Rozprávka o chudobnom, ale zato poctivom Spoločenstve

Autor: Adriana Markovičová | 28.12.2006 o 23:00 | Karma článku: 12,29 | Prečítané:  3220x

Bolo raz jedno malé Spoločenstvo. Bývalo si v útulnej bytovôčke v malom okresnom mestečku. Vlastníci bytov si tam nažívali svorne. Spoločne kúrili, spoločne míňali vodu a sem-tam sa pochytili kvôli tomu, že babka korenárka zabudla umyť schody. Mali svojho gazdu, Predsedom ho volali. Gazdoval statočne, dane platil poctivo, faktúry uhrádzal načas a raz za rok zvolal veľké zhromaždenie, kde všetci so všetkým súhlasili (nikto iný totiž gazdom byť nechcel). A za to mu občas vlastníci tu vajcia, tam mliečko šuchli ku dverám. Až raz...

...si Predsedu zavolal na kus reči dvanásťhlavý drak Daňovák.

Vraj, gazdíčko, pred troma rokmi si síce daň Spoločenstva poctivo odviedol, ale kdeže je tlačivo MF SR č.18911/2000-72 Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a o dani vyberanej osobitnou sadzbou z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti a z funkčných požitkov podľa zákona č.366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, kde?????

I Predseda zbledol, ba i zrádnik sa ho chytal. Zazdalo sa mu síce, že ba veru ho aj odovzdal, ale kópiu si vo svojej dobrosrdečnosti neurobil a potvrdiť pečiatkou nedal. A že bol vo svojom vnútri dobrák, podal to tlačivo znovu, aby ho svedomie v spánku nekvárilo. Veď čože, daň drakovi odviedol, tak čože sa báť.

Nuž, žili si on chvíľu v nevedomosti a poctivosti ďalej, kým mu dvanásťhlavý drak Daňovák po poslovi veľkú depešu o pokute neposlal. Vraj, naskutku obetuj 2000 toliarov za stratené tlačivo. Čože tam po tom, že daň na tlačivku priznaná a spravodlivo odvedená činila celých 100 toliarov. Nuž, bludičky mu vysvetlili, že keby tú daň nazaplatil, ale tlačivo do správnych rúk vydal, celý špás by ho možno aj lacnejšie vyšiel.

Duše dobré, toť rozprávkou som príbeh nazvala, tak šťastný koniec čakajte. Našla sa dobrá starenka, čo u draka slúžila. Nešťastníkovi poradila, by pekne poprosil draka o odpustenie, lebo Spoločenstvo chudobou trpí a toliariky na zateplenie šetrí, a na psí tridsiatok by vyšlo, keby pokutu zaplatilo. I drak odpustil, všetci sa radovali a tri dni a tri noci hodovali ... a robili by tak dodnes, keby nebolo treba podať nové tlačivo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?