Vtedy a dnes: 9 a 1/2 týždňa (1986)

Autor: Adriana Markovičová | 28.10.2012 o 17:00 | (upravené 4.11.2012 o 17:30) Karma článku: 12,72 | Prečítané:  9389x

Na začiatok jedno veľké varovanie pre pamätníkov. V žiadnom, ale žiadnom prípade, sa nepokúšajte pozrieť si ten film znovu! Je dôležité, aby ste si naň zachovali v pamäti len milosrdnú spomienku. I ja som si 9 a 1/2 týždňa pustila po viac ako dvadsiatich rokoch len kvôli vám a boli to dve príšerne dlhé hodiny (pred smrťou unudením ma zachránil jedine fakt, že nezištná obetavosť v prospech iných vyvoláva vnútorné uspokojenie nielen v matke Tereze, ale i vo mne). Na dnešné pomery je to zlý film, to už dnes vieme (však aj získal tri Zlaté maliny). No v roku 1991, keď prišiel do našich kín, jeho povesť predbiehala skutočné kvality a my, erotickými filmami nepobozkaní dvadsiatnici, sme lačne chňapli po návodoch na to, ako má prebiehať skutočný milostný akt. Ale... viete si predstaviť, že sa namažete medom, oblejete mliekom a po tom všetkom ešte budete mať chuť na... hm... sú tu deti, ale vy viete na čo?

Z celého filmu si väčšina mojich rovesníkov pamätá na tri veci.
Po prvé - chladničková scéna.Vtedy sme v tom videli niečo úžasne romantické... roztrasené červené želé (tá červená je príliš prvoplánová), med stekajúci po nohách (ach, umelohmotný macko, symbol môjho detstva, čo ti to spravili?) a vlasy ulepené od mlieka...
Dnes by som si viac všímala, že celý čas nechali otvorenú chladničku (tá spotrebaaa) a ten, kto niekedy umýval dlážku po rozliatom mlieku, vie, že ten zápach cítiť v kuchyni ešte dva týždne. A to ani nespomínam žalúdočné kŕče, ktoré by som iste dostala po požití toľkého sajrajtu bez ladu a skladu.

Po druhé - striptízová scéna v tieni okna s hudbou Joea Cockera.

Tak, čo poviete? Ja neviem, ale tuším si pri nej skôr spomeniem na tých chlapcov z filmu Do naha, ako na toto. Čo sa týka hudby - viete, že práve song originálne skomponovaný pre film vyhral jednu zo Zlatých malín? Darmo, ani hviezdy typu John Taylor z Duran Duran nemajú vždy svoj šťastný deň, napriek tomu sa skladba umiestnila na 23. mieste americkej hitparády (nakoniec, aj zlá reklama je dobrá reklama).
Tu ju máte a je skutočne nudná - I Do what I Do (no, a ešte aj ten názov, že robím to, čo robím, akoby robil niečo iné ako to, čo robí, že?). Našťastie, na soundtracku k filmu sú aj lepšie kúsky ako toto, napríklad od Eurythmics, Bryana Ferryho či  Jeana Michela Jarreho.

Po tretie - uličková scéna v daždi. Opäť budem uhundraná, ale prečo sa pri "tom" nepostavili o kúsok ďalej, ale rovno pod odkvap? Chápete to? Lebo ja nie...
Poznámka: Ako matka tvrdím, že ukážka nie je vhodná pre mládež do 18 rokov, v Singapure naň dokonca púštali len decká nad 21. Zato takí Francúzi ho uvádzali do kín ako 12+. Neostáva vám teda nič iné, len sa samostatne rozhodnúť, ako s touto informáciou naložíte.


Teraz si budem protirečiť, predsa len som si na niečo ešte spomenula.
Naivná hrdinka s nalepenými fúzami na prerozkošných perách vedie akože chlapský rozhovor s Rourkom. Režisér Adrian Lyne sa v podobných veciach vyžíva - stačí povedať, že má na svedomí aj Flashdance, a hneď je každému jasné, že tento chlapík má skutočne zvrátené chúťky.

scena2.jpeg

Vrcholom nechutnosti je záver, v ktorom blondínka odchádza od svojho zvrhlíka a on vytiahne ťažký kaliber. Zvlhnú mu oči, začne čosi o strašnom detstve a prednesie vetu... počkať, teraz skutočne radšej odpracte deti z dosahu obrazovky, bude to nechutné.
Už sú preč?
Možno by mali odísť aj citlivejšie povahy, je to veta, ktorú by sa neodvážil použiť ani sám Vilo Rozboril.
Začnem teda... povie:
"Poznal jsem v živote hodně žen, ale nikdy s nikým jsem tohle necítil. Moc tě miluji!"

Viem.
Odplašila som si veľa čitateľov, ale musela som.
(A to som vám ešte zatajila, že Kim mala v šteklivejších scénach dablérku.)

Sorry.

BasingerF.jpgDajme si radšej hercov.
Elizabeth
je úspešná manažérka, ktorá vedie galériu a vo voľnom čase klebetí s kamoškou, čo jej prebrala bývalého frajera.
V intímnej oblasti je veľmi neskúsená, preto je prekvapená zakaždým, keď jej nový objav John zaviaže oči vreckovkou alebo skúša v obchode priamo na jej zadku bičík. Je jasné, že nejde o lásku, ale zase ten hausbót, na ktorý chodia, stojí za trošku nepohodlia.
Fešákovi Johnovi dá kopačky až vtedy, keď jej kruto nedovolí hrabať sa v jeho veciach a miesto pokojného večera zavolá na návštevu vyzývavo oblečenú kamošku (pravdepodobne na kávu, na čo iné).
Keď som to videla prvý raz v kine, leteli u nás presne také plášte, ako mala na sebe Elizabeth. Boli o dve čísla väčšie na pleciach, dlhé až po zem a opasok, ten sa ležérne uväzoval dozadu, aby nezavadzal.
Tak, a teraz je to skutočne tá pravá nostalgia...

Kimila Ann Basinger (vravme jej radšej len Kim) už v tom čase nepatrila medzi neskúsené ženy, mala 33 rokov. V súkromí však bola už od detstva rovnako plachá ako na plátne - aspoň tak to tvrdili jej rodičia, džezový trúbkar a tanečníčka, keď trojročnú Kimi prihlasovali na balet. BasingerDieta.jpg
Neviem, ako dopadli ostatní štyria súrodenci, ale táto dievka im skutočne vydarila. Možno za to mohli indiánske gény po babičke, možno to namiešali nemeckí, švédski a írski predkovia... jednoducho nám to žieňa vyhralo súťaž krásy Miss Georgia a to bol koniec baletnej kariéry. Mladá Kim sa odsťahovala do New Yorku, kde študovala herectvo, kde-tu pózovala pre časopisy (áno, aj pre Playboy) a robila reklamy.
V osemnástich prišli prvé drobné vystúpenia v telke (napríklad stará verzia Charlieho anjelov), a keď sa objavil Bond, James Bond, urobil z nej svoju kočku (Nikdy nehovor nikdy). Odvtedy hrávala po boku samých veľkých mužov strieborného plátna vo filmoch Nemilosrdne, Schôdzka naslepo, Krásna mimozemšťanka, Batman, Mrazivá vášeň, Prirodzený talent, či Riskantný plán. Popri práci sa vydala za umeleckého maskéra Rona Brittona, avšak po deviatich rokoch manželstvo skončilo a neviem, či v tom nemal prsty aj samotný Prince. To už nakrúcala Muža na ženenie, a keďže Kim svoje úlohy iste dokonale prežíva, namotala sa na svojho kolegu z filmu Aleca Baldwina. Mala už dosť rokov, biologické hodiny sa išli zblázniť od tikania, tak mu v 41 rokoch porodila dcéru a pobrala sa na materskú.
Skoro by sme na ňu boli aj zabudli, keby sa po čase nevrátila a nevytrela zrak pochybovačom úlohou vo filme L.A.- utajené skutočnosti. Skoro jej tú rolu nedali, vraj bola na prostitútku pristará (tsss, mala len 44 rokov) a ona im za to vyhrala sošku Oscara.
Po čase sa rozpadlo aj jej druhé manželstvo, v pracovnej oblasti sa striedavo potácala medzi béčkovými i dobrými filmami (8. míľa), dokonca aj s Rourkom v snímkach Informátor (tu sa však nestretli v žiadnej spoločnej scéne) a Black November (u nás to ešte nešlo).
Kim Basinger je skrátka špecialistka na horskú dráhu, kde ste raz hore a potom dolu. Ako príklad uvediem jej rodné mestečko, ktoré si "kúpila" vďaka investíciám v časoch, keď jej išla karta. Potom sa však zaviazala do hlavnej úlohy vo filme Boxing Helena, v poslednej chvíli odskočila a kým sa skončil súd, musela vyhlásiť bankrot a mestečko predať.
Dnes, keď bude mať 59 rokov, však konečne hrá to, čo chcela - múdre zrelé ženy, hoc sú aj blondínami. Hádam tak skoro dolu nepadne.

RourkeF.jpgTo tridsiatnik John je smelý až-až.
Vlastne ani nie taký smelý, ako skôr divný. Tajne Elizabeth sleduje, núti ju ležať na dlážke (však môže nachladnúť, vari nevie, aké sú vaječníky náchylné na zápal?), občas ju plesne a občas by potreboval päť a dvadsať na holú on sám. Fakt neviem, prečo je na konci filmu taký prekvapený z jej odchodu.
Prezradím vám, že je niečo ako Ježiš. Neveríte? V tej scéne, keď sa Elizabeth prezlečie za chlapa a trošku za z cigaretového dymu zakucká, natiahne sa k stolu po vodu a v dalšom zábere už pijú alkohol. No prosím, meniť vodu na víno dnes dokáže hocikto.

Philip Andre Rourke Jr., prezývaný Mickey je však iná káva. Je to klasická ukážka zlého chlapíka, ktorý padol na tú dlážku sám, rozbil si pri tom držku a opäť vstal, aby bojoval ďalej.
Narodil sa do írsko-francúzskej katolíckej rodiny, napriek tomu sa rodičia v jeho šiestich rokoch rozviedli. Mama sa znovu vydala za policajného dôstojníka, čím zabezpečila synovi ďalších piatich bratov. Nečudo, že sa mladý Rourke začal zaoberať bojovými športmi a už v dvanástich rokoch vyhral svoj prvý boxerský zápas.
Čoskoro sa však zamiloval do herectva a hneď prvý debut absolvoval u Spielberga vo filme 1941.
Sláva prišla veľmi rýchlo, po niekoľkých filmoch (okrem 9 a 1/2 týždňa, napríklad Zmyselná orchidea, Harley Davidson and Marlboro Man, či Angel Heart) sa nevedel zmestiť do kože a začal nadobúdať povesť herca, s ktorým sa ťažko pracuje. V tom čase bol ženatý s herečkou Debrou Feuer, manželstvo však po ôsmych bezdetných rokoch skončilo, možno aj preto, že sa rád chválil, ako zvláda 14 žien naraz za jednu noc. Šikovný.
Rourkedobity.jpegDeväťdesiate roky sa pre Mickeyho nevyvíjali dobre. Vyjadroval sympatie IRA a miesto toho, aby sa obrátil na nejakého slušného plastického chirurga, nechal si upravovať vizáž boxermi, s ktorými súťažil v ringu. Fotky z tých čias sú nechutné, preto som sa snažila vybrať práve takú, z ktorej vás nebude naťahovať. Spočiatku som sa čudovala, keď som sa dočítala, s akou krásnou modelkou a herečkou sa v tom čase oženil, ale obaja mali naozaj veľa spoločného. Bulimička, ktorá sa takmer predávkovala heroínom a alkoholik, čo sa pokúšal spáchať samovraždu, sa k sebe hodili ako Pat a Mat. Nevyhli sa ani domácemu násiliu, za čo bol Rourke i zatknutý.
Našťastie sa Mickey spamätal. Po úspešnej liečbe závislosti a rozvode manželstva (chvalabohu opäť bezdetného) sa pustil do nakrúcania filmov, hoci za nižšie honoráre ako kedysi. Je jasné, že nešlo o žiadne romantické komédie, ale svoje skúsenosti uplatňoval na poli úloh bojovníkov, zlých mužov a tvrdých chlapov, čo sa nebabrú s kvetinkami na Valentína. Filmy ako Zastavte Cartera, Vtedy v Mexiku, Sin City, Iron Man 2 a Expendables poznáme aj my, za Wrestlera získal dokonca aj Zlatý Glóbus a Zlatého leva z Benátok.
Dnes má 56 a hoci vyzerá na sto, režisérom to neprekáža. K jeho tvári sa predsa len plastickí chirurgovia dostali a snažili sa urobiť to, čo vedeli. Za svoj "návrat na zem" ďakuje nielen svojmu psychológovi a katolíckej viere, ale i kabelkovým psíkom čivavám, ktoré miluje. Údajne ich mal už päť... nakoniec z neho predsa len bude romantik, že?

ObajaF.jpgChcela som dať na záver nejaké pikošky, ale tuším je celý ten Mickeyho životopis jedna pikoška za druhou. Možno vás však bude zaujímať niečo priamo z nakrúcania 9 a 1/2 týždňa.
Hovorí sa, že Kim neznášala svojho hereckého partnera, lebo smrdel cigaretami a alkoholom. Menej sa vie o tom, že tento osud by bol postihol aj herečky Tatum O´Neal a Kathleen Turner, keby úlohu Elizabeth neboli odmietli.
Aj záver filmu mal vyzerať inak (a mám také tušenie, že by tým výrazne zvyšil jeho obsahovú kvalitu). Obaja "zaľúbenci" mali v rámci mne nepochopiteľného erotického myslenia užiť tak trošku jedovatú tabletku, akurát fešák John by si ju na poslednú chvíľu stihol vymeniť za vitamíny. Režisér Adrian Lyne (už sme ho spomínali, je to ten úchylák, čo lepí krásnym ženám fúzy) sa rozhodol inak. Scénu nahradil Johnovým vyššie spomínaným záverečným slovom, čím divákov dokonale otrávil.
Režisér používal pri natáčaní svojráznu metódu. Oboch hercov sa snažil držať od seba, aby spolu nemohli komunikovať a úbohej Kim nevravel nič o tom, či to hrá dobre alebo zle, čím ju chcel znervózniť. Stávalo sa, že sama bola prekvapená tým, ako sa scéna začala vyvíjať, Mickey totiž robil veci, o ktorých netušila, že sú v scenári.
Nečudo, že naštvatá Kim odmietla v roku 1997 hrať v pokračovaní filmu s názvom Ďalších 9 a 1/2 týždňa. O rok neskôr už v Prvých 9 a 1/2 týždňa neúčinkoval ani Rourke.
Keby ešte niekomu skrsla v hlave myšlienka na podobný film, mám v zálohe názvy ako "Posledných 9 a 1/2 týždňa", prípadne "9 a 1/2 týždňa - ako to bolo naozaj".
Ale pamätajte si, ja som to povedala prvá, hej?

PS: Opäť predvianočný podarúnok - tentoraz ho venujem náčelníkovi.

 

Zdroje a fotografie:
http://www.fanpix.net/1764363/012210856/kim-basinger-and-mickey-rourke-in-9-1-2-weeks-1986-picture.html
http://www.zimbio.com/Kim+Basinger
http://www.zimbio.com/photos/Kim+Basinger/Mickey+Rourke
http://www.elle.com/beauty/makeup-skin-care/mouthing-off-the-most-iconic-lips-652552-4/Premiere+Senator+Entertainment+Informers+Arrivals/YFem54sjxEk
http://www.zimbio.com/photos/Mickey+Rourke/Black+November+New+York+Premiere/H3Vs5KEan7j
http://www.zimbio.com/photos/Christine+Baranski/64th+Annual+Primetime+Emmy+Awards+Arrivals/HX3bRhQPWhg
http://www.gossiprocks.com/forum/just-plain-scary/mickey-rourkes-spackle-makeup-page2-134272.html
http://www.celebrityschoolpics.com/celebrity/000109/kim-basinger/#celebrity_image-003795
http://www.celebrityschoolpics.com/celebrity/000724/mickey-rourke/
http://www.filmaffinity.com/en/movieimage.php?imageId=706274514
http://www.filmaffinity.com/en/movieimage.php?imageId=564996772
http://darksilenceinsuburbia.tumblr.com/post/8965728760/mickey-rourke-kim-basinger-nine-1-2-weeks
http://forangelsndevils.com/2012/09/26/out-of-that-bedroom-so-much-better/
http://www.lyricsmusica.it/kim-basinger/shake-your-head-testo.html
http://news.fanfeedr.com/2012/07/24/actor-mickey-rourke-says-he-beat-speedster-usain-bolt-in-a-30-yard-dash-then-he-woke-up-in-a-pool-of-his-own-vomit/
http://everything.explained.at/9%C2%BD_Weeks/
Róbert D. :o)

BasingerD.jpgPlayboy.jpgRourkeD.jpgRourkeDieta.jpgObajaD.jpgscena1.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?