Matematické t(T)erno alebo koľko stojí zadarmo?

Autor: Adriana Markovičová | 22.6.2013 o 11:27 | (upravené 23.6.2013 o 9:30) Karma článku: 15,14 | Prečítané:  18657x

Milé deti, čaká vás posledný týždeň v škole - veru ja veľmi dobre viem, ako to v také dni chodí. Už sa iba tak naverímboha mocete po chodbách, gumujete a lepíte učebnice, či šmirgľujete hanbaté nápisy z lavíc. Keďže mi záleží na mentálnej úrovni slovenskej mládeže akomak viac, mám pre vás slovnú úlohu. Ba keby len úlohu, priam rébus! A veru nebudem trocháriť, dám vám rovno dva, nech má môj pán a vládca na Stromovej ulici radosť, keď sa mu tak máli matematiky. Odhoďte nedopalky do školského záchoda, ideme na vec. Najprv si však prezrite nasledujúci obrázok.

Obrázok

Úloha číslo jedna:
Koľko stojí jedno zadarmo?

Úloha číslo dva:
Kde udělali soudruzi z Terna chybu?

Nechám vás chvíľočku premýšľať...
...už?
Že ešte nie?
Že sa musíte opýtať kamošov na fejsbuku?
No dobre, nebudem vás trápiť, detičky. Aj vo vašej školskej Zbierke úloh z matematiky nájdete na konci výsledky, navyše, nemusíte trápne listovať až na 548. stranu. Vám stačí len jemne pohladiť myšie koliesko a riešenie máte naporúdzi.

Teda, koľko stojí jedno zadarmo?

Máme tu dve rôzne balenia keksíkov. Obe sú mimoriadne chutné a mlsné jazýčky logicky zatúžia po väčšej gramáži. Prvé balenie má hmotnosť 92 gramov, to druhé o 20 % viac.

Mimochodom, všímate si, že nepoužívam výraz "váži"? To je výsledok dôkladného cepovania istej súdružky učiteľky, ktorá trvala na tom, že vážiť si môžete súdruha Lenina, ale keď sa postavite na váhu, v tom momente máte hmotnosť.
Presviedčala nás aj o iných vesmírnych istotách. Napríklad tvrdila, že kilogram je valec, ktorý majú schovaný v trezore kdesi pod Eiffelovkou.

Viete si predstaviť, že v dávnych časoch mala takmer každá civilizácia iný meter na hmotnosť? Zatárali ste sa na Filipíny, a keď ste si nedávali pozor, mohla vám z palmy padnúť na hlavu libra kokosu (bajočko 460 gramov). Tvrdšie hlavy by si z toho asi ťažko robili ťažkú hlavu, kým by sa nenalodili na švédsku obchodnú loď. Tam by ich mohol pád takého orecha celkom slušne prizabiť (libra tu vydá na 170 kíl).
Takí Španieli v tom mali kompletný magľajz aj v rámci jednej krajiny. Chuderky madriské gazdiné nosili v hlave hotové prevodové tabuľky. Povážte: libra oleja znamenala niečo cez pol litra, libra šafranu 475 gramov, libra na kakao a čokoládu 474,7 gramu, a keď si domáci pán rozkázal na večeru libru španielskych vtáčikov, museli ste kúpiť
1,069 kg mäska. No nepomôžte tým ženuškám, že?
Prvý pokus o definíciu kilogramu vyzeral tak, že ste naliali do karafy liter čistej vody, nechali ju ochladiť na štyri Celziové stupne a počkali, kým z nej ne
vyprchajú komplet všetky bublinky. Lenže ženám, špeciálne gazdinám, ťažko vyhoviete. Neustále frflali, že v horúcich letných dňom im ochladzovanie trvá pridlho, a že keď na vás pečie slnko, radšej ten liter vody vypijete aj s bublinami. Nedalo sa nič robiť, chlapi v bielych plášťoch museli dať hlavy dokopy ešte raz. Aj som si predstavovala, ako si v jeden taký deň sadli k pivu a povedali si svorne: "Bisťu, vezmime kus platiny, uplácajme ju s irídiom dokopy a urobme konečne kilogram, nech máme od nespokojného ľudu svätý pokoj."
Odvtedy sú gazdiné na trhu spokojnejšie. Keď ich prepadnú pochybnosti o tom, či obchodník navážil presné kilečko tovaru, utekajú do francúzskeho úradu pre váhy a miery a nechajú si to premerať tým platinovo-irídiovým valcom.

Tuším som sa v téme pekne zatárala. Nedočkavci si už medzitým iste prepočítali tých dvadsať percent navyše a vedia, že hmotnosť druhého keksíka bude cca 1104 tisícin toho valca z trezoru.
Teraz použijeme trojčlenku alebo zdravý rozum.
Keď 92 gramov stojí 99 centov, koľko centov zaplatíte za 110,4 gramov?
1 gram rovná sa 99 deleno 92, to celé krát 110,4 plus mínus odmocnina derivácia a logaritmus....hmm... už to mám!
Keksík by mal stáť po zaokrúhlení 119 centov, teda 1,19 eura.
Na prvý pohľad to sedí. Lenže podľa obalu na keksíku je jasné, že tých 20 percent je zadarmo.
Poteším vás. Tu už bude výpočet jednoduchší, dokonca ani nemusíte vyťahovať kalkulačku.
1,19 - 0,99 dáva celých 20 centíkov oplátky úplne zadarmo.
No nekúpte to, keď je to zadarmo také lacné.

Rébus číslo dva je trochu náročnejší. Vyžaduje trochu marketingovej psychológie, trochu pracovného práva a nedá sa nič robiť, opäť aj trochu zdravého rozumu.
Kde teda urobili "soudruzi" z Terna chybu?

Možno ste si niektorí povedali, že problém je v zamestnancoch. Tí len tak ledabolo umiestnili oba keksíky do regálu tesne vedľa seba, čím zjednodušili prácu vrtákom, ako som ja.
Ak patríte do tejto skupiny, pravdepodobne ste zamestnaní na oddelení cenotvorby obchodnej siete Terno a práve teraz telefonujete na personálne, aby si dávali na predavačky väčší pozor (kontrolovala som aj iné terňácke predajne a tam boli väčšie keksíky pekne oddelené a označené veľkým farebným nápsom AKCIA).

Možno ste si povedali, že chyba je v prepočte ceny na kilogram. Z hľadiska fixných a variabilných nákladov by mala byť cena za kilogram u väčšieho balenia nižšia. Vy budete asi študovaní ekonómovia, lebo teória o závislosti celkových nákladov od objemu vyrobeného množstva je svetu už dávnejšie známa.

Možno ste si povedali, že žiadne debilné rébusy od učky už riešiť nebudete. V tom prípade tipujem, že ste cieľovou skupinou tohto článku. Deti moje školské, nebudem vás zbytočne zaťažovať (veď aj ja mám už testov plné zuby) a urobím ďalšie výpočty za vás.
Cena za kilogram keksíka je:
a) u 92 gramového balenia je 0,99 EUR deleno 0,092 kg = 10,7609 EUR (bravó, Terňáci, to nesprávne zaokrúhlenie vám verejnosť hádam i odpustí);
b) u 110,4 gramového balenia, ktoré by nebolo zadarmo, je 1,19 EUR deleno 0,1104 = 10,7790 EUR (to má k terňáckym 12,934 eurám na obrázku pekne ďaleko);
c) u 110,4 gramového keksíka, ktorý ponúka 20% dobroty "zdarma", by mala byť logicky cena aj bez výpočtu opäť len 10,7609 EUR (a to som úplne ignorovala fixné náklady, ktoré by môj rébus dosť skomplikovali).

Čo z toho vyplýva?
Že tá matematika navyše nie je až taký zlý nápad?
Juj, šéfko jeden ministerský sa na mňa teraz iste zhora pozerá a mädlí si ruky, ako mu hrám do karát. Lenže viete - som tvor frfľavý. Zároveň musím povedať kriticky spomenúť, že ten nápad s povinnými prijímačkami na stredné školy nebol až taký dobrý. Logika totiž hovorí, že keď mám málo žiakov a príliš veľa škôl, tak sa bežná priemerná škola bude veľmi preveľmi snažiť, aby zobrala každého prihláseného štvorkára, hoci nevie vypočítať ani len to percento.
A naši deviataci nie sú až takí sprostí, aby to nevedeli.
Čo som tým chcela povedať, drahí mládežníci?
Viem, že ide leto a na myslenie nemáte ani pomyslenie, ale keď sa najbližšie vyberiete do obchodu kúpiť si dobrý keksík, tak si na mňa spomeňte.
Chrum.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?