Netárajte, že chcete zmeniť školstvo

Autor: Adriana Markovičová | 26.12.2006 o 21:00 | Karma článku: 18,99 | Prečítané:  10667x

Som učiteľ na strednej škole. Minule nám prišla veľká inšpekcia. Dva týždne vopred nám oznámili, že prídu a vtedy nastal poplach. Presnejšie poplach vo vedení školy. Oprášili sa všetky dokumenty, skontrolovali sa všetky zápisy a čakalo sa.

Prišli s veľkou pompou asi piati. Zvolali si učiteľov a milým hlasom nám oznámili, aby sme sa nebáli, že nejdú po nejakých detailoch a nepodstatných veciach (teda papieroch), ale po obsahu vzdelávania, ľudsky povedané, či sme dobrí učitelia, aké máme vzťahy ku študentom a tak...

Celkom som si vydýchla, pretože o inšpekciách chodili kadejaké chýry. Malo ma varovať už to, že hlavná inšpektorka v živote neučila na strednej škole, ale iba v škôlke materskej. Na začiatok nám oznámili, kedy komu prídu na hodinu. Staršia kolegyňa dejepisárka od tej chvíle začala nacvičovať s druhákmi "vzorovú" hodinu. Ostatní (vrátane mňa) sme si povedali, že je to stará štruktúra a že my sme predsa žiadne divadlo nacvičovať nebudeme, ale že sa budeme správať prirodzene.

Prišli, oznámili vystrašeným žiakom, že sú inšpekcia a sadli si dozadu (aj vy ste si ako študenti mysleli, že inšpekcia kontroluje vás a nie učiteľa?). Úplne "prirodzená" hodina začala. Môj výkon bol (podľa mňa) úžasný. Využila som asi desať rôznych vyučovacích metód, decká pracovali v skupinách i samostatne, tvorili a vymýšľali, využili sme projektory a meotary, projekty a ešte neviemaké modernosti. Moje decká boli proste úžasné a ja spokojná.

Keď odišli z triedy, sadli sme si ja a inšpektorky a....

Prečo dnešná hodina nesúhlasila s tematickým plánom, ktorý ste si vyrobili v septembri?

Prečo vám v triednej knihe chýba zápis na strane 58?

Prečo ste žiakov neoboznámili s výchovno-vzdelávacím cieľom hodiny?

Ani slovo o tom, či sa to deckám páčilo a či sa niečo naučili. Ani slovo o tom, že sa ma neboja tak, ako som ja kedysi bála našej fyzikárky a ruštinára. Neurobila som správny zápis do triednej knihy a basta!

V tej chvíli som mala chuť zbaliť sa ísť........

..... na chodbe som stretla svoje decká, ktoré mi povedali, že sa tešia na poobedňajší krúžok so mnou. Neodišla som, ale štve ma, keď počujem ministra školstva a kadejakých štátnych tajomníkov rozprávať o reforme školstva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.


Už ste čítali?