Vtedy a dnes: Lolek a Bolek (1963 - 1986)

Autor: Adriana Markovičová | 17.11.2013 o 17:00 | Karma článku: 12,73 | Prečítané:  11524x

Dnes si povieme o poľských bohatieroch menom Karol a Bolesław. Že ste o nich jakživ neslýchali, ba niektorí ani len nepočuli? Nuž - sú dve možnosti. Buď máte dvadsať a menej, a vaše veselé detstvo formovali šmolkovia, spajdrmeni a transformeri, alebo vás zmiatli tie mená. Ide o filmáriko-filmuškových klasikov deťmi rozšafne volaných Lolkom a Bolkom. Tak čo? Teraz sa už viete zaradiť? Článok je totiž určený najmä tej druhej kategórii divákov. Vitajte. Najprv si v tom musíme urobiť poriadok. Aj vy ste z rodu zúfalcov, čo nikdy nevedia, ktorý je ktorý? Chápem vás. Tiež som jedna z tých, čo váhajú, ak majú ukázať prstom na Laurela, Šimona, Cyrila, Pata, Toma a Lasicu. I ja zakaždým neomylne vyberám Hardyho, Matúša, Metoda, Mata, Jerryho a Satinského. No dobre, toho Satinského uhádnem hneď, ale keď mi poviete, že Lolek je ten väčší a Bolek menší, nebudem vám to vyčítať. Vlastne Bolek je väčší a Lolek... Doparoma, ako to je?

sceny1_res.jpg

Na začiatok treba povedať, že mládenci toho veľa nenahovoria. Možno ich k tomu vedie neznalosť cudzích jazykov, no aj napriek svojmu rečovému hendikepu obídu zemeguľu bez straty kvetinky. Keď sa to tak vezme, aj zubatý Otík si vystačil len s rohlíkom, a aký to bol fajn chlap.
Sú tiež tvrdohlaví ako mulice. Keď sa pre niečo rozhodnú, idú za tým hlava-nehlava. Povedzme taký futbal. Nebudem vám ťahať medový motúz skrz fúzy, jednoducho Plánička, ani Maradona z nich nikdy nebude. Avšak ani to im nezabráni, aby sa na to ihrisko nedostali v prezlečení hoc aj za loptu.
Na druhej strane sa vedia kamarátsky podeliť. Napríklad o tú copatú ryšavku, čo za nimi stále behá. No to som fakt zvedavá, či si niekto pamätá na jej meno.
Že nie? Tola sa volala. Pripísali im ju až neskôr, a aj to až po niekoľkomesačnom naliehaní ženskej časti publika, ktoré chcelo mať svoju hrdinku.

Chúdiatko, ani do nadpisu sa nedostala, len do názvu jednej epizódy. A pritom by to neznelo zle: Tola (dámy majú prednosť), Lolek a Bolek.
Ach, tí muži. Zase si uzurpovali celú pozornosť... ale nejdem do toho rýpať, na problematiku diskriminácie tu máme iné kapacity. Dajme si radšej životopis hlavných postáv.

BolekF.pngBolek je veru ten štíhly tmavovlasý mládenec s troma trčiacimi vlasmi na hlave. Zvyčajne má švihnuté nápady a možno práve vďaka impozantnému vzrastu veľmi rád zneužíva Lolka na ich uskutočnenie.

Jeho predstaviteľ sa skutočne volá Bolesłav a narodil sa pred päťdesiatimi rokmi v poľskom meste Bielsko-Biala do umeleckej rodiny.
O jeho matke nie je nič známe, ale otec, istý Wladyslaw Nehrebecki, ho vychoval v duchu niektorých románov Julesa Verneho, takže sa nemôžeme čudovať faktu, že v mladom veku zdúchol tatkovi do sveta na skusy.
Vo veku 23 rokov zmizol nevedno kam a dlho o ňom nebolo počuť.
Našťastie, moje internetové zdroje vedia vyňúrať čokoľvek a tak sa spojili s istým nemenovaným bonzákom, ktorý mi poslal správu s informáciami o tejto bývalej poľskej hviezde. Podľa nej sa
Bolesłav utiahol do ústrania po tom, čo ho bulvár označil za homosexuála. Nakoľko išlo o bohapustý výmysel, oženil sa s prvou ženou, ktorá ho ponúkla krowkou a prežil s ňou niekoľkoročný bezdetný vzťah založený na láske k tejto cukrovinke.
Dnes tento čerstvý päťdesiatnik trpí diabetom a pokúša sa o návrat na obrazovku moderovaním hudobného kanálu zameraného na evergreeny zo sedemdesiatych rokov a balkánsky pop.
LolekF.png

Lolek je menší bacuľatý mládenček, ktorý je pravou, a občas aj ľavou rukou svojho kamoša Bolka. Na hlave má desať vlasov, ktoré sú rovnomerne rozložené v tvare symetrickej ružice.
Nemá síce toľko skvelých nápadov ako Bolek, ale keď ide do tuhého, drží s ním sťa šróbik s matičkou na hrdzavom bicykli. 

Podľa oficiálnych dokumentov je Karol rovnako starý ako jeho kolega, no neoficiálne zdroje tvrdia, že má o dva roky menej. Ktovie, ako to je - možno sa len chcel vyrovnať parťákovi aspoň vekom, ak sa mu to nepodarilo vzrastom.
Ajajaj, kukám do tých papierov, čo mi poslal Julo Assange a vskutku neviem, čo si mám myslieť. Aj Karolov tatko sa volá Nehrebecki, hm, a - neverím tomu - ani o mame nie je nič známe. Žeby to predsa len boli bratia?
Karčiho dospelý život mal typický priebeh - časy najväčšej slávy vystriedali klebety o údajnom vzťahu k parťákovi (sodoma- komora!), následne sa jeho stopa stratila na smetisku animovaných dejín.
Až teraz, keď sa v jeho rodnom kraji rozhodli osláviť polstoročie od prvého príbehu o Lolkovi a Bolkovi, vyšiel aj on na svetlo božie. Trochu pribratý, i vlasov mu ubudlo, ale úsmev - ten mu... vlastne aj ten vymizol. Z Karola sa stal ufrfľaný dedo, ktorého zvalcovala kríza stredného veku.
Bývalá manželka Danuta nám o ňom prezradila, že väčšinu života strávil posedávaním v bielsko-bialskej krčme a vykladaním historiek z nakrúcania seriálu.
Aj takto sa môžu končiť príbehy slávnych detských hviezd.

Neveríte mi, však? Ani ja by som si neverila, ale čo hovorí internet, to je pravda. Ľudia tak vravia.
A teraz vážne.
Na počiatku bola jedna malá súťaž poľskej televízie, ktorá plánovala natočiť zopár kreslených rozprávok. Vyhrali to Lolek s Bolkom a vzápätí zaznamenali medzi deťmi taký ohlas, žeby im aj Justin Bieber závidel, keby, pravda, nebol ešte spermiou.
A tak sa zamestnanci Studia Filmów Rysunkowych pobrali kresliť ďalej. Celkovo tak vzniklo viac ako 180 krátkych príbehov v niekoľkých tematických sériách. O štrnásť rokov neskôr prišiel čas na prvý celovečerný film Veľké putovanie Lolka a Bolka, a o ďalších deväť poslali Lolka a Bolka na Divoký západ. Chlapci konečne dostali živé hlasy (v origináli ich dabovali herečky) a pribudol im aj záporný protivník, aby to malo grády.
Inak to v šesťdesiatych rokoch s animáciou vôbec nebola sranda. Dnes si spustíte program a urobíte, čo treba - ale vtedy? Desať minút deja znamenalo nakresliť ručne 5 až 7 tisíc obrázkov. Nečudo, že im to trvalo aj pol roka, kým vyrobili jeden diel.

Úspech Lolka a Bolka prilákal aj buržoázno-kapitalistických investorov zo západu. Tí mali v pláne spolupracovať na ďalších projektoch, lenže ako to už býva - najmä keď ide o prachy - prišli prvé spory o autorské práva a oheň bol na streche.
V skratke by sa dalo povedať, že autorov bolo príliš veľa a všetci chceli svoj podiel. Nevyznám sa veľmi vo vykrútených právnických kľučkách, ani hádky mi nerobia dobre, preto si v skratke povieme len to, že súdne prekáračky trvali tri desaťročia.
Akurát deti z toho mali figu borovú. Ta-tam boli nejaké plány na pokračovanie, časom niektorí z tvorcov pomreli a dediči? Tí rozpútali nové kolo žalôb.

Negrebecki.jpg

Koncom 90-tych rokov sa syn pána Nehrebeckého (podľa všetkého bol práve on detským vzorom pre jednu z tých dvoch postáv) rozhodol nadviazať na otcov odkaz tým, že vydal knižný komiks o dobrodružstvách dovtedy neznámych bratrancov Lolka a Bolka. Kniha však nebola veľmi úspešná, deti a rodičia ostali verní pôvodným hrdinom.
Na prelome tisícročia sa začalo hovoriť o pokračovaní kresleného seriálu s originálnymi postavami, ktorých mali poslať do vesmíru, a to dokonca v 3D formáte.
Nuž, spomeňte si. Videli ste nejaký?
Dobre vravíte. Nevideli.
Pred dvoma rokmi vyhlásila Nehrebeckého produkčná spoločnosť bankrot a nepomohlo ani to, že údajne mala hotovú tretinu novej série.homo.jpg

Je zaujímavé, koľko nevraživosti a hádok dokáže vyvolať nekonfliktná a vcelku jednoduchá rozprávka.
Je jasné, že naši mládenci sú v tom nevinne. A boli nevinne aj v ďalšej aférke. V roku 2005 uverejnil istý nemecký časopis na svojej prvej strane plagát, v ktorom už dospelí Lolek a Bolek vyzývali nemeckých homosexuálov, aby podporili pochod gayov a lesbičiek v silne katolíckej Varšave.
Asi nemusím viac vravieť, že?
Spor trval tentoraz "len" dva roky a skončil dohodou o tom, že ich mená nesmú byť používané v rámci akejkoľvek reklamnej nerozprávkovej propagandy. Zdravý rozum zvíťazil (aj keď tých tisícov tričiek, hrnčekov a peračníkov s Lolkom a Bolkom sa to evidentne netýka).

Poďme od nepríjemných vecí k tomu veselému.
Minulý týždeň sa v Poľsku konali takpovediac celonárodné oslavy päťdesiatin Lolka a Bolka. Zišli sa všetci, ktorí mali so seriálom niečo spoločné. Pospomínali si na nakrúcanie, pojedli salámové chlebíčky i vypili si na zdravie. Podľa všetkého sa nikto s nikým nepobil, sinky a zlomeniny hlásené neboli (dokonca ani jedna z pozvaných dám neukázala nohavičky, čo je teda riadna udalosť).
A tak to má byť. Národné klenoty si treba pripomínať inak ako súdnymi žalobami - napríklad položením vencov ku soche Lolka a Bolka v ich rodisku Bielsku-Białej.
Na záver tu mám dve-tri pikošky.
Dvojicu L&B poznajú diváci z 80 krajín naozaj celého sveta - dokonca ani iránskej televízii neprekážalo, že Tola nemá zahalenú tvár. Dej príbehov sa takisto odohrával v rôznych kútoch zemegule, napríklad na púšti v Afrike, v Amerike, i v Nepále - akurát na Sovietsky zväz poľskí scenáristi akosi pozabudli. Namojdušu, ani raz neboli v Moskve a ani z Auróry si nestrieľali.
Teraz si skúste predstaviť, že máte v občianskom preukaze uvedené bydlisko Ulica Lolka a Bolka 42. Vravíte, že to s tým vymýšľaním už preháňam? Ba veru nie. Obyvatelia piatich poľských miest takúto alebo podobnú adresu majú. Aj jeden z ilegálnych vysielačov legendárnej Solidarity označili ich menom.
Tiež si možno niektorí z vás schovávajú v starých detských albumoch známky, resp. mince s ich podobizňami (povedzme hneď vedľa Vlka a zajaca). Dúfam, že sú na čestnom prvom mieste - obaja si to rozhodne zaslúžia.
Všetko najlepšie, Lolek a Bolek!

Obajasochy.jpg

PS: A za všetkých gratulantov posiela oslávencom boštek na čelá malý Kevinko.

Zdroje a obrázky:
http://www.csfd.cz/film/108797-bolek-a-lolek/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bolek_a_Lolek
http://hn.ihned.cz/c1-21931675-letity-spor-o-bolka-a-lolka-skoncil
http://artsandmediablog.wordpress.com/2012/10/14/how-changed-as-a-motion-graphics/
http://www.pohadkar.cz/pohadka/bolek-a-lolek/obrazky/id/408/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bolek_i_Lolek
http://img.interia.pl/rozrywka/nimg/Okladka_niemieckiego_1033919.jpg
http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/318:Beskid_Slaski/97090:Bolek_i_Lolek.html
http://www.super-nowa.pl/img/88/16216.orig.jpg
http://slovensko.rtvs.sk/clanok/spolocnost/studio-svet-2-11-2013?currentPage=1
Moja maličkosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?