Vtedy a dnes: Ženatý so záväzkami (1987 - 1997)

Autor: Adriana Markovičová | 1.1.2014 o 10:00 | (upravené 12.1.2014 o 15:41) Karma článku: 12,06 | Prečítané:  22613x

Získal niekoľko nominácií na cenu Emmy i Zlatý glóbus, no ani raz ich nevyhral. Následne sa pokúsil dosiahnuť aspoň métu najdlhšie vysielaného NEoceneného seriálu, no aj v tejto "súťaži" ho predbehli polonahí záchranári z Baywatchu. Skrátka, je to seriál, ktorý akoby svojmu hrdinovi vypadol z oka - nič svetoborné nedokázal a napriek tomu ho všetci milovali. Alebo práve preto? Podľa kuloárnych rečí ho autori medzi sebou volali pracovne "Not The Cosbys". Možno tým chceli naznačiť, že máme zabudnúť na priehršť mravných ponaučení, ktorými divákov zvykol obšťastňovať pracovitý gynekológ v inom seriáli, ale že pôjde skôr o jednoduchší humor. Veď ešte aj tie decká myslia viac na sex ako na domáce úlohy. A vôbec, čo tam po nejakej hlúpej súťažnej porote. Aj tak nevie nič iné, len udeľovať sošky.

Muža disponujúceho troma ľudskými a jedným zvieracím záväzkom zakaždým uvádza na scénu slávny Frank Sinatra so svojou skladbou Love and Marriage. Možno sa budem rúhať, no na Bundovcov je takej romantiky celkom škoda. Ak chcete, vypočujte si ju - alebo sa rovno postavte do radu na vreckové.

Počas jedenástich sezón sa odvysielalo 263 epizód a bolo by sa nakrúcalo aj ďalej, keby nezapracovala slobodomurárska lóža, Sorosove milióny, CIA, FBI a RVHP, ktorí vtedy chceli (spolu s DKP a PVC) opäť raz nastoliť nový svetový poriadok. Neverím, že tento milý seriál skončil pre taký smiešny dôvod, akým je rapídny pokles sledovanosti. Dokonca o tom nepovedali ani hercom, tí sa to museli dozvedieť z bulvárnej tlače.
No dobre, už prestanem cuckať zvyšky šampanského zo Silvestra a skúsim nejaké serióznejšie informácie. Čo poviete na niekoľko tajomných záhad, ktoré seriál sprevádzajú do dnešných dní? Jeho hrdinovia evidentne porušujú základné fyzikálne, ekonomické, ba aj spoločenské zákony tohto sveta - a napriek tomu to nikoho netrkne. Bajočkom načrtnem zopár z nich:

  1. Záhada kalorickej nerovnováhy: Manželka Peggy Bundová neustále sedí na gauči, napcháva sa čokoládovými sladkosťami - a predsa je štíhla ako prútik.
    Čo vy na to, pán Bukovský?
  2. Záhada ekonomickej nerovnováhy: Peggy je nezamestnaná a jej manžel Al má v topánkovom obchode fakt smiešnu mzdu -  napriek tomu dokáže pokryť evidentne vysoké náklady svojej rodiny a na začiatku každej časti rozdať niekoľko bankoviek. A to nevravím o tom, že dom Bundovcov bol dva razy zdevastovaný a hneď v ďalšom dieli bolo všetko opäť tip top.
    Stojí za tým výhodná zmluva v niektorej pofidérnej poisťovni?
  3. Záhada večnej čistoty: V ich dome nikto nikdy neupratoval. Pani Bundová síce občas pobehuje po obývačke s nezapnutým vysávačom, ale ide o taký zriedkavý úkaz, že ani nestojí za reč.
    Alebo vedia niečo, čo my nevieme? Napríklad o mikróboch požierajúcich nečistoty naklonovaných neznámou americkou organizáciou, ktorá tají výsledky svojich výskumov len preto, aby ochránila drogéristickú lobby?

Kým budete premýšľať, poďakujem Tibimu E.R. za inšpiráciu a vy si zatiaľ porovnajte zábery hercov zo začiatku a konca seriálu Ženatý so záväzkami.

Rodina1.jpg

Mám tu ešte jednu dilemu. Podľa anglického originálu sa meno hlavnej postavy píše Bundy, avšak v našich televíziách sa používalo skôr Bunda. Ak sa teda občas pomýlim, nebude to moja vina.

ONeillF.jpgČo povedať o hlave rodiny Alovi Bundovi?
Keď mal jeho syn Bud v škole predviesť, čo obvykle robieva tatko vo voľnom čase, použil ako rekvizitu ovládač na televízor a plechovku piva. Napokon, aj synovo meno Bud je odvodené od obľúbenej značky penivého moku.
Inak je typický tým, že mu smrdia nohy a nevie dopustiť na svoje staré auto Dodge. Na rozdiel od svojej ženušky je aspoň zamestnaný - obúva zákazníčky do topánok a presviedča ich, že určite majú väčšie číslo ako si myslia.
Ozaj, v rodnom liste má napísané celé meno Alphonse Hercules.

Keď Edward O'Neill rozdal z gauča prvú sadu bankoviek, mal 41 rokov a za sebou zopár vážnych postáv, takže si ho producenti v úlohe Ala Bundu nevedeli celkom predstaviť. Napriek tomu to riskli a zo seriózneho, prepytujem, charakterového herca, sa stal ufrflaný mizogýn v kockovanej košeli.
Ed sa narodil pred 67 rokmi ako najstarší spomedzi piatich detí do rodiny írskeho zlievača v oceliarni. Mama sa zase živila prehrabovaním papierov na sociálnom úrade.
Pubertu preskákal vďaka hodinám herectva, ktoré striedal so zápasmi v rámci amerického futbalu. Definitívne sa rozhodol až v dospelosti, keď sa mu vydaril debut v akomsi filme, v ktorom povedal toto: "Nie, stále na neho čakáme, kým príde."
Táto jedna (a jediná) veta sa mu zdala byť celkom slušným začiatkom kariéry, takže zavesil kopačky na klinec a stal sa hercom. Popritom pracoval ako vodič autobusu, takže je jasné, že to až tak rýchlo hore kopcom nešlo.
Jeho výzor ho predurčil do dvoch typov úloh - buď to boli tradične otcovia rodín (Ženatý so záväzkami, Taká moderná rodinka), alebo drsní poliši (seriály Big Apple, Záťah). Byť zločincom, tak sa s ním do bitky veľmi nepúšťam - iba ak by som ovládala Jiu-Jitsu ako on.
Ed je necelých tridsať rokov skutočne ženatý s istou herečkou, ale ani jeho manželstvo asi nebolo celkom harmonické, lebo niekoľko mesiacov žili oddelene. Dnes sú opäť kompletná rodina s dvoma záväzkami. Jedna z dcér nich si dokonca vybrala rovnaké povolanie ako rodičia.

SagalF.jpgMargaret "Peggy" Bundová je cicuškovský prototyp lenivej, s prepáčením, gazdinky. Najčastejšie ju treba hľadať uprostred gauča, kde ju spoznáte vďaka extravysokému účesu a extraširokému opasku na extraúzkych elasťákoch, v ktorých si na ten rodinný gauč sadá (ďalšia fyzikálna záhada súvisí s trvanlivosťou dotyčného kúska odevu).
Okrem sledovania svojej obľúbenej Oprah trávi Peggy voľný čas telefonovaním, prípadne nakupovaním rôznych zbytočných, zato drahých tovarov - s výnimkou potravín pre manžela - na to má nevysvetliteľnú alergiu.
Inak nerobí nič.

Catherine Louise Sagal je od svojho seriálového mužíčka o desať rokov mladšia, v prvej sérii mala 31 rokov.
Slávny účes, resp. spôsob odievania svojej hrdinky vymyslela ona sama sťaby paródiu na módu žienok domácich zo šesťdesiatych rokov. Jej švihnutý dizajn upútal aj produkciu, takže mu ostala verná do konca.
Možno preto vyzerá dnes, keď je tiahne na 58, lepšie.

Nadanie a umeleckú všestrannosť zdedila Katey po oboch rodičoch. Otec Boris Sagal bol slávny režisérom rusko-židovského pôvodu a zomrel nešťastnou náhodou priamo pri nakrúcaní filmu. Rovnaké povolanie mala aj matka, údajne patrila k ženám-priekopníčkam na režisérskej stoličke, napriek tomu stihla táto južanská kráska vychovať ešte päť detí, vrátane Katey.
Vráťme sa teda k nej. Už v piatich rokoch to skúšala so spevom a hoci
odvtedy ako sólistka nejako celosvetovo neuspela, môže pochváliť tým, že robila "křoví" iným slávnym umelcom. Spievanie jej robí radosť i dnes, ak máte chuť a čas, môžete skúsiť napríklad toto.
Vyštudovala herectvo a celkom slušne sa uplatnila v muzikáloch, kde si ju všimli aj filmoví agenti. Občas pomohol aj ocko (upichol ju do jednej časti Columba), ale väčšinou to zvládala bez neho.
Takže, kde si jej herectvo môžete vychutnať? V seriáloch 8 jednoduchých pravidiel či Zákon gangu (zaň má dokonca Zlatý Glóbus ako najlepšia herečka), trochu i v Nezvestných, Stratených dušiach,
Tie roky sedemdesiate, a ak pozeráte kreslenú Futuramu v originále, tak i tam.

Okrem filmovania a tralalákania na pódiu trávi čas budovaním rodiny. Na konte má celkom troch manželov.
Prvý (volajme ho basgitarista) nenarobil veľa škody, po štyroch rokov bez detí sa rozviedli.
Ďalší muž jej života bol hercom a práve s ním počala prvého potomka. Jej tehotenstvo sa práve križovalo s úlohou Peggy, a tak ho zapracovali aj do scenára. Bohužiaľ to pre Katey Sagal a jej dieťatko nedopadlo dobre, a keďže seriál Ženatý so záväzkami nemal v náplni práce tragédie, urobil scenáristi rovnakú vec ako kedysi ich kolegovia z Dallasu - "prerobili" jej graviditu na sen. Ďalšie dve tehotenstvá herečky už dopadli  dobre, no do deja si ich už vkomponovať netrúfal nikto.
Druhý zákonitý vzťah trval len sedem rokov, avšak ani potom sa Katey nevzdávala. Už desiaty rok nosí opäť obrúčku, vzala si producenta a scenáristu. Vďaka náhradnej matke sa herečka po päťdesiatke opäť stala rodičom - ich spoločný záväzok má podobu dievčatka.
O necelý mesiac bude mať pani Sagal 60 rokov, ale poviem vám, je to stále kočka na pohľadanie.

BearseF.jpgMarcy, najprv Rhoadesová, potom D'Arcyová je síce len ženská od susedov, ale dávam ju tu preto, že absolvovala všetky časti spolu s Bundovcami.
Kamaráti sa hlavne s Peggy, ktorá jej ako čerstvej novomanželke dáva dobré rady života. Možno preto jej prvé manželstvo skončí rozvodom, a to druhé začne po istej divokej noci ani nevie ako.
Al Bunda svoju susedku neznáša, takže ich vzájomný vzťah spočíva na urážkach spojených s hydinou a následných ofukoch zo strany inak celkom peknej Marcy.
Nečudo, že to dievča skončí ako feministka, ekologička a republikánka, čo sú charakteristiky, po ktorých baží každý priemerný chlap.

Amanda Bearse sa k herectvu dostala na strednej škole, neskôr si trúfla i na réžiu, čo využila i v našom seriáli. To, že má zmysel pre sebairóniu, je jasné, lebo nechať zo seba robiť sliepku nedokáže hocikto. A to ešte urobila väčšiu vec - počas natáčania zverejnila o sebe fakt, že je lesbička. Dnes to nie je nič výnimočné, no na konci 20. storočia to chcelo odvahu jak Brno.
Všetci si ju však zaškatuľkovali v jednej úlohe, no aj to vyriešila - opustila veľké herectvo a uprednostnila režisérsky chlebíček. Táto nevysoká žienka je uvedená medzi tvorcami nám známym seriálov Veronika, Dharma a Greg, Sabrina - mladá čarodejnica, a tiež mnohých ďalších.
Občas si nakrátko odskočí pred kameru, pričom sa nebráni ani homosexuálne orientovaným postavám.
55-ročná Amanda Bearse má napriek svojej orientácii tiež jeden záväzok - adoptovala si dcéru. Na fotografii zo seriálu má herečka a režisérka 29 rokov.

FaustinoF.jpgPoďme na mládež.
Bud,
čiže Budrick Franklin Bunda je najmladší člen svojráznej famílie. Niekedy mám podozrenie, že ho v pôrodnici vymenili, pretože na rozdiel od ostatných disponuje slušným intelektom.
Budovi je to však fuk - skutočným zmyslom jeho života je prísť o panictvo, najlepšie so ženou. Robí pre to všetko možné - tu ukradne tatkovi hanbatý časopis, tam poškuľuje očkom po spolužiačke. Výsledkom je, že si z neho rodná sestra Kelly robí srandu a zvyšné baby naňho kašlú.

David Anthony Faustino mal v prvej sérii 13 rokov a hoci v úlohe Alovho zakomplexovaného synátora dospel do plnoletosti, napodarilo sa mu narásť na viac ako na terajších 160 cm.
Narodil sa pred 40 rokmi priamo v Hollywoode. Otec pracoval ako kostymér a sotva jeho malý Davidko dosiahol tri mesiace, už musel pred kameru. Vo fachu skončili aj ďalší dvaja súrodenci, iba jedna sestra odolala rodinnej "kliatbe" a robí dnes niečo iné.
Neskôr, práve v necitlivom prostredí Bundovskej rodiny, v ktorom prežil pubertu, mohol David pestovať odolnosť voči posmeškom vyplývajúcim z nízkeho vzrastu. Na rozdiel od dospelých však získal spolu so seriálovou ségrou aspoň niekoľko mládežníckych cien.
Aj v jeho prípade zapracovali scenáristi realitu priamo do deja. Faustino sa túžil stať slávnym raperom, no nepodarilo sa to ani jemu, ani jeho postave. To, že si z neúspechu dokázal vystreliť priamo v seriáli, slúži chalanovi ku cti.
Čo sa dialo v jeho profesionálnom živote po skončení nakrúcania?
Hráva aj naďalej, ide však zvyčajne o béčkovú produkciu. Z tých známejších drobností spomeniem, povedzme, Akty X či somarinu typu Pohulíme, uvidíme. Oveľa častejšie ho nájdeme v titulkoch k dabingu animovaných rozprávok.
Ešte krátka zmienka o jeho súkromnom živote - internet hovorí o krátkom, štyri roky trvajúcom bezdetnom manželstve s istou herečkou. Inak je to sympoš, čo poviete, dievčatá?

ApplegateF.jpgStaršia Kelly Bundová nemá žiadne ďalšie meno. Dievča, ktoré sa volá Kelly, jednoducho nemôže byť iné, len krásne, blonďavé a intelektuálne tuctové.
Ockov miláčik neustále mení frajerov a večne si uťahuje z brata. Ked však príde na lámanie chleba, vie sa ho v pravý čas zastať.
Na rozdiel od svojej leninej matere pracuje. Niežeby nakladala uhorky za bežiacim pásom v konzervárni, to nie. Chvíľku robí rosničku pri počasí, občas sa vyskytne v reklame či videoklipe.
K jej úspechom na poli ľúbostnom zase možno zaradiť románik s rozkošným fešáčikom, alias Mattom Le Blancom, ktorý sa neskôr preslávil ako Joey Tribbiani.

Christina Applegate sa narodila pred 42 rokmi a do seriálu vstúpila ako sladká šestnástka.
Narodila sa herečke a hudobnému producentovi, no po ich rýchlom rozchode žila iba s matkou. Ani malá Christina nemala čas na blbosti s nejakými hrkálkami. Od troch mesiacov makala na mydlovej opere Tak ide čas, prípadne vytŕčala suchý zadoček v reklame na jednorazové plienky.
165 cm vysoká dievčina už tam pochopila, že jej bude vzdelanie tak na dve veci, a tak odmalička chodila radšej po konkurzoch. Úspešne.
V úlohe drzej Kelly sa z nej stala teenagerská hviezda. Ani titulky v mládežníckych časopisoch nenechali na seba dlho čakať, ale čo je dôležitejšie, dostala ďalšiu úlohu vo filme Nepovedzte mamičke, že opatrovateľka zomrela. Neskôr oplatila návštevu kamošovi vedľajšou rolou Rachelinej sestry v Priateľoch, za čo jej vnútili cenu Emmy.
Skúšala to tiež vo westerne Divoký Bill, robila neplechu v Letuške 1. triedy, či v pokračovaní Návštevníkov, účinkovala v dvojke a trojke s Alvinom a Chipmankami. Nejde o nejaké oscarovské veľdiela, avšak Christinu v telke určite vidieť je. V zozname úloh tu máme ešte seriál Jesse.
Vegetariánka a bojovníčka za práva zvierat sa "vďaka" nemilej osobnej skúsenosti s rakovinou prsníka aktívne angažuje v rámci prevencie tejto choroby. Okrem toho rada číta knihy, čo povznášajú ducha (alebo aspoň na ňom zarábajú).
K dnešnému dňu je vydatá druhýkrát. Úvodné, šesť rokov trvajúce manželstvo s istým hercom bolo bezdetné.  Pred troma rokmi porodila dcérku inému mužovi, tentoraz z hudobnej brandže. O dva roky nato (teda po uplynutí záručnej lehoty na dieťa) si ju vzal za ženu.Pes1.jpg

Súčasťou rodiny je ešte jeden rozumný tvor. Je to slušne chlpatý briard, na ktorého sa pokrikuje menom Buck.
Tento pes často dostáva nažrať až u susedov, avšak vždy nájde cestu domov. Nikto nevie prečo, ale je to tak.
Aha, vlastne viem prečo. Je totiž rovnako lenivý a rovnako chlípny ako jeho majitelia. Žiadna psia slečna si nemôže byť pred ním istá.
Buck to u Bundovcov vydržal necelých desať sezón, až kým nedovŕšil svoju pozemskú púť. Dostal sa do zvieracieho neba, no tam ho obvinilli za smrť dvoch stoviek mačiek a udelili mu najvyšší možný trest. Reinkarnoval sa na Luckyho a musel stráviť ďalší život v tej istej rodine.

Skutočné meno tohto psa bolo Michael, ale jeho cvičiteľ ho po tretej sérii radšej premenoval na Bucka, aby sa to zbytočne neplietlo. Buck vstúpil do seriálu ako štvorročný statný mládenec a zasvätil mu väčšinu svojho umeleckého života.
Dôchodok si dlho neužil - skonal necelý rok po ukončení účinkovania vo veku 13 rokov.

Biely kokršpaniel s hnedými ušami nazvaný Lucky strávil na obrazovke dve sezóny. Ako sme si už povedali, išlo o reinkarnáciu Bucka, lenže to, samozrejme, Bundovci nevedia.

RodinaF.jpg

Lucky je naozaj celkom iný. Keď deti vidia, že trpí akousi psou depresiou, pokúsia sa zoznámiť ho s nejakými chutnými fenami, lenže Lucky má skôr záujem o kolegov rovnakého pohlavia.
Život je niekedy veľký srandista.

Ako som už naznačila, v seriáli sa objavilo aj niekoľko minulých či budúcich hereckých hviezd.
Okrem Matta LeBlanca to boli taktiež:
- statný Bubba Smith (Policajná akadémia),
- poprsím požehnaná Pamela Anderson (Baywatch),
- nežná kráska s modrými očami Milla Jovovich (Návrat do modrej lagúny),
- kučeravý blonďavý Ian Ziering (Beverly Hills 90210), a tak ďalej.
Kruh sa uzatvára alebo všetci sa raz stretneme v jednom seriáli.
Možno to bude Star Trek.
A možno ešte nie.

Poznámka autorky (len aby sa nezabudlo):
Všetky informácie použité v článku sú dokonale neoverené a nedokonale spracované.
Akékoľvek sťažnosti, pripomienky či ďakovné listy smerujte do všetkých smerov alebo rovno na tie najvyššie miesta - aj tak vám to nepomôže. Napíšem si, čo chcem a možno aj kedy chcem.
Inak vám želám do nového roku PF, VZ, MŠ, prípadne inú oku lahodiacu kombináciu písmen.

pf.jpg

Zdroje a fotografie:
http://www.bundastranky.cz/
http://marriedwithchildren.wikia.com/wiki/Married_with_Children_Wiki
http://www.bundyology.com/
http://www.imdb.com/title/tt0092400/
http://www.csfd.cz/film/70809-zenaty-se-zavazky/
http://www.zimbio.com/
http://www.nndb.com/
http://www.mbird.com/wp-content/uploads/2013/05/cast-of-married-with-children.jpg
http://www.cinemando.com.br/wp-content/uploads/Um-Amor-de-Fam%C3%ADlia-2.jpg
http://www.thiscovers.com/covers-images/download/married-with-children-tv-show.jpg
http://assets-s3.usmagazine.com/uploads/assets/articles/51450-married-with-children-cast-reunites-after-15-years-see-how-theyve-grown/1334352903_married-with-children-467.jpg
http://images4.fanpop.com/image/photos/24100000/Married-with-Children-married-with-children-24162923-465-700.jpg
http://www.hollywoodphotoshop.com/cast/Married%20with%20Children/Married%20with%20Children%2027.jpg
http://img.aktualne.centrum.cz/600/82/6008253-hvezdy-serialu-90-let-david-faustino.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-jrvXQRxtuys/TWGqLUJOR6I/AAAAAAAACe8/E6V4TDZpeT0/s1600/Christina-Applegate-Kelly-Bundy-Married-with-children1.jpg
http://d2wulyrnp9ipq4.cloudfront.net/showcards/v4/AllPhotos/183881/p183881_n1282_cc_v4_aa.jpg
http://static1.wikia.nocookie.net/__cb20120814084048/frightnight/images/e/e5/AmandaBearse.jpg
http://www.k3dav.com/Buck%20Bundy.jpg
http://www.albundy.net/other_pics/lucky.JPG
http://www.kateysagal.net/
Danka L.

ONeillD.jpgSagalD.jpgBearseD.jpgFaustinoD.jpgApplegateD.jpgPes2.jpgRodinaD.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?