"Umieranie nie je až také smrteľne dôležité, aby nemohlo hodinku počkať."

Autor: Adriana Markovičová | 13.6.2015 o 16:45 | Karma článku: 5,92 | Prečítané:  2437x

Muža menom Ove ste už asi stretli. Len si spomeňte. Mrzutý pán, čo všetko ofrfle. Na schôdzi bytového spoločenstva je to práve on, kto hlasuje proti. Je autorom všetkých tých ceduliek na dverách, ktoré niečo zakazujú či prikazujú.

Jeho najväčším nepriateľom sú zmeny, noví susedia a tiež páni v bielych košeliach na úradoch, kam adresuje svoje sťažnosti a odvolania. Je mu fuk, že ho nikto nemá rád a tak sa občas veľmi čudujete, ako to s ním manželka môže vydržať. 
Tak čo, už ste si spomenuli?

Kto by to bol povedal, že práve takýto tvor urobí z bývalého kamionistu úspešného spisovateľa. Švéd Carl Fredrik Backman má 34 rokov a Muža menom Ove vydal po tom, čo skvelo vyštartoval v novinách a na vlastnom blogu. Iste už dávno zabudol na prerušené štúdium náboženských vied, i na mozole od volantu. Doteraz vydal štyri knihy a predpokladám, že s písaním ešte nekončí. Bola by ho škoda.
Backmanov štýl je totiž zvláštne dynamický. Niežeby sa v ňom striedalo napätie s naháňačkami, to ani náhodou. Jednoducho to čítate, ani neviete ako. Po každej kapitole sa tešíte na novú, lebo koťuha spisovateľ do nej zakaždým zakomponuje niečo, čo vás prekvapí. Až tak, že na konci s hrôzou zistíte, že sa vám ten protivný Ove vlastne celkom páči.

article_photo

Príbeh šesťdesiatnika Oveho sa začína prípravou na samovraždu. Je to už pol roka, čo pochoval ženu svojho života, a tak si želá len jediné - pokojne zomrieť. Bol by to vybavil aj hneď, keby...

"Dopekla, ale to sa predsa nerobí. Veď musí chodiť do práce. Ako by to vyzeralo, keby ľudia z ničoho nič prestali chodiť do roboty, pretože si vzali život?"

Presne taký je Ove. Drie ako mulica, vyzná sa v stavebných prácach i v autách, opraví čokoľvek, čo je pokazené. Keď mu šéfovia dajú výpoveď, urobia to v pondelok, aby mu nepokazili víkend. A tak sa rozhodne vziať si život. Hneď v utorok. Najprv však musí odhlásiť noviny, čo mu chodili odjakživa, a tiež napísať presné pokyny, ako naložiť s jeho majetkom a pohrebom. Rozlúčka s nebožtíkom nie je predsa žiadny holubník, veď si ho už vopred zaplatil. Do obálok tiež vloží všetky potrebné dokumenty, vrátane servisnej knižky k autu. 
Potom si môže vyvŕtať dieru do stropu. Kvôli háku predsa. Na zem rozloží igelit, nech sa podlaha nepoškodí, keď bude odkopávať stoličku. Niežeby bola nová, ale pred dvoma rokmi sa pri jej brúsení naozaj nadrel. A potom, po jeho smrti sa do domu iste nahrnie hromada nadržaných realitných agentov a tým ani nenapadne, aby sa vyzuli. Tak to teda nie! Iba cez jeho mŕtvolu.
Lenže - to by mu mu nesmeli noví susedia nabúrať schránku. Ako to, že si neprečítali zákaz jazdenia autom po obytnej štvrti? Keby aspoň mali poriadneho Saaba! No prosím, už sa zotmelo, z vŕtania nebude nič. Hádam len nebude tým nenažrancom z elektrární napchávavať gágory peniazmi. Žiadne svietenie, ešte to tak. Smrť sa odkladá na zajtra.
Lenže zajtra zaklope na dvere iná suseda a potrebuje opraviť radiátor. Pche, jej manžel (a Oveho bývalý jediný kamarát) Rune má jediné šťastie, že má toho Alzheimera, inak by sa na to vykašľal. Vešanie musí počkať na štvrtok. 
Ach, tie dnešné laná. Už veru nie sú také kvalitné ako kedysi. Pretrhnú sa zakaždým, keď začnete visieť. Musí teda s kúsiť klasiku. Zatvorené auto v garáži a výfuk. Už-už by to vyšlo, keby si nespomenul, že je s ním v milovanom aute aj túlavý kocúr. To by mu jeho milovaná manželka dala, keby to videla. Zbožňovala mačky.
Čo takto vlak? Lenže sotva sa Ove chce hodiť na koľajnice, už musí zachrániť zúfalca, čo na ne padol omylom. Ľudia si na seba vôbec nedávajú pozor.
Že je to zábavné? Akoby Ove zomrieť ani nechcel. Nuž, keď si prečítate celú knihu, azda pochopíte, že nič nie je ani čierne, ani biele. Naše životné cesty často nechtiac vedú blatom, a tak vám neostáva nič iné, len sa hnevať na dážď a hlinu. Presne to robí Ove. Keď však ide do tuhého, je z neho hrdina proti svojej vôli. 

Milí milovníci dobrých kníh,
ak máte pocit, že tento svet je plný šibnutých ľudí, pustite sa do čítania Backmanovej prvotiny. Garantujem vám, že sa do jedného takého blázna zamilujete. 
A ja sa už neviem dočkať, kým sa u nás objavia aj ďalšie čarovné knihy Švéda Fredrika Backmana. V našich končinách už vyšli:
Muž menom Ove, Ikar 2015 (debut vydaný v slovenčine)
Muž jménem Ove, Host 2014 (debut vydaný v češtine)
Babička pozdravuje a omlouvá se, Host 2015 (jeho tretia kniha vydaná v češtine)

Okrem toho sú na svete aj ďalšie dve Backmanove zatiaľ nepreložené knihy Všetko, čo môj syn potrebuje vedieť o svete a Bola tu Britt-Marie

Odkaz na blog autora knihy: http://www.fredrikbackman.com/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Cynická obluda

Otestujme sa pre Milanka

Nie je pravda, že najnovšia celoplošná bambusiáda každého len naštve.


Už ste čítali?