reklama

Vtedy a dnes: Policajná akadémia (1984 - 1994)

Je tu niekto, kto to vôbec nevidel? Vinco a Vanessa? No jasné, vy ste nikdy nemali na lazoch elektriku.A čo vy ostatní? Nikto viac, že?Ja som to vedela! S touto akadémiou sa dá zabodovať všade, a to ani nemusím dávať do nadpisu premiéra, sex, či modré z neba. Možno by som tentoraz nemusela napísať vôbec nič.Len by som vyložila nohy na stôl a čakala, čo pekné mi o postavách napíšu čitatelia do diskusie. Každý to videl, niektorí z vás dokonca vedia citovať celé repliky, akoby boli z Jánošíka (nie z toho od Bottu, ale toho od Radošincov).Ja to však neurobím, nedá mi. Pustím sa do tých siedmich filmov natočených za desať rokov s rovnakou vervou, ako som to robila doteraz. Pozor! Čelom vzad! A pochodujeme! Tam tam tadáádam, tam tam tadáá... tadadadadada (neviem veľmi spievať, tak si to radšej pustite):

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)
Obrázok blogu

Najprv si upraceme v počte nakrútených filmov.

  • Ten prvý, pochopiteľne ešte neoznačený poradovým číslom, vyrobili v roku 1984 s ideou, pri ktorej by zamľaskal blahom nejeden bojovník proti diskriminácii čohoľkovek. Na policajnú školu totiž príjde prípis priamo z najvyšších miest, že majú prijať skutočne každého záujemcu - mladého i starého, chudého i tučného, múdreho i hlúpeho - a to všetko dokonca aj v ženskom či obojakom rode. Poviete si, zase raz niekto od zeleného stola rozhodol o čomsi, čomu vôbec nerozumie. Viete si predstaviť, že by ste ochranu obyvateľstva zverili, ja neviem, miničernoške s piskľavým hlasom? Alebo magorovi, čo používa samopal miesto ceruzky? To nemôže dopadnúť inak ako bezbrehou zábavou a srandičkami.
    Aby toho nebolo málo, nováčikom bol aj samotný režisér. Iba tak sa mohlo stať, že našiel v sebe drzosť NEobsadiť Brucea Willisa do hlavnej úlohy. Veru tak - drzého sukničkára Mahoneyho mal hrať pôvodne on. Viete si to predstaviť? Ja veru hej.
    A viete čo? Asi bol ten režisér šikovný dosť, lebo celý film nakrútil za smiešnych 40 dní, pričom z neho urobil komediálnu (i finančnú) senzáciu roka.
    Bez nejakých veľkých hviezd, len použitím plytkého humoru a niekoľkých vydarených gagov.

Obrázok blogu



  • Dvojka nazvaná tiež Prvé nasadenie na seba dlho čakať nenechala. V roku 1985 príbeh pokračoval s takmer celou pôvodnou hereckou zostavou, ba pribudli i ďalšie veselé karikatúry - produkcia vymenila akurát režiséra a hlavného záporáka.
    Dej bol "nic moc". Absolventov predchádzajúceho experimentálneho štúdia nasadili priamo do najhoršej štvrte, kde sa veselo kradne a zabíja, ale divákovi je hneď jasné, že i s takouto drobnosťou si naši polišmeni raz-dva poradia. Ešte primiešať niekoľko srandičiek s výmenou tekutín v sprche a zábava je uvarená.


Obrázok blogu



  • Trojka, teda časť s podtitulom Znovu vo výcviku (1986) je v mnohom podobná tej prvej (preto mám práve tieto dve najradšej).
    Opäť príbeh (prepáčte za použitý výraz) zo školského prostredia, k tomu súťaž dvoch paralelných akadémií, z ktorých majú jednu zrušiť, a nakoniec veľmi vydarený nápad urobiť capa záhradníkom, respektíve zločinca policajtom.
    Navyše, z bývalých žiakov sa stávajú učitelia, samozrejme chápajúci a pomáhajúci, takže je jasné, že musí vyhrať práve tá naša obľúbená policajná akadémia. 
    Produkčný štáb nechal všetko tak, ako v dvojke - režisér je ten istý, herecká zostava tiež, najviac sa však osvedčila dvojka spolubývajúcich kadetov - kričiaceho nerváka Zeda a zakríknutého Sweetchucka, o ktorých si ešte povieme neskôr.


Obrázok blogu


  • Štvorka alias Občianska patrola z roku 1987 mala byť natočená tým istým režisérom, ale zasiahol osud a úspešného Jerryho Parisa si prevzala do svojich služieb zubatá. Do deja sa opäť vrátil starý záporák, inak sa v podstate nič dôležité nezmenilo. Teda až na výsledok, lebo film viac žil zo svojho dobrého mena ako z originálnosti obsahu. Počúvať štvrtýkrát tie isté vtipy baví málokoho, ale kým to prinášalo bubáčiky do kasičky, prečo nie, však?
    Princíp zábavy bol v tom, že do boja proti zločinu načim zapojiť pospolitý ľud. Naši milí policajti preto dostali od svojho duchaplného veliteľa pokyn poskytnúť verejnosti patričné know-how.
    Chi chi chi, cha cha cha, zazvoní zvonec a akadémii je koniec.

Obrázok blogu



  • Ale nie je, kdežeee. Čo vám poviem, zábava graduje. Opäť s novým režisérom, dokonca bez Mahoneyho a mojich obľúbencov Zeda a Sweetchucka. Situáciu sa teda pokúsi zachrániť lukratívne prostredie miamských pláží, vody a polonahých opaľujúcich sa dievčat. Piata verzia s komplikovaným názvom Nasadenie: Miami Beach vyšla s pravidelným ročným odstupom a veliteľ Lassard sa v nej už po niekoľký raz chystá do dôchodku. To je dôvod, aby sa o jeho miesto pokúšal starý zarytý nepriateľ kapitán Harris. A kto by to bol povedal - zase bez úspechu.
    Ale to už vlastne viete od prvého filmu.

Obrázok blogu



  • Šestka, čiže Mesto v obkľúčení z roku 1989 je už celkom slušná nuda. Opakujúci sa námet o meste, v ktorom je zločin na výslní, a ktoré dá do poriadku jedine Lassardova kompánia, už nemá ani šťavu, ani humor. Pišťanie seržantky Hooksovej, plus zvukové efekty jej kolegu Jonesa, už dávno vyšli z komediálnej filmovej módy a divácka obec začína mať z pohľadu na obtiahnuté maxiprsia poručíčky Callahanovej žihľavku.
    Vtipné je akurát to, že aj tento film má iného režiséra. Už piateho.


Obrázok blogu



  • Produkcia váhala necelých päť rokov, kým došla k prekvapujúcemu záveru, že je čas pokračovať v trapase menom Policajná akadémia 7. Možno si páni "umelci" pomysleli, že keď sa už otvorili trhy východného bloku, dali by sa nejaké peniažky zarobiť i tam. Poslali preto hercov priamo do Moskvy, oprášili starý predsudok o zlých zlých Rusoch a dobrých predobrých Američanoch, a v roku 1994 premietli na plátna niečo, čo sa volalo Moskovská misia.
    Je pravdou, že to bol z tých siedmich filmov prvý, ktorý sme mohli sledovať "normálne", teda v kine. Dovtedy sme boli odkázaní na piate kópie videokaziet dovezených strýkom z Rakúska, tí šťastnejší z juhozápadu Slovenska "dočiahli" aj na signál kapitalistickej televízie.
    A viete čo? V tom kine, keď nám to už nikto nezakazoval, to až taká sranda nebola. Väčšina hercov to už vzdala a mne najviac chýbal veľký dobrý muž Hightower.

Obrázok blogu



Žmýkanie námetu do poslednej kvapky spôsobilo, že na trhu sa v 88-om objavila aj kreslená seriálová verzia Policajnej akadémie, k tomu sa v 97-om pridal hraný seriál (tuším, že výraz hraný je vcelku prehnaný). Jediným mužom z originálnej zostavy, ktorého na túto trapošinu prehovorili, bol Michael Winslow v úlohe reproduktora - pardón seržanta - Jonesa.
Tu by mohol byť koniec a pustili by sme sa do jednotlivých postáv, keby...
... možno boli v 2004-tom nejaké erupcie na slnku či čo, lebo sa začalo šuškať o policajnej osmičke. Steve Guttenberg, ktorý sa po štvorke zaprisahal, že o žiadnom Mahoneym nechce ani počuť, bol zrazu celkom ochotný pustiť sa do staronového projektu, no nenašiel podporu u nikoho zo žijúcich bývalých kolegov.
A tak z toho zišlo. Zatiaľ.
(Tak mu treba. A to ešte nevie, že ho v piatej časti chceli povýšiť na poručíka.)
Ani v českých končinách nelenili a policajno-akademickú tému využili v rámci svojho (s prepáčením) kultúrneho filmového dedičstva. Videli ste sériu dvoch filmov Byl jednou jeden polda ? Ťažko mi to niekto vyvráti, že je nie je máličko kópia. No dobre, nielen máličko - nechýba v nej ani fešná blondínka, ani hlúpy veliteľ - ale dobre, je to ich dedičstvo, nie naše.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Nadišiel čas pustiť sa do jednotlivých postáv. Skôr, ako tak urobím, dám vám úvodnú hádanku.
Kedysi dávno som vyslovila domnienku, že herec, ktorý nemá vo svojej filmografii zmienku o Star Treku, nemá v americkom šoubiznise šancu. A možno je to len dôsledok vysokej spotreby mimozemšťanov v kombinácii s nízkou ponukou umelcov, ktovie... v každom prípade som pri svojej analýze narazila na fotografiu, ktorú vám predkladám.
Jedna postava zo zoznamu policajtov sa v tejto vesmírnej ságe uplatnila v úlohe fešného Klingona (resp. Klingonky - kto sa v nich má vyznať). Vašou úlohou je tipnúť si, ktorá z nich to bola. Nie je to ťažké. Možno vám pomôžu oči - tie zvyknú prezradiť každého.
Poďme do práce.
Asi by ste ma poslali do horúcich pekiel, keby som medzi prvými nenačala kučeravého mladíčka s figliarskym úsmevom a pohľadom nevinného jeleňa. Jajaj, o tom vie svoje najmä môj staručký videoprehrávač (nech mu je skládka elektronického odpadu ľahká). V istom momente Policajnej akadémie 1 - už ani neviem, čo za záber to bol - vyzeral tak bezbranne, že som si ho musela stopnúť a vychutnať ten psí kukuč dovtedy, kým mi tiekli slinky. Mladá som bola a sprostá, teraz to viem. Keď však vidím fotku tohto 26-ročného kadeta, okamžite si spomeniem na to, ako som napriek drobnému pichaniu hladila televíznu obrazovku. Asi nejaký Pavlovov reflex.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Meno kadeta (neskôr seržanta) je Carey Mahoney, no nikto sa nenamáha volať ho krstným menom.
D o akadémie prichádza proti svojej vôli, preto sa snaží robiť samú neplechu. Tento postoj by mu sotva vydržal aj tri ďalšie pokračovania, takže dostane rozum a stane sa najlepším absolventom policajnej školy.
Od tých čias začne byť mimoriadne obľúbený - nielen v kolektíve spolužiakov, kolegov, bezbranných stareniek i mladých žien široko-ďaleko v okolí, ale aj u samotného komandanta Lassarda. 
Ako vravím, psí pohľad a biele zuby robia svoje.
Steven Robert Guttenberg žije!
Prečo takáto dramatická veta na úvod?
A ešte s výkričníkom?
Pred týždňom sa totiž internetom začal šíriť hoax, že je už po ňom - ale nie je, milí moji priatelia. Steve Guttenberg je vo svojich 55 rokoch živý ako bifidokultúry v čerstvom jogurte.
Malý Števko vyrastal spolu s dvoma sestrami v židovskej rodine v newyorkskom Brooklyne, a netušil, že raz z neho bude policajt ako otec. Pravda, len fiktívny, ale čo tam po detailoch, že?
Prvé "filmové" skúsenosti získal na brigáde v reklamnej agentúre, kde síce robil iba poslíčka, ale aspoň zistil, čo a ako. Svet kamier ho očaril, takže sa prihlásil na zopár hereckých kurzov a v devätnástich rokoch to skúsil v mládežníckom filme, ktorý vysielali v káblovej televízii. To už býval v L.A. a kupodivu, začal študovať za doktora.
To, že sa ním nestal, mal na svedomí katastrofický film Deň po, ktorý ho vykopol vyššie po hereckom rebríčku. Boli osemdesiate roky, Hollywood produkoval jednu vydarenú komédiu za druhou a Števka nám krátko na to obsadili do postavy beťára Mahoneyho. Vydržal s ním prvé štyri filmy. Medzi nakrúcaním si odskočil do Čísla 5 žije, kde stvárnil typovo podobného sympaťáka, čo zachraňuje všetkých, vrátane popleteného robota.
Ku koncu desaťročia sa pridal k dvom podobným fešákom do hollywoodskeho remaku francúzskej komédie Traja muži a nemluvňa. Neviem, čo sa mu preháňalo hlavou, keď sa dal presvedčiť aj na účasť v hitchcockovskom thrilleri Okno zo spálne , ale urobil dobre, lebo film sa mu vcelku vydaril.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


A tu sa končí jeho žiariaca dekáda - prichádzajú samé nevýrazné filmy a seriály, ktoré bežnej Slovači málo hovoria.
Pravdepodobne to bude len náhoda, ale práve na prelome desaťročí si vzal za ženu modelkoherečku, s ktorou si po štyroch rokoch povedali čau. Odvtedy sa už pre istotu neženil, hoci o nejakých partnerkách sa kde-tu šuškalo.
Co robí dnes?
Vyskytuje sa hlavne v divadle, kde ho to zjavne baví. Fanúšikovia na neho nezabudli, lebo napriek upadajúcej filmovej kariére nikdy nezabudnú pošliapať jeho hviezdu na slávnom hollywoodskom chodníku hvieznej slávy a urobiť si tam fotku.
Meno Guttenberg je spojené aj s charitatívnymi organizáciami, ktorých cieľom je zlepšiť príležitosti pre bezdomovcov a pre ľudí, ktorí upúšťajú detské domovy. Možno si pár takých nešťastníkov zabezpečilo lepšiu budúcnosť vďaka komplexu ubytovní, ktoré Steven pomohol vybudovať.
Vo voľnom čase pán Guttenberg surfuje, triafa do golfovej loptičky alebo venčí psa. Ešte do predminulého roka často sedával za počítačom a písal monografiu. Teraz už nemusí, lebo vyšla.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Komandant Eric Lassard je typovo zaradený do škatuľky hlúpy, ale dobráčisko. Nevraví sa mi to ľahko, ale policajnej akadémii šéfuje. Dokonca tak dobre, že hoci niekoľkokrát odchádza do dôchodku, absolvuje všetkých sedem častí série. Spolu s ním majú podobnú stopercentnú účasť už len postavy seržantov Jonesa a Tackleberryho.Obľúbeným zvieratkom komandanta Lassarda je rybička v okrúhlom akváriu, inak veľmi rád prednáša vzletné reči na záverečných zhromaždeniach absolventov svojej školy. Niekedy sú vzletné až-až (a nemierim tým na to, čo sa deje pod rečníckym pultom).
Jednoducho veliteľ, akých sú v našej armáde stovky.

Povedali by ste, že George Gaynes je pôvodom Fín? My si ho zväčša pamätáme ako milého sivovlasého deduška, ale za mladi býval blondiačikom ako sa na pravého Severana patrí.
Narodil sa ako George Jongejans v Helsinkách do rodiny umelkyne a podnikateľa. Ako mladý začal študovať operný spev, dokonca sa uplatnil aj na významných operných scénach. Po druhej svetovej vojne, ktorú absolvoval v námorníctve, sa presťahoval do USA, kde to skúsil s muzikálom.
Založil si rodinu s kanadskou herečkou a tanečnicou, výsledkom čoho boli dve deti (v súčasnosti je už pradedkom).
V neskoršom veku začal koketovať s televíziou. Pozornejší diváci si ho iste vylovia v pamäti v sekcii detektívok s inšpektorom Columbom, v Matlockovi, či v seriáli Chicago Hope, my menej pamätlivejší si ho vybavíme najčastejšie ako nepríjemného partnera hlavnej hrdinky v komédii Tootsie.
Iní herci zvyknú v 67 rokoch bilancovať svoju kariéru, no George nie. Práve v tomto veku dostal svoju životnú rolu v Policajnej akadémii, a tak mal ďalších desať rokov o drobné prilepšenie k penzii postarané. A že hral hlúpučkého policajného šéfa dobre, to je overený fakt, lebo v skutočnosti tento herec ovláda až sedem jazykov.
Keďže v Georgeovej rodine je vysoký vek pravidlom (jeho strýko, fínsky herec, sa dožil 92 rokov), nemôžeme sa čudovať, že aj on sám má v súčasnosti neskutočných 96.
Budeme mu držať palce, nech to v zdraví dokope do stovky.

Obrázok blogu


Okrem druhej a tretej časti absolvoval poručík Tahddeus Harris celú sériu komédií v pozícii záporák. Ako býva dobrým zvykom v rozprávkach, zlo ostane potrestané a Harris zakaždým padne na frňák s hanbou. Nič si však z toho nerobí a opäť sa púšťa do záškodníckej činnosti s cieľom zničiť svojich úhlavných nepriateľov - komandanta Lassarda, ale hlavne toho zmrda Mahoneyho. 
Márna to snaha, ale to vieme iba my a scenáristi.
Rodený Texasan George William Bailey asi nemá svoje krstné mená rád, lebo sa rád nechá označovať ako G. W. Bailey.
Asi to nikdy nebol ten typ, ktorý chcel byť od malička hercom. Po strednej škole to skúšal na práve, ale viac ho to ťahalo k televíznemu štúdiu ako k buksniam s paragrafmi.
Začal slušne - postavou mechanika Rozza v seriáli M.A.S.H., tridsiatka ho zastihla v Policajnej akadémii (vďaka sivým vlasom vždy vyzeral akosi staršie), nakoniec to ešte skúsil aj spolu s Guttenbergom vo filme Číslo 5 žije.
Do tých čias si zjavne vystačil s tým, čo mu v rámci talentu nadelila príroda, ale jemu to nedalo a pustil sa zase do štúdia, tentoraz umeleckého charakteru, takže mu hovorme bakalár.
Ani dnes, keď má 69 rokov, nezaháľa a natáča.
Ešte do lanského roka hrával v pravidelnom obsadení amerického seriálu Uzavretý prípad , a nemyslím, že by sa chystal stráviť jeseň svojho života inak ako hraním.
Ešte kúsok osobných radostí a starostí. Kým sa nerozviedol, bol 33 rokov ženatý, takže je otcom dvoch detí. Pomerne dlho je známy v súvislosti s nadáciou, ktorá organizuje výlety pre deti trpiace onkologickými chorobami.

Obrázok blogu

Kapitán Mauser je typovo rovnakou postavou ako predchádzajúci záporák, takže o ňom platí v podstate to isté.
Výborne, ušetrila som si prácu, a tak sa pustím rovno do jeho hereckého predstaviteľa.
Budem však na neho milá.

Arthur "Art" Metrano začínal s herectvom sedemdesiatych rokoch ako komik/kúzelník v rôznych televíznych šou a varieté, mihol sa tiež v niekoľkých seriáloch (napr. celkom pravidelne V uliciach San Francisca).
Oženil sa a s manželkou, s ktorou žije dodnes, splodil štyri deti.
Keď si ako päťdesiatnik nasadzoval policajnú čapicu kapitána Mausera na hlavu, netušil, že je to jedna z jeho posledných hereckých úloh, a že práve tá bude v 21. storočí pre všetky dostupné internetové zdroje zároveň aj tou najslávnejšou (to, že nejaký internet vznikne, tušiť, samozrejme nemohol, ale iné mám mysli).
Nie nadarmo sa hovorí, že domácnosť je najrizikovejšie miesto na zemi. O tri roky neskôr - počas akýchsi domácich prác - spadol Arthur Metrano tak nešťastne, že si vážne poranil miechu. Odvtedy sa jeho spoločníkom stal invalidný vozík a sprevádza ho aj dnes, keď má 77 rokov.
Metrano sa však nevzdal. Keďže sa na pódiu odjakživa cítil veľmi dobre, nacvičil si vlastnú vozíčkovú oneman show. Vďaka nej získava peniaze, za ktoré nakupuje pre iných rovnako postihnutých ľudí barly, invalidné vozíky a iné kompenzačné pomôcky.

Obrázok blogu


Moses Hightower je kvetinár, čo je vlastne najvtipnejšia časť jeho osobnosti, keďže inak rád prevracia automobily nabok.
Veľa toho nenarozpráva, keď však niekto urazí jeho kamošku, vie sa pekelne rozčúliť.
Auto šoféruje zásadne zo zadného sedadla, pretože narástol do výšky dvoch metrov.
Čo by som vám o ňom ešte... je to fajn chlapík.

Charles Aaron "Bubba" Smith bol spoznateľný nielen kvôli medzierke medzi zubami. Aby som to upresnila - nemeral dva metre, ale ešte o centimeter viac, takže neverím, žeby si tohto statného mládenca nikto nevšimol. No vidíte, a asi by ste nepovedali, že pri natáčaní vodných scén bol najviac vydeseným hercom práve on - bál sa žralokov.
Jeho koniec však spôsobili oveľa menší nepriatelia. Pred dvoma rokmi, vo veku 66 rokov, zomrel na upchatie ciev v dôsledku nadmerného užívania liekov na chudnutie. Vráťme sa však na začiatok jeho športovo-hereckej kariéry. Malý Bubba sa narodil v Texase istej učiteľke a trénerovi amerického futbalu (to je ten šport, v ktorom sa všetci chlapi vrhajú na takú šišatú vec akoby to bola živá Marylin Monroe). Spolu s mladším bratom tak nemali inú možnosť, len skončiť ako futbalové hviezdy.
Nebolo to však také jednoduché - v tých časoch vládla rasová segregácia ešte nielen v bežnom živote, ale aj v športe, takže sa mladý Charlie pobral radšej do Michiganu, kde vďaka športovému štipendiu vyštudoval sociológiu (samozrejme len popri futbale, ten bol jeho hlavnou prioritou). Univerzita v Michigane bola sympatická tým, že sa vybodla na farbu pleti a postavila na ihrisko tých najlepších - a väčšinou čiernych futbalistov. Je jasné, že keď takýto tím začal vyhrávať nad tradičnými "bielymi" mužstvami, niekde tam hore konečne dostali rozum a futbalovú ligu prestali deliť podľa nezmyslených kritérií.
Ach, tie šesťdesiate roky...

Obrázok blogu

Pre skvelého obrancu Smitha to znamenalo, že ho povolali do profesionálnej NFL, kde sa vôbec nestratil. Jeho fanúšikovia radi nosili tričká s nápisom "Kill, Bubba, kill", tak si viete predstaviť, čo asi v takej lige robil.
Nevyznám sa síce v americkom futbale, ale na športových weboch sa jeho meno spomína v súvislosti s nejakým Super Bowlom. Tomu, že je zapísaný vo futbalovej sieni slávy, však rozumiem veľmi dobre - skrátka to bol výborný americký futbalista a basta.
Keď v 27 rokoch ukončil kariéru pre zdravotné problémy, už vedel, čo ďalej. Stihol si pričuchnúť ku filmovačke, hoci na úvod len k tej reklamnej. Reklama na pivo s textom " páči sa mi tiež jednoduché otváranie plechovky" ho u divákov preslávila rovnako ako mĺkvy Hightower (nájdete ju na konci krátkej ukážky ).
Ako športovú hviezdu ho radi umiestňovali do kadejakých vtipných seriálov ( Ženatý so záväzkami, McGyver), až kým v 39 rokoch nezakotvil v jednej z hlavných úloh v našej sérii policajných akadémií.
Býva zvykom, že takéto výrazné filmové postavy bránia v rozvoji ďalšej kariéry, takže ho neskôr bolo vidieť už iba v podpriemerných šunkách typu Mlčanie šuniek.
Iste ste zvedaví, či mal Bubba aj nejakú inú životnú lásku ako futbal a hranie, ale nepoteším vás. Internetové zdroje mlčia rovnako ako Hightower.

Obrázok blogu


Eugene Tackleberry, bývalý vojak, je drsný chlapík v koženom odeve, ktorého si nevieme predstaviť bez nejakej chutnej ostrej zbrane v paprčkách.
Pohľad zabijaka hovorí, že pred ním neutečie žiadny zločinec, tobôž mačka, ktorú treba zvesiť zo stromu nešťastnej starenke. A keď sa vám v automate zasekne minca, takisto si ho zavolajte - iste vám nájde váš štvrťdolár.
Možno by ste si mysleli, že takýto tvrďas raz-dva zbalí nejakú fešnú modelku, ale mýlite sa. V súkromí je nesmelý až hrôza. To však napraví podobne ladená fešanda, ktorá ho dotlačí až do manželského chomúta.
Genetika nepustí a v šiestom filme sa do akcie zapája aj ich spoločný potomok.
Povedali by ste, že výraz " Tackleberry " sa uchytil aj v reálnom svete? U amerických bezpečnostných zložiek sa takto označujú dôstojníci, ktorí radi používajú strelné zbrane a iné technické srandičky.

David Paul Graf bol klasický prípad umelca, ktorý získal univerzitné herecké vzdelanie a nič iné celý život ani nerobil.
Vyskytoval sa na televíznej obrazovke veľmi často, hoci nikdy nešlo o veľké postavy. Zvyčajne ho bolo možné zazrieť v rôznych seriáloch a sitcomoch, z ktorých mnoho poznáme aj my ( M.A.S.H, Majster Tim, Superman, Krok za krokom, JAG, Západné krídlo , atď.).
V 34 rokoch prišla postava Tackleberryho, ktorú držal pri živote celých sedem filmov.
Bohužiaľ, svoj život až tak pevne v rukách nemal. Podobne ako jeho otec a starý otec zomrel po päťdesiatke na infarkt. Paradoxne sa tak stalo na akejsi rodinnej svadbe, takže neurobil radosť ani mladomanželom, ani svojej zákonitej manželke, ktorá o svojom žiali napísala autobiografickú knihu.
Myslím, že jeho dvaja synovia by si na dedičné kardiovaskulárne ochorenia mali dávať pozor.
Päťdesiat rokov je na smrť skrátka príliš skoro.

Obrázok blogu


Poručíčka Debbie Callahan učí kadetov čo to z bojových umení, a že jej pri tom žiaci dvakrát nedávajú pozor, za to ona naozaj nemôže.
No povedzte, vy by ste sa vedeli sústrediť, keby vaša hlava skončila niekde v rámci hrudného koša pani učiteľky? Ja teda nie.S výnimkou druhého filmu použili scenáristi túto jej prednosť (resp. dve prednosti) v každej časti, až sa to divákom kompletne zunovalo. Alebo len diváčkam?
Teraz fakt neviem...

Leslie Eileen Easterbrook sa síce narodila priamo v centre filmového priemyslu, ale detstvo prežila u adoptívnych rodičov v inej časti USA. Otec bol profesorom spevu a trúbkár, takže svoju dcéru naučil všetko, čo vedel (Leslie to využila v siedmej Policajnej akadémii , ku ktorej naspievala soundtrack).
Krásnu blondínku vidno v rámci šoubiznisu na rôznych miestach. Hráva v muzikáloch na Broadwayi, má na konte okolo tristo seriálov a desiatku filmov - napríklad Baywatch (hmm... čo ich k tomu viedlo, aby ju obsadili?), Matlock, Batman, To je vražda, napísala , atď.
Vraj je to za Atlantikom veľká pocta, že spievala americkú hymnu vo finále Superbowlu (podľa mňa to bude niečo podobné, ako keď Sisa Sklowská-Ďalejneviemaká spievala tú našu na hokeji).
Leslie je činorodá aj inak - založila svoje vlastné divadlo v Anglicku, venuje sa športovej streľbe, podporuje charitatívne organizácie týkajúce sa detí.
Možno to robí aj preto, že vlastné nemá, hoci je druhý raz vydatá.
Ešte malá matematika na záver. V úlohe policajtky Callahanovej začínala ako 35-ročná, dnes má rokov 64 a patrí sa povedať, že nevyzerá.

Obrázok blogu


Kadet (neskôr seržant, ale scenáristi povýšili takmer všetky postavy) Larvell Jones je známy tým, že dokáže napodobniť akýkoľvek zvuk. Rád so sebou metá a hádže, čím chce dať okoliu na známosť, že ovláda nejaké to kung-fu či kung-pao (ani tento šport mi veľa nehovorí).
Jeho postava sa objavuje vo všetkých siedmich častiach, navyše ho nájdeme aj s jeho originálnym predstaviteľom v neskoršom príšerne nudnom seriáli.
Ach, jaj. Niekto zas potreboval peniaze.

Michael Leslie Winslow prezývaný aj "Muž 10000 zvukových efektov" sa narodil pred 55 rokmi ako najmladší zo šiestich bratov na leteckej základni, kde žili jeho rodičia.
Už od malička skúšal vydávať rôzne zvuky, a pokým iné deti skončia pri tom, ako robí psíček a mačička, on išiel ďalej. Všetci naokolo si mysleli, že je to stratená existencia, Michael ich však dobehol a postavil na tom svoju kariéru.
Začínal v rôznych malých divadielkach a kluboch imitovaním spevu a gitary Jimmyho Hendrixa. Keď videl, ako sa ostatní bavia, zballil fidlátka a odcestoval do Hollywoodu, lenže takých ako on bolo v L.A. kopec, preto sa chvíľu bezcieľne motal po pláži ako bezdomovec. I napadlo mu prihlásiť sa do akejsi šou, kde so svojím "Hendrixom" vyhral prvé doláriky a získal popularitu.
Okrem Policajnej akadémie (mal vtedy 26 rokov) sme jeho schopnosti videli aj v Nežných zmätkároch, či Gremlinoch .
Čím sa živí dnes? Ani si netipnete?
Možno vám práve teraz zvoní v mobilnom telefóne. Okrem nahrávania zvukov pre výrobcov telefónov a počítačových hier, behá po svete s vlastnými stand-up vystúpeniami, či funguje ako motivačný rečník. O čom chce ľudí presvedčiť, to netuším.
Jeho súkromie je celkom košaté. Prvú manželku, s ktorou mal tri deti, pochoval po tom, čo sa predávkovala. Druhé bezdetné manželstvo skončilo rozvodom, momentálne je v treťom oficiálnom zväzku, ktorý trvá už desať rokov. 

Obrázok blogu

Kadetka Laverne Hooksová vydržala šepkať prvých šesť častí, potom to vzdala aj ona.
Poznáme ju ako nepriebojnú minipolicajtku, keď však príde na lámanie chleba či kostí, vie sa pekne rozpáradiť. Jej pamätná veta je: " Nehýb sa, ty... " (môžete si doplniť nejakú peknú nadávku, ja som dáma).

Keď meter päťdesiatšesť cenťákov vysoká Marion Ramsey vyslovila túto perlu, mala už 37 rokov, ale na ženách jej typu to skutočne nevidno.
Dnes má 66 a stále to na nej nevidno. Som zvedavá, dokedy jej to takto vydrží.
Marion je inak talentovaná speváčka a skladateľka - že by ste to do nej nepovedali? Jej hlas je v skutočnosti oveľa sýtejší ako vo filme.
No, a tu sme so životopisnými informáciami o Marion Ramseyovej skončili (ja by som aj pokračovala, ale internet nedá a nedá).
Možno už iba zopár drobností z jej filmografie - mám tu jednu epizódu v McGyverovi a Beverly Hills 90210, ostatné je u nás málo známe.
Taká malá hviezdička.

Obrázok blogu


Kadet Sweetchuck tiež nepatrí medzi dlháňov. Je len o centimeter vyšší ako Hooksová, avšak oveľa menej sa usmieva.
Prvýkrát sa objavil v druhom filme ako majiteľ obchodu, ktorý je terčom likvidácie zo strany lotra Zeda. Aby sa vedel brániť, nastúpi v treťom filme do policajnej akadémie a skoro ho trafí šľak, keď zistí, kto je jeho spolubývajúcim.
Nebyť Tackleberryho, tak dávno zdúchne kade-ľahšie, veď na čom by sme sa potom smiali, že?
Podľa kuloárnych rečí sa postava nevrlého nešťastníka Sweetchucka mala v deji vyskytovať len krátko, ale režisérovi sa tak zapáčila chémia, ktorá zavládla medzi ním a Zedom, že si ich tam ponechal oveľa dlhšie.
Musím povedať, že ma vek Timothyho J. Kazurinskeho tiež prekvapil, tentoraz opačným smerom ako u Marion Ramsey. Vo filme mal totiž ešte len 34 rokov, vyzeral však na dvojnásobok. Dnes ho plus-mínus má (63), ale vyzerá rovnako, ak nie lepšie. Tá príroda je vám niekedy taká zákerná... alebo je to len dobrá práca maskéra?Podľa mena je zrejmé, že nebude pravý Američan. Rodina poľských prisťahovalcov žila do jeho puberty v Austrálii, kde to mladý Tim skúšal s výtvarným umením, školu však nedokončil.
Neskôr, keď sa presťahoval do Štátov, živil sa reklamou a tam pravdepodobne prerazil s vtipnými bonmotmi, takže to skúsil s komediálnymi skečmi. Keby sa narodil o niekoľko desiatok rokov neskôr, asi by ste ho našli na nejakom youtubovskom kanáli, kde by ste ho lajkovali ostošesť. Takto musel osloviť známe televízne show typu Saturday Night Live - tu sa preslávil ako imitátor známych osobností a takmer za to dostal Emmy. Viac ako hranie ho baví písanie scenárov k seriálom či filmom.
Je už tridsať rokov ženatý, spolu s manželkou sa tešia zo syna a dcéry.

Obrázok blogu


Asi by ste mi neodpustili, keby som vynechala Zeda McGlunka, že?
Hyperaktívny asociál a vodca gangu, ktorý sa následne rozhodne obrátiť a stať sa strážnym anjelom bezbranných obyvateľov, fungoval ako overený spúšťač zábavy - chvalabohu len v troch filmoch. Predpokladám, že v tom siedmom by nám dobre liezol na nervy.Po štvrtom filme sa jeho predstaviteľ tak trochu nedohodol s producentami na finančných podmienkach zmluvy, a tak sa pobral na zaslúžený odpočinok.
No, a bez Zeda nemalo zmysel zamestnávať ani Sweetchucka.
Toľkoto príbeh ich konca.

Robert Francis "Bobcat" Goldthwait mi kohosi z dnešných hercov silne pripomína. No veď ja si hádam spomeniem.
Vyzerá to tak, že svoju nervozitou nabitú postavu ani nemusel veľmi hrať. Údajne je rovnako energický a vďaka prenikavému hlasu často dabuje záporákov a šialencov v animovaných rozprávkach.
Ľudia ho však pre jeho tak trochu černejší humor milujú, takže v rebríčkoch komikov spravidla končí na popredných miestach.
Aj ja som si už spomenula, na koho sa podobá - skúste si namiešať Oldřicha Kaisera s predstaviteľom Jima Moriartyho zo série o Sherlockovi Holmesovi. Pravdaže, je to len môj pocit.
Jeho rodičia neboli žiadni umelci - mama pracovala v obchoďáku a otec vyrábal plechy v továrni. Asi s ním nevedeli rady, najmä sa im už od útleho detstva púšťal do šaškovania v amatérskych divadlách. Neviem, či ešte žijú, ale iste by boli prekvapení, keby vedeli, ako dobre sa tým dá živiť.
Málo komikov má v televízii šouprogramy nazvané podľa ich mena, Goldthwaitovi sa podarilo niekoľkokrát. Okrem toho si ho radi pozývajú do svojich programov aj iní komici, lebo im vždy zdvihne sledovanosť.
U nás ho máme možnosť vidieť len v rámci hereckého hosťovania v komédii Bláznivé leto, či v Ženatom so záväzkami .
Bobcat bol ženatý dvakrát. Jeho prvý sobáš skončil po dvanástich rokoch rozvodom a má z neho dcéru. Potom bol zasnúbený s herečkou Nikki Cox, ale svadba z toho nebola. O potrebe oficiálneho papiera ho presvedčila až iná žena, ktorú si následne aj vzal.
Ešte obligátna veková informácia - ako švihnutý Zed mal 23 rokov, dnes má rok po päťdesiatke.
Dekorácie: Zaradila som tu tri dámy, ktoré sa kde-tu vyskytovali v spoločnosti kadeta, resp. seržanta Mahoneyho. Každá z nich to vydržala len počas jedného filmu. Je to celkom pochopiteľné, pretože diváčky nemajú rady, keď sa ich idol dlhodobo viaže na jednu ženu. Ide o ženy, o ktorých som buď už písala alebo písať budem, preto im venujem len obrazový medajlón.V jednotke sme mali sexi dámu z mesta Kim Cattrall , v dvojke na nás žmurkala Shawn Weatherly (viď Baywatch) a v štvorke sme spoznali krásnu majiteľku sekáčika na mäso Sharon Stone .

Obrázok blogu



Varovanie na záver :
Neskúšajte použiť čokoľvek z textu vo svojej dizertačnej práci. Je možné, že to nebude celkom pravda, nakoniec, všetky informácie sú ako vždy dokonale neoverené a nedokonale spracované.
Za prelkepy... pardón, preklepy sa vopred ospravedlňujem.
Ozaj, uhádli ste moju hádanku?

Zdroje a fotografie:
http://www.imdb.com
http://www.csfd.cz
http://en.wikipedia.org
http://www.zimbio.com http://www.chud.com/53300/franchise-me-police-academy/
http://www.filmweb.pl
http://wlrn.org/post/miracle-man-art-metrano
http://www.harrisonrossmortuary.com/family.php?family_id=1407
http://www.listzblog.com/top_twenty_celebrity_deaths_2011_article.html
http://www.ginoscara.com/services.php
http://25.media.tumblr.com/9cyPFQbgCppi6ydjyJgvdUFpo1_500.jpg
http://cf2.imgobject.com/t/p/original/gwTryCbaNTQHStteUtG7J1rHkN4.jpg
http://www.moviepilot.de/files/images/0662/9914/David_Graf.jpg
http://monstersfromthebasement.com/2012/10/10/audio-interview-leslie-easterbrook-posted/
http://www.moviepilot.de/people/marion-ramsey/images/6629984
http://www.brandigg.de/prominente/Marion-Ramsey
http://marriedwithchildren.wikia.com/wiki/File:Tim_Kazurinsky.jpg
http://watchingourselves.wordpress.com/author/populartimes/page/4/
http://costuminatrix.blogspot.sk/2009/03/when-80s-nostalgia-goes-horribly-wrong.html
http://www.starpulse.com/news/index.php/2007/10/17/steve_guttenberg_talks_to_starpulse_abou

Adriana Markovičová

Adriana Markovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Iné moje texty môžete nájsť:* na tejto N-kovej stránke* na tejto Gorilej stránke* Sieťovkové recenzie Zoznam autorových rubrík:  RozchodológiaZápisky zblúdeného motovidlaVtedy a dnesČo mi napadloČo ma štveFotografieSpôsob ako prežiťMoje malé potešeniaNeverte ničomuZverejnené v tlačenom Sme

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu