Vtedy a dnes: Terminátor (1984 - 2009)

Autor: Adriana Markovičová | 19.6.2014 o 19:00 | Karma článku: 10,96 | Prečítané:  21830x

Skôr, ako začneme, mám otázku. Odpovedzte na ňu bez premýšľania, povedzme do piatich sekúnd: Čo vám napadne ako prvé, keď poviem Terminátor? Výborne, vydržte chvíľočku, kým si vás spočítam... desať, jedenásť, to celé delené pí na druhú... logaritmus... ešte malá lineárna interpolácia... máme výsledky! Dokonca mi trvalo kratšie ako onehdá Štatistickému úradu, keď sčítaval ľud.

Na treťom mieste sa umiestnila scéna, pri ktorej sa metalický Termi rozleje na kolomaž, aby z nej následne povstal a premenil sa na chladnokrvného zabijáka.
Striebro dostáva rozlúčkový pozdrav I´ll be back (vo voľnom preklade však ja sa ešte vrátim, holúbkovia).
No, a veniec víťazstva hodíme na krk legendárnej vete Hasta la vista, baby (a veru nie, naozaj sa to nepíše astala vista, ako sme si to mnohí roky mysleli). Kto by to bol v osemdesiatom štvrtom povedal, že Terminátor splní svoj sľub o návrate až tri razy?
No dobre, pravdepodobne všetci - zvyčajne sa totiž kopírka na doláre nedáva do šrotu, kým sa z nej sype. Keď sa však pozriete na ten môj malý prieskum z úvodu, uvidíte, že dve z troch miest obsadili práve spomienky na Terminátora číslo 2, ktorý bol podľa všeobecnej verejnej mienky najvydarenejším z celej série. Zopár fanatikov dokonca tvrdí, že nič lepšie z oblasti akčného sci-fi sa už odvtedy nenakrútilo.

Myšlienka na robota z tekutého kovu, ktorý by menil svoju podobu podľa potreby, vznikla v Cameronovej hlave už na začiatku, teda v osemdesiatych rokoch. Jeho fantáziu pribrzdila realita, teda nedokonalosť počítačovej animácie, takže si musel nejaký ten čas počkať. Trvalo to sedem rokov, kým technika trochu povyrástla z plienok, no stálo to za to. James sa vybúril tak, že si scény s rozlievaním na kolomaž zapamätala väčšina mojich respondentov. A čo poviete napríklad na ďalšie?

Dvojka nazvaná Deň zúčtovania však začína iným záberom. Sarah Connor, matka budúceho spasiteľa ľudstva, v ňom má desivú víziu, o ktorej sa odborníci vyjadrili ako o najpresnejšom zobrazení jadrového výbuchu, aký bol kedy natočený pre komerčný film. Priznám sa, aj mňa dlhé noci mátala práve scéna, v ktorej mizli deti z ihriska. Ak máte chuť, pozrite si ju v tomto odkaze  (hoci - použiť výraz chuť v súvislosti s touto ukážkou asi nie je najvhodnejší nápad).

Len tak, mimochodom, Terminator naozaj will be back. Nedávno mi tu na balkóne vrabce vyčvirikali, že už padla klapka piateho Termiho. Jupí! Ani sa nenazdáme a opäť budeme čučať na strieľačky a naháňačky ako za starých dobrých čias. A že treba byť na to dobre pripravený, dáme si malú nešikovnú rekapituláciu doterajších častí.

Päťku mal pôvodne robiť opäť režisér McG, ale spoločnosť, ktorá mu to prisľúbila, zbankrotovala. Práva získala v dražbe iná spoločnosť a tá údajne obsadila do filmu istého bývalého politika (nejakého Antona Švancemberga... alebo Aloisa Schvarcenbergera?... skrátka, niekoho takého). Réžiu zverili Alanovi Taylorovi, ktorý sa už celkom slušne osvedčil pri ostatnom Thorovi a šiestich častiach Hier o tróny.
A čo ideový zámer, či nebodaj myšlienka? Hovorí sa, že Terminátora zase pošlú do minulosti. Tentoraz pôjde o päťdesiate roky, to aby tam zabil rodičov Sarah Connorovej, čím by sa vlastne vyriešila aj existencia, resp. neexistencia jej vajíčok, z ktorých by vznikol John, a tak ďalej, a tak ďalej, veď to poznáte. Neviem si pomôcť, ale akosi automaticky sa mi núka scenár pre šestku, sedmičku, osmičku... a v osemdesiatom siedmom pokračovaní by mohli poslať robota kamsi do treťohôr, aby tam zlikvidoval všetkých opičiakov, nech je pokoj.
Alebo viete čo? Dohodneme sa, že si radšej počkáme na správnu odpoveď. Niekedy o rok by sme ju už podľa všetkého mali poznať. Alebo aj nie (predsa len, Arnie má už dosť rokov a kríže ho iste pobolievajú častejšie ako kedysi).

Môj vlastný ideový zámer pre tento článok je však zrejmý - budeme sa venovať iba hercom z prvých dvoch filmov, ktoré boli naozaj peckové. A kým prvého Termiho môžeme smelo nazvať nízkorozpočtovým dielkom, tá druhá už bola na tú dobu celkom premakané sci-fi s príslušnými extra vysokými nákladmi. Napríklad taký maskér by si tam sotva vystačil len so šminkami a umelými fúzami. Traduje sa historka, že Arniemu raz takto počas nakrúcania zaškvŕkalo v žalúdku, a tak sa vybral na obed  do reštiky. To, že má tak trochu divné oko, a že ani čeľusť nemožno nazvať kompletnou, si uvedomil až tam - nuž, iste všetkým naokolo dobre chutilo.
Nech už je tak alebo onak, Terminator 2: Judgment Day získal za technickú stránku tri Oscary (makeup, špeciálne efekty vizuálne, plus zvukové) a k tomu ako bonus ešte jeden za hudbu (tuhľa ukážka). A teraz šupky k jednotlivým postavám.

Terminátor T-800 je hádam jediná postava, ktorá hrá v prvom filme darebáka, a v pokračovaní zase hrdinu. Dobro teda zvíťazilo nad zlom a zjavne ho aj slušne zaplatili. Ktosi kdesi vypočítal, že Schwarzenegger povedal v dvojke okolo 700 slov, za čo dostal 15 melónov, takže to jeho "Hasta la vista, baby" koštovalo bajočko 85 tisíc dolárov (len kvôli porovnaniu - jeho úplne prvá výplata v živote bola okolo 30 libier týždenne).
V tom čase 37-ročný Arnold mal pôvodne zálusk na postavu Kylea Reesea, lenže vtedy mu režisér povedal toto: "Môj zlatý, tento film nie je o žiadnom hrdinovi, ale o Terminátorovi, jasné? Rozhodni sa, či to berieš, inak zavolám Melovi Gibsonovi.“
Tak to zobral. Zobral to dokonca tak vážne, že celý mesiac trávil na strelnici a nacvičoval manipuláciu so zbraňou tak, aby vyzerala úplne ako od robota. Skrátka, bez tejto osemstovky by film nebol tým, čím je, teda filmom.
Že trepem somariny? Nebude to tým, že som si akurát predstavila, ako sa nahý Terminátor dvíha zo zeme a preťahuje si všetky tie svaly? Vlastne, myslela som skrutky, pružinky a matice.

Čo povedať o človeku menom Arnold Alois Schwarzenegger?
Vravíte, že už o ňom všetko viete? Aj tak to skúsim. Napríklad to meno - kto z vás vedel, že počúva aj na oslovenie Lojzko? Ja teda nie. Navyše získal i mnoho iných prezývok (rakúsky dub, Conan republikán, Arnold Strong).
Narodil sa pred necelými 67 rokmi toť neďaleko v Rakúsku do strašne chudobnej rodiny policajta. Údajne boli všetci takí biedni, že nemali ani elektrinu, ani vodovod, ba ani koberec (nesmejte sa, toto sa fakt dozviete len na nete). Spolu so starším bratom museli domov nosiť kýble vody a práve tu vidím nesmelé začiatky jeho kulturistickej kariéry, ktoré v dvadsiatke vyvrcholili prvým titulom Mr. Universe. Mimochodom, bol vôbec najmladším víťazom tejto súťaže.
Krátko na to uvážil, že mu bude v Amerike lepšie, a tak zdúchol za kopečky - respektíve za oceán. Kým odložil kulturistiku do osobného archívu, získal na Mr. Universe päť titulov, k tomu ho ešte sedemkrát dekorovali na Mr. Olympia. Tí, čo sa v tom vyznajú, vedia, že to nie je olympiáda v skákaní cez švihadlo, ale pekelne náročná súťaž.
Ako múdry muž však vedel, že len so svalmi a opaľovacím krémom si v živote nevystačí, preto sa pustil do štúdia ekonómie a obchodu, aby získal univerzitný diplom. Zároveň poškuľoval po herectve, ktorým si privyrábal nejaké drobné, išlo však zatiaľ o dielka, ktoré ani nestoja za reč (no dobre, tak aspoň jedno - epizódka v seriáli  V uliciach San Francisca).
V tridsiatich piatich rokoch, keď priemerný muž načína prvú krízu stredného veku, prišli Barbar Conan, Terminátor a Ničiteľ Conan, tri hviezdy akčného filmového neba. Potom to už išlo ako v zime na saniach (Komando, Predátor, Total Recall, druhý Terminátor), len s nejakými tými občasnými potknutiami (Červená Sonja, Batman a Robin). Megahviezdny Arnold si mohol dovoliť aj malé úlety do komediálneho žánru (Dvojičky, Policajt zo škôlky, Posledný akčný hrdina, Junior, či Roľničky, kam sa len pozrieš). Osobitne by som vyzdvihla môj obľúbený film od Camerona Pravdivé lži s najdokonalejším manželským striptízom v histórii filmu vôbec.

Čo sa týka jeho rodinného života, vzal si skutočnú dámu z tej najlepšej americkej rodiny - Mariu Shriver. Zavraždení bratia Kennedyovci boli jej ujovia, takže na rozdiel od republikánskeho manžela inklinovala skôr ku demokratom, nuž ale láske nerozkážeš.
Ako správna americká žena nelenila a hneď po svadbe začala rodiť americké deti, čo sa jej podarilo štyri razy (2 dcéry +2 synovia). Za odmenu sa jej ušla malá rolička vo filme Posledný akčný hrdina, kde hrala, ako inak, manželovu manželku.
Herec na niekoľko rokov zabŕdol aj do podnikania. Istý čas bol spolu s manželmi Willisovcami a jeho kamošom Stallonem spájaný s reštauračnou sieťou Planet Hollywood.
Schwarzenegger si potom v roku 2003 odskočil na osem rôčkov do Sacramenta, kde pracoval pre blaho kalifornského ľudu sťaby guvernér (na západnom pobreží USA sa vôbec hercom v politike darí, jeho predchodcom bol Ronald Reagan, ten to ale dotiahol vyššie). Arnoldova krásna žena Maria vtedy musela načas opustiť svoje novinárske remeslo a nasledovať muža do miesta výkonu jeho práce. Stále sa však usmievala, nech sa dialo čokoľvek (a že sa dialo, na to berte jed).
Potom prišiel rok 2011, ktorý priniesol nášmu už exguvernérovi smolu. Nielenže sa musel porúčať z úradu, ale odkiaľsi sa začali trúsiť reči o jeho dlhodobom mimomanželskom zakopnutí typu "dieťa s gazdinou". Vtedy to už Maria nevydržala a prestala sa usmievať do kamier. Začali žiť oddelene, hovorilo sa o rozvode. Schwarzenegger sa spolu s ďalšími akčnými hereckými dôchodcami mohol naplno venovať napríklad aj nakrúcaniu troch častí filmu Expendables.
Ak sa vám moje informácie mália, môžete si kliknúť na niekoľko jeho fanúšikovských stránok. Mne sa celkom pozdávala napríklad táto, no tie jediné overené informácie však pravdepodobne nájdete na oficiálnom webe tuto.

Dámy sa hádam dostatočne pokochali, a teraz čosi pre nositeľov chromozómomu XY.

Sarah Connor je devätnásťročná servírka, ktorej najväčšou záľubou je lisovanie a strieľanie Terminátorov, prípadne plodenie budúceho Spasiteľa. V tom má prsty najmä samotný Spasiteľ (pre nechápavých jej syn John Connor). Pošle jej totiž z budúcnosti osobného strážcu Kylea Reesea, ktorý sa osvedčí tak dobre, že jej okrem ochrany poskytne aj príslušné množstvo spermií.
Sarah je skrátka taká novodobá Panenka Mária, akurát to počatie je akomak poškvrnené.
Po desiatich rokoch ju nájdeme na psychiatrii, veď kto by jej veril nejaké báchorky o konci sveta, že? Nemrhá však zbytočne časom, posilňuje tam ako najatá, aby ochránila medzitým narodeného Johna. Spasiteľa, chápete.
V trojke je zo Sarah iba náhrobný kameň, a ten veru už veľa akčných scén nenarobí  (len ak by náhodou pri víchrici padol na zem).

Linda Carroll Hamilton mala v prvom filme v skutočnosti už 28 rokov, ale na to by dnes aj tak nikto neprišiel, lebo takýto účes ako ona nosili vtedy všetky baby (vrátane mňa), či mali dvanásť alebo päťdesiat. Ako som už bola spomínala, v pokračovaní to už nebola žiadna krehotinka, ale úplne iná žena, za čo môže najmä trojmesačný intenzívny tréning vo fitku a nemastno-neslaná diéta.  Keď jej nový režisér trojky ponúkol len zopár nepodstatných scén vrátane tej smrteľnej, vybodla sa na cvičenie a povedala "Hasta la vista, Sarah" a pobrala sa svojou cestou.

Linda prišla na svet pred 57 rokmi do lekárskej rodiny a nebola v tom sama. Podobný úkon vykonalo aj jej identické dvojča Leslie, ktoré jej neskôr robilo dublérku práve v druhom Terminátorovi.
K súrodeneckej zostave patrí ešte staršia sestra a mladší brat. Rodinné šťastie súrodencov prerušila autonehoda, pri ktorej zomrel  tatko Hamilton. Linda mala vtedy päť rokov, mama sa neskôr znova vydala.
Malá Hamiltonka bola typický knihomoľ, čítala od rána do večera, a tak celkom logicky skončila pri divadle. Je síce fakt, že jej istý premúdrelý profesor vyhodil na oči, že práve ona sa s tým asi ťažko niekde uplatní, no Linda sa nevzdala a presťahovala sa bližšie k filmovým štúdiám do Hollywoodu.
Nasledovalo úspešné obdobie. Vydala sa za herca Brucea Abbotta,  obsadili ju nielen do Terminátora, ale aj do kingovčiny Kukuričné deti, následne prišiel seriál Kráska a zviera, za ktorú ju nominovali na Emmy i Zlatý Glóbus. Časopis People ju v 34 rokoch zaradil do päťdesiatky najkrajších ľudí sveta a navyše otehotnela.

Život je už raz taký, nenechá vás na pokoji a dupľom v šoubiznise. Nečakane prišiel rozvod s Abbottom, údajne jej dal kopačky. Herečka sa neskôr priznala, že na vine bola jej choroba – trpela v tom čase neliečenou bipolárnou poruchou.  Narodil sa jej syn Dalton, ktorý si už ako batoľa zahral malú rolu - čo rolu, takú roličôčku v Terminátorovi 2. Neviem koľko dostal za postavu malého Johna Connora, no z jeho mamy sa vďaka postave Sarah stala celebrita prvého formátu. Navyše, začala chodiť s režisérom Jamesom Cameronom nielen na pracovné obedy, ale aj priamo do postele, kde s ním počala dcéru. Neskôr sa stala jeho štvrtou ženou, aby som bola presná - jeho štvrtou z piatich doterajších žien.
Ich neskorší rozvod vstúpil do dejín amerického súdnictva ako druhý najdrahší hneď po tom Spielbergovom – herečka dostala od režiséra bolestné krásnych 50 miliónov dolárov (nechcem vedieť, čo by na to povedali deti v Afrike). Až potom si uvedomila, že niečo asi nie je v poriadku a začala sa, najmä kvôli deťom, liečiť.
Filmová hviezda Lindy Hamilton odvtedy trošku pohasla, no napriek tomu možno povedať, že spolu so Sigourney Weaver vniesla do sveta kinematografie nový fenomén – silné akčné ženy, ktoré sa nikoho a ničoho nezľaknú.

Kyle Reese sa objavuje na scéne veľmi netradične – padne na dlážku odkiaľsi z budúcnosti a navyše si tam zabudne šaty. Keď sa nahý pozviecha zo zeme, musí si pozháňať nielen trenky, ale aj Sarah Connorovú, ktorú prišiel ochrániť pred kyborgom tiež z budúcnosti.

Vraví sa, že Michael Connell Biehn je jeden z najobľúbenejších hercov Jamesa Camerona. Možno preto ho v takmer každom z filmov, v ktorých hral, nechal uhryznúť (v Terminátorovi zveril túto činnosť samotnej Sarah). To už sme ale preskočili 28 prvých rokov jeho života, takže sa radšej vrátim na začiatok.
Michael sa narodil právnikovi a zdravotnej sestre ako prostredné z troch detí. V mladosti začal študovať dramatické umenie, ale školu nedokončil, takže predpokladám, že to bol niekto z rodiny, kto ho vyslal na úrad práce zohnať si niečo pod zub.
Kde sa už taký nedoštudovanec uchytí, ak nie v obchode, bare či na stavbe, že? Všetko toto okúsil, no nedalo mu to a opätovne začal dochádzať na kurzy herectva. Skúšal to v reklame, kde nikomu neprekážal jeho južanský prízvuk, no prvá skutočná, ba priam herecká etuda, prišla v slávnej Pomáde – hral v nej asi päť sekúnd basketbalistu, ktorý narazí do Travoltu.
Až o šesť rokov neskôr našiel Cameron v Biehnovi nejaké tie stopy podrážok od múzy a obsadil ho do TerminátoraVotrelca 2Priepaste. Niekedy v tom čase si Michael stihol užiť prvé manželstvo s istou herečkou, narodenie prvého páru synov a prvý rozvod.

V deväťdesiatych rokoch prišlo obdobie plné béčkových filmov. James Cameron síce plánoval obsadiť Michaela aj do pokračovania Terminátora,  dokonca do úlohy T-1000, no potom uznal, že výmena Biehna a Schwarzeneggera by divákov len zbytočne zmiatla, a tak z toho zišlo. Objavil sa preto len v sne Sarah Connorovej, a aj túto scénu nakoniec z kinoverzie vystrihli. 
Podobne to dopadlo aj s Votrelcom 3. Hneď na začiatku jeho postavu dosť škaredo roztrhali na franforce, no zároveň musím dodať, že si za to mohol sám - údajne si neželal, aby pri nakrúcaní použili figurínu s jeho podobou, tak ho museli znetvoriť. V jednom zábere sa objavila iba jeho fotka, za čo údajne dostal viac prachov, ako by mu dali za celé filmovanie. Celkom tomu neverím, ale ktovie, život prináša aj čudnejšie paradoxy.
V každom prípade už žiadny iný režisér nevidel v Michaelovi taký potenciál ako Cameron, takže nič prevratné (okrem druhého manželstva s druhým párom synov a druhého rozvodu) už milý Biehn nedokázal. Napriek tomu niekoľko filmov z jeho filmografie poznáme aj u nás – horolezecký K2, westernový Tombstone, erotický Jade, katastrofický Asteroid, či akčnú Skalu.
V poslednej dobe sa 57-ročný umelec snaží čo to zrežírovať aj sám. Do filmu Obeť obsadil svoju tretiu životnú družku, s ktorou zatiaľ žiadne deti nemá, ba vyzerá to tak, že ani rozvádzať sa nechystá. Zatiaľ.

Tu sa už plynulo dostávame k synovi Sarah Connorovej a Kylea Reesea.
Prepána, tak mi napadlo – sú tu aj takí, čo Terminátora ešte nevideli? Lebo som práve prezradila pointu prvého filmu!
No nič, musíte sa s tým zmieriť.
Mladý desaťročný zurvalec John Connor nemá bohvieaké detstvo. Okrem toho, že vyzerá skôr na 13, musí prežuť, že jeho mať je zavretá v blázinci a ešte aj toho otca si bude musieť v budúcnosti vybrať celkom sám. Ešteže sú poruke takí fajn kamoši ako Té osemstovka, ktorí ho občas prevezú na bohovskej motorke.

Dosť použito vyzerajúci Edward Walter Furlong dostal od života riadnu dávku smoly už pri narodení.  Údajne sa v ňom po praslici miešajú mexicko-ruské gény, ale to ešte nie je tá smola. Otec bol totiž neznámy „vojak“ a matka s otčimom na neho zvysoka sr... uhm... kašľali, takže trávil detstvo u veľmi vzdialených príbuzných alebo rovno na ulici. Tam, presnejšie na akejsi diskotéke, kde ako trinásťročný pubiš vlastne nemal čo hľadať, ho našla šéfka terminátorovského kastingu. A tak sa z nevysokého chalana s drzým „ksichtom“ stala hviezda prvej veľkosti, ktorá zrazu držala v rukách cenu MTV Movie Award.
Inak to bol bežný adolescent. Počas nakrúcania zmutoval (nie celý, len jeho hlas), takže po skončení nakrúcania museli zopár scén nanovo nadabovať. Navyše sa im trochu natiahol do výšky, takže prerástol aj svojho dubléra a občas pod ním museli vykopať jamu. To sú ale také tie pochybné reči, ktoré sa trúsia okolo každého filmu.

Ani sa nečudujem, že mu v tom čase začalo byť do spevu. Jeho pesničku Hold On Tight púšťali síce iba v Japonsku, ale zato tak úspešne, že roztrhala tie ich samajamadomyfučhitparády na franforce. Môžete si ju vypočuť na Youtube, ak chcete, ale podľa mňa tým len zbytočne stratíte pár minút svojho života. Ak však inak nedáte, kliknite si radšej na oveľa slávnejší song od Aerosmith Living on the Edge, kde možno mladého Furlonga vidieť vo videoklipe ako komparz.
Edward sa pokúšal chodiť aj do školy, ale to viete - škola je takému faganovi na figu, keď mu vo vačku šuštia zmluvy na postavy ďalších rozorvaných či tvrdých mládencov (Predtým a potom, Pecker, Kult hákového kríža, Väznica, niekoľko častí seriálu CSI: Kriminálka New York).
Nezriadený spôsob života bez hraníc a prudký vzostup slávy nemohli skončiť inak, ako tým, že Edward Furlong začal robiť capiny, a kde-tu skončil za mrežami kvôli chlastu, drogám a bitkám. Lenže viete ako to je - dievčičkám sa zlí chlapci zvyčajne páčia, takže popri páchaní divočín ulovil niekoľko známych herečiek, modeliek či bohatých dedičiek (za všetky posteľné adeptky spomeniem napríklad Paris Hilton).
Jedna z nich ho v roku 2006 predsa len dostala na matriku (alebo pred oltár, ktohovie). Motivovala ho bábätkom, ktoré nosila pod srdcom, avšak ani syn ich po troch rokoch nedonútil ostať spolu. Manželia zatiaľ rozvedení nie sú, ale papier o súdnom zákaze priblíženia sa majú na stole obaja.
Celkom ma preto prekvapila informácia, že taký drsný muž ako Edward Furlong neznáša dobre prepečené šťavnaté stejky. Je vegetarián a radšej chrúme mrkvu.
V lete bude oslavovať 37 rokov, možno si to dovtedy rozmyslí.

Poslednou povšimnutiahodnou postavou celej série je Terminátor typu T-1000, ktorého budeme familiárne volať Tisícka. Je to ten sympatický chlapík, čo prechádza mrežami ako plastelína, a keď mu prejde guľka hlavou, ešte sa aj poteší, že si vyvetral svoj fiktívny mozog. Dokáže sa premeniť na kohokoľvek, trebárs aj na samotnú Sarah (vo filme ho/ju zastúpi práve Lindina dvojička Leslie). Zlikvidovať sa dá len veľmi ťažko, lebo ak ho necháte vybuchnúť, vylezie vám z ohňa taký svieži, akoby sa práve osprchoval. Jediný účinný spôsob, ako ho dostať do úzkych, je uvariť ho v oceľovom kúpeli pri 1800 stupňoch.

33-ročný Robert Hammond Patrick Jr. dostal úlohu najmä vďaka tvrdému a prenikavému pohľadu. Na rozdiel od predchádzajúceho mladíka, ktorý prišiel k hraniu ani nevedel ako, si Robert musel svoju slávu vydrieť takpovediac od piky.
Keď najstarší z piatich súrodencov začal chodiť do školy, cítil voči dramatickému umeniu taký odpor, že si odmietol obliecť zelené pančuchy do školského predstavenia. Naopak, radšej behal po ihrisku za loptou. Raz sa náhodou vyskytol na lodi, ktorá stroskotala, a tri hodiny sa máčal vo vode, aby vylovil nejakých tých pasažierov. Sám sa skoro utopil, no dopadlo to dobre a pánbožko sa mu za to neskôr odvďačil.
Ktovie, možno práve vtedy si Robert povedal, že herectvo nie je až taký zlý nápad a zdúchol do L.A., kde bral, čo prišlo. Občas sa upichol do nejakého nízkorozpočtového filmu, ale to nestačilo, tak si privyrábal v bare prespávajúc v aute. Trvalo to nejakých desať rokov, kým sa dostal k Smrtonosnej pasci 2 a zakrátko aj k druhému Terminátorovi.
To už žil so svojou priateľkou Barbarou v lacnom bytíku a asi sa im to zapáčilo, lebo zakrátko nato sa vzali a žijú spolu dodnes, kým nepomreli. Teda určite nepomreli, majú syna aj dcéru - takéto šťastné manželstvo sa v Hollywoode naozaj nevidí často.
Deväťdesiate roky boli pre Roberta Patricka plné práce. Mám tu v zozname niekoľko známych filmov, ale aj prepadákov, ako Posledný akčný hrdina, Striptíz, Wayneov svet, Fakulta, Od súmraku do úsvitu 2, Spy Kids, Charlieho anjeli 2 (na dvojky je on vôbec nejako zaťažený). Hral v niekoľkých častiach Sopránovcov, v Krajných medziach, Nezvestných, dokonca odvážne prebral po Duchovnom flek v Aktoch X (v nich si dokonca zahrala aj jeho manželka).
Z tých novších vecí tu mám napríklad Mužov, čo čumia na kozy, ale dá sa povedať, že Patrick je stále celkom slušne vyťažený herec. Možno je to tým, že má povesť spoľahlivého chlapíka, ktorý pred kamerou vždy pracuje na sto percent. Často hráva vojakov – má na konte štyroch seržantov, deviatich plukovníkov a jedného generála. Zatiaľ má len 55 rokov, tak je šanca, že to možno raz dotiahne aj úplne najvyššie (je vôbec ešte vyššia šarža ako generál?).

Tak, a je to. Možno budeme príjemne prekvapení piatym Terminátorom, a možno aj nie. Pôvodní fanúšikovia už dávno dospeli a tí noví sú zvyknutí na onakvejšie lahôdky ako je tečúci robot. Ibaže by ho do svojho deja potreboval niekto od Avengerov.
Zatiaľ si v rámci nostalgie užite trebárs dokument o natáčaní filmu Terminátor 2: Deň zúčtovania.

Poznámka na záver:
Ničím z toho, čo sa tu píše, si nemôžete byť istí. Isté je len to, že všetky prípadné preklepy a nedokonalosti má na svedomí nový blogovací systém, ktorý ešte nie je celkom "na porádku". Juj, ako dobre, že sa mám na čo vyhovoriť!


Prehľad všetkých doteraz vydaných článkov série Vtedy a dnes

Zdroje informácie a fotografie (ak nie sú uvedené priamo vo fotogalérii):

 • http://www.csfd.cz/film/1249-terminator
 • http://en.wikipedia.org/wiki/The_Terminator
 • http://www.imdb.com/title/tt0088247
 • http://www.zimbio.com
 • http://www.nndb.com
 • http://www.schwarzenegger.com
 • http://www.schwarzenegger.dmp.sk
 • http://www.michaelbiehn.co.uk/
 • http://www.geek-pride.co.uk/wp-content/uploads/2014/03/1295431320-Terminator2_liquid_metal.jpg
 • http://www.larsramstad.com/bilder/Full/splitheadT1000_2_big_busts7.jpg
 • http://cbskluv2.files.wordpress.com/2012/08/terminator-2-2.jpg
 • http://www.dvdactive.com/images/reviews/screenshot/2011/7/terminator2bacapcropped3_original.jpg
 • http://www.dvdactive.com/images/reviews/screenshot/2011/7/terminator2bacapcropped2_original.jpg
 • http://images.static-bluray.com/reviews/6602_3.jpg
 • http://images.mstarz.com/data/images/full/15378/arnold-schwarzenegger.jpg
 •  http://www.writeups.org/img/fiche/685d.jpg
 • http://media3.onsugar.com/files/2013/06/10/861/n/1922398/f86b239fc5fcecc7_112395002_10.xxxlarge/i/Linda-Hamilton.jpg
 • http://www.beyondhollywood.com/uploads/2012/08/Linda-Hamilton-in-Terminator-2-Judgment-Day-1991-Movie-Image.jpg
 • http://blogs.coventrytelegraph.net/passtheremote/6531682-1.jpg
 • http://refresher.sk/16949-30-Vzacnych-fotiek-ktore-zmenia-tvoj-pohlad-na-historiu-2
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?