Vtedy a dnes: Flipper (1964 - 1967)

Autor: Adriana Markovičová | 2.12.2012 o 17:00 | (upravené 10.12.2012 o 11:02) Karma článku: 13,59 | Prečítané:  4362x

Raz som bola na akomsi psychologicko-motivačnom výcviku, na ktorom vás naučia, ako povedať nie, keď chcete povedať nie, avšak vaše ústa vyslovujú áno. Mladý muž, ktorý sa nechal oslovovať facilitátor (nikto netušil, čo to znamená, ale znelo to dostatočne vznešene, aby sme to rešpektovali), nám dal za úlohu opísať svoju najstaršiu spomienku z detstva. Bol to výcvik platený z nejakého strašne užitočného fondu a my sme ho brali ako možnosť zadarmo sa najesť a zaplávať si v hotelovom bazéne, takže na nejaké vážne hrabanie sa v spomienkach nebol čas, a vlastne ani chuť.  Ja som si spomenula až večer v hotelovej kolkárni. Bolo to presne vo chvíli, keď moja guľa zhodila desať kolkov a tie sa pomaly začali zdvíhať smerom hore. Tá spomienka vyzerala ako delfín.

Musela som byť veľmi malé dieťa. Nebola to spomienka na reálnu udalosť, ale na sen. Schovávala som sa v ňom za drevenú stoličku s opierkou. Na opierke bolo vyrezaná diera v tvare srdca a z tej diery na mňa hľadela tá potvora. Vravela, že sa volá Flipper, a že sa jej nemám báť.
No prosím, taká somarina, a ono vám to utkveje v hlave ako prvá pamäťová stopa.
A teraz úloha pre vás - koľkí si spomeniete na toto?

Začalo sa to takto:

  • Rok 1963 - na plátnach kín sa objavuje celovečerný film Flipper o chlapcovi menom Sandy, ktorý sa skamaráti s delfínom. Hrala ho vtedajšia tínejdžerská hviezda Luke Halpin (niečo ako Justin Bieber a Zac Efron v jednom), Sandyho otca Portera stvárnil Cuck Connors.
  • O rok neskôr príbeh filmovo pokračuje Flipperovými novými dobrodružstvami, akurát tatka nahradil reprezentatívnejší Brian Kelly. Flipper
  • V tom istom roku prichádza na svet 88-dielny seriál. Sandymu pribudne ryšavý brat Bud a kupodivu to nie je čerstvé bábätko, ale celkom slušne vyrastený harant. Hrá ho Tommy Norden, odvtedy je herecké obsadenie stabilné. V seriáli krátko hosťuje i pár známych mien, napríklad Burt Reynolds. Nakrúcanie ukončia v roku 1967 z prozaického dôvodu - obaja chalani povyrástli viac, akoby sa žiadalo.
  • Československá obrazovka vysiela Flippera v roku 1972 a diváci sa do delfína zamilujú naveky vekov (súdim tak podľa vyjadrení môjho otca, ktorý celé roky vravieval, žeby ho mohli v telke konečne aj zopakovať).
  • Je rok 1995 a prichádza pokus obnoviť slávu delfíních príbehov s Jessicou Alba. Seriál zapadá do množstva podobných plážových diel, pochybujem však, že nejaký otec niekedy vysloví vetu, že by ho mohli konečne opakovať. Nakrúcanie končí na prelome tisícročia po 57 epizódach, počas ktorých sa vymení hádam celé hlavné herecké obsadenie. Ktovie prečo.
  • V 96-tom vzniká remake prvého celovečerného filmu, Sandyho hrá okatý "Frodo" Elijah Wood a otca "Krokodíl Dundee" Paul Hogan. Malý brat zase neexistuje.
  • Ešte rok 1999 a animovaná verzia Flipper a Lopaka. Musím sa priznať, že mne i mojim deťom z nepochopiteľných dôvodov dosť liezol na nervy.

Flipper1.jpg

Flipper3.JPG

Toľkoto k prehľadu využitia Flippera vo filmovom a televíznom biznise, teraz sa vrátim k pôvodnému seriálu zo šesťdesiatych rokov.
Ako jeden z mála amerických produkcií sa vysielal u nás v čase normalizácie a na socialistické pomery bol celkom neškodný. Hoci - súdruhom by zaiste dobre padlo, keby účinkujúci otecko nebol taký nechutne trpezlivý a občas svojich chlapcov preplesol, prípadne by im nadelil päť a dvadsať na holú. Súdruhovia by boli dvíhali varovný prst so slovami: "Aha, skazená buržoázna morálka, to by sa pionierovi nikdy nemohlo stať!". Takto nemohli zdvihnúť nič.
Keby sa však vtedy súdruhovia priučili angličtine a trochu sa povŕtali v americkej tlači, zistili by, že dôvod na poukazovanie naozaj bol. Ono tie milé krásne modravé "usmievajúce sa" vodné zvieratká trpia v zajatí depresiami rovnako ako my, ľudia. Práve dobrovoľná smrť jednej z účinkujúcich samíc bola dôvodom, prečo seriálový cvičiteľ  Ric O´Barry (na obrázkoch nižšie) zmenil po nakrúcaní postoj k svojej práci a začal sa veľmi aktívne angažovať v boji proti rôznym umelým morským svetom a delfináriám, kde sa zvieratá držia v hluku, bazéne a zajatí, hoci milujú pokoj, čistú vodu a voľný priestor.

BarryF.jpg

Viete, aký je rozdiel medzi depresiou u človeka a u delfínov?
Človek sa vtedy neusmieva, ale dýcha, hoc aj sa mu vôbec nechce.
Delfínovi nadelila trvalý úsmev príroda, nie je to však zvestovateľ dobrej nálady. Keď sa však raz rozhodne nedýchať, urobí to. Presne takto zišla dobrovoľne z tohto sveta aj delfínica Kathy, jedna z "herečiek".
Ani neviem, čo je lepšie. Alebo skôr horšie?

Jajaj, takto smutne som nechcela. Poďme chytro na veselšiu nôtu... ja neviem, dievčatá, čo poviete na fešného urasteného muža?

KellyF.jpgPorter Ricks je vdovec a otec dvoch puberťákov. Rozmýšľala som, prečo sa tvorcovia takýchto seriálov často uchyľovali k podobným šablónam (pozri Daktari), a prišla som na to, že to má vcelku praktický dôvod. Neviem si predstaviť, ktorá matka by dovolila behať deťom po svete celý deň len tak v trenkách (nachladneš), nevraviac o tom, že dorastenci radi strkajú nos do všetkých nebezpečenstiev, ktoré sú poruke. A keďže v šesťdesiatych rokoch sa rodičia nerozvádzali, najjednoduchšie bolo poslať milú rodičku pod "kytičky".
Okrem toho, pohľad na tatka, ktorý sa s láskou stará o svoje deti bez toho, aby im priviedol domov macochu, je v každej spoločnosti jednoducho dojemný.
Tento muž je navyše aj pekne urastený, čo vám poviem, radosť naň pozerať.
Čo sa týka Porterovho povolania, je pobrežnou hliadkou, lapačom pytliakov, záchranárom i rangerom v jednom.

Brian Kelly sa narodil do dobrej rodiny - otec bol guvernér a matka, ako to v tých časoch bývalo zvykom, sa starala o šesť detí. Brian bol navyše z jednovaječných dvojčiat.
Vlastenectvom naočkovaný mladík nastúpil k mariňákom priamo do kórejskej vojny a po jej skončení chcel pokračovať v politickej kariére ako jeho rodič.

Jeho odhodlanie vydržalo len rok, radšej sa vrhol štúdium herectva na univerzite. Počas neho si našiel prácu ako manekýn, čo mu pootvorilo dvere aj do reklamy a následne i Hollywoodu.
Kariéru začal koncom päťdesiatych rokov, ale slávu získal až ako 33-ročný vo Flipperovi. Čoskoro však malo prísť nečakané zranenie, keď po nehode na motocykli dočasne ochrnul na polovici tela a bol nútený opustiť plátna kín.
Aj vďaka slušnému finančnému vyrovnaniu v dôsledku úrazu mohol začať pracovať ako výkonný producent (zo známych vecí ide napr. o Blade Runner), čo mu zabezpečilo živobytie až do veku 74 rokov, keď zomrel na zápal pľúc.
S prvou manželkou, herečkou, sa rozviedol po bezdetnom vzťahu práve počas nakrúcania Flippera, druhá žena mu porodila dve deti a bola pri ňom do konca jeho života.

HalpinF.jpgSandy Ricks je starší, zhruba 15-ročný Porterov syn. Je to práve on, kto sa s Flipperom skamarátil ako prvý a keďže veľmi rád pomáha otcovi pri plnení jeho pracovných povinností, často sa dostáva do rizikových situácií, z ktorých ho delfín zachraňuje. Spolu s bratom stelesňuje ideál mládeže skorých šesťdesiatych rokov - obaja sú dobre vychovaní, vzorní, čistotní, radi športujú a nepotrpia si na značkové oblečenie. Vlastne stále behajú v tých istých šortkách, aby vyniklo ich dobre stavané opálené telo.
Ja viem, občas sú neposlušní, ale veľmi rýchlo pochopia postoje dospelých a prispôsobia sa ich názoru.
Dobrá utópia, že?
Sandy je v závere seriálu prijatý do akadémie, ktorá vychováva členov pobrežnej stráže, takže vlastne padol celkom blízko rodného stromu. Ako inak.

Luke Austin Halpin sa narodil ako najmladší z troch súrodencov a už o osem rokov neskôr stál prvý raz pred kamerami. Povzbudil ho k tomu jeho učiteľ hudby.
Hrával takmer v každom vtedajšom detskom seriáli, objavoval sa na titulných stránkach teen časopisov (áno, aj Bravo), dievčatá si ho lepili na steny svojich izieb a posielali mu tisícky ľúbostných listov. Konkurz na Flippera vyhral práve vďaka záľube vo vodných športoch, hoci mu v skutočnosti tiahlo už na sedemnásty rok (jeho seriálový otec bol starší vlastne len o 16 rokov).
Keď dospel, nebol už taký žiadaný, a tak vliezol opäť do vody a robil potápača, kaskadéra a technické zabezpečenie prikrúcaní podvodných scén - nájdeme ho v titulkoch jednej z bondoviek a tiež v Miami Vice.
Za 65 rokov života si nahonobil tri manželky. Z druhého vzťahu má dvoch synov a z toho aktuálneho jedného.

NordenF.jpgAko som už vyššie písala, Bud Ricks pribudol do obsadenia až v seriáli ako mladší desaťročný brat Sandyho.
Je príliš dôverčivý, čo vlastne k tomu veku aj patrí. Práve preto sa zakaždým dostane do poriadnej šlamastiky. To by sa tam ale nemohol obšmietať Flipper, aby tohto smoliara nezachránil, že?
Aj Buda v závere seriálu scenáristi odpracú k tete kamsi pekne do čerta... vlastne do súkromnej školy.

Tommy Norden strávil v úlohe Buda Ricksa dvanásty až pätnásty rok svojej mladosti a potom sa už dlho v šoubiznise neohrieval.
Rozhodol sa živiť niečím úplne iným, lebo však ponuky na filmovanie sa neobjavovali každý deň a jemu sa nechcelo čakať na príležitosti, ktoré ani nemuseli prísť. Začal teda pracovať ako náborár a dnes sa vypracoval tak, že vlastní svoju personálnu agentúru v New Yorku.
Dnes by mal byť z neho čerstvý šesťdesiatnik.
O jeho súkromí nie je nič známe, aj jediná "aktuálna" fotografia pochádza spred ôsmich rokov, kde sa spolu s Lukom Halpinom zúčastnil výročnej reklamnej akcie istého morského akvária.

FlipperF.jpg

Flippera zvykli v tých časoch nazývať aj vodná Lassie. Spoločník rodiny Ricksovcov žije v lagúne pri ich obydlí a pomáha im zatýkať zločincov, zachraňuje ľudí uväznených pri potápaní v stroskotaných plavidlách, či zabezpečuje dostatok krvnej transfúzie pre ranených. Všetko to robí, samozrejme, úplne zadarmo - bez pričinenia zdravotnej poisťovne či amerického štátneho rozpočtu. Flipper.jpg
Byť ministrom financií, pouvažovala by som nad dodávkou niekoľkých delfínov, ktoré by mohli nahradiť našich záchranárov, ba nebojím sa povedať i policajný zbor. Ešte ich tak vycvičiť na meranie rýchlosti pri cestách... juj, to by bolo ušetrených prachov (napríklad pre učiteľov).
Mimochodom, Flipper rozumel ľudskej reči, stačilo na neho párkrát zamávať a už pískal, že rozumie. Tie zvuky boli údajne dabované vtákom s hrozným názvom Kookaburra, ktorý sa dosť podobá smiechu človeka.
No neviem, pozrite si túto ukážku, čo na to poviete vy.

Flipper bol konkrétne samica. Ešte konkrétnejšie päť samíc.
Volali sa Susie, Patty, Squirt, Scottie a Kathy (tú poslednú sme spomínali v súvislosti so samovraždou). Použili ich miesto samcov práve kvôli zníženej agresivite, pretože šrámy a jazvy nevyzerali na farebnej obrazovke dobre a pozornejšiemu divákovi by sa ľahko mohlo zazdať, že nejde o toho istého tvora.
O osude zvyšných štyroch členiek hereckého tímu mi nie je nič známe, ale podľa všetkého to v zajatí skutočne nie je bohviečo.

Venované dydológovi Robovi.

Poznámka autorky:
Ako vždy v závere, aj teraz musím pre istotu vyhlásiť, že všetky informácie uvedené v tomto článku sú dokonale neoverené. Keby ste mali k seriálu vlastné spomienky, resp. pripomienky, smelo ich napíšte do diskusie. A pokojne pripíšte i gramatické nedokonalosti...

Nabudúce: Opäť zviera, tentoraz Chobotnica.


Zdroje a fotografie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Brian_Kelly_(actor)
http://www.californiamakeup.com/television.htm
http://www.sitcomsonline.com/photopost/showphoto.php/photo/233912
http://www.rottentomatoes.com/celebrity/tommy_norden/
http://www.tv-nostalgie.de/Sound/Flipper.htm
http://www.cpps90.com/luke/
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flippers_New_Adventure_Luke_Halpin_1964.jpg
http://gal2.piclab.us/key/tommy%20norden
http://nymag.com/movies/profiles/57863/
http://it.wikipedia.org/wiki/File:Flipper_1964.JPG
http://www.dvdtalk.com/reviews/27578/flipper-the-original-series-season-one/
http://en.wikipedia.org/wiki/Flipper_%281964_TV_series%29
http://www.vanityfair.com/hollywood/2012/04/best-animals-pets-on-tv_slideshow_Flipper--dolphin_8#slide=8
http://mms.businesswire.com/bwapps/mediaserver/ViewMedia?mgid=23537&vid=5
http://www.flickr.com/photos/truusbobjantoo/5970119138/
http://taijidolphinsmiles.wordpress.com/category/ric-obarry/
http://www.fredneil.com/ric-obarry/
KellyD.jpgHalpinD.jpgNordenD1.jpgFlipper2.jpgFlipper4.jpgFlipper8.JPGFlipperD.jpgBarryD.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti

Peter Juhás má zakázané hovoriť.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.


Už ste čítali?