Román o mužoch, ktorý by mali čítať aj ženy

Autor: Adriana Markovičová | 12.6.2014 o 21:57 | (upravené 5.12.2014 o 16:57) Karma článku: 10,84 | Prečítané:  9874x

Zvyčajne mám obavy, keď mám čítať druhý román od niekoho, kto oslnil svet svojím debutom. Ľahko sa totiž môže stať, že autor zopakuje úspešné postupy, ktoré na čitateľa slušne fungujú, no inak ho ničím neprekvapia. Neviem, či je to zhoda okolností, ale v krátkom čase po sebe vyšli druhotiny dvoch takých autorov. Jedným je bombasticky propagovaná "starčekovská" Analfabetka od Jonasa Jonassona, a tým druhým nenápadné Ľudské telo od Paola Giordana. Ak vám to meno nič nehovorí, je to ten pán, ktorý pred šiestimi rokmi vypustil do sveta nehepyendovú Osamelosť prvočísel. Ani neviem prečo, ale skôr sa mi chcelo otvoriť tú druhú. Je o vojne v Afganistane.

Paolo GiordanoPaolo Giordano ( )

Možno som si ju vybrala preto, že sa ma to vzdialene dotklo. Vlastne nedotklo, len sa to tak šuchlo okolo mňa ako vánok.
Spomínate si ešte na tých dvoch zabitých slovenských vojakov z konca minulého roka? Možno ste už aj zabudli, veď medzitým prišli iné tragédie. Mala som vtedy dohodnutú kávu s kamoškou, no nemohla prísť. Jeden z tých dvoch bol jej blízky príbuzný. Mladý chalan, čo mal všetko pred sebou. Vraj to bol strašný dobrák.
Je to celé akési čudné, že? Posielame slovenských vojakov do Afganistanu a potom sa čudujeme, že niektorí sa nám vrátia v cínovom objatí. Je to niečo, s čím dnes v civilizovanej Európe akosi nepočítame. Zomrieť vybuchnutý kdesi ďaleko? Roky vnímame armádu ako zbierku vypasených veliteľov, ktorí nútia mládencov pochodovať po dvore a umývať toalety zubnou kefkou, a teraz toto? Chápete? Volá sa to predsa misia, nie vojna!  Veď oni tam ani nešli bojovať, sú tam len... prečo vlastne?

Román Ľudské telo je presne o tom. O chlapoch, ktorí si obliekajú uniformu z rôznych dôvodov. Máme tu Egitta, mlčanlivého ortopéda, ktorý je závislý na sedatívach. Dobrovoľne žiada o predĺženie služby, len aby nemusel riešiť vzťahy-nevzťahy s matkou a sestrou. Nevie vlastne nič iné, len ošetrovať rozbité hlavy, polámané kosti a kde-tu podať tabletku na hnačku.
Potom je tu čatár René, veliteľ družstva, ktorý by dal za svojich chlapcov aj dušu, keby ho nezmohla únava. Iste tušíte, že to nespomínam len tak. Tá malá chvíľka na o trochu pohodlnejšom lôžku ovplyvní celý jeho zvyšný život. 
Cedrna je zase odporný podrazák, ktorý sekíruje nováčikov, a ktorému by ste najradšej dali dve-tri po papuli. Lenže kto urobí špinavú prácu, ak nie on?
Je tu aj dvadsaťročný panic a mamičkin maznáčik Ietri. Čo myslíte, prečo si miesto pohodlia domáceho hotela vybral smradľavý stan a hajzel, na ktorý sa ani nemusíte dostať včas?
Nájdeme tu tiež zopár ženských postáv. Vojačku Zampieriovú, ktorou muži pohŕdajú. Ženy predsa nemajú čo hľadať vo vojne, to dá rozum. A Irene, tajomná osoba z velenia, ktorá sa zjavuje a mizne. Nikto nevie prečo, ale následky sú občas katastrofálne.
Mitrano, Camporeso, Torsu, ďalší bezmenní vojaci. Každý si nesie so sebou na misiu vlastný príbeh, ktorý je podobný ako mnoho ďalších a predsa iný.

Paolo Giordano je v opisovaní životných osudov výborný, máte chuť povedať, áno, takto to naozaj v živote je. A aj preto je to román, ktorá dokážu čítať obe pohlavia. A vlastne dokážu nie je ten správny výraz. Zhltnú ho na jeden šup. Keby som bola vami, utekala by som do najbližšieho kníhkupectva. My, čo sme tam už boli, máme tento čitateľský zážitok za sebou.

PS: Nadpis článku nepochádza odo mňa. Ukradla som ho z obálky knihy, ktorá si ho zase požičala z nemeckého magazínu Stern.

Paolo Giordano: Ľudské telo, Slovart, 2014
Paolo Giordano: Tělo, Odeon, 2013 (české vydanie)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?