reklama

Vodákov sprievodca Vltavou, Hronom a inými žaburinami II.

Skôr, ako budem pokračovať vo zvyšovaní vodáckeho povedomia nášho ľudu, musím vydať vyhlásenie k úvodnej časti sprievodcu. V mene všetkých háčikov sveta trvám na tom, že naše postavenie na lodi je kľúčové. Tak, a je to.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Predpokladám, že práve teraz sa vzbúrili kormidelníci, lebo v nich oprávnene vyvrel názor, že pravda je inde, a že keby nebolo ich pádla, posádka by sa doteraz krútila v nejakom hronskom víre a nariekala nad ledabolo vysloveným názorom.
Čo vraví tretí dotknutý člen lodného tímu, tzv. porcelán? Nuž, aj ten iste povstal a obrátil sa na druhý bok, aby bol rovnomerne opálený.
Viete čo? Najdôležitejšia je loď. Bez nej by nebolo ani kapitána, ani háčikov, ani opaľujúceho sa porcelánového servisu. Ba ani to pivo by nebolo za čo priviazať.
Týmto košatým vetným mostíkom som sa dostala k téme druhej a záverečnej kapitoly Vodákovho sprievodcu riekami a žaburinami tohto sveta (prvú nájdete v TOMTO ODKAZE).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lode, lodičky, plte a vôbec plavidlá

Obrázok blogu

V okamihu, keď sa rozhodnete vyraziť na vodu (ak nie ste práve Majka z Gurunu), potrebujete plavidlo.
Neviem, aký rozpočet ste ochotní obetovať na oltár svojho vodáckeho panenstva, ani vám nebudem nazerať do peňaženiek. Vyberte si sami.

Jedna alternatíva hovorí vygúgliť si požičovňu čo najbližšie k miestu splavu. Výhodou je, že dostanete kompletné vybavenie vrátane vodáckych viest s nezameniteľnou arómou a odvozom lodí na začiatku či konci splavovaného seku.
Iste sú však medzi nami šikovní domáci kutili, ktorí nebudú váhať a rozhodnú sa skonštruovať nejaké to vodovozítko úplne sami.

Najjednoduchšie a cenovo najvýhodnejšie je postaviť si vlastnú plť.
Postup je nasledovný. V najbližšom lese si vyhliadnite 8 až 10 stromov rovnakého vzrastu a zviažte ich dokopy motúzom. Ak sa vám zdá, že to ide pomerne ťažko, skúste tie stromy vopred odpíliť. 
Rozmaznanejší vodáci, tzv. hydrosnobi, sa môžu zbaviť aj konárov či veveričiek, ale ak si nepotrpíte na luxus, podobnými somarinami sa neobťažujte.
Tak, a teraz hajde na vodu.
Ahoooj... vlastne skôr zbohom a amen.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

My ostatní, najmä ak máme pomerne silno vyvinutý pud sebazáchovy, vyberáme podľa toho, či chceme zísť Niagarské vodopády alebo sa túžime vyčvachtať na Štrbskom plese.
Ako klasický demagóg pedagóg sa rada nechávam unášať klasifikovaním čohokoľvek, preto vám ponúkam malý prehľad označený rímskymi číslicami.

I. STOJATÁ VODA - čiže jazero, bágrovisko, mláčka po búrke, a či bazén v záhrade
V podstate máte najširší výber, ale nehnevajte sa na mňa, vy asi budete pekne nudný patrón, že? Nech sedíte na nafukovačke alebo v polievkovej naberačke, nemáte právo nosiť hrdé pomenovanie vodák.
Ale dobre. Skúsim v sebe odbúrať predsudky. Nakoniec, tak či tak patríte do štatistiky.
Keď sa už vyberiete na vodu, vyberte si niečo, čo sa serióznej lodi podobá najviac.
Napríklad pramicu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pramica
Pramica 



Pramica je široká loďka s vodorovným dnom, ku ktorej sa zvyčajne pripája veslo (jeho definícia nás ešte len čaká, ale načrtnem, že je pripojené k boku lode, aby neušlo, keď sa chystáte požiadať spolucestujúcu dámu o ruku navlečením prsteňa na ruku).
Hádam ste pochopili, na aký účel je najčastejšie určené takéto člnkovanie.
Keby ste si to však nevedeli predstaviť, ponúkam ešte zopár samíc, pardón pramíc.

Pramica
Pramica 
Lode
Lode 

II. TEČÚCA VODA - nie z vodovodu, ale v rieke, potoku i bystrinke, kde-tu pretkaná perejami a občas i haťou
Sme tam, kde sme chceli byť - my, začiatočníci, ba i mierne pokročilí vodáci. Ak je nás viac (cca 4 - 6 životaschopných osôb v pásikovaných tričkách) alebo patríme k vodáckym pannám a panicom, nie je nič lepšie, ako nafukovací raft. Vyzerá to takto:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Možno si oprávnene vravíte, prepána, čo ak sa s týmto prevrátim? Môžem vás upokojiť, to riziko je v takomto plavidle minimálne.
Ibaže... ako vám to povedať, aby ste sa veľmi nevyľakali. Nuž, môžete z neho vypadnúť, ale ak veľmi nešaškujete a vnímate svet okolo seba, nemalo by sa to stať. Okrem toho máte pod nohami zvyčajne popruhy, do ktorých sa zapriete nohou, keby išlo do tuhého.
Raft je v zásade výborný aj na divokejšie riavy, to ale nie je predmetom môjho skúmania, lebo ako som už minule naznačila, "praví" vodáci vedia aj tak svoje.
Výhodou raftu je, že nemusíte používať plastové poháre od piva na vylievanie vody. Vytečie totiž sama zadnou časťou. Horšie je to s nafukovaním, najmä ak nemáte poruke nejaké automatické mašinky.
Že ste sa teraz zľakli? Nie, nebudete to musieť fúkať ústami (možno by ste to do ďalšieho dňa zvládli). Použite ručnú pumpu, ktorú preventívne radšej hoďte do raftu aj počas splavu.
Nevýhodou tejto opachy je, že je to skutočne opacha v pravom zmysle slova, ktorú treba občas vyťahovať na breh a prenášať kade-tade. Ani na vode nebudete patriť k adeptom na prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti, ale to ani nie je naším cieľom.

Všetky zaľúbené dvojice si možno práve teraz povedali, jaj moja, ale kdeže my zoberieme toľko ľudí? A vôbec, čo ak si chceme zavodárčiť len tak, vo dvojici? Bez svedkov?
Aj pre vás mám riešenie. Môžete si vybrať kajak alebo kanoe.
Väčšina z nás si to nabetón pletie. Nehanbite sa, robím to aj ja.
Preto si pomôžem odbornou literatúrou, ktorá vraví, že kanoe je toto:

Kanoe
Kanoe 
Obrázok blogu

alebo aj jeho lacnejšia a ľahšia verzia, tzv. plasťák:

Kanoe
Kanoe 

Je vám to nejako povedomé? Určite ste videli podobný obrázok v telke, nakoniec, je to jedna z mála vecí, z ktorých máme na Slovensku radosť. Tutohľa pohľad na profesionálneho vodáka, ktorému my nebudeme siahať na päty, a vlastne ani na nič iné. Všimnite si jeho ruky. Nie tie svaly, ale to, čo drží.
Je to pádlo.

Michal Martikán
Michal Martikán 

V kanojke sa samozrejme môže sedieť na doske, ale pred haťou sa odporúča pokľaknúť si na kolená, (a modliť sa) čím znížite ťažisko lode a preplávate divokým miestom bezpečnejšie.
Áno, pochopili ste. Z kanoe sa na hati niekedy vypadáva von. Najmä plastová verzia sa rada otáča hore spodkom a potom ju musíte naháňať po vode. Ale nemala by som vás strašiť, že?
No dobre, prvý raz sa možno trochu okúpete, ale to patrí k základným krstiacim rituálom tak či tak, takže vás pri vašej prvej ceste aj tak nejaký dobrák naschvál do tej vody zhodí.
S tým jednoducho treba rátať.

Druhé plavidlo, nazývané kajak, je podobná záležitosť, akurát sa musíte do neho nasúkať, pretože sa v ňom sedí s natiahnutými nohami na zemi. Okrem dvojmiestnych kajakov existujú aj sóloverzie pre rozhádaných partnerov, takže každý z členov posádky je sám sebe kapitánom.
Ak vám záleží na pocite sucha nielen počas vašich dní, ale počas celej vodáckej dovolenky, navlečiete sa do tzv. špricky a voda nemá šancu. Vidno ju u nášho profesionálneho športovca na obrázku vyššie.
Kajak bez ochrany však vyzerá nejako takto:

Obrázok blogu

Milovníci fauny, najmä tí, ktorí doteraz nenaučili svojho domáceho miláčika držať pádlo v packách, môžu využiť aj špeciálnu rozšírenú verziu kajaku.

Kajak
Kajak 

Dobre, prestaneme si všímať jedno i druhé zviera, a opäť obrátime pozornosť na to, čo zviera v rukách náš vodák. Do kajaku je vhodnejšie pádlo obojstranné, aby loď nesvišťala len jedným smerom, prípadne, aby sme si nevypichli oči pri jeho prehadzovaní na opačný bok lode.
Splavovanie riek je naozaj vhodné pre každého bez ohľadu na živočíšny druh, pohlavie, vek, či kondíciu. Môžete pri ňom robiť čokoľvek - sedieť, kľačať, ležať, ba i visieť z lode. Zabudla som na nejakú dôležitú polohu?

Blázon
Blázon 

Možno si už ťukáte na čelo, čo mám stále s tým pádlom a veslom, však to bežnému človeku môže byť šumafuk. Mýlite sa. Keď totiž budete na pohotovosti nahlasovať úraz, musíte udať presné informácie, nech v tom poisťovne nemajú magľajz.
Takže, ak ste prišli s otrasom mozgu, pravdepodobne vás niekto ovalil po hlave pádlom. Toto nesporne užitočné vodácke náčinie je totiž voľne k dispozícii nielen na posúvanie lode rôznymi svetovými stranami, ale aj na upokojenie neposlušných detí a háčikov.
Pozor!
Ak prekonávate úzku murovanú hať (napríklad takú, akú vidno na hornom obrázku), je dobré položiť pádlo dovnútra lode, aby ste oň neprišli. Gravitácia a prúd vody sa už postará o správny smer.
Typický predstaviteľ bežného pádla vyzerá takto:

Obrázok blogu

Čo sa týka vesla, to vám najskôr sposobí pomliaždeniny v oblasti rebier, prípadne si vypichnete oko. Riziko straty náčinia je menšie, o to sa postará pohyblivý držiak, ktorý ho drží pri lodi a zabezpečuje, že sa do veslovania môžete poriadne oprieť (fyzici by vám k tejto téme iste dodali vhodné nákresy vektorov a siločiar aj s výpočtami tlaku a rýchlosti).
Nech sa páči, na scénu prichádza veslo:

Obrázok blogu


Tá dlhá úzka tyč sa v odborných kruhoch nazýva vidlica, na jej konci je zase list . Neviem, či sú tieto pomenovania dôležité, lebo som ich reálne nikdy nepoužila, lenže - čo ak sa k textu dostane nejaký vrták a začne do mňa rýpať? To by som neprežila.
Viete, ako to je s teóriou a praxou - uprostred skutočnej divočiny sa stretnete skôr s inými výrazmi, ako sú napríklad plácačka (niekedy tým zabíjate ovady), henten dzindzik, či ešte sofistikovanejšie tamto oné . Možno vás zaujíma, ako sa toto komplikované náčinie používa.
Zapamätajte si - do vody ho vkladáte zásadne tým koncom, na ktorom je list (dovoľte mi použiť oficiálnu terminológiu). Až potom tlačíte ako najatí. V zásade môže ísť o dva smery. Buď tlačíte vidlicu zozadu dopredu, čím dosiahnete smer listu spredu dozadu ( tzv. "loď ide vpred "), alebo naopak - vidlicou pohyb spredu dozadu, listom zase zozadu dopredu (tzv. " loď cúva "). To druhé sa vám môže zísť trebárs pri parkovaní alebo presune proviantu z inej lode počas jazdy. História však ukazuje, že najefektívnejšie sú tie plavidlá, ktoré naraz používajú len jeden z týchto smerov.

Doping
Doping 

Ešte ma vnímate?
Alebo si to vari v duchu aj predstavujete?
Viete čo? Vybodnite sa na to.
Keď budete sedieť (ležať, kľačať, visieť, atď.) v plavidle, aj tak na všetky príručky zabudnete. Odhoďte aj tie ťaháky, čo máte nalepené na kolenách.
Vezmite do hrste rozum, veslo, resp. pádlo a skúste si to sami. Je to ľahké, za dve-tri minúty to zmáknete aj bez môjho nudného návodu.
V prípade núdze aplikujte niektorú z povolených dopingových látok (viď obrázok vpravo).

Bezpečnostné prvky, alebo ako neutopiť seba a všetko okolo nás

Je jasné, že nech robíme, čo robíme, náhoda je blbec. Preto sa vodák vopred pripraví na všetky eventuality (nemyslím tým rovno spísanie závetu, či objednanie hrobového miesta na najlukratívnejšom mieste cintorína hneď vedľa päťmetrovej sochy mafiánskeho bossa).
Je to jednoduchšie. V lodi by vám malo okrem horaliek a pitnej vody zavadzať aj toto:

  • Vodácka vesta - v tejto chvíli si zopár frajerov povedalo, že plávať predsa vedia, a že niečo také si na seba nenavlečú, a basta fidli. Ja však nehovorím o plaveckej veste určenej nešťastníkom, čo neovládajú kraula, motýlika, psíčka, ba ani prsia. Riečne prúdy bývajú zradné, a aj keby ste boli Phelps s Moravcovou v jednom, odporúčala by som vám navliecť do vesty aspoň svoje živé poklady.
    Áno, aj deti a svokry.

    Vesta
    Vesta 
    Vesta
    Vesta 

  • Pumpa - do lode si ju berú všetci tí, ktorí disponujú nafukovacím člnom, lebo však na plastových či laminátových plavidlách je vám akurát tak na milú jarmilu, dokonca sa ňou nedá upchať ani diera. Nafukovači ju však ocenia najmä vtedy, keď ich nezbedné detiská začnú omylom (resp. naschvál) testovať ventily a vašu trpezlivosť. Keď oni tak pekne fučia... (ventily, nie deti).
    .

    Obrázok blogu

  • Hádzačka - je vrecko so zmotaným lanom. Z jej názvu sa dá ľahko uhádnuť, že sa hodí do vody, keď chcete pritiahnuť k lodi kohokoľvek vypadnutého cez palubu. Nezabudnite však držať druhý koniec lana u seba, prípadne ho môžete priviazať k lodi, inak budete vyzerať a Pat a Mat, a na lane si pochutia pirane.
    .

  • Barel, lodný vak, či aspoň nepremokavé puzdierko - všetky tieto veci síce nezachraňujú priamo životy posádky, ale ak ste zažili utopenie dokladov či silný lejak, tak viete, načo slúžia. Barel je pevný plastový sud, do ktorého sa vložia všetky väčšie cennosti okrem domácich zvierat. V rafte sa uloží najlepšie ku zadku zadáka, aby udržoval stabilitu lode, v kanojke je to horšie, lebo vám bude akurát tak zavadzať. Lodný vak je v tomto prípade lepší, najmä preto, že je tvarovateľný. V každom prípade by som sa pokúsila aj jedno, aj druhé nejako priviazať k člnom a nechám na vašu fantáziu, prečo asi. Do puzdierka na krku si dávame skutočné maličkosti, napríklad prachy, mamičkinu fotku a preukaz poistenca. 

    Výbava
    Výbava 

Čln nie je náklaďák, a ak sa nechystáte na večerný táborák v najdrahšej róbe či fraku, naozaj toho veľa nepotrebujete.
Horšie je to jedine vtedy, ak putujete z tábora do tábora viac dní a nemáte v kolektíve obetavého kamaráta, ktorý by vozil vaše veci popri rieke za vami. Vtedy vám neostáva nič iné, len natlačiť všetky vaše veci (stany, spacáky, gitary, zubné kefky, plyšového medvedíka, atď.) do barelov a igelitu. Keď sa vám to všetko podarí narvať do lode a ešte ostane miesto aj pre vás, nasadnete. V tej chvíli sa splav premieňa na nekonečné dobrodružstvo, proti ktorému sú všetky Survivory, Farmy, ba aj Paríž-Dakar úbohé selanky pre batoľatá. Stačí, keď sa vykotíte na hati a v priebehu cca 2 sekúnd si budete musieť zostaviť rebríček hodnôt, a v tomto poradí zachraňovať, čo sa dá.

Na záver zopár záberov, ktoré dokazujú, prečo to vlastne všetko robíme. Teším sa na vás na vode, neutopte sa a hlavne ahoooj.

Obrázok blogu
Rieka
Rieka 
Rieka
Rieka 
Splav
Splav 

Obrázky sú opäť nielen z môjho archívu, ale i zo stránok:
http://www.nma.gov.au/education-kids/classroom_learning/activities/basedow_photographs
http://www.algomawild.ca/oldford/kayak03.jpg
http://www.canoeicf.com/icf/NewsGallery/News-Archive/July-2010/International-Whitewater-Hall-of-Fame-2010.html

Adriana Markovičová

Adriana Markovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Iné moje texty môžete nájsť:* na tejto N-kovej stránke* na tejto Gorilej stránke* Sieťovkové recenzie Zoznam autorových rubrík:  RozchodológiaZápisky zblúdeného motovidlaVtedy a dnesČo mi napadloČo ma štveFotografieSpôsob ako prežiťMoje malé potešeniaNeverte ničomuZverejnené v tlačenom Sme

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu