1959-billy-wilder-2/
http://m.santabanta.com/slideshow/2707.aspx

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu



Adriana Markovičová

Adriana Markovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Iné moje texty môžete nájsť:* na tejto N-kovej stránke* na tejto Gorilej stránke* Sieťovkové recenzie Zoznam autorových rubrík:  RozchodológiaZápisky zblúdeného motovidlaVtedy a dnesČo mi napadloČo ma štveFotografieSpôsob ako prežiťMoje malé potešeniaNeverte ničomuZverejnené v tlačenom Sme

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu