Vtedy a dnes: Teletubbies (1997 - 2001)

Autor: Adriana Markovičová | 1.6.2013 o 17:00 | Karma článku: 12,05 | Prečítané:  12065x

Predstavte si typickú upršanú nedeľu niekedy k večeru. Obed už dávno rozkladajú žalúdočné kyseliny, teplota diaľkového ovládača sa blíži bodu varu, keď sa ktorési dietko nevinne opýta, či nemáme niečo sladké. "No nemáme, všetko ste pojedli," vraví zvyčajne matka otrávená celodenným varením stravy a drhnutím pripáleného pekáča. Láska k potomstvu však nedá pokoja materinskému srdcu a predsa len vydoluje z dna kuchynskej skrinky tri roky starý pudingový prášok. Tomu sa (hádam) nič nemôže stať, aj horšie sme pojedli a prežili sme. Akurát to nie je obľúbený čokoládový, iba akýsi červenkavý, čo vonia ako zubná pasta Perlička. A tak matka opäť varí, zalieva piškóty ružovou zmesou a premýšľa, ako vydrhnúť ten priškvarený spodok, keď... tabipudiing! tabipudiing!... ozve sa z jedného kúta mozgu. Vzápätí na opačnom konci zašveholia neuróny odpoveď tabitóust, tabitóust!... a vy zrazu nevidíte šestnáťročnú dlhaňu vyvalenú na gauči, ale trojročné dieťatko vo vyťahaných hnedých punčochách skackajúce pred neplazmovou obrazovkou s dáždnikom v ruke, a z nepochopiteľného dôvodu sa už neoháňate varechou, ale zháňate vreckovku. Také sme my, matky.

Rátam, že mnohí z vás nevedia, o čom to točím. Určite ste ale začuli, že tu máme emdédé - sviatok všetkej hávede, čo nestihla, fyzicky či mentálne, dorásť do veku, keď je zostavenie cash flow dôležitejšie ako zostavenie rakety z kociek. I patrí sa to osláviť niečím adekvátnym, na čo sa dá spomínať bez toho, aby ste museli myslieť na nezávislé súdnictvo, výšku platov a percento nezamestnanosti (fakt si nerobím prdel, sú ľudia, čo na to myslia).
V kolektíve čitateľov preto vítam najmä adolescentov, ktorí vyrástli na štyroch bacuľatých maxiplyšákoch.
A tiež ich rodičov, ktorí si to museli vytrpieť s nimi.
Vy ostatní si na dnes oddýchnite, a naštelujte si hodinky na ďalší článok, čo zákonite príde po tomto.

Takže - čo vieme o Teletubbbies?
Náš názov sa prispôsobil anglickému zneniu, ale nie všade je to tak. Rúskijé máľčiky i difčónky gavarját svojím rodíteljam "Vót, kakíje krasívije Ťeľepuzíky!" Keby som vedela po inostránsky, písala by som o fínskych Teletapitoch, či estónskych Teletupsudoch. Toľkoto malá exkurzia k našim severovýchodným spriateleným krajinám, teraz je čas na chvíľu pre pesničku.
Nemusíte sa báť angličtiny, text je skutočne primitívny a pochopí ho každý - od malého škôlkára až po veľkého prezidenta. Špeciálne tento diel vyvolával v mojich oplienkovaných deťoch salvy smiechu, a ja, vysokoškolsky vzdelaná matka, som sa musela smiať s nimi.
Vlastne nemusela. Chcela.

Teraz ste pravdepodobne povedali, že je to pekná somarina. Možno ste si aj zalamentovali, že čím to, prepánaján, kŕmia naše dietky!
Je to preto, že ste dospelí. Ak nemáte jeden až štyri roky, ťažko tento opus pochopíte. Lenže, keď vám poviem, že Teletubbies sa stali kultovou záležitosťou aj v radoch mnohých univerzitných študentov, tak ma iste začnete upodozrievať z toho, že som sa príliš dlho zdržiavala v predajni Farby-Laky. Je to tak, Teletubbies majú zrejme nejaké, a nebojím sa to povedať, psychedelické účinky. Čo iné by mohli znamenať tie jasné farby (čisté šesťdesiate roky), pračudesné anténky na hlavách (náznak vesmírnych ľudí), večne sa opakujúce dialógy (podobne to funguje v sektách) a zvláštne tanečné kreácie (opäť sektárske správanie)?
Že mi už dočista šibe?
No dobre, priznám sa. Predchádzajúcu konšpiratívnu teóriu som si práve teraz vymyslela.
Ale nie som sama. Iste ste začuli v médiách správičku, že jeden z hlavných hrdinov detskej náučnej relácie, fialový Tinky Winky je, prepytujem, homosexuál.
Jajaj, tentoraz fakt vravím pravdu, nech mi narastie dlhý nos, ak klamem. Čestné pionierske!
Tvrdil to americký konzervatívny kňaz Jerry Falwell, ktorý svoje vyhlásenie podporil jasnými dôkazmi - červenou taškou označovanou ako kabelka, trojuholníkovým symbolom a fialovým sfarbením tvora, ktorý iste netušil, že sú to niečie symboly. Ak si ťukáte na čelo, mám tu ešte jednu perlu - podľa Jerryho môžu za útoky z 11. novembra čiastočne aj LGBT organizácie, lebo tak rozzúrili najvyššieho, že na nás zoslal takýto trest.
Milý pastor je už pár rôčkov na pravde božej a vie nabetón, ako to v nebi chodí, ale my ostatní si ešte budeme musieť na správnu odpoveď chvíľu počkať (chvalabohu).

tubbietoust.jpg

Dej sa odohráva v krajine nazvanej Teletubbyland, čo je jednoduchá kvetinová lúka obývaná belgickými obrami. Nie sú to žiadne príšery, ide len o jedno z najväčších plemien králikov. Tu majú trvalý pobyt aj štyria hlavní hrdinovia, ktorí prichýlili do svojho príbytku vysávač neidentifikovateľnej značky.
Teletubbies sa živia hlavne suchármi a pudingom. Fakticky, nikdy som si nevšimla, že by do seba ládovali čerstvú  zeleninu či ovocie, a to ma znepokojuje oveľa viac ako nejaká červená kabela. Navyše, spia pod tenkými prikrývkami, pod ktorými sa dá ľahko prísť k zápalu obličiek, pričom v spánku neskutočne chrápu (že to nie je sranda, to vám povie hociktorý amatérsky otorinolaringlóg).
Čo ma však desí najviac, je na bruchu implantovaná obrazovka. Má nám to snáď naznačiť, že raz budeme všetci očipovaní? Alebo nám skončí éra samostatných LCD obrazoviek a telku budeme kukať tak, že postavíme dedka doprostred izby, aby sme si mohli pozrieť poslednú časť Paneláku? Nuž, neviem.
Radšej vám rovno prezradím pravdu - ale viete čo? Najprv si sadnite.
Teletubbies nie sú skutočné postavy.
Sú to prezlečené bábky.

VsetciF.jpg

Herci sa pozerajú von cez bezzubé ústne otvory, zatiaľ čo oči a pery sú mechanické a sú ovládané diaľkovo. Lenže keď bábka zatvorí papuľku, vidíte figu borovú, takže potrebujete niekoho, kto vám bude hovoriť, čo robiť, a ktorým smerom sa vybrať (podobnosť so skutočnosťou je čisto náhodná).  
Vyzliecť sa z kože trvá večnosť, takže ľudia uväznení vnútri v nej nezriedka trávili celú šichtu a len občas sa mohli nadýchať čerstvého vzduchu.

Znakrucania1.jpg

Exteriér bol postavený na reálnom pozemku v mestečku Straford-upon-Avon, rodisku Williama Shakespeara. Obchodníci za veľkou mlákou by toto miesto iste využili na nejaký komerčne-gýčovito-nechutný zábavný park pre deti, ale Angličania nie. Keď filmárom skončila nájomná zmluva, museli dať všetko pekne-krásne do pôvodného stavu (ešte to tak, aby sa im tam jašili decká).
Ani obloha veru nebola dorábaná počítačmi, takže si isto viete predstaviť tie komplikácie vo večne usmoklenej Británii.
Za štyri roky bolo vyrobených 365 epizód - na každý deň v roku. Viac častí ani nebolo nutných, lebo cieľová skupina sa menila tak rýchlo, že sotva jedna várka predškolákov vyrástla, už sa na to zahľadela druhá.

SmithsunF.jpgRozbor hlavných hrdinov začnem tým, čo budem mať z krku najrýchlejšie - slniečkom.
Čo povedať k vývoju jeho postavy? Že sa buď rehoce alebo čuduje?
Prípadne oboje naraz?

Úlohy sa s chuťou zhostila niekoľkotýždňová Jessica Smith, ktorá by dnes mala byť podľa dátumu výroby rozkošnou šestnástkou.
A veru aj je.
Iní internetoví pátrači síce narazili na falošnú stopu v podobe akejsi Američanky, lenže tá je o desať rokov staršia a navyše má tmavé oči, takže chyba ako ryba.
Výsledkom mojej investigatívy je, že s pravdepodobnosťou blízkou 89,546 % je to táto fešanda.
To nízke percento je dôsledkom príliš bežného mena (neviete si predstaviť, koľko Jessík Smithových je v Británii na jeden meter štvorcový).

Prejdime však rezko ku štyrom predstaviteľom útočného tímu. 1TinkyWinkyF.jpgKontroverzný Tinky-Winky je najväčší a pravdepodobne najstarší hrdina seriálu.
Vrátane anténky je vysoký tri metre, nepôsobí však ako hromotĺk, naopak - je jemný a nežný.
Ako správny veľký brat sa spoľahlivo stará najmä o najmenšiu Po. Vo zvyšnom voľnom čase pochoduje po lúke pospevujúc si pesničku s mierne narcistickým nádychom (
Pinkle Winkle, Tinky Winky).
Táto postava dala zabrať nielen strážcom morálky, ale aj hercom. Nie, problém nie je v tom, že má pochybnú kabelu, trojuholníkovú anténu a fialovú farbu. Je to jediná bábka, ktorá bola hraná až troma živými hercami.

Prvým bol 191 centimetrov vysoký britský komik Dave Thompson, ktorý je známy najmä publiku ako stand-up zabávač. Viete, to sú takí tí veselí chlapci a dievčatá, čo celkom osamelo stoja na pódiu a vedú vtipné reči, zatiaľ čo sa diváci nalievajú drinkami a prežúvajú zemiakové lupienky s príchuťou chili.
Neviem, ako tým divákom, ale niekomu od BBC sa Thompsonova interpretácia roly nepáčila, a tak ho svižne a bez výstrahy nahradili hercom Markom Heenehanom.
Ten odohral väčšinu výstupov a až v závere uvoľnil miesto americkému baletnému tanečníkovi a choreografovi Simonovi Sheltonovi.
Máte v tom chaos? Alebo je vám to skôr jedno?
Mne však vrodená poriadkumilovnosť nedovolí odísť od témy, kým si neprezriete fotografie všetkých troch. Tu sú:

1TinkyWinkyThompson1.JPG1TinkyWinkyHeenehan2.jpg1TinkyWinkyShelton3.jpg

No prosím, vyzeral to byť taký neškodný seriál pre deti a už tu máme toľko háklivých záležitostí - počnúc pracovno-právnymi spormi, končiac sexuálnou orientáciou plyšovej postavy.
Dospelí sú niekedy fakt šibnutí, že?
Nuž, ale ako vraví klasik Exupéry, deti s nami musia mať skutočne veľa trpezlivosti.

2DipsyF.jpgDipsy je rozkošný ušatý zelený Teletubby s priamo vystrčenou anténkou, vďaka ktorej meria 2,7 metra.
Jeho meno pravdepodobne súvisí  s anglickým názvom dipstick - to je taká tá dlhá tyčka, ktorou si motoristi merajú množstvo oleja v aute - a vlastne si ňou môžete zmerať čokoľvek, kam nevopcháte ruku. 
Dipsy je typický svojou otvorenosťou, je totiž nielen najveselší tvor zo zostavy, ale zároveň i najtvrdohlavejší. Často má iný názor ako jeho spolubývajúci, ale nakoniec to vždy skončí sociálnym zmierom.
Aj jeho pleť je o čosi opálenejšia, čo dokonale kontrastuje s tou jeho fosforovozelenou farbou. Rád si k nej dopasúva biely klobúk s dalmatínskymi škvrnami, ale musím uznať, že mu táto kombinácia mimoriadne pristane. Módna polícia magazínu Vtedy a dnes mu bez privretia oka udeľuje jedničku.
Čo sa týka voľnočasových aktivít, často ho počuť hovoriť niečo ako Dipsyho klobúk, Dipsyho klobúk - pravdepodobne preto, že je naozaj len jeho.
Môj malý osobný postreh (teraz deti nečítajte). Tento zelenáč má strašne sexi pohyby, keď tancuje.
Ricky Martin sa môže schovať.
2Dipsy1.jpg

Možno je to náhoda, a možno nie, ale aj človek ukrytý vnútri Dipsyho je tmavej pleti.
Volá sa John Simmit a je to jeden z najvyhľadávanejších komikov v Británii. Pravidelne sa objavuje na známych scénach a naši bratia Češi ho mali možnosť vidieť vystupovať i v Prahe.
Napriek tomu sa o ňom na internete nedozviete nič. Sú tam zvyčajne len recenzie s výrazmi "excelentný, vtipný, očarujúci".
Jediná konkrétna informácia pochádza z nie veľmi spoľahlivého zdroja. Mal by mať dnes 50 rokov a v detstve údajne stratil matku a brata.
Viac nemám.
Ale sympoš to je.

3La_LaF.jpgTeraz si dáme dievčenskú časť plyšového tímu.
Žltá krásavica Laa-Laa meria kompletne aj s príslušenstvom 2,2 m.
Ak mám popísať tvar toho, čo má na hlave... uhm... nuž, s deckami sme sa často chichotali, že je to prasací chvostík. Som však už rozumná bytosť, preto v rámci anténkovej korektnosti radšej poviem, že ho má kučeravý.
Laa-Laa je typická tým, že rada spieva.
Celosvetové internetové zdroje síce uvádzajú, že aj dobre, ale čosi sa mi marí, že z tej jej bacuľatej papuľky občas výjde i falošnejší tón. Aj som sa chytala v tejto záležitosti osloviť Haberu, ale z neznámych dôvodov mi nedvíhal telefón.
Obsah songov žltej hrdinky býva daný textom Lá lá lá Li Li Lá Lá Li, takže sami iste veľmi ľahko pochopíte, čo tým chcel autor povedať.
Inak je to taký ten materský typ, ktorý drží nad kamarátmi ochrannú ruku a stará sa, aby celkom nespľuhaveli.
Najčastejšie ju stretnete pri hre s oranžovou skákacou maxiloptou, alebo sa kochá flórou, faunou a snehom.
Keď však príde na váľanie sa po tráve alebo vzájomné objímanie sa s ostatným Teletubbies, nechá loptu loptou, lebo však sa všetci majú strašne radi.
Úplne ako v živote.

3La_La2.jpgNikky Smedley sa k úlohe v seriáli dostala vďaka inzerátu v novinách.
Je to vyštudovaná tanečnica a choreografka, ktorá dlho viedla vlastné tanečné divadlo, a s predstaveniami behala po celom svete.

Je veľmi šikovná nielen v pohybovej oblasti, ale podľa všetkého sa vyzná aj do peňazí, takže sa okrem priamej tvorivej účasti v tanenčných a vzdelávacích programoch venuje aj produkcii a projektovému manažmentu.
Priznám sa, celkom som nerozumela všetkým tým cudzím slovám, ktoré som našla na jej propagačnej stránke, ale zjavne ide o babu, ktorej sa zelení, lebo sa jej ani nelení. My dospelí si to skrátka musíme všetko komplikovať, ale jednoducho povedané - učí deti tancovať.
Nikky Smedley by mala mať dnes 43 rokov.

4PoF.jpgPo je taký rodinný miláčik premávajúci sa po lúke na kolobežke, ktorú volá Cooter. Ono je to správne Scooter, ale malé deti si môžu hovoriť ako chcú a nikto im to nezazlieva. Naopak, dospelí sú celí paf z výrazov, ktoré majú do tvaru uvedenému v slovníkoch ďaleko a šušlú ako blázniví.
Červená Po je dievčaťom, čo sa z mena nedá na prvý šup zistiť. Je nielen najmladšia, ale pochopiteľne i najmenšia
z kolektívu - meria sotva 1,8 metra.
Mimochodom, čo vám pripomína tvar jej antény?
Nie, nie je to zákaz vjazdu, ani policajná plácačka. Je to tá sranda, ktorú strkáme do nádobky so saponátom, aby sme uvedením vzduchu
do pohybu smerom od našej ústnej dutiny cez koliesko až von spôsobili  výrobu mydlových bubiniek (vo vyspelejších krajinách tento nástroj poznajú pod názvom bublifuk).
Áno, uvedomujem si, že táto definícia je mierne komplikovaná, ale takto to potrebujú mať autori učebníc a vedeckých publikácií, tak im urobme radosť.
Po býva zvyčajne veľmi plachá, ale keď fujazdí na kolobežke, chvalabohu nespieva ako ostatní, ale vykrikuje Fídit fídit. V jednom z jazykov používaných v Číne to znamená "rýchlejšie" a neskôr si vysvetlíme, čo s tým má ten jazyk spoločné.
Keďže je najmladšia, často nerozumie príkazom, ktoré vydáva zvláštne vyzerajúce slúchadlo, ktoré kde-tu záhadne vylieza zo zeme. Ja som o niečo staršia, ale tej plechovej rárohe som nerozumela takisto.
4Po1.jpg

Pui Fan Lee je čínska herečka narodená v Británii, čo vysvetľuje onen zvláštny cudzojazyčný výraz.
Ja sa však teším, že tu mám po niekoľkých neznámych osobnostiach konečne niekoho, koho sme mali možnosť vidieť v telke alebo kine aj na Slovensku. Ak ste sledovali cesty Bridget Jonesovej do Thajska, kde ju v druhej časti zabásli, tak jedna z jej spoluväzenkýň bola práve Pui Fan Lee. Volalo sa to Bridget Jonesová: S rozumom v koncoch.
42-ročná umelkyňa debutovala pred kamerami už v trinástich rokoch, kde v rôznych seriáloch hrávala výzorom i významom
drobné postavy.
Neskôr vyštudovala dramatickú akadémiu v Londýne a odvtedy sa najviac ukazuje ľuďom sťaby moderátorka detských programov. Malé diváčatá našťastie netušia, že jedna z jej dospeláckych seriálových úloh je šibnutá lesbička, tak im to pre istotu nehovorte. Myslím britským deťom.

Noonoo.jpgOkrem slnka a štyroch obéznych, ale zato veľmi mäkkučkých bábok, je výraznou postavou seriálu niekto, kto toho síce veľa nenahovorí, zato maká ako ďas.
Volá sa Noo-noo a podľa vonkajších znakov je to vysávač.
Táto tajomná postava málokedy podniká výpravy von z kopcovitej budovy. Jeho v podstate jedinou, a tým aj hlavnou záľubou je vysávať a vysávať. Na to mu slúži dlhá a pomerne elastická hadica. Ako som už spomenula, reč nie je jeho silnou stránkou,
neohromím vás teda ani žiadnym popevkom, ani obľúbenou frázou.
Nemlčí však, ako by ste si mohli myslieť. Ak vidí čurbes, zavrčí a hneď saje. Ba niekedy, keď sa fakt naštve, povysáva neporiadnikom jedlo i hračky, za čo ho oni naháňajú po dome. Chaos však zakaždým končí veľkým objatím, veď keby nebolo jeho, určite by všetci obyvatelia v tom neporiadku do roka a do dňa zhnili.
Musím sa ospravedlniť odborníkom na Teletubbies, že Noo-Noo označujem mužským rodom, ale z celého seriálu nie je zrejmé, akého je pohlavia. Nejako ho (resp. ju) oslovovať musím.

lev.jpgAkoby nestačili štrapácie s červenou kabelkou, v čase uvedenia seriálu vznikol aj iný problém. Konkrétne išlo o leva a medveďa.
Keď BBC premietla deťom prvé epizódy Teletubbies, začali chodiť sťažnosti od rodičov na ich strašidelný výzor, desivé zvuky a hrôzostrašné pokriky. Cieľová skupina škôlkárov pri nich trpela pocitmi úzkosti, preto sa filmári museli ťažko zamyslieť a niečo s tým urobiť.
Pretočili hororové sekvencie tak, že do deja zakomponovali vtipné zvukové efekty. Aj dialógy prepísali tak, aby vyzneli ako priateľské doberanie. Napriek tejto snahe to niektoré krajiny (USA, Francúzsko, Japonsko a Rusko) celé vystrihli a púšťali svojmu dorastu značne skresanú verziu.
U nás sa, myslím, vysielala tá jemnejšia upravená verzia, zopár odvážnych štátov však bombarduje decká pôvodnými časťami (divokí Taliani, Španieli, Fíni, Kanaďania, Indovia, Arabi, Číňania, ale i Poliaci a Bulhari).
Ak máte odvahu, pozrite si ukážku toho, čo je pre niektoré citlivky príliš neurotické. Skontrolujte si plienky, tu to je!

SpoluF.jpgAko to už v šoubiznise býva zvykom, ku každému dielu sa vyrobí príslušný soundtrack.
Aj v tomto prípade sa producenti prispôsobili zaužívanému trendu s vedomím, že o nič nejde. Avšak, keď ho v roku 1997 vypustili do éteru, nestačili sa čudovať. Ústredná pieseň s názvom Teletubbies Say "Eh-oh!"
sa stala takým hitom, že sa všetci v kráľovstve i okolitých krajinách posadili na zadok.
V decembri 1997 sa v rebríčku UK Singles Chart
táto odrhovačka dostala až na prvé miesto.
Dokopy sa jej predalo viac ako milión kópii.
Čo povieš na to, milý Rytmus? Nezmeníš trošku žáner?

Time for Tubby bye-bye!
Time for Tubby bye-bye!

Článok je venovaný pánovi Antoine Marie Roger de Saint-Exupérymu za to, že to všetko pochopil.

Upozornenie na záver:
Pri tomto článku viac ako inokedy musím skonštatovať, že všetky informácie sú dokonale neoverené, a preto odo mňa nežiadajte náhradu škody za spôsobenú ujmu na zdraví, či duši. Tí, ktorí pretrpeli dnešnú tému do konca, sa nabudúce zase môžu tešiť na niečo dospelácke.


Zdroje a fotografie:
http://www.imdb.com

http://www.csfd.cz
http://en.wikipedia.org
http://www.dooyoo.co.uk/tv-programs/teletubbies/
http://illegalbriefs.wordpress.com/tag/akshay-kumar/
http://zigazig-ah.tumblr.com/image/27580200865
http://imgur.com/gallery/nFHAO
http://www.1zoom.net/Cartoons/wallpaper/74282/z122.5/
https://twitter.com/davethompsonha
http://www.rhubarbvoices.co.uk/artist.php?id=89
http://www.123people.co.uk/s/simon+shelton
http://babybluebanana.com/?tribe_events=stand-up-comedy-in-prague
http://matthewfinch.me/2010/03/17/the-tell-woman/the-tell-woman-2/
http://www.cre8us.org.uk/creative-agents/profiles/nikky_smedley/
http://celebpictu.com/images/pui-fan-lee-01.jpg
http://teletubbies.wikia.com/wiki/Teletubbies_Wiki

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?