Vtedy a dnes: Tootsie (1982)

Autor: Adriana Markovičová | 28.4.2013 o 17:00 | (upravené 18.5.2013 o 11:43) Karma článku: 13,08 | Prečítané:  8221x

Prelom osemdesiatych a deväťdesiatych rokov bol pre mňa obdobím najväčšieho filmového konzumu. Bola som študentka, prišli prvé lásky, a kde inde ako v prítmí kinosály sa dajú robiť také úžasné veci ako, povedzme, riešenie diofantických rovníc? No dobre, to nie - ale temer všetky kľúčové udalosti sa v kine udiali. Prvé rande pri policajtovi z Beverly Hills, prvé držanie sa za ruky s číslom 5, čo žije... a prvý bozk? Ten prebehol na stanici pri rýchliku do Košíc (to síce nie je žiadny film, ale zážitok to bol tiež pekný). Tootsie sa v mojom živote spája s prvou guľou. Nie biliardovou, ani bowlingovou - tou z fyziky. Namiesto štúdia som sa s kamoškami vybrala v nedeľu do kina. Aj som si vravela, že sa tie elektrické obvody pred spaním doučím, no prišla som z tej komédie taká vyujúkaná, že som sa na obvody vybodla. A vtedy som si do zoznamu obľúbencov dopísala meno Dustina Hoffmana. Ja viem, mal vtedy za sebou oveľa väčšie kusy ako Tootsie, ale vysvetľujte to gymnazistke.

Niekedy tak premýšľam (mimochodom, vrelo to odporúčam aj vám, dobre sa tým zabíja čas, povedzme, v trolejbuse)... teda, niekedy premýšľam nad otázkou, prečo nás baví sledovať chlapov v dámskych kostýmoch. Prezliekací fenomén bez adekvátnej reciprocity zo strany žien rezonuje obyvateľstvom odjakživa - úchytkom mi napadá Niekto to rád horúceVtáčia klietka, i Mrs. Doubfire - otec v sukni.
Pochybujem, že existuje na Slovensku stužková slávnosť, kde by podobné číslo chýbalo. Maturanti v silonkách bývajú tak milo roztopašní... akonáhle to však niekto začne robiť kvôli svojmu vnútornému nastaveniu, končí všetok humor.
Dosť bolo premýšľania, vrhneme sa na Tootsie - pre neistých čitateľov uvádzam, že je to tá dáma vpravo.

sceny2.jpg

Tootsie je meno psa matky Dustina Hoffmana - nie, to ešte nie je obsah filmu, to je len malá sonda do pôvodu názvu. Mimoriadne vydarená snímka sa narodila v nepríjemných pôrodných bolestiach, ktoré musel ukončiť rázny cisársky rez (dva razy sa menil scenár).
Počas nakrúcania sa pohádali takmer všetci - druhý scenárista s prvým, ba i tým tretím.Takisto Dustin Hoffman reagoval so Sydneym Pollackom ako kyselina so zásadou. Z hodín chémie vieme, že výsledkom býva zvyčajne nejaká soľ - a veru tak. Posolili vzájomné dialógy tak chutne, že vznikla rozkošne svieža komédia.
Dôsledky boli fatálne - na žiadnej ďalšej spolupráci sa už tí dvaja spolu nestretli. Sydney údajne kvôli existencii Dustina odmietol režírovať ešte úspešnejšieho Rain Mana (asi tušil, že ani v ňom sa z Hoffmana nestal poslušný baránok).
Tuhľa máte oboch ešte na jednom pľaci:

sceny6.jpg

Michael Dorsey je tvrdohlavý štyridsiatnik, ktorý sa živí herectvom - teda, aby som bola presná - ktorý sa neživí herectvom. Jeho agent si kvôli nemu často pretrháva porast na hlave, lebo Michael nedokáže zahrať bez frfľania ani len paradajku.
"Měl jsi hrát půl minuty rajče, ale kvůli tobě přetáhli o půl dne frekvenci, protože sis nechtěl sednout!"

Lenže - to, čo nedokázal agent, dokáže vlastný škvŕkajúci žalúdok.

sceny8.jpg

Herec si oholí si nohy, navlečie štekle a urobí konkurz do nekonečnej mydlovej opery. Stane sa z neho rázna seriálová riaditeľka nemocnice Dorothy Michaelsová, čím si privodí nielen nehynúcu slávu, ale i zaľúbené pohľady starších mužov v okolí.
"Dej pryč ty pazoury, než tě nakopnu, až ti uletěji koule... Bylo to dost razantní?"
Keď sa však Michael zamiluje do zdravotnej sestry Julie, začne mu byť sukňa priúzka a musí s tým výjsť von.
Myslím s pravdou, úchyláci.

HoffmanF.jpgDustin Lee Hoffman mal v čase nakrúcania 45 rokov a povahovo sa svojmu Michaelovi dosť podobal.
V hollywoodskych kruhoch je o ňom všeobecne známe, že sa do svojich postáv zvykne ponoriť celým svojím telom i dušou.
Preto sa nikto nečudoval, keď do svojho tímu trénerov angažoval známu travesty hviezdu, a na post svojho hlasového poradcu nominoval kamošku Meryl Streep (predpokladám, že zadarmo).
Údajne si svoju "masku" vyskúšal na verejnosti, a to priamo na rodičovskej besiedke, kde sa tváril nie ako prísny rodič, ale ako rodná tetka svojej dcéry. Malo to svoje výhody - nikomu by nebolo čudné, keby si od dojatia poplakal, respektíve poplakala.
Čo inak povedať o hercovi, ktorý má na polici dvoch Oscarov za hlavnú úlohu (Kramerová verzus Kramer, Rain Man) a k tomu päť ďalších nepremenených nominácií (Absolvent, Polnočný kovboj, Lenny, Tootsie a Vrtieť psom)?
Ostatné filmy iste neboli horšie, ale asi to bolo Americkej akadémii blbé nedať šancu iným umelcom, lebo rovnako dobrú robotu odviedol aj vo filmoch Maratónec, Malý veľký muž, Všetci prezidentovi muži, Motýlik, Hook, Smrtiaca epidémia, Spáči, Fotri sú lotri - ešte som neskončila, ale už sa mi to nechce vymenovávať. HoffmanMl.jpg
Narodil sa v mekke amerického filmu - v Los Angeles.
Židovskí rodičia ukrajinsko-rumunského pôvodu pracovali v miestnom štúdiu, možno preto pokrstili svojho druhého syna po akomsi hercovi.
Cesta mladého Hoffmana za kariérou komedianta však nebola celkom priama. Zastavil sa na konzervatóriu (mohol byť z neho zasnívaný džezmen), zatáral sa i do pitevne lekárskej fakulty. Možno by sa tým doktorom aj stal, keby sa mu chcelo učiť to ich otravné latinské "os frontále, os parientále".
Študijná lenivosť a nechuť k manuálnej robote ho dohnala až do spárov hereckej školy v New Yorku. Teta ho síce varovala, že je na herca príliš škaredý a nízky (jeden zo zdrojov uvádza 167 cm, iný mu pridáva štyri cenťáky navyše), ale vravte to mladej krvi, iba ju to naštartuje.
Na opačnom konci Ameriky býval u kamoša Gena Hackmana v jednoizbáku, a vôbec mu neprekážalo, že spáva na zemi v kuchyni. 
Začínal tak, ako umelci zvyčajne začínajú: nejaké reklamy, zopár miništekov v seriáloch, a vo voľnom čase predsa len nejaká tá nenáročná manuálna práca na psychiatrii, v predajni hračiek, či na vrátnici. Do svojej tridsiatky žil pod oficiálnou hranicou chudoby...
... a potom to vďaka húževnatosti pred kamerou a nespornému talentu začalo ísť s naším hercom kompletne hore kopcom (ó, to je nám predsa povedomé, že?).

Hoffmansozenou2.jpgPo dvoch nomináciách na Oscara prišla prvá životná partnerka, tiež herečka Anne Byrne. K už existujúcej nevlastnej dcére pribudlo ďalšie dievča, avšak vzťah vydržal len jedenásť rokov.
Práve v čase rozvodu nakrúcal bestseller Kramerová verzus Kramer, príbeh otca, ktorý bojuje o dieťa, takže sa ani nemusel veľmi namáhať s precítením svojej postavy. Do roka rodinnú krízu prekonal, vzal si právničku, s ktorou má ďalšie 2+2, teda štyri deti. Jeden zo synov sa venuje rovnakému povolaniu.
Na staré kolená sa Hoffman pustil do dabingu animovaných filmov (Kung Fu Panda) a kto by to bol povedal - zase len s úspechom.
Patrí mu zaujímavý rekord - najväčšie vekové rozpätie má práve jeho postava v Malom veľkom mužovi. Dokázal v ňom zahrať nielen sedemnásťročného fagana, ale i 121-ročného starca.
Dustin Hoffman sa celý život naťahoval s režisérmi, napriek tomu sa až do minulého roku nepokúsil zdirigovať nejaký film vlastnými rukami. Jeho celkom čerstvý debut sa volá Quartet, a je to komédia. No ale - ak sa aj tentoraz pohádal s režisérom, tak už neviem, čo by asi tak viac mohol chcieť.
A veru, už by mohol dostať rozum, má predsa 75 rokov. Podľa obrázkov sa zrejme do dôchodku nechystá - nuž, tešíme sa, čo by nie.

LangeF.jpg Julie je žena, kvôli ktorej Dorothy trpí najviac.
Muž schovaný pod hrubou vrstvou makeupu je tak trafený Amorovým šípom, že len sťažka ovláda chuť na sladkú a šťavnatú blondínku, do ktorej by sa najradšej zahryzol... keby tiež nebol oficiálne ženou.
Julia dlho nič netuší, naopak - teší sa, akú dobrú kamošku si našla. A keď Dorotku predstaví svojmu tatkovi, takmer príde k sympatickej macoche.
Všetko skončí jasným happyendom, dokonca aj s mravným ponaučením.
Toto sú Michaelove slová na záver (píšte si do pamätníčka):

"Ako žena som bol s tebou lepším mužom,
než som bol kedy ako muž so ženou."

Tridsaťtriročná Jessica Phyllis Lange dostala Oscara za tento film ako jediná, hoci nominácií bolo až desať.
Narodila sa ako tretia zo štyroch detí do americkej rodiny, ktorá sa často sťahovala. Tatko bol obchodný cestujúci, navyše si rád vypil, takže mladá Jessica celkom rada vypadla z domu.
Vďaka štipendiu začala študovať umenie a fotografiu, zamilovala sa do španielskeho fotografa a vzala si ho za muža. Skúste však študovať, keď máte doma bohéma - vybodla sa na školu, obaja odcestovali na výlet do Mexika, následne si odskočili cez more až do Paríža.
Znamenalo to koniec vzťahu. Manžel zápasil so zhoršujúcim sa zrakom, a hoci spolu formálne nežili, rozviedli sa o jedenásť rokov neskôr (údajne mu musela platiť výživné).
Jessica sa po niekoľkých rokoch štúdia pantomímy a tanca vrátila naspäť do Ameriky. Živila sa ako servírka - až kým ju neobjavil módny priemysel.
To už bola skratka do prvej významnej hereckej úlohy v remaku King Konga - hádam nemusím zdôrazňovať, že nešlo o postavu opičiaka. Prerábka klasického príbehu sa stala kasovým trhákom, akurát kritici zvozili jej výkon pod čiernu zem. Iste si teraz kdesi trhajú vlasy, lebo tá "nemožná" herečka má dnes na konte dvoch Oscarov (Tootsie a Operácia Blue Sky), plus štyri ďalšie nominácie.
Diváci ju videli aj v iných skvelých snímkach - All that jazz, Poštár zvoní vždy dvakrát, Mys hrôzy, či Rob Roy. Opäť platí to, čo som povedala u Dustina, zoznam je pridlhý na taký krátky článok.
Jessica Lange sa už viackrát nevydala, čo ale neznamená, že by žila životom asketickej mníšky. Prvú dcéru má zo šesťročného vzťahu so slávnou ruskou baletnou hviezdou Michailom Baryšnikovom, ďalší dvaja potomkovia vzišli takisto zo slávnych spermií - ich dočasným majiteľom bol dramatik Sam Shepard.
Ostatný vzťah skončila pred štyrmi rokmi. 64-ročná herečka je momentálne bez partnera (resp. bulvár na nič neprišiel), ale zato ju občas prepadnú pekné depresie. Lieči si ich dobročinnosťou - je vyslankyňou dobrej vôle UNICEF a bojovníčkou  za práva mníchov v Nepále. Sama praktizuje budhizmus.

GarrF.jpgSandy je Michaelova dobrá kamarátka a dôverníčka.
Je to taká tá osoba, ktorej môžete zveriť všetky svoje tajomstvá, aj na futbal s vami zájde, ale v živote by vám nenapadlo dívať sa na ňu ako na potencionálnu frajerku (naozaj to ani neskúšajte, to nikdy nemôže dopadnúť dobre).

Teri Ann Garr mala vo svojich 38 rokoch čistú smolu, že hrala s Jessicou Lange v jednom filme. Bola druhou nominovanou herečkou vo vedľajšej úlohe v tom istom roku a je logické, že nemohli vyhrať obidve.
Smola sa jej lepila na päty už skôr. Otec, kabaretný umelec a komik írskeho pôvodu, zomrel 11 rokov po jej narodení a zanechal dcéru, dvoch synov a manželku na tomto svete samých.
Temperamentné dievča zdedilo po matke lásku k tancu, a
tak sa veľmi skoro objavilo na obrazovke, hoci len v pozadí. Mnohé tanečné mládežnícke muzikály, vrátane deviatich filmov s Elvisom Presleym, uvádzajú v titulkoch aj jej meno.

Ako herečka má na konte diela, ktoré určite poznáte. Okrem Tootsie sú to Mladý Frankenstein, Blízke stretnutie tretieho druhu, drobnú úlohu si zahrala v Star Treku, aj v M.A.S.H.
Koho vám jej tvár pripomína? Nie náhodou Lisu Kudrow, alias Phoebe z Priateľov? Presne tak, hrala tam jej nepodarenú matku.
Osobný život spočíva v niekoľkých bezdetných vzťahov a jedného manželstva s hereckým kolegom, s ktorým si adoptovala dcéru. Práve ona je jej oporou dnes, keď má vážne zdravotné problémy.
Už počas nakrúcania Tootsie si Terri všimla, že niečo nie je v poriadku. Trvalo viac rokov, kým jej lekári diagnostikovali sklerózu multiplex, od tých čias sa herečka začala angažovať v boji s touto chorobou aj prostredníctvom podporných organizácií.
Jej hereckú kariéru neukončila roztrúsená skleróza, ale iná pliaga. Pred šiestimi rokmi utrpela mozgovú príhodu, musela sa nanovo učiť rozprávať a chodiť.
V súčasnosti, vo veku 68 rokov, invalidný vozík nepotrebuje, a my jej budeme držať palce, aby to tak ostalo.

George Fields je agent hlavného hrdinu, a že to s ním nemá ľahké, dokazuje aj táto scéna z reštaurácie:

Dorothy:  „Smím s vámi poobědvati, pane?”
George: „No dovolte, neobtěžujte, madam!”
Michael: „Georgi, Georgi, já jsem přece Michael Dorsey, tvůj nejmilejší klient.
Jak se máš?
Poslední rolí, cos mi sehnal, bylo rajče...”
George: „Cože? Michaele! Proboha, já tě prosil, abys šel na léčení...”

PollackF.jpgSydney Irwin Pollack mal nielen tri mená, ale i tri povolania - bol režisérom, hercom i producentom a ťažko povedať, ktoré mu vynieslo väčší úspech.
Na oscarovských ceremoniáloch mával asi svoju vlastnú stoličku - pri vyhlasovaní nominácií zazneli jeho diela celkom 48-krát. Temer každé štvrté vyhlasovanie skončilo prevzatím sošky, má ich celkom jedenásť (z toho sedem len za Spomienky na Afriku).
Narodil sa v Indiane do rodiny židovských prisťahovalcov z Ukrajiny. Otec trošku boxoval, inak sa živil predávaním liekov, nestabilná matka so závislosťou na alkohole zomrela, keď mal Sydney šestnásť.
On sám sa rozhodol pre divadlo. Okrem krátkej prestávky strávenej v armáde, trávil čas nielen hraním, ale i výučbou mladých adeptov herectva. Niekedy v tých časoch sa zamiloval do svojej študentky, oženil sa a ich manželstvo trvalo pol storočia, až kým nezomrel.
Ešte jedno stretnutie sa mu stalo osudným. S Robertom Redfordom ho viazalo celoživotné priateľstvo a spoločná práca na niekoľkých úspešných filmoch (Tri dni kondora, Takí sme boli, Spomienky z Afriky, či Havana). Prvý veľký úspech Sydneyho Pollacka sa viaže na inú snímku, a to Kone sa tiež strieľajú.
Pollack1966.jpgTo je hrozné, dnes tu mám toľko hviezd - nuž, musím prekonať lenivosť a vymenovať aspoň niekoľko ďalších filmov, v ktorých mal prsty - Firma, Sabrina, Náhodné stretnutie, Tlmočníčka (v nich dostal stoličku s nápisom director).
Potom si píšte tieto:  Smrť jej pristane, Manželia a manželky, zase Tlmočníčka, tentoraz z pozície actor.
Ešte sa dotknem klebiet okolo Tootsie.
Mal vtedy 48 rokov a možno to vďaka nim vyzerá tak, že bol povahou horúca krv. Pravdou však je, že to bol režisér pokojný a priateľský, dokonca dal prácu aj vlastnému bratovi, inak šikovnému kostýmovému výtvarníkovi.
Oporou mu bola najmä rodina. Splodil tri deti, jeho jediný syn zomrel pri leteckej nehode, dve mladšie dcéry a manželka stáli pri ňom v čase, keď v 73 rokoch zomieral na rakovinu žalúdka.
Jeho popol rozsypali na letisku v Los Angeles.

Les je 59-ročný Juliin otec. Zoznámi sa s Dorothy na vlastnej farme, keď mu ju dcéra dovezie na návštevu. Trochu upnutá dáma je mu okamžite sympatická a ako vdovec sa o ňu začne pokúšať.
Blbé, že? Minimálne pre Michaela, ktorý je na jednej strane rád, že dobre sa zamaskoval, na strane druhej by bol radšej jeho zaťom ako frajerkou.

DurningF.jpgCharles Edward Durning je ten typ herca, ktorého ste určite už niekde videli, len si neviete spomenúť, kde.
A keď vám poviem, že je to navyše hrdina 2. svetovej vojny, tak vám padne sánka.
Na svet prišiel ako štvrtý z desiatich detí írskeho imigranta. Všetkých jeho päť sestier zomrelo v detskom veku, on a jeho zvyšní bratia sa úspešne dožili dospelosti. Hoci na to nevyzerá, v mladosti sa živil ako tanenčný inštruktor, ale i ako profesionálny boxer. K umeniu pričuchol pri práci v kabarete, kde v jeden večer musel zaskočiť za príliš opitého komika, a zapáčilo sa mu to.
Keď vypukla vojna, pridelili ho k ostreľovačom. Bol medzi vojakmi, ktorí sa vylodili v Normandii a určite pri ňom stáli všetci svätí - ako jediný vojak prežil masaker na pláži Omaha.
Rany osudu sa mu tak či tak nevyhli, do konca svojho dlhého života žil s guľkou v nohe a s množstvom vyznamenaní na hrudi.
Obšmietanie sa po bojiskách, nejaké tie zajatia a následné liečenie zranení spôsobili, že sa vo filme objavil až po štyridsiatke. Niekto by sa do toho už nepúšťal, on však stihol za sebou zanechať, ako sa vraví, stopu. Napríklad hneď v prvom filme a zároveň mojej obľúbenej krimidráme Podraz hral policajta, ktorý škaredo škodil Paulovi Newmanovi a Robertovi Redfordovi.
A opäť už len suchopárny zoznam úloh vybraný z jeho predlhočiznej filmografie: Psie popoludnie, Tajomná žiara nad Pacifikom, Dick Tracy, Byť či nebyť (oscarovská nominácia), Agent WC-40, Braček, kde si?
Charles Durning hral do veľmi vysokého veku a je jasné, že neprišiel ani o hviezdu na chodníku slávy. Zomrel pred štyrmi mesiacmi ako 89-ročný - presne na Vianoce. Asi to bude náhoda, ale medzi jeho obľúbené postavy patrila práve úloha Santa Klausa, bol ním až v piatich rôznych televíznych filmoch.
Ešte trochu štatistiky - súkromie zahŕňa dve manželky a tri deti. Jeho dcéra je dnes úspešná tanečnica a choreografka.

sceny7.jpg

Jeff je Michaelov kamarát, ktorého úlohou je prevracať oči nad priateľovými nápadmi. Napríklad takto:

„Tak a dost! Když jsi tu pobíhal, vytahoval ses se svým hrbem a vykládal,
že tohle je zvonice, neřekl jsem ani popel.
Když jsi hrál d’Artagnana a těsně nad mým čelem jsi zabodl kord do gauče,
neřekl jsem ani popel.
Ale teď nebudu sedět doma a předstírat, že doma nejsem jen proto,
že ty jsi falešná ženská!”

Postavu Jeffa (máte ho pod horným obrázkom, stačí len prejsť myšou) si strihol komik Bill Murray, odložíme si ho však na film, na ktorý si robím zálusk nabudúce.
V Tootsie si odkrútila svoj debut ešte jedna známa herečka. Sexi čiernovláska s jamkami v lícach Geena Davis mala Muchu, i slávnu Thelmu a Louise ešte len pred sebou. Takisto si ju podáme na tácke inokedy.

Tootsiezaver.jpg

"Půjčíš mi ty žluté šatičky?"
"Které?"
"Od Halstona."
"Od Halstona?"
"To ne! Zničila bys je."
"Michaele!"
"Poliješ je vínem."
"Nepoliju."
"Půjčím ti je, ale musíš mi je vrátit. Ty mám nejradši."
"K čemu by ti byly?"

Niekedy v máji sa spolu opätovne stretneme...

Poznámka autorky:
Máte pravdu, prestávky medzi jednotlivými časťami cyklu Vtedy a dnes sú naozaj dlhšie ako zvyčajne.
To viete, prišla jar a s ňou i rozvoniavajúca tráva. I bicykel mi tu vrzúka, nech ho namažem a pošlem vyvetrať - nedá sa mi odmietnuť, keď tak prosí.
Sporadicky sa tu budem objavovať, aby som čitateľom pripomenula, že mojim článkom nehodno na sto percent veriť, lebo ich zdroje sú dokonale neoverené.

Nabudúce: Krotitelia duchov

Zdroje a fotografie:
http://www.kevincharnas.com/uploaded_images/tootsie-749288.jpg
http://entertainment.time.com/2011/11/11/top-10-cross-dressing-movie-performances/slide/dustin-hoffman-in-tootsie/
http://bobbyriverstv.blogspot.sk/2013/03/jessica-lange-and-tootsie.html
http://everyday-i-show.livejournal.com/193095.html
http://www.movpins.com/dHQwMDg0ODA1/tootsie-(1982)/still-2530510080
http://www.elsahefa.com/en/16/10/2012/17144
http://www.aarp.org/entertainment/movies-for-grownups/info-02-2013/dustin-hoffman-career-photos.html
http://www.zimbio.com/Dustin+Hoffman/pictures/pro
http://www.cryptomundo.com/cryptozoo-news/frank/
http://hqwalls.org/straight_time_dustin_hoffman_wallpaper-wallpapers.html
http://filmgabwithwerthandwise.blogspot.sk/2012/01/drag-gab.html
http://classicblanca.blogspot.sk/2012/06/best-supporting-actress-1980s.html
http://www.zimbio.com/photos/Jessica+Lange/Fox+Honors+Their+70th+Annual+Golden+Globe/gyKO-LreX5r
http://en.wikipedia.org/wiki/Teri_Garr
http://www.zimbio.com/Teri+Garr/pictures/pro
http://juicefriends.com/page/14
http://www.celbcelb.com/bio/Sydney-Pollack.html
http://thehollywoodinterview.blogspot.sk/2008/01/sydney-pollack-hollywood-interview.html
http://uk.top99news.com/2012/12/26/second-world-war-hero-and-leading-hollywood-character-actor-charles-durning-dies-aged-89/Hoffmansozenou1.jpgHoffmanD.jpgRainMan.jpgsceny1.jpgSceny3.jpgSceny4.jpgsceny9.jpgsceny5.jpgLangeD.jpgGarrD.jpgPollackD.jpgDurningD.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti

Peter Juhás má zakázané hovoriť.

Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek

Správy z Threemy naznačujú aj to s kým si Kočner dohodol živé prenosy na TA3.

INTERAKTÍVNY WEB 1989

Mrznúce prsty a obavy rodičov. Padajú komunisti

Denník SME spustil výnimočný interaktívny web 1989: Cesta k slobode.


Už ste čítali?