reklama

Vtedy a dnes: Sherlock Holmes II.

Vážený sir Arthur,dovoľte mi poďakovať za prejavy priazne. Skriňu som už vrátila na pôvodné miesto, no nabudúce by úplne stačili rozfúkané záclony, alebo niečo podobne efektné.Neviem, či tušíte, ako veľmi ste inšpirovali svet fantázie na ďalších sto rokov. Stačí, keď si scenárista nevie rady, povie si, ááá, čo sa budem oné, strčím do príbehu Sherlocka, to zaberie. Je mu jedno, či ide o americkú sci-fi ságu alebo československú rozprávku.Ajaj, práve mi zhasla svieca - že si neviete spomenúť ktorú?Pripomeniem Vám obe. Neverím, že ste u vás v záhrobí nefrčali na Star Treku. Spomeňte si na Novú generáciu, bol tam taký android, no celý Holmes. Arabelu ani nespomínam, tú u vás hore iste často opakujú. Horšie je to však s Američanmi, tí vždy robili problémy. Predstavte si, postavili k Sherlockovi nejakú Joan Watsonovú, vraj kvôli emancipácii. No koniec.Mimochodom, minule som stretla chudáka Lestrada, išiel práve z Limbachu. Bol celý spotený, tak si vravím, či by ste mu nemohli helfnúť s tou vraždou spred troch rokov. Sľubujem, že to bude naposledy. Čestné špiritistické.Len toľko som chcela, majstre. Vaša doživotná obdivovateľka A.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu

Skôr, ako sa dostaneme k ďalším hercom, ktorí mali tú česť naháňať psa z Baskervillu, respektíve bojovať s profesorom Moriartym, povieme si, kto inšpiroval pána spisovateľa pri písaní.
Charakter Sherlocka Holmesa bol poskladaný z dvoch reálne žijúcich osôb. Jednou z nich bol doktor Joseph Bell, chirurg a profesor - ten vynikal schopnosťou určiť pacientom diagnózu skôr, ako mu povedali o svojich ťažkostiach. Na Doylea urobil dojem aj iný profesor, a to sir Henry Littlejohn, ktorý učil súdne lekárstvo, čím sa stal časťou osobnosti nášho obľúbeného detektíva.
Pokiaľ ide o priezvisko, zdedil ho po americkom právnikovi dr. Oliverovi Wendellovi Holmesovi. Krstné meno dodal zase Alfred Sherlock, významný huslista vtedajšej doby. Pekná skladačka, že?
A teraz späť k filmovému umeniu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naostatok som skončila v rokoch šesťdesiatych, v dnešnom pokračovaní logicky dorazíme zvyšok dvadsiateho storočia.
Najprv malá exkurzia do hlavy typického scenáristu klasickej detektívky. Tento pán (alebo dáma) má v zásade dve možnosti - buď si vezme osvedčených hlavných hrdinov a prichystá im kompletne nové prípady, alebo sa na to vybodne a skopíruje pôvodný text od sira Arthura Conana Doyla.
A potom je tu niekto, kto sa nevie rozhodnúť a zmieša všetko dokopy ako psíček a mačička. Asi takto vznikal v rokoch 1979 - 1980 koprodukčný poľsko-americký seriál s názvom Sherlock Holmes & Doktor Watson. Obsahoval 24 polhodinových epizód, ktorých dej a názvy nápadne pripomínali iný seriál spred 25 rokov s Ronaldom Howardom.
Teraz sa pripravte na extra dávku poľštiny. Máme tu ukážku, na ktorú si možno spomenú niektorí pamätníci zo severu Slovenska, najmä ak kedysi "chytali" na anténu, prípadne vidličku, aj poľské televízne stanice.Hoci mnohí herci boli čistokrvní Poliaci, do hlavnej úlohy obsadili Angličana Geoffreya Whiteheada, ktorému sekundoval tiež krajan Donald Pickering (alias Watson).

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Exteriéry a interiéry by ste však opäť okolo Londýna hľadali márne, všetko sa nakrúcalo v Poľsku.
Mám tu ešte veľmi krátku poznámku k predstaviteľovi nášho detektíva - internet bol v jeho prípade dosť skúpy.
Podľa oficiálnych zdrojov je Geoffrey Whitehead slušne obsadzovaný britský herec. Narodil sa pred 74 rokmi, takže v čase nakrúcania bol akurát štyridsiatnikom.
Z jeho bibliografie sa na internete nedozviete takmer nič, zato zbierku úloh v rôznych britských televíznych filmoch a seriáloch má pomerne bohatú. Ide však zvyčajne o tituly v našich končinách málo známe, takže sa rýchlo poberieme k ďalšiemu Sherlockovi.

V tom istom čase, t.j. v rokoch 1979 - 1986, sa o stvárnenie tentoraz pôvodných prípadov pokúsil ďalší filmový štáb z východného bloku. Sovieti to vzali z iného konca a našťastie sa nepokúšali populárneho hrdinu "poľudštiť" nejakými harakiri-kúskami typu súdruh Holmes.
Nešlo cielene o seriál, ale o sériu deviatich televíznych filmov s titulom Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa a doktora Watsona , takže dej stihol mať úvod, jadro, vyvrcholenie i záver. Ústrednú dvojicu hrdinov tvorilli Vasilij Livanov (SH) a Vitalij Solomin (JW).
A viete čo? Mne sa viac páči ruská verzia názvu, dajme si ju: Приключения Шерлока Холмса и доктора Ватсона (Priključenija Šerloka Cholmsa i doktora Vatsona). Krásny jazyk, že?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obrázok blogu

Vtedy 44-ročný Moskovčan Vasilij Borisovič Livanov sa údajne dostal k úlohe vďaka vzhľadu. Režisérovi ho navrhol kameraman, keď si prezeral staré viktoriánske kresby Sidneyho Edwarda Pageta, ilustrátora prípadov Sherlocka Holmesa uverejňovaných v The Strand Magazine.
Asi je to dobrý spôsob kastingu, pretože jeho interpretácia geniálneho detektíva očarila nielen domáce publikum, ale i to britské. Že to nie je len marketingový výmysel, dokazuje fakt, že mu zaň rovno udelili Rád britského impéria, a to nedostane hocijaký cudzinec len tak (asi sa budem rúhať, ale je to niečo podobné, ako keby sme dali Pribinov kríž Eskimákovi, ktorý stvárnil Juraja Jánošíka).
Samozrejme, že Livanova neminuli ani klasické miestne tituly - zaslúžilý, a následne i národný umelec ZSSR. Relatívne nedávno podľa neho dokonca vymodelovali sochu Sherlocka Holmesa, ktorá ktorá robí spoločnosť holubom na akomsi námestí v Moskve (nájdete ju v závere článku) .Dajme sa do životopisu. Vasilij sa narodil pred 78 rokmi do vzdelanej rodiny Livanovcov, ktorá nemala ďaleko k divadelnému umeniu. Matka, otec, ba i jeho otec, stáli od nepamäti na doskách rôznych moskovských divadiel a domov si vodili na návštevu samé významné osobnosti ruskej kultúry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Malý Vasko už ako dieťa veľa čítal a kreslil, takže mu neostávalo nič iné, len sa vydať podobnou cestou ako jeho predkovia. Najprv síce zablúdil k výtvarnému umeniu, ale osud mu prehodil výhybku a poslal ho tam, kde patrí - k divadlu. Okrem toho si dokončil aj štúdium réžie, takže ak sa mu náhodou znepáčia živí herci, naanimuje a nadabuje si kreslených. To, že si píše sám aj scenáre, je len čerešnička na torte. Neviem, ako je na tom s tancom a spevom, ale myslím, že môžem smelo vyhlásiť, že je to naozaj multitalentovaný chlapík.
Mimochodom, pamätá si niekto starú sovietsku rozprávku o krokodílovi Geňovi? Ja igráju na garmóške predsa nemôžete nepoznať. Tri razy hádajte, milý Watson, ktože nám to vraví oným chrapčavým krokodlím hlasom?
Veru tak, netvárte sa prekvapene. Bol to náš Vasilij Borisovič.
Ten chraplák získal v podstate ako chorobu z povolania, keď za mladi čosi nakrúcal uprostred štyridsaťstupňových mrazov (a my tu hundreme, keď je smiešnych mínus päť).
Ešte niečo málo zo súkromného rodinného života. Jeho prvé bezdetné manželstvo skončilo po troch rokoch, až potom si pán herec našiel pravú životnú lásku. Minulý rok s ňou oslávil zlatú svadbu, ku ktorej mu gratulovali aj ich tri spoločné deti. Zopár vnúčat deduškovi iste sedelo na kolenách.

Mnoho filmových kritikov považuje práve toto spracovanie Sherlocka za najlepšie, a to najmä kvôli atmosfére, ktorá sa takmer na chlp približuje viktoriánskej dobe z prelomu storočí. Nuž, skúste (v ruskom znení s anglickými titulkami):

Poďme zase o pár rokov ďalej. Opäť tu mám seriál, avšak nebudeme sa zbytočne túlať kade-tade, ale zájdeme priamo na locus delicti (miesto činu, ako by povedal niekto, kto sa v tom vyzná), teda do Anglicka.
Koncom osemdesiatych rokov (presnejšie v rokoch 1984 - 1994) začali britskí producenti zo spoločnosti Granada Television vyrábať sériu kratších i celovečerných filmov s vizuálne perfektným Jeremym Brettom v hlavnej úlohe. V úlohe fúzatého doktora sa k nemu pridal sympaticky prešedivelý David Burke (ten naľavo), ktorého neskôr vymenili za podobne vyzerajúceho Edwarda Hardwicka (ten napravo).
O tom, že sa im z týchto ingrediencií podarilo namiešať veľmi chutný koktail, netreba ani pochybovať. Aj v našich televíziách patrí tento Sherlock spolu s Poirotom k tým pokladom, ktoré sa môžu opakovať ako často chcú, a predsa to divákov neomrzí.

Brett a jeho Watsonovia
Brett a jeho Watsonovia 

Najprv však musím poopraviť úvodnú vetu predošlého odseku (Sherlock by mi takú nepresnosť nikdy neodpustil). Locus delicti je v prípade tejto detektívnej série tak trochu viac na sever, a ešte aj viac na západ od Londýna. Natáčalo sa to totiž až kdesi pri Manchestri. Nuž, asi to bolo lacnejšie, ale to si i tak nikto z divákov nevšimne, a aj Holmesovým šedým mozgovým je to kompletne ukradnuté, kde vyriešia vraždu.
Séria pozostáva z 13 epizód Dobrodružstiev Sherlocka Holmesa, z 11 častí Návratu Sherlocka Holmesa, ďalej tu máme 9 kúskov Z archívu Sherlocka Holmesa, plus šestku Spomienok hádajte koho.
Do zoznamu patria ešte aj štyri celovečerné filmy, čo predstavuje takmer kompletnú sherlockovskú zbierku. Bohužiaľ, tých pár prípadov, ktoré z nej ešte ostali, už Jeremy Brett nikdy nedokončí.

Obrázok blogu

Jeremy Brett alias Peter Jeremy William Huggins sa narodil v roku 1933 ako štvrtý, a zároveň posledný syn. Vďaka dobrému rodinnému zázemiu (otec bol armádny plukovník) študoval na prestížnej škole, kde okrem bežného štúdia spieval v zbore a veľa športoval. Práve pri akejsi súťaži v potápaní prišiel k zdravotným problémom, ktoré sa mu nevyhýbali po celý život. Miloval kone a bol by sa stal džokejom, keby ho nakoniec nezlákalo divadelné umenie.
Možno si vravíte, že si vôbec nemusel meniť priezvisko, veď to pôvodné bolo celkom pekné a ľúbozvučné. Lenže to viete, otec je otec, a aj ten jeho mal svoje muchy. Jednoducho vyhlásil, že keď sa už jeho najmladší syn rozhodol venovať pochybnému remeslu, že mu brániť nebude - ale bez starého poctivého rodinného mena Hugginsovcov. Jeremy sa s tým nepáral a vybral si prvé, čo našiel napísané na obleku.
(Krátke ponaučenie pre rodičov: Ak nechcete, aby sa vaše dieťa celý život volalo Makyta Púchov, dávajte si pozor na to, čo mu zakážete.)
Jazdenie na koni nakoniec predsa len využil, a to keď ho v päťdesiatych rokoch obsadili do amerického filmu Vojna a mier, kde vďaka podobnosti s Audrey Hepburn hral jej brata. Údajne mal pri natáčaní ako jediný živého tátoša, ostatní skackali na atrapách ako deti v škôlke.
S tou istou herečkou sa stretol aj v inom, dokonca oscarovskom muzikále My fair lady, aj keď jeho spev vtedy nadaboval iný spevák. Mihol sa ešte niekoľkých historických filmoch, a údajne sa o ňom uvažovalo aj ako o Jamesovi Bondovi, no potom z toho zišlo.

Obrázok blogu


Jeremy Brett si počkal až do päťdesiatky, keď prišla jeho slávna jedenásťročná chvíľa.
Hovorí sa, že oslovil Doylovu dcéru - ako dedičku autorských práv - s návrhom, či by sa Sherlock nemohol pre potreby seriálu vzdať závislosti na kokaíne, aby tým nedával zlý príklad mládeži. No kto by nesúhlasil, že? (To, že sám Brett denne vyfajčil aj tri škatuľky cigariet, sú určite len škaredé pletky.)
Ešte ako mladé ucho sa oženil s kolegyňou herečkou, ktorej sa do roka narodil spoločný syn. Po štyroch rokoch manželstvo stroskotalo, no Jeremy to s hľadaním lásky nevzdal a oženil sa znova.
Druhý vzťah s o päť rokov staršou producentkou bol úspešnejší nielen čo do počtu detí (dve), ale aj do dĺžky (9 rokov). Krátko po začatí natáčania Sherlocka sa však Brett stal vdovcom. Zásah to bol riadny - nielen kvôli jeho celoživotným problémom so srdcom, ale kvôli maniodepresívnej psychóze, ktorá ho niekoľkokrát priviedla na psychiatriu. Pokúšal sa prestať fajčiť, dokonca sa verejne angažoval v rámci propagácie včasnej diagnostiky tejto duševnej choroby, a popritom nakrúcal Sherlocka Holmesa.
Diváci netušili, že jeho skvelý výkon pred kamerou nesie v sebe toľko utrpenia - až kým ho srdečná príhoda vo veku 61 rokov neposlala na druhý svet.
A Sherlocka Holmesa s ním...

No, aby sme nekončili takto neveselo, mám tu ešte málinko pikošiek, to vy iste radi.
Jeremy Brett bol ľavák, ale Sherlock písal pravou rukou. Zdá sa vám to málo? Dám ešte jednu.
Jeho najlepší kamoš bol kolega herec a volal sa Robert Stephens. Ten si zahral rovnakú postavu v celovečernom britskom filme Súkromný život Sherlocka Holmesa . Stephens zomrel sotva dva mesiace po Brettovi - tomu ja vravím kamarát na život a na smrť.
My tu ešte neumierame, takže ak máte chuť, môžete stráviť niekoľko desiatok minút s Jeremym Brettom pri Znamení (resp. podpise) štyroch v českom dabingu.

Viem, že každému z vás tu nejaký herec chýba. Urobím zadosť aspoň milovníkom zoznamov a predkladám nekompletný abecedný prehľad tých, čo aspoň raz mali tú česť byť Sherlockom Holmesom.

  • Joaquim de Almeida (The Xango from Baker Street, 2001, brazílsky film)

  • James D'Arcy (Sherlock: Case of Evil, 2002, rumunsko-americký film)

  • Tom Baker (The Hound of the Baskervilles, 1982, britská miniséria)

  • John Barrymore (Sherlock Holmes, 1922, americký film)

  • Jeremy Brett (1984 - 1994, britská TV séria)

  • Clive Brook (The Return of Sherlock Holmes, 1929; Sherlock Holmes, 1932; americké filmy)

  • Radek Brzobohatý (Arabela se vrací, 1993, československý seriál)

  • Peter Cook (The Hound of the Baskervilles, 1978, anglický film)

  • Benedict Cumberbatch (Sherlock, 2010, britský seriál BBC)

Clive Brook
Clive Brook 
Radek Brzobohatý
Radek Brzobohatý 
Benedict Cumberbatch
Benedict Cumberbatch 
  • Peter Cushing (The Hound of the Baskervilles, 1959, film; Sherlock Holmes, 1965-1968, britský seriál; The Masks of Death, 1984, britský film)

  • Robert Downey, Jr. (Sherlock Holmes, 2009; Sherlock Holmes: A Game of Shadows, 2011, americké filmy)

  • Rupert Everett (Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking, 2004, americko-britský film)

  • Matt Frewer (The Hound of the Baskervilles, 2000; The Sign of Four, 2001; The Royal Scandal, 2001; The Case of the Whitechapel Vampire, 02; kanadské filmy)

  • Martin Frič (Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, 1932, čs. film; Le roi bis, 1932, francúzsko-čs. film)

Downey Jr.
Downey Jr. 
Obrázok blogu
  • Ross K. Foad (No Place Like Holmes, 2010, britský seriál)

  • Nando Gazzolo (Sherlock Holmes, 1968, talianska miniséria)

  • William Gillette (Sherlock Holmes, 1916, americký film)

  • Stewart Granger (The Hound of the Baskervilles, 1972, americký film)

  • Guy Henry (Young Sherlock: The Mystery of the Manor House, 1982, britský seriál)

  • Charlton Heston (The Crucifer of Blood, 1991, americký film)

  • Anthony Higgins (Sherlock Holmes Returns, 1993, americký film)

  • Ronald Howard (Sherlock Holmes, 1954-1955, americký seriál)

  • Frank Langella (Sherlock Holmes, 1981, americký film)

  • Christopher Lee (Sherlock Holmes and the Deadly Necklace, 1962; Incident at Victoria Falls, 1991; Sherlock Holmes and the Leading Lady, 1992, koprodukčné filmy)

  • Vasily Livanov (The Adventures of Sherlock Holmes and Dr Watson, 1979 - 1986, sovietske filmy)

  • John Longden (The Man Who Disappeared, 1951, britský seriál)

  • Radovan Lukavský (Touha Sherlocka Holmese, 1971, čs. film)

  • Patrick MacNee (The Hound of London, 1993, kanadský film)

  • Raymond Massey (The Speckled Band, 1931, britský film)

  • Jonny Lee Miller (Elementary, 2014, americký seriál)

  • Roger Moore (Sherlock Holmes in New York, 1976, americký film)

  • John Neville (A Study in Terror, 1965, britský film)

  • Eille Norwood (1920 - 1923, nemé britské filmy)

Christopher Lee
Christopher Lee 
Radovan Lukavský
Radovan Lukavský 
Eille Norwood
Eille Norwood 
  • Reginald Owen (A Study in Scarlet, 1933, americký film)

  • Michael Pennington (The Return of Sherlock Holmes, 1987, americký film)

  • Igor Petrenko (Sherlok Kholms, 2013, ruský seriál)

  • Christopher Plummer (Silver Blaze, 1977; Murder by Decree, 1979; kanadsko-americké filmy)

  • Viktor Preiss (Splhající profesor, 1992, čs. film)

  • Jonathan Pryce (Sherlock Holmes and the Baker Street Irregulars, 2007, britský film)

  • Basil Rathbone (The Hound of the Baskervilles, 1939; Sherlock Holmes and the Voice of Terror, 1942; Sherlock Holmes and the Secret Weapon, 1943; Sherlock Holmes in Washington, 1943; The Scarlet Claw, 1944; americké filmy)

    Obrázok blogu

  • Robert Rendel (The Hound of the Baskervilles, 1932, britský film)

  • Ian Richardson (The Hound of the Baskervilles, 1983; The Sign of Four, 1983, britské filmy)

  • Nicholas Rowe (Young Sherlock Holmes, 1985, americký film)

  • Richard Roxburgh (The Hound of the Baskervilles, 2002, americký film)

  • Erich Schellow (Sherlock Holmes, 1967, NDR miniséria)

  • Brent Spiner (Star Trek: The Next Generation, 1988, americký seriál)

  • Robert Stephens (The Private Life of Sherlock Holmes, 1970, britský film)

  • Ben Syder (Sherlock Holmes, 2010, americký film)

  • Georges Tréville (1912, niekoľko nemých francúzskych filmov)

  • Alan Wheatley (Sherlock Holmes, 1951, britský seriál BBC)

  • Geoffrey Whitehead (Sherlock Holmes and Doctor Watson, 1980, britsko-poľský seriál)

  • Nicol Williamson (The Seven-Per-Cent Solution, 1976, britsko-americký film)

  • Douglas Wilmer (Sherlock Holmes, 1965, britský seriál)

  • Arthur Wontner (The Sleeping Cardinal, 1931; The Missing Rembrandt, 1932, americké filmy)

  • Edward Woodward (Hands of a Murderer, 1990, britský film)

Zdroje a fotografie :

Obrázok blogu


http://www.imdb.com
http://www.sherlock-holmes.org.uk/
http://www.csfd.cz
http://en.wikipedia.org
http://www.sherlocked.org
http://www.bbc.co.uk/news/blogs-china-blog-25550426
http://easthaddam.htnp.com/files/2012/05/SHERLOCK-HOLMES-answers-dot-com-2012.jpg
http://www.greatdetectives.net/detectives/about/archive/sherlock-holmes/
http://livingwinsomely.com/wp-content/uploads/2013/06/animate6.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Sherlock_Holmes_(1939_film_series)
http://2.bp.blogspot.com/-psm06oXw480/T0jBMJkZpfI/AAAAAAAAAks/TlZ7M9ewdKs/s1600/Livanov+Main.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/Livanov_Order.jpg
http://www.comedy.co.uk/guide/tv/the_royal_bodyguard/characters/
http://image.toutlecine.com/photos/s/h/e/sherlock-holmes-serie-tv-1984-07-g.jpg
http://25.media.tumblr.com/tumblr_lz36ngfe4l1r7dntdo1_1280.jpg
http://images5.fanpop.com/image/photos/31500000/The-loverly-Jeremy-jeremy-brett-31581660-393-500.jpg
http://en.memory-alpha.org/wiki/Sherlock_Holmes
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2146091/Sherlock-Holmes-portrayed-literary-character-TV-film.html
http://digichan.cz/tv/7092/
http://alenaprokopova.blogspot.sk/2011/05/znovu-videny-lelicek-ve-sluzbach.html
http://mosvitality.files.wordpress.com/2011/03/sherlok.jpg
http://theartisticpackrat.files.wordpress.com/2013/01/jeremy-brett-david-burke-and-edward-hardwicke.jpg
http://www.showiphonewallpapers.com/iphonewallpaperslist_7806.htm
http://www.aktuality.sk/fotogaleria/213900/radoslav-brzobohaty-smrt-umrtie-herec-foto/34/
http://i25.tinypic.com/2mey1ag.jpg
http://de.sherlockholmes.wikia.com

Adriana Markovičová

Adriana Markovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Iné moje texty môžete nájsť:* na tejto N-kovej stránke* na tejto Gorilej stránke* Sieťovkové recenzie Zoznam autorových rubrík:  RozchodológiaZápisky zblúdeného motovidlaVtedy a dnesČo mi napadloČo ma štveFotografieSpôsob ako prežiťMoje malé potešeniaNeverte ničomuZverejnené v tlačenom Sme

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu