Vtedy a dnes: Lolek a Bolek (1963 - 1986)

Autor: Adriana Markovičová | 17.11.2013 o 17:00 | Karma článku: 12,73 | Prečítané:  13316x

Dnes si povieme o poľských bohatieroch menom Karol a Bolesław. Že ste o nich jakživ neslýchali, ba niektorí ani len nepočuli? Nuž - sú dve možnosti. Buď máte dvadsať a menej, a vaše veselé detstvo formovali šmolkovia, spajdrmeni a transformeri, alebo vás zmiatli tie mená. Ide o filmáriko-filmuškových klasikov deťmi rozšafne volaných Lolkom a Bolkom. Tak čo? Teraz sa už viete zaradiť? Článok je totiž určený najmä tej druhej kategórii divákov. Vitajte. Najprv si v tom musíme urobiť poriadok. Aj vy ste z rodu zúfalcov, čo nikdy nevedia, ktorý je ktorý? Chápem vás. Tiež som jedna z tých, čo váhajú, ak majú ukázať prstom na Laurela, Šimona, Cyrila, Pata, Toma a Lasicu. I ja zakaždým neomylne vyberám Hardyho, Matúša, Metoda, Mata, Jerryho a Satinského. No dobre, toho Satinského uhádnem hneď, ale keď mi poviete, že Lolek je ten väčší a Bolek menší, nebudem vám to vyčítať. Vlastne Bolek je väčší a Lolek... Doparoma, ako to je?

sceny1_res.jpg

Na začiatok treba povedať, že mládenci toho veľa nenahovoria. Možno ich k tomu vedie neznalosť cudzích jazykov, no aj napriek svojmu rečovému hendikepu obídu zemeguľu bez straty kvetinky. Keď sa to tak vezme, aj zubatý Otík si vystačil len s rohlíkom, a aký to bol fajn chlap.
Sú tiež tvrdohlaví ako mulice. Keď sa pre niečo rozhodnú, idú za tým hlava-nehlava. Povedzme taký futbal. Nebudem vám ťahať medový motúz skrz fúzy, jednoducho Plánička, ani Maradona z nich nikdy nebude. Avšak ani to im nezabráni, aby sa na to ihrisko nedostali v prezlečení hoc aj za loptu.
Na druhej strane sa vedia kamarátsky podeliť. Napríklad o tú copatú ryšavku, čo za nimi stále behá. No to som fakt zvedavá, či si niekto pamätá na jej meno.
Že nie? Tola sa volala. Pripísali im ju až neskôr, a aj to až po niekoľkomesačnom naliehaní ženskej časti publika, ktoré chcelo mať svoju hrdinku.

Chúdiatko, ani do nadpisu sa nedostala, len do názvu jednej epizódy. A pritom by to neznelo zle: Tola (dámy majú prednosť), Lolek a Bolek.
Ach, tí muži. Zase si uzurpovali celú pozornosť... ale nejdem do toho rýpať, na problematiku diskriminácie tu máme iné kapacity. Dajme si radšej životopis hlavných postáv.

BolekF.pngBolek je veru ten štíhly tmavovlasý mládenec s troma trčiacimi vlasmi na hlave. Zvyčajne má švihnuté nápady a možno práve vďaka impozantnému vzrastu veľmi rád zneužíva Lolka na ich uskutočnenie.

Jeho predstaviteľ sa skutočne volá Bolesłav a narodil sa pred päťdesiatimi rokmi v poľskom meste Bielsko-Biala do umeleckej rodiny.
O jeho matke nie je nič známe, ale otec, istý Wladyslaw Nehrebecki, ho vychoval v duchu niektorých románov Julesa Verneho, takže sa nemôžeme čudovať faktu, že v mladom veku zdúchol tatkovi do sveta na skusy.
Vo veku 23 rokov zmizol nevedno kam a dlho o ňom nebolo počuť.
Našťastie, moje internetové zdroje vedia vyňúrať čokoľvek a tak sa spojili s istým nemenovaným bonzákom, ktorý mi poslal správu s informáciami o tejto bývalej poľskej hviezde. Podľa nej sa
Bolesłav utiahol do ústrania po tom, čo ho bulvár označil za homosexuála. Nakoľko išlo o bohapustý výmysel, oženil sa s prvou ženou, ktorá ho ponúkla krowkou a prežil s ňou niekoľkoročný bezdetný vzťah založený na láske k tejto cukrovinke.
Dnes tento čerstvý päťdesiatnik trpí diabetom a pokúša sa o návrat na obrazovku moderovaním hudobného kanálu zameraného na evergreeny zo sedemdesiatych rokov a balkánsky pop.
LolekF.png

Lolek je menší bacuľatý mládenček, ktorý je pravou, a občas aj ľavou rukou svojho kamoša Bolka. Na hlave má desať vlasov, ktoré sú rovnomerne rozložené v tvare symetrickej ružice.
Nemá síce toľko skvelých nápadov ako Bolek, ale keď ide do tuhého, drží s ním sťa šróbik s matičkou na hrdzavom bicykli. 

Podľa oficiálnych dokumentov je Karol rovnako starý ako jeho kolega, no neoficiálne zdroje tvrdia, že má o dva roky menej. Ktovie, ako to je - možno sa len chcel vyrovnať parťákovi aspoň vekom, ak sa mu to nepodarilo vzrastom.
Ajajaj, kukám do tých papierov, čo mi poslal Julo Assange a vskutku neviem, čo si mám myslieť. Aj Karolov tatko sa volá Nehrebecki, hm, a - neverím tomu - ani o mame nie je nič známe. Žeby to predsa len boli bratia?
Karčiho dospelý život mal typický priebeh - časy najväčšej slávy vystriedali klebety o údajnom vzťahu k parťákovi (sodoma- komora!), následne sa jeho stopa stratila na smetisku animovaných dejín.
Až teraz, keď sa v jeho rodnom kraji rozhodli osláviť polstoročie od prvého príbehu o Lolkovi a Bolkovi, vyšiel aj on na svetlo božie. Trochu pribratý, i vlasov mu ubudlo, ale úsmev - ten mu... vlastne aj ten vymizol. Z Karola sa stal ufrfľaný dedo, ktorého zvalcovala kríza stredného veku.
Bývalá manželka Danuta nám o ňom prezradila, že väčšinu života strávil posedávaním v bielsko-bialskej krčme a vykladaním historiek z nakrúcania seriálu.
Aj takto sa môžu končiť príbehy slávnych detských hviezd.

Neveríte mi, však? Ani ja by som si neverila, ale čo hovorí internet, to je pravda. Ľudia tak vravia.
A teraz vážne.
Na počiatku bola jedna malá súťaž poľskej televízie, ktorá plánovala natočiť zopár kreslených rozprávok. Vyhrali to Lolek s Bolkom a vzápätí zaznamenali medzi deťmi taký ohlas, žeby im aj Justin Bieber závidel, keby, pravda, nebol ešte spermiou.
A tak sa zamestnanci Studia Filmów Rysunkowych pobrali kresliť ďalej. Celkovo tak vzniklo viac ako 180 krátkych príbehov v niekoľkých tematických sériách. O štrnásť rokov neskôr prišiel čas na prvý celovečerný film Veľké putovanie Lolka a Bolka, a o ďalších deväť poslali Lolka a Bolka na Divoký západ. Chlapci konečne dostali živé hlasy (v origináli ich dabovali herečky) a pribudol im aj záporný protivník, aby to malo grády.
Inak to v šesťdesiatych rokoch s animáciou vôbec nebola sranda. Dnes si spustíte program a urobíte, čo treba - ale vtedy? Desať minút deja znamenalo nakresliť ručne 5 až 7 tisíc obrázkov. Nečudo, že im to trvalo aj pol roka, kým vyrobili jeden diel.

Úspech Lolka a Bolka prilákal aj buržoázno-kapitalistických investorov zo západu. Tí mali v pláne spolupracovať na ďalších projektoch, lenže ako to už býva - najmä keď ide o prachy - prišli prvé spory o autorské práva a oheň bol na streche.
V skratke by sa dalo povedať, že autorov bolo príliš veľa a všetci chceli svoj podiel. Nevyznám sa veľmi vo vykrútených právnických kľučkách, ani hádky mi nerobia dobre, preto si v skratke povieme len to, že súdne prekáračky trvali tri desaťročia.
Akurát deti z toho mali figu borovú. Ta-tam boli nejaké plány na pokračovanie, časom niektorí z tvorcov pomreli a dediči? Tí rozpútali nové kolo žalôb.

Negrebecki.jpg

Koncom 90-tych rokov sa syn pána Nehrebeckého (podľa všetkého bol práve on detským vzorom pre jednu z tých dvoch postáv) rozhodol nadviazať na otcov odkaz tým, že vydal knižný komiks o dobrodružstvách dovtedy neznámych bratrancov Lolka a Bolka. Kniha však nebola veľmi úspešná, deti a rodičia ostali verní pôvodným hrdinom.
Na prelome tisícročia sa začalo hovoriť o pokračovaní kresleného seriálu s originálnymi postavami, ktorých mali poslať do vesmíru, a to dokonca v 3D formáte.
Nuž, spomeňte si. Videli ste nejaký?
Dobre vravíte. Nevideli.
Pred dvoma rokmi vyhlásila Nehrebeckého produkčná spoločnosť bankrot a nepomohlo ani to, že údajne mala hotovú tretinu novej série.homo.jpg

Je zaujímavé, koľko nevraživosti a hádok dokáže vyvolať nekonfliktná a vcelku jednoduchá rozprávka.
Je jasné, že naši mládenci sú v tom nevinne. A boli nevinne aj v ďalšej aférke. V roku 2005 uverejnil istý nemecký časopis na svojej prvej strane plagát, v ktorom už dospelí Lolek a Bolek vyzývali nemeckých homosexuálov, aby podporili pochod gayov a lesbičiek v silne katolíckej Varšave.
Asi nemusím viac vravieť, že?
Spor trval tentoraz "len" dva roky a skončil dohodou o tom, že ich mená nesmú byť používané v rámci akejkoľvek reklamnej nerozprávkovej propagandy. Zdravý rozum zvíťazil (aj keď tých tisícov tričiek, hrnčekov a peračníkov s Lolkom a Bolkom sa to evidentne netýka).

Poďme od nepríjemných vecí k tomu veselému.
Minulý týždeň sa v Poľsku konali takpovediac celonárodné oslavy päťdesiatin Lolka a Bolka. Zišli sa všetci, ktorí mali so seriálom niečo spoločné. Pospomínali si na nakrúcanie, pojedli salámové chlebíčky i vypili si na zdravie. Podľa všetkého sa nikto s nikým nepobil, sinky a zlomeniny hlásené neboli (dokonca ani jedna z pozvaných dám neukázala nohavičky, čo je teda riadna udalosť).
A tak to má byť. Národné klenoty si treba pripomínať inak ako súdnymi žalobami - napríklad položením vencov ku soche Lolka a Bolka v ich rodisku Bielsku-Białej.
Na záver tu mám dve-tri pikošky.
Dvojicu L&B poznajú diváci z 80 krajín naozaj celého sveta - dokonca ani iránskej televízii neprekážalo, že Tola nemá zahalenú tvár. Dej príbehov sa takisto odohrával v rôznych kútoch zemegule, napríklad na púšti v Afrike, v Amerike, i v Nepále - akurát na Sovietsky zväz poľskí scenáristi akosi pozabudli. Namojdušu, ani raz neboli v Moskve a ani z Auróry si nestrieľali.
Teraz si skúste predstaviť, že máte v občianskom preukaze uvedené bydlisko Ulica Lolka a Bolka 42. Vravíte, že to s tým vymýšľaním už preháňam? Ba veru nie. Obyvatelia piatich poľských miest takúto alebo podobnú adresu majú. Aj jeden z ilegálnych vysielačov legendárnej Solidarity označili ich menom.
Tiež si možno niektorí z vás schovávajú v starých detských albumoch známky, resp. mince s ich podobizňami (povedzme hneď vedľa Vlka a zajaca). Dúfam, že sú na čestnom prvom mieste - obaja si to rozhodne zaslúžia.
Všetko najlepšie, Lolek a Bolek!

Obajasochy.jpg

PS: A za všetkých gratulantov posiela oslávencom boštek na čelá malý Kevinko.

Zdroje a obrázky:
http://www.csfd.cz/film/108797-bolek-a-lolek/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bolek_a_Lolek
http://hn.ihned.cz/c1-21931675-letity-spor-o-bolka-a-lolka-skoncil
http://artsandmediablog.wordpress.com/2012/10/14/how-changed-as-a-motion-graphics/
http://www.pohadkar.cz/pohadka/bolek-a-lolek/obrazky/id/408/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bolek_i_Lolek
http://img.interia.pl/rozrywka/nimg/Okladka_niemieckiego_1033919.jpg
http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/318:Beskid_Slaski/97090:Bolek_i_Lolek.html
http://www.super-nowa.pl/img/88/16216.orig.jpg
http://slovensko.rtvs.sk/clanok/spolocnost/studio-svet-2-11-2013?currentPage=1
Moja maličkosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.


Už ste čítali?